Czernica kościółek

Tematy nie mieszczące się w ramy innych działów
Klaus BOLS
Starszy kapral
Posty: 269
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 09:51
Lokalizacja: Rybnik

Czernica kościółek

Nieprzeczytany post autor: Klaus BOLS »

Na prośbę znajomego, zamieszczam historię Kościółka w Czernicy który aktualnie nie pełni juz funkcji sakralnej. Kwestia jest taka, że nie jest on wpisany do rejestru zabytków.


No i dostałem prośbę czynie dałoby się tej historii zamieścic na ZAPOMNIANYM.

Obrazek


Tajemnice starego kościółka.

Stary kościółek jest prawie na pewno najstarszym budynkiem w naszej miejscowości, liczy co najmniej trzysta lat a jego wiek jest porównywalny w wiekiem spichlerza.
Większość z nas wie, że obecny jego kształt powstał po 1945 roku, kiedy to mieszkańcy Czernicy postanowili wyrazić wdzięczność Bogu za szczęśliwe przejście frontu obok naszej miejscowości. Sprawa jest rzeczywiście niezwykła, bo krwawe walki toczyły się wokół Czernicy, ona zaś sama, została pozbawiona tak dramatycznych doświadczeń. W Lyskach, do dzisiaj, w ogrodach i lasach leżą zwłoki poległych podczas walki Rosjan i Niemców. Martwych ciał żołnierzy było wtedy tak wiele, że nie wystarczyło ani sił, ani środków do zorganizowania zbiorowego pochówku. W Pstrążnej walki toczyły się o każdy dom, a gwałty i bestialstwo wojennej zawieruchy są pamiętane w niejednej rodzinie do dzisiaj. Nie inaczej było w innych miejscowościach wokół Czernicy. Mury starego kościółka nasycone są więc modlitwami wdzięczności i ciężką pracą naszych przodków. Są one również dowodem wyobraźni i kunsztu artystycznego księdza Jana Kapołki, który zmodernizował budynek w taki sposób, że w latach siedemdziesiątych stał się on obiektem analiz artystów i bohaterem wielu tekstów w pismach specjalistycznych w całej Polsce.
Budynek był karczmą już pod koniec XVIII wieku. Znamy nazwisko pierwszego karczmarza z roku 1763, którym był Pawliczek. Analizując mapy Czernicy z początku XIX wieku widać, że budynek obecnego kościółka stoi w tym samym miejscu, co dwieście lat temu. Na mapie starszej, z połowy XVIII wieku, w miejscu starego kościółka, jest zaznaczony budynek sakralny, co jest jednak wyraźną pomyłką pruskiego kartografa, świadczyć jednak może o tym, że jakiś ważny obiekt wtedy tam istniał. Właściciele Czernicy nie mieszkali w miejscowości w XVIII wieku, zameczek powstał dopiero na początku wieku XIX lecz w miejscowości musiał znajdować się folwark i budynek zarządcy. Wszystko wskazuje na to, że przed pojawieniem się zameczku funkcję dworu pełnił obecny budynek starego kościółka.
Historia budynku przedstawia się więc w skrócie następująco; kościółek był niegdyś karczmą, zanim jednak zaczął pełnić taką funkcję, stanowił najprawdopodobniej miejsce zamieszkania zarządcy folwarku i bez wątpienia jest zabytkiem, chociaż nie ujętym w żadnym ze spisów.
Budynek kościółka niszczeje i obyśmy go nie utracili - podobnie jak spichlerza. To czy przetrwa zależy jedynie od naszej determinacji. Okazywanie szacunku historii nie jest pustym zajęciem - to czytelny sygnał dla młodego pokolenia, by okazywać szacunek starszym, z dorobku których wszyscy korzystamy. Jeżeli minie nam ochota do wierności takiej postawie, to smutną tego konsekwencją może być to, że i nas ktoś kiedyś wyrzuci na śmietnik historii, twierdząc, że miejsce starych powinno być zajęte przez młodość i nowoczesność. Strategia taka jest samobójcza dla nas wszystkich, wszyscy bowiem –jeżeli dożyjemy- będziemy kiedyś starzy. Poza tym, patrzą na nas inni. Budynek jest znany w Rybniku, Raciborzu i dalej. Byłoby nam chyba przykro, gdyby zaczęto utożsamiać Czernicę z brakiem szacunku dla przeszłości, nieodpowiedzialnością i ignorancją.



Przekonany o zbiorowej mądrości mieszkańców Czernicy:
Jan Krajczok
Klaus w dom, Bóg w dom

ODPOWIEDZ