Zapomniany Rybnik - działania

Tematy nie mieszczące się w ramy innych działów
Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Zapomniany Rybnik - działania

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

Witam.
Chciałbym zwrócić się do wszystkich z pewnym pomysłem, a właściwie pomysłami. Z Zapomnianym Rybnikiem do czynienia mam od niedawna, a dokładnie z działaniami na schronie, ale chciałbym aby te działania nabrały trochę rozpędu.
Dni otwarte (jesienne zwłaszcza) oraz chociażby wystawa średniowieczna w muzeum pokazały, że jest spore zainteresowanie historią mieszkańców naszego miasta i nie tylko. Szkoda byłoby zaprzestać organizowania podobnych rzeczy teraz i w przyszłości, jeśli pada na tak podatny grunt. Po rozmowie z paroma osobami związanymi z ZR piszę teraz publicznie o pewnych szansach i możliwościach jakie widzę w takim działaniu. A więc do rzeczy:
- kilkukrotne w roku organizowanie dni otwartych (okazje: Dzień Zwycięstwa, 1 września, 17 września) połączonych z działaniami jak dioramy rekonstruktorów, pojawienie się pojazdów, przedstawianie kultury lat '40. (I tutaj w planach miałbym konkretną rzecz ale na razie - poza paroma wtajemniczonymi - zostanie ona zachowana w sekrecie... taki tajemniczy jestem :) )
- organizowanie działań na terenie miasta, razem np. z muzeum.
- akcentowanie wydarzeń historycznym związanych z naszym miastem - Powstania Śląskie, powrót Rybnika od Polski, walki o Rybnik w 1939 oraz w 1945; oraz nie związane tylko lub w ogóle z naszym miastem jak: Stan Wojenny, Powstanie Warszawskie etc.
- działanie, które mam nadzieję, że rzeczowo opisze Hipcia.
Do takich działań potrzeba kilku rzeczy: osób, kasy i osobowości prawnej. Były już różne próby nadania tej osobowości w formie np. stowarzyszenia, ale niestety, nic z tego nie wyszło i raczej trudno o zmianę tego w przyszłości. I tutaj chciałbym zaproponować do dyskusji pewną możliwość, a mianowicie istnienie Zapomnianego Rybnika jako np. sekcji hobbystycznej w ramach jakiejś instytucji jak Fundacja Elektrowni Rybnik, czy Domu Kultury, np. w Chwałowicach. Taka sytuacja ma spore plusy jak osobowość prawna, własne konto, możliwości dofinansowania, pozyskiwania drogą oficjalną sponsorów czy dotacji miejskich. Chciałbym przeczytać Wasze opinie o takiej możliwości, ewentualnie inne propozycje.
Wydaje mi się, że ZR jest obecnie na takim etapie, że może zacząć robić coraz poważniejsze rzeczy, a żeby nie być anonimowym i bezosobowym warto postarać się o jakąś prawną osobowość.
To tyle z mojej strony, proszę o opinie oraz ewentualne pytania.
Pozdrawiam
Marek
Ostatnio zmieniony 7 cze 2010, o 22:20 przez Mark Vein, łącznie zmieniany 1 raz.
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Czy w ten sposób przez tą fundację można zdobyć 1% podatku?

Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

Fundacja ER jest organizacją pożytku publicznego i można na nią przekazać 1% podatku. Nie wiem jak jest z rozdysponowaniem tych środków oraz czy na Domy Kultury też można przekazywać.
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

Mark Vein sprawdz najpiperw czy ER jest zainteresowana taką sekcją, kolega prowadziłe koło fotograficzne i był jednocześńie dyrektorem festiwalu fotografi (5 pod względem ważności w Polsce) i zrezygnował z tej funkcji, gdyż finansowanie przez fundację uległo diametralnej zmianie a właściwie obcięto finanse i to znacznie.
Nie krytykuje tematu, tylko zgłaszam, iz fundacja może nie być zainteresowana,

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Działanie, o którym wspomniał Marek to udział Rybnika w "Pierwszych Dniach dziedzictwa Żydowskiego w woj.śląskim - Szalom Śląskie". Zostałam pod koniec ubiegłego roku poproszona przez Fundację Brama Cukermana z Będzina na spotkanie inicjacyjne z tym właśnie związane. Początkowo chciałam odmówić i uznać, że w Rybniku się nie da czegoś takiego zorganizować. Ale w drodze z Będzina do Rybola uznałam, że nasi Żydzi sroce spod ogona nie wypadli i rzuciłam się na tą głęboką wodę prosząc o pomoc Marka i Magdę, bo nie miałam nikogo innego.

