schrony dla ludności

Schrony bojowe, ochronne i inne fortyfikacje
Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: schrony dla ludności

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

W budynku Technikum Mechaniczno-Elektrycznego przy ul. Kościuszki znajduje się specjalnie umocnione pomieszczenie (aktualnie szatnia), które niegdyś służyło jako schron przeciwlotniczy. Były tam zamontowane specjalne drzwi gazoszczelne oraz istniało wyjście bezpośrednio na zewnątrz budynku. Aktualnie po remoncie szatni usunięto te drzwi oraz zamurowano zewnętrzne wyjście.

Oto zdjęcia zamurowanego wyjścia:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/N ... directlink

https://picasaweb.google.com/lh/photo/0 ... directlink

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: schrony dla ludności

Nieprzeczytany post autor: woytas »

oj działo się w tej szatni :>

Gdzie było wejście i wyjście z tego tunelu?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: schrony dla ludności

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Zamurowane wyjście znajduje się na parkingu za szkołą przy ścianie niedaleko tylnego wyjścia ze szkoły. Zazwyczaj jest zastawione przez samochody, dlatego niewiele osób o nim wie. Poza tym wygląda jak zsyp na węgiel, więc nie budzi podejrzeń.

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: schrony dla ludności

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że nawet dyrektor nie wiedział o tym (miał widocznie ważniejsze sprawy na głowie). Mój oddział bada dokładnie tę sprawę, pozostał nam jeszcze do sprawdzenia plan architektoniczny budynku, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: schrony dla ludności

Nieprzeczytany post autor: woytas »

teraz kojarzę
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Re: schrony dla ludności

Nieprzeczytany post autor: krism »

Piwnice sa mi znane kiedys moja mama w trakcie prac porzadkowych z uczniami odkryla tam bylego woznego- opiekowal sie szkola od wojny i nie stety jego syn porzucil go niesprawnego w tej piwnicy przynoszac mu cos ala jedzenie - zapachy i wyglad pomieszczenia byly wyjatkowe (facet mial niemiecka rente i tylko to wazne bylo dla jego syna. Pare tygodni jak uczniowie zrobili mu tam lokum i wyczyscili pomieszczenie glownie z g...a ten pan zmarl ( bylo za pozno na opieke a syn nie wyrazal zgody na szpital), co do planu architektonicznego to sam bym chetnie poogladal.

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: schrony dla ludności

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Czy posiada ktoś informacje na temat schronu pod budynkiem prokuratury rejonowej w Rybniku?
Chodzi mi głównie o to czy budynek prokuratury został zbudowany na istniejącym już schronie, czy może schron ten wybudowano na potrzeby tej instytucji?

Przy budynku prokuratury znajduje się wywietrznik podobny do tych znajdujących się na terenie szpitala psychiatrycznego.
Załączniki
wywietrznik z bliska
wywietrznik z bliska
wywietrznik od strony obwodnicy za ryfamą
wywietrznik od strony obwodnicy za ryfamą

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: schrony dla ludności

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Prokuratura w tym budynku jest stosunkowo nie długo, budynek stał tam już wcześniej i wydaje mi się że tam były akademiki z Polibudy

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Re: schrony dla ludności

Nieprzeczytany post autor: krism »

czy jest schron na ul. wysokiej na przeciw teatru? (kolo pizzerii da grasso jest charakterystyczny wentylator)

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: schrony dla ludności

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Tak jest tam schron zlokalizowany pod budynkiem bloku. W tej okolicy jest wiele takich schronów. Podobny wywietrznik jak ten znajduje się przy blokach przy ul. Kotucza, przed Domusem. Więcej informacji podam ok. czerwca, gdy mój zespół zajmie się sprawą teatru.

obserwator
Szeregowy
Posty: 49
Rejestracja: 18 wrz 2012, o 23:15
Lokalizacja: Rybnik

Re: schrony dla ludności

Nieprzeczytany post autor: obserwator »

pod samym teatrem nie ma schronu

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Re: schrony dla ludności

Nieprzeczytany post autor: krism »

balkantone pisze: gdy mój zespół zajmie się sprawą teatru.
jaki zespol?

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: schrony dla ludności

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Jestem przewodniczącym Szkolnego Koła Miłośników Militarnej Historii Ziemi Rybnickiej. Tworzymy zespół 10 osób, które zajmują się lokalizacją oraz badaniem schronów, podziemnych tuneli oraz szeroko pojętą militarną historią Ziemi Rybnickiej. Aktualnie naszym priorytetem jest szczelina przeciwlotnicza znajdująca się przy ulicy Chrobrego.

