Konserwatorzy zabytków

Sprawy związane z Pro Fortalicium
Przemek Trzeciak

Konserwatorzy zabytków

Nieprzeczytany post autor: Przemek Trzeciak »

Witam, miło mi poinformować , że 28 czerwca jest organizowane "duże" spotkanie WOJEWÓDZKIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW I MIEJSKICH K. ZABYT a dotyczące Pro Fortalicium i Obszaru warownego Śląsk" . Miejscem będzie na 99% Chorzów. Po raz pierwszy spotykamy sie na tak "zawodowym" szczeblu. Chciałbym aby i Wasza "rybnicka" praca była pokazana na tym spotkaniu. Z uwagi na ograniczony czas prezentacji PF nie moge obiecać, że "wawok" będzie zaprezentowany na tym spotkaniu. Jednak myślę, że przygotujemy 3-4 stronicowy "laborat" o Waszym betono - żelbecie na Wawoku i planach na przyszłość .. Bedę meczył Adam i Wojtka a oni pewnie Was.

Przemek Trzeciak

Konserwatorzy zabytków

Nieprzeczytany post autor: Przemek Trzeciak »

Jestem po rozmowie telefonicznej z MKZ z Rybnika. Pani Aleksandra wie o spotkaniu ale decyzja czy bedzie na tym spotkaniu zależy od Prezydenta Miasta (delegacja itd) . Z adamem i Wojtkiem rozmawiałem i wspólnie przygotujemy prezentacje. A macie Panowie się już czym pochwalić Jako RYBNIK na forum innych miast woj. ślaskiego!!!

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

proszę poczytać i poprawić , to tylko kawałek przygotowanego opracowania...... :)

Renowacja budowli obronnej z roku 1939, schronu żelbetowego typu polowego dla dwóch
CKM-ów. Lokalizacja – Rybnik dzielnica Wawok.

Z uwagi na bardzo „niekorzystną” lokalizacje obiektu, prace prowadzone są bardzo rozważnie w dniach i godzinach niezakłócających spokój mieszkańcom zabudowań znajdujących się w jego bliskim otoczeniu. Obiekt częściowo stoi na prywatnej posesji oraz styka się z posesjami sasiadów. Rewitalizacja planowana na obiekcie ma jasno sprecyzowany cel. Powstanie coś w rodzaju izby historycznej dlatego jest plan doprowadzenia schronu do stanu z września 1939 roku. Prowizoryczne zamknięcie, na dzień dzisiejszy zapobiega wchodzeniu do obiektu osób trzecich i daje nam możliwość zaplecza technicznego. Planowane jest założenie repliki oryginalnych drzwi choć ten obiekt takowych nie posiadał. W czasach budowy schronu z braku czasu wiele rzeczy nie zostało wykonanych do końca. Drzwi są właśnie jednym z takich elementów. Pierwsza faza prac polegała na oczyszczeniu otoczenia ze śmieci i roślinności inwazyjnej. Odkopano z jednej strony schron do poziomu gruntu z 1939 roku co pozwoliło pokazać go w całej okazałości. Strzelnica została wyeksponowana a dostęp do wnętrza jest bardzo dobry. Pojawiające się przedmioty z epoki i beton na podłodze w przelotni, utwierdziły nas że osiągnięto właściwy poziom gruntu. Wywożona ziemia i śmieci z jednej strony budowli tylko dzięki uprzejmości sąsiada szybko zostały uprzątnięte. W celu zabezpieczenia brzegów wykopu w koło schronu została stworzona imitacja okopu, transzei tak charakterystycznych dla żołnierzy przygotowujących się do obrony pozycji polowych. Okop posiada jeden brzeg obudowany drewnem a w przyszłości spód zostanie utwardzony kamieniem lub żwirkiem. Kolejny etap to odsłonięcie drugiej strony schronu i stworzenie głównej drogi dojścia. Jest jednak potrzeba zabezpieczenia płotu sąsiada który jest bardzo blisko naszego wejścia do obiektu. Dalej czekamy na decyzję w sprawie drzew które powinny zostać przycięte gdyż przylegają a nawet wnikają w pewnych miejscach w ściany schronu. ...................... :?
Ostatnio zmieniony 21 cze 2007, o 18:21 przez aw68, łącznie zmieniany 3 razy.
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

postaram sie jutro udezyc w te drzewa...
nie podoba mi sie stwierdzenia podworka ... w kolo. :( bezposrednio z posesjami sasiadow ?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

poprawione :D
Radfahrtruppe

Przemek Trzeciak

Konserwatorzy zabytków

Nieprzeczytany post autor: Przemek Trzeciak »

Czy można zaproponować taki pomysł na to "przedstawienie" . To tylko lużna sugestia. może ją zmienićie lub uzupełnicie. Chciałbym jednak , żeby wszystko liczyło max 3 strony .

Dane podstawowe:
- nazwa, typ i rok powst obiektu
- umiejscowienie w 1939 a otoczenie dzisiejsze,
- własciciel gruntu (miasto - umowa)
- cel -
- wskazanie samoorganizacji grupy ludzi z Rybnika (koniecznie o powstaniu "ZAPOMNIANy RYBNIK"
2. Stan zastany - problemy (zieleń, bardzo bliska "granica" innych działek (ogrodzenie) itd
3 Przebieg prac (już wykonywanych i tych planowanych) fajnie opisaliście problem "niezakłócających spokój mieszkańcom "o . Pisma do urzędu ... Podajcie prosze date planowanego "zamknięcia " schronu.
4. Chciałbym aby znalazła się tam lista osób zaangarzowanych w prace przy obiekcie (imię, nazwisko ..)mozecie wspomnieć o poszukiwaniu sponsora z myśla o tym i następnym obiekcie
5 coś miłego o Pani konserwator ...... tak pod publike ale ..dla dobra sprawy.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

to zrobimy to tak , ja napisze opracowanie a ktoś z kierownictwa przerobi to na wzór jaki jest potrzebny. Wiem że Darek jest w te klocki bardzo dobry.... :D
Radfahrtruppe

Przemek Trzeciak

Konserwatorzy zabytków

Nieprzeczytany post autor: Przemek Trzeciak »

I jak zwykle termin został przeniesiony na 05.czerwca. ale tego roku !!!

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

materiał wysłałem do Darka
Radfahrtruppe

Przemek Trzeciak

Konserwatorzy zabytków

Nieprzeczytany post autor: Przemek Trzeciak »

Serdecznie dziekuje ale dzisiaj sms darek zakomunikował mi , że spotkanie przesunieto na .. wrzesień. Dobrze, że tego roku.

ODPOWIEDZ