Torzeniec (Wielkopolska), który obiecałam bikerowi

Tematy nie mieszczące się w ramy innych działów
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Torzeniec (Wielkopolska), który obiecałam bikerowi

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Torzeniec – wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrzeszowskim.

Obiecałam bikerowi, przy imprezie 5 latka, zdjęcia z tej wsi.
Jak się obiecało, trza dotrzymać słowa ;)

W tej wsi, z dala od głównym szlaków komunikacyjnych, doszło do jednego z pierwszych mordów na ludności polskiej we wrześniu 1939r. Mordu ze strony Wehrmachtu.

Wikipedia podaje iż:
Oddziały Wehrmachtu w trakcie działań zbrojnych ostrzelały się przez pomyłkę, za co obarczono odpowiedzialnością mieszkających nieopodal Polaków. Po zajęciu wsi, niemieccy żołnierze poczekali do nocy, gdy ta zapadła, rozpoczęli podpalać domy i chaty przy pomocy butelek z benzyną i nabojów zapalających. Gdy przerażeni mieszkańcy zaczęli uciekać z płonących domów, żołnierze niemieccy rozpoczęli strzelaninę. Wśród ofiar znalazła się matka próbująca ocalić z płonącego domu dwuletnie dziecko (została zastrzelona przez niemieckiego żołnierza gdy trzymała je na rękach) oraz rodziny spalone żywcem w budynkach.

Po dokonaniu masakry Niemcy aresztowali wszystkich mężczyzn we wsi, po czym rozstrzelali co drugiego na oczach spędzonych mieszkańców. Następnego dnia w tej samej wsi Niemcy dokonali egzekucji jeńców polskich."
Poza Wiki polecam link :arrow:
http://tvproart.pl/aktualnosc/8831/Bohater_z_Torzenca , bo to on w zasadzie nas zawiódł do tej wioski.

Miejsce pamięci jest poza centrum wsi. Jest zadbane i robi wrażenie. Zresztą takie ślady pamięci zawsze przemawiają mi do wyobraźni. Mur stodoły pozostawiono w nienaruszonym stanie, czyli ze śladami po kulach.
Za komuny wybudowano tu grotę upamiętniającą śmierć Polaków.
Załączniki
Torzeniec (12).JPG
Torzeniec (14).JPG
Torzeniec (16).JPG
Torzeniec (17).JPG
Torzeniec (11).JPG
Torzeniec (1).JPG
Torzeniec (7).JPG
Torzeniec (8).JPG
Torzeniec (2).JPG
Torzeniec (wielkopolskie).JPG

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Rycerski Wehrmacht - od 1 dnia wojny
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ODPOWIEDZ