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: schrony dla ludności

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

A jeśli chodzi o teatr to zdania na ten temat są podzielone. Jedni mówią, że jest tam schron, a drudzy, że nie. Dlatego musimy dokładnie zbadać i wyjaśnić tę sprawę.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: schrony dla ludności

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Koło teatru była szczelina na trawniku. A do szczeliny na Chrobrego dostęp ma Biker :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

obserwator
Szeregowy
Posty: 49
Rejestracja: 18 wrz 2012, o 23:15
Lokalizacja: Rybnik

Re: schrony dla ludności

Nieprzeczytany post autor: obserwator »

byłem pracownikiem technicznym teatru,dlatego nam ten obiekt od piwnic,aż po dach,obecnie nie ma tam schronu,ale podobno było coś na skarpie,pomiędzy schodami i ulicą,gdzie stały taksówki,ale przy remoncie schodów w latach chyba 90,obiekt został zlikwidowany,w każdym razie z teatru nie ma wejścia,
jako kolejną ciekawostkę,mogę podać schron przy szkole na Piaskach,ale nie wiem,czy po ostatnich remontach,coś z niego zostało

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: schrony dla ludności

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

krism pisze:czy jest schron na ul. wysokiej na przeciw teatru? (kolo pizzerii da grasso jest charakterystyczny wentylator)
balkantone pisze:Tak jest tam schron zlokalizowany pod budynkiem bloku. W tej okolicy jest wiele takich schronów. Podobny wywietrznik jak ten znajduje się przy blokach przy ul. Kotucza, przed Domusem. Więcej informacji podam ok. czerwca, gdy mój zespół zajmie się sprawą teatru.
Sprawdziliśmy dokładnie tę sprawę i okazało się, że schronu jednak tam nie ma.
Jeśli chodzi o ten wywietrznik to w ogóle jest dziwna sprawa. Oglądaliśmy dokładnie ze wszystkich stron piwnice tego budynku, (w którym jest DaGrasso), i nie znaleźliśmy śladów wejścia do tej czerpni. Wchodził tylko do jej wnętrza kanał wentylacyjny z budynku (było ich więcej, ale reszta została odcięta). W piwnicach pizzerii natomiast było wejście tylko, że zamurowane i zatynkowane, więc już się nie dowiemy, co tam jest. Pozostaje tylko wejście z zewnątrz z poziomu samej czerpni i sprawdzenie czy nie ma tam jakiegoś tunelu, ale wątpię żeby ktoś się na to odważył.

Można podejrzewać, (ale ostrożnie), że jest to dalsza część szczeliny p.lot biegnącej pod trawnikiem obok schodów do teatru. Ponieważ, ta szczelina prawdopodobnie była kiedyś dużo większa i rozpościerała się w miejscu, gdzie teraz stoi teatr.

Jako dowód podam sytuacje, gdy przeprowadzano remont teatru, wtedy to z tyłu teatru przekuwając się przez ścianę budynku, przekuto się do niewielkiego ceglanego pomieszczenia, które zbagatelizowano i zasypano. Podobne ceglane pomieszczenia są właśnie w szczelinach p.lot budowanych przez Niemców w 1944. Zazwyczaj takie szczeliny p.lot mają od 2 do 6 takich pomieszczeń, a ta, o której mowa miała tylko dwa, a była duża. Poza tym takie szczeliny przeważnie mają 3 wyjścia, a ta miała tylko jedno wejście na dole i jedno wyjście u góry, w dodatku dziwnie zakończone. Ale są to niestety tylko domysły i prawdopodobnie się już nie dowiemy, jak było naprawdę.
Załączniki
czerpnia obok teatru.JPG

AnnaVelm
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 5 sie 2021, o 13:06

-

Nieprzeczytany post autor: AnnaVelm »

Polacy to by mogli efektywnie ten karabin wykorzystać ,ale poprostu nie byliśmy gotowi do wojny .Dla tego karabinu byly specjalnie budowane bunkry ,ze stanowiskami ,wtedy Pz. I i Pz.2 nie miała by szans z takim stanowiskiem ogniowym ,w ktorym znajdowały się 2/3 karabiny AT ,plus drużyna piechoty z granatami...ale to bylo za wcześnie ...
Polacy gdyby wojna wybuchła na wiosne 1940 ,to by była juz inna historia ,mielismy kupe prototypów bronii ,kupe świetnej bronii miedzy innymi najlepszy w tych czasach bombowiec łoś którego eskadra pod Częstochową zalazła strasznie za skóre wermahtowi,ale bylo ich za mało .Wiele zamówień od Francjii i Anglii bylo pertraktowanych ,odnosnie ceny i ilości ...bo nasi wspaniali zachodni allianci ,probowali jak najwiecej zarobić -wiedzac że wojna wybuchnie lada moment.
A karabin p.panc. nic nie zrobi ,gdy jego obsluga jest niczym nie oslonieta od ognia zaporowego wrogiego pojazdu...
A strzał musi być celny -np. w zaloge ,lub w silnik albo w zbiornik paliwa...a trudno celować na otwartym terenie gdy 2 km -7.92 mm albo armata 20mm Pz II wybrała na cel strzelca...

Mój post... moj post jest tylko napisany w kierunku wyposarzenia armi polskiej w 1939r ,nic nie ma wspólnego ze strategią bitew i statusem politycznym.

ODPOWIEDZ