co ciekawego w prasie

Tematy nie mieszczące się w ramy innych działów
Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

było, jak moglas przeoczyc? ;)
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Przeoczyłam :mrgreen:

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Wy tam jakies znajomosci macie? ;)

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Ja nie. Ale ładnie poprosiłam mejlowo, by zrobili art. o ZR i zrobili, a mnie przy okazji pani Sabina poprosiła o napisanie kilku słów od siebie. Napisałam, ale myślałam, że tego nie dała, bo w internecie przeczytałam tylko stronę 28 :mrgreen: Dziś byłam w UM i zabrałam papierowe wydanie i tu masz :mrgreen: Tyle historii. Zero znajomości, choć kontakt z panią Sabiną dzięki Markowi Veinowi :)

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

to dodam moje...
Załączniki
Clipboard01.jpg
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

No ladnie, ladnie.... :grin:
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

fajne :cool:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
radess
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 08:09
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: radess »

troszkę odbiega od tematu ale poruszył mnie napis u góry gazety( odręczna notatka)
Załączniki
PA226213.JPG
Job 9:29 Jeżeli więc ja i tak mam być grzeszny, to po co mam jeszcze na próżno się wysilać?

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Przechować na pamiątkę po zbrodniach Hitlera

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Gdzies to wysznupał?
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: co ciekawego w prasie

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Sezon ogórkowy :-)

RYBNIK, REGION
Gorączka skarbów, czyli każdy może znaleźć kawałek historii
10-07-2013
Odkąd na rynku pojawiły się ręczne wykrywacze metali, dzięki którym praktycznie każdy może dotrzeć do metalowych przedmiotów ukrytych w ziemi, znacznie wzrosło zainteresowanie poszukiwaniami historycznych pamiątek.
Nie inaczej jest w naszym regionie. Widok człowieka przemierzającego lasy czy łąki z wykrywaczem metalu nikogo już chyba nie dziwi. Osoby pochłonięte tego typu zajęciem nazywają siebie hobbystami, ale zazwyczaj chcą pozostać anonimowe. W świetle prawa poszukiwanie skarbów jest bowiem obwarowane określonymi przepisami, o których wielu z nich nie chce pamiętać...
Znajomi od szpadla
Kim są i czego właściwie szukają domorośli eksploratorzy? Przeważają młodzi uczący się mężczyźni, ale są też i ludzie już pracujący. Jeden z nich, pochodzący z okolic Rybnika, zdradził nam, że poszukiwaniami zajmuje się od kilkunastu lat.
– Początkowo była to dla mnie zabawa w pojedynkę, nie wiedziałem, czy ktoś poza nim w okolicy ma podobnego bzika. Ale wnet uzbierało się sporo znajomych od tzw. szpadla, jak sami siebie nazywamy. I teraz często wspólnie wyruszamy w teren – wyjaśnia nasz rozmówca.
Zainteresowania poszukiwaczy z naszego regionu są przeróżne. Niektórzy skupiają się na militariach z okresu drugiej wojny światowej (w slangu militarka), z naciskiem np. na niemieckie hełmy, inni na tzw. drobnicę, czyli guziki, medale, może też przytrafić się jakaś moneta.

– Wszystko zależy od tego, co kto lubi – mówi nasz informator. Zwykle poszukiwania w terenie za pomocą wykrywaczy metali są tylko dopełnieniem historycznych pasji. Każdy z tych ludzi ma bowiem naturę zbieracza tego, co pochodzi z dawnych lat, a zarazem posiada duszę. Każdy gromadzi pamiątki ze swych okolic, zdjęcia, dokumenty, monety, odznaczenia, łuski, a nawet stare wieszaki na ubrania. – Praktycznie wszystko można zbierać. Dla mnie kolekcjonerstwo stało się nie tylko hobby, ale i jedną z najważniejszych rzeczy, które robię w życiu – mówi jeden z młodych poszukiwaczy.
Wykrywacze dostępne tanio i od ręki
W terenowych wypadach posługują się wykrywaczami metali, które można już kupić nawet za 300 zł (choć oczywiście są i droższe) oraz łopatami. Wykrywacze, zależnie od modelu i producenta, mają różne parametry i osiągi. Jednak badacze wskazują, że trzeba naprawdę sporo wędrować ze sprzętem, żeby się z nim osłuchać i zrozumieć, co on do nich mówi. Potem już idzie gładko, bo na słuch rozpoznają, czy coś jest ukryte w ziemi płytko, czy też głęboko, czy jest małe, czy duże i mniej więcej z jakiego materiału wykonane. Sprzęt nie pokazuje niestety tego, co to takiego...
Młodzi ubolewają, że nie ma jakiejś formalnej grupy skupiającej osoby z tego typu zainteresowaniami, bo chętnie by do niej przystąpili. Kiedyś myśleli o jej założeniu, ale pomysł upadł.
– Może warto do niego powrócić i stworzyć tu stowarzyszenie pod patronatem któregoś z muzeów? ‒ zastanawiają się. Dr Bogdan Kloch, dyrektor rybnickiego muzeum, przyznaje, że zna problemy poszukiwaczy, ale rzadko się z nimi styka. Tylko raz jeden z hobbystów przyniósł do placówki znaleziony hełm niemiecki, który znajduje się teraz w zbiorach placówki. – Gdyby powstało stowarzyszenie osób interesujących się historią i poszukujących materialnych pamiątek, miałoby w nas pomocnika i przyjaciela ‒ dodaje dr Kloch.
Najpierw wniosek, potem poszukiwania
Pewna forma sformalizowania poszukiwań wyszłaby na dobre zarówno hobbystom, jak i służbom profesjonalnym. Również ze względu na obwarowania prawne, z czego często poszukiwacze nie zdają sobie sprawy.
Magdalena Lachowska, śląska wojewódzka konserwator zabytków w Katowicach, przypomina, że na poszukiwania ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych przy pomocy wykrywacza metali lub innych urządzeń elektronicznych konieczne jest uzyskanie każdorazowo pozwolenia. W tym celu należy złożyć w urzędzie ŚWKZ wniosek wraz z obowiązującymi załącznikami. Ich wzory można uzyskać na stronie internetowej http://www.wkz.katowice.pl.

