STREFA 39'

Tematy nie mieszczące się w ramy innych działów
arek-strazak

STREFA 39'

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

proponuje w tym temacie pisac wszystko co dziwne,niewyjasnione,domniemane itd oczywiscie w granicach tego czym sie zajmujemy,moze byc ciekawie. :?:

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

ok - pytanie dotyczace roku 1945 - co sie stalo z domem pana Sladkego? To ten gdzie dzisiaj sa delicje - kiedys kupiec - polakozerca - w 1945 spalil sie (?0 ale podobno zemsta za to co wyrabial podczas okupacji
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

dom zostal spalony przez bojowkarzy polskich (rybniczan) a na Sladkim podobno byl lincz

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

aja slyszalem, ze podobno pitnol do rajchu
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

werscjii jak zwykle pewnie jest kilka ale pytanie co z ta prawdziwa?

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

arek-strazak pisze:edzis pierwszy odcinek TAJEMNICY TWIERDZY SZYFROW!!!
Arku zrobiłem temat o TV
http://forum.zapomniany.rybnik.pl/viewt ... =7375#7375

Piszcie tam, posty nie na temat polecą do kosza
pzdr
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

dzieki Marcon dobry pomysl. :D

arek-strazak

Pseudonim, Baranek,

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

kim byla ta postac dla okregu Rybnik i Wodzislaw?postac o pseudonimie <BARANEK>

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

Phm Stanisław Wolny-Baranek urodził się w Gorzycach w roku 1914. W 1933 roku ukończył Gimnazjum Kupieckie w Rybniku będąc już w tym czasie członkiem Związku Harcerstwa Polskiego. Pełnił kolejno funkcję : wodza zuchów i referenta starszoharcerskiego Hufca Rybnik. Po zajęciu Rybnika przez hitlerowców zorganizował pierwszą podziemną organizację na terenie Śląska – Polską Organizację Powstańczą. Przyjął pseudonim „Baranek”. Działał na terenach powiatów: rybnickiego i wodzisławskiego. Organizacja wydawała Gazetkę „Zryw”. 17 kwietnia 1940 roku w wyniku denuncjacji Gestapo aresztowało phm. Wolnego wraz z grupą około 500 konspirantów, likwidując jednocześnie POP. Po śledztwie „Baranek” został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, otrzymując numer 1092. Zmarł latem 1942 roku na tyfus plamisty.

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

czy walkki w Rybniku mogly sie potoczyc inaczej?
co bylo przyczyna tak szybkiego zakonczenia dzialan?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

O Wolnym jest u Klistaly
a walki nie mogly sie inaczej potoczyc - Rybnik byl za bardzo wysuniety w terytorium niemieckie -skazany byl na poddanie
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

ale gdyby tak inaczej byla zorganizowana obrona?
bardziej przemyslane dzialania?
inaczej rozlokowane stanowiska obronne?mam kilka koncepcji

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

gdyby Niemcy wkroczyli parę miesięcy później to by wszystko wyglądało inaczej. Cała linia obrony była by skończona a nie tak po łebkach wszystko na szybko i nie dokładnie, byle by tylko coś stało i na chwile zatrzymało maszerujące na Rybnik wojska. Takie jest moje zdanie...
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

tutaj sie zgadzam z marconem ale sprobojmy poprowadzic mala wojne z tym co mielismy moze nam sie uda?

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

Mi tez sie wydaje ze gdby rybnik sie moze utrzymał troche dłuzej to niemcy by nie doszli do krakowa i oswiecimia :wink: :wink: no ale jak juz zdobyli rybnik to nic nie stalo na przeszkodzie :twisted: :twisted:

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Siły polskie przewidziane do obrony Rybnika były nieliczne i władze wojskowe w zasadzie z góry przesądzały losy tego powiatu na wypadek wojny.Stworzono tu dwa oddziały wydzielone(OW), których zadaniem było osłona południowego skrzydła grupy operacyjnej "śląsk", oraz osłonę kierunku uderzenia nieprzyjaciela na Pszczynę, ponadto miała opóźnić marsz wojsk hitlerowskich na linii Rybnik-Wodzisław-Bohumin.Tak że ze strategicznego punktu widzenia obrona powiatu rybnickiego jako granicznego w warunkach wojennych nie przedstawiała większej wartości.

