Krzyż - Dzimierz (Fldw. Theodor Miera)

Tematy nie mieszczące się w ramy innych działów
Adam_Czernica
Szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 7 paź 2016, o 19:12

Krzyż - Dzimierz (Fldw. Theodor Miera)

Nieprzeczytany post autor: Adam_Czernica »

Witam,
Dawno temu jeżdżąc po okolicy na rowerze natrafiłem na krzyż w centrum wsi Dzimierz (pamięci ofiar IWŚ), ku mojemu zdziwieniu na krzyżu wyryte zostały imiona dwóch osób noszących to samo nazwisko co ja. Z opowieści dowiedziałem się, że moja rodzina pochodzi z Lysek (dokładnie Kamionki, w okolicy miejscowego dworu, czyli w bliskiej odległości od wspomnianego krzyża), jeszcze moja prababcia rocznik 1892 mieszkała w tamtym domu. Jakiś czas temu oglądając stary album znalazłem zdjęcie kogoś w pruskim mundurze, niestety nikt z rodziny nie wie kim jest osoba ze zdjęcia (jakieś 100 kilka lat temu doszło do sporu w rodzinie, przez który moja prababcia wyprowadziła się do Markowic tym samym urywając kontakt ze swoją rodziną, później w domu nie mówiło się już o tamtej części rodziny), wcześniej wspomniany album ze zdjęciami to jedyna pamiątka z czasów życia w lyseckim domu. Przypuszczam, że osoba ze zdjęcia jest chrzestnym mojej prababci (wynikało by to z innego zdjęcia). Zaciekawiony tematem zacząłem grzebać w necie w poszukiwaniu Theodora Miery z pomnika. Znalazłem go w spisie poległych z 7 listopada 1914.

http://des.genealogy.net/search/show/639043

I tutaj rodzą się moje pytania, na które być może, ktoś z użytkowników zna odpowiedź:

1.czy jest możliwe, że osoba ze zdjęcia jest Theodorem Miera? Chodzi mi o to, czy krój munduru odpowiada czasowi do listopada 1914, czy jest raczej późniejszy..

2. Kto jest fundatorem krzyża w centrum wsi? Okolice kapliczki św. Nepomucena, powstał jeśli się nie mylę w 1920.

3. Czy "paski" na stójce munduru mają coś wspólnego z rangą Feldwebel (skrót na pomniku)
Załączniki
ZuZE5L.jpg
wrx8Z2.jpg
3v9NnN.jpg

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Krzyż - Dzimierz (Fldw. Theodor Miera)

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Pozwolisz, że dodam Twe zdjęcie na forum "Odkrywca" - myślę, że eksperci coś powiedzą
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Adam_Czernica
Szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 7 paź 2016, o 19:12

Re: Krzyż - Dzimierz (Fldw. Theodor Miera)

Nieprzeczytany post autor: Adam_Czernica »

Jasne, każda pomoc w rozwikłaniu zagadki się przyda. Myślę, że samo ustalenie fundatora krzyża dużo by pomogło. Pytanie gdzie i czy w ogóle można się czegoś takiego doszukać.. w Raciborzu w archiwum czy w kościele w Pstrążnej lub Lyskach...

ODPOWIEDZ