‒ Trzeba też pamiętać, że ustawa o ochronie zabytków mówi m.in., iż wszystkie ruchome zabytki archeologiczne z terenu Polski bez względu na sposób odkrycia są własnością państwa i bez znaczenia jest, czy znaleziono je na terenie państwowym, czy prywatnym. Z kolei kwestie nagród za znalezienie lub odkrycie zabytku archeologicznego reguluje rozporządzenie ministra kultury. Poza tym w przypadku poszukiwań na terenie występowania stanowisk archeologicznych konieczne jest zatrudnienie archeologa ‒ dodaje Magdalena Lachowska.
Nielegalni
Wojewódzki konserwator zabytków nie prowadzi statystyk nielegalnych poszukiwań z użyciem wykrywaczy metalu, nie wpłynęło też do niego żadne pismo dotyczące wydania pozwolenia na prowadzenie podobnych poszukiwań. Czasami tylko ktoś drogą mailową pyta o zasady takich poszukiwań.
Nadkomisarz Aleksandra Nowara, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, dodaje, że prowadzenie poszukiwań bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Jednak na terenie działania KMP w Rybniku na przestrzeni ostatnich lat nie odnotowano takich przypadków...


autor artykułu:

Andrzej Derwisz
:arrow: http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,319 ... torii.html

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: co ciekawego w prasie

Nieprzeczytany post autor: woytas »

ziew...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Re: co ciekawego w prasie

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

A ja jak na ironie czekam na dostawę nowej kobyry ze stajni White's-a :wink:
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
ramzes94
Starszy chorąży
Posty: 834
Rejestracja: 4 gru 2006, o 10:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: co ciekawego w prasie

Nieprzeczytany post autor: ramzes94 »

Woytas działomy co z panem Dr. Bogdan Kloch trzeba z nim pogadać jak by to wyglądało i na jakiej zasadzie idzie działać?

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: co ciekawego w prasie

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Witam,

Może ktoś będzie zainteresowany a jeszcze nie natrafił na "Newsweek Historia Extra", który w całości poświęcony jest fortyfikacjom w Polsce.

http://historia.newsweek.pl/-newsweek-h ... 6,1,1.html
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: co ciekawego w prasie

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Już zakupione :wink:

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Re: co ciekawego w prasie

Nieprzeczytany post autor: krism »

Pozwole se dodac jako ostrzezenie- w zeszly weekend na zlocie willysow koledzy puscili filmiki sprzed ok.10 lat - jakos tak sie zlozylo ze kilku bohaterow tych filmow ze zlotow (pozdzenice itp) zginelo wlasnie przy kopaniu - jakos w trakcie malo fajnie sie nie ktorym zrobilo.

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Re: co ciekawego w prasie

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Przy kopaniu...czego? bo chyba nie z kobyrem.
Nie słyszałem o tym, aby ktoś zginął kopiąc pod wykrywaczem - inna sprawa co robią z tym co znajdą (oczywiście nie mam na myśli tych ludzi ze zlotu - tak ogólnie)
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: co ciekawego w prasie

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Gazeta Rybnicka, luty 2015.

http://www.rybnik.pl/__files/rybnicka22015.pdf

"Zapomniany Rybnik" wymieniony przez Gazetę Rybnicką jako "Strażnik pamięci". Dziękujemy, że zaliczono nas do grona tak zasłużonych osób/instytucji.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Brawa dla najmłodszych (w tym Filipa) :brawo:

Awatar użytkownika
Kristoff
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 12 lut 2015, o 23:17
Lokalizacja: Kamień

Re: co ciekawego w prasie

Nieprzeczytany post autor: Kristoff »

Nie no pięknie, a teraz anegdota:
Młodemu dałem do przeczytania fragment o nim. Chwila milczenia przeczytał i .... no fajnie, tata a może teraz będę mógł rozdawać autografy? No dawno mnie nikt tak nie rozwalił gwiazda rośnie;)
Świat zaczynamy poznawać od swojego domu, wiemy to tylko zapomnieliśmy o tym.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: co ciekawego w prasie

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

No i mamy wśród nas twórców :P

fallen_Niedobczyce_92
Szeregowy
Posty: 7
Rejestracja: 30 mar 2017, o 17:27
Lokalizacja: Rybnik-Niedobczyce
Kontakt:

Re: co ciekawego w prasie

Nieprzeczytany post autor: fallen_Niedobczyce_92 »

http://jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl/a ... id,tm.html
Pewna refleksja gniew i smutek zarazem budzi się w człowieku gdy to się czyta
Może dało by się jakoś rozwinąć ten temat ? ;<
,,Historia się nie powtarza, lecz rymuje.''
Mark Twain

,,Mamy prawie wyłącznie historię królów, ja chcę historii ludzi.''

Wolter

ODPOWIEDZ