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

Niby tak ale gdyby inaczej przegrupowac sily np czesc kompanii ckm obsadzic linie od strony jejkowic gdzie szlo najciezsze natarcie i wzmocnic dzialkiem p-panc moze obrona nie pekla by tak szybko,na kierunku Rudy natarcie bylo slabsze,KOtucz mogl sie dluzej bronic gdyby nie to ze Niemcy przelamali opor na linii Jejkowice,no i nasz urban gdyby bral udzial w walce moze inaczej by sie to potoczylo.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

tylko musialo by byc chyba 5 razy tyle wojska - i oczywiscie obrona miasta a nie jego przedmiesc - cmetarz byl przedmiesicem. Czyli barykady w centrum itp...
ale i tak wszystko trwalo by kilka godzin dluzej:(
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

niby tak ogolnie cala obrona byla niezbyt przemyslana,mozna bylo sie bronic na przedmiesciach gdyz warunki byly ku temu dobre,natomiast nie utworzono 2 linii obrony na ktora mogly sie cofnac sily polskie a nie chaotycznie cofac sie z miasta,na 2 linii mozna bylo pomyslec o dalszej obronie i skladnym cofaniu,wtedy Rybnik spelnilby w 100% zadanie pozycjii opozniajacej marsz na linie Kobior

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Ty chciałbyś żeby tak było, ja też ale mieliśmy za mało wojska, inne miasta miały większe siły a broniły się najwyżej 3-4 dni, także bez różnicy a nawet lepiej bo mniej zniszczeń w mieście. Jak w powstaniu warszawskim bronili się ok 40 dni to z warszawki zostały zgliszcza.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Może stwórzmy historię na nowo :lol:

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

chcialem tylko pospekulowac.pogadac coby bylo gdyby...

saper1939
Plutonowy
Posty: 312
Rejestracja: 19 gru 2006, o 16:00
Lokalizacja: Kłokocin

Nieprzeczytany post autor: saper1939 »

Tak pospekulować mozna o wszystkim.Jak juz zostało napisane Rybnicki garmizon miał za zadanie opóżnic marsz wojsk niemieckich.Moim zdaniem spełnił swoje zadanie.Dłuzsza walka nie miała sensu z taktycznego punktu widzenia.Pozatym niemcy doskonale wiedzieli gdzie znajduja sie polskie umocnienia.Dodatkowym utrudnieniem byli Volksdojcze ostrzeliwujacy wojsko polskie.
Alo mogło byc inaczej....

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

moim zdaniem rybnik byl maiastem granicznym wiec czy obrona miala duze znaczenie hmmmmmm wydaje Mi sie ze wlasnie rybnik mial za zadanie opozniac wojska niemieckie.fajnie by cofnac historie ale chyba o jakies 200 lat moze do napoleona:)

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

1.Nasi stratedzy w tamtym czasie zakładali że wojna wybuchnie w 1940 roku – wtedy Niemcy będą gotowi do wojny.
2. Wtedy gdy powstała koncepcja obrony śląska nie było mowy o ataku z południa. Zaatakowano nas z każdej prawie strony, łącznie z morzem... a tego nie planowano..
3.Do roku 1940 linie fortyfikacji i obrony został by prawie całkowicie skończone a to co mamy jest tylko fragmentem tego co planowano na OWŚ...
4.Blitzkrieg – to forma prowadzenia wojny na którą nie była Polska przygotowana...
5.Traktaty z Francja i Anglia gwarantowały inne założenia obronne...
6.Można tak pisac i pisac ale popatrzmy na to oczami ludzi z lat 30 – tych a nie 2007 :D
Radfahrtruppe

ODPOWIEDZ