Zrobiliśmy wstępny plan, potem kosztorys i wysłaliśmy to do Będzina. Nie będąc ani stowarzyszeniem, fundacją, ani nawet kołem różańcowym, czyli niczym nasz "event" odbędzie się pod egidą będzińskiej Bramy Cukermana. Miasta, które będą w tym szeroko zakrojonym przedsięwzięciu uczestniczyć to: Będzin, K-ce, Gliwice, Tarnowskie Góry, Dąbrowa Górnicza, no i przy tych tuzach historycznych - nasz bidniutki Rybnik.

Wydarzenie, którego plan wkleję poniżej ma mieć miejsce w Rybniku na początku listopada. Pozostałe miasta też pod koniec października i w listopadzie. Czekamy nadal na zatwierdzenie wniosku dla całego zadania przez FIO.

Na przyszłość lepiej być podpiętym pod coś rybnickiego, bo śmiesznie to wygląda, gdy piszemy o imprezie o rybniczanach organizowanej przez ludzi z Będzina (tak to oficjalnie będzie).

Poniżej wklejam nasze pobożne życzenia w sprawie "żydowskiego wydarzenia" (tak to nazwijmy) w Rybniku.
Załączniki
plan.JPG

Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

Co do zainteresowania FR to właśnie taki problem, że nie chciałbym rozmawiać z FR bez deklaracji ZR (Ach, te skróty :) ). Z tego względu, że jeśli się zgodzi fundacja a nie zgodzi się Zapomniany to dziwnie to wyjdzie... Jeśli nie będzie to fundacja istnieją jeszcze domy kultury, tylko czy ludzie związani z ZR w ogóle uważają takie coś za słuszne.
Co do programu przedstawionego przez Hipcię, to jest to plan, który zostanie wprowadzony w życie, jeśli projekt dostanie dofinansowanie. Na razie są to nasze pobożne życzenia, które mogą zostać zweryfikowane przez życie negatywnie...
Ostatnio zmieniony 8 cze 2010, o 09:39 przez Mark Vein, łącznie zmieniany 1 raz.
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Rozumiem, że byłby to dobry sposób na pozyskiwanie środków również do organizacji Dni Otwartych...

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Jeśli jest to sposób na pozyskiwanie kasy dla schronu, na serwer czy może i na ciekawe rzeczy to ja się piszę.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Najnowsze dzialania to spotkanie 5 stycznia w "Sekatej" w Rybniku. :lol:
Wstep wolny :P

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

która godzina

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

biker zaproponowol 17:34 :)

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

ok

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

no to do zobaczyska w czwartek! :lol:
znak rozpoznawczy: butelka na stole ;)
Ostatnio zmieniony 30 gru 2011, o 17:24 przez Alojz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Butelka z nuplem czy bez?
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

dla Ciebie z nuplem! i sliniaczek :)

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Więc spotykamy sie o 17:43
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Miło było poznać nowych forumowiczów i pogadać ze starymi :grin:
Załączniki
ZR 5.01.2012 (5).JPG
ZR 5.01.2012 (4).JPG
ZR 5.01.2012 (3).JPG
ZR 5.01.2012 (6).JPG
ZR 5.01.2012 (1).JPG
ZR 5.01.2012.JPG

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

ostatnie foto :lol: :lol: :lol:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

tak to jest...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Jeszcze kilka.
Załączniki
ZR 5.01.2012 (13).JPG
ZR 5.01.2012 (12).JPG
ZR 5.01.2012 (11).JPG
ZR 5.01.2012 (10).JPG
ZR 5.01.2012 (7).JPG

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

było miło :wink:

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Wojtuś ale wąsik fest :mrgreen:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

MarcooN pisze:Wojtuś ale wąsik fest :mrgreen:

a la Malysz :mrgreen: :mrgreen: ...ups
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

na zdjeciu nr.7 reka zbyt wysoko podniesiona....

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

_hipcia pisze::mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Miło było poznać nowych forumowiczów i pogadać ze starymi :grin:
mi rowniez bylo milo ale nastepnym razem pije tylko soczek!! ;)

ODPOWIEDZ