Czerwionka - niemiecki punkt obserwacyjny na hałdzie..

Podziel się z nami informacjami o miejscach, które warto odwiedzić - niekoniecznie militarne :)
Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

dorzucam kilka fotek, w konstrukcji tego stanowiska użyto szyn - na spodzie i w stropie...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

tam jeszcze jest cos pod spodem?
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

nie przypuszczam, trzeba by odgarnąc sporo gruzu żeby się upewnic :?:

olozs
Szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 31 sty 2011, o 13:07
Lokalizacja: Dębieńsko

Hej

Nieprzeczytany post autor: olozs »

Czy na pewno jest to okno z bunkra? Jeżeli jest to zabezpieczenie przed kulami to nietypowe (chyba) brakuje w nim typowych stopni antyrykoszetowych. Po co zabezpieczenie przed kulami w punkcie obserwacyjnym na tej wysokości (punkt z założenia do dalekich obserwacji) ograniczało by pole widzenia.
Mieszkam w okolicy całe życie i obserwowałem jak zmieniały się hałdy i ich otoczenie. Przymuszam raczej że te betonowe elementy pochodzą z rozbiórki jakiś instalacji koksowni lub kopalni - po zamknięciu kopalni było prowadzonych wiele takich prac. Ponad to obszar pod hałdą od strony koksowni i "Ameryki" jest w chwili obecnej składowiskiem Koksowni. Jeżeli przespacerujesz się po okolicy (hałda od strony "Dębieńska") znajdziesz resztki betonowych budowli będących pozostałością stacji transformatorowych itp. od strony Ameryki zostały resztki stacji pomp itd. ponadto lata 80 i 90 to rozbiórka licznych obiektów kopalnianych mieszczących się na obecnie pustym placu na przeciw koksowni.
Pozdrawiam Serdecznie

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Stopnie antyrykoszetowe to raczej w obiekcie bojowym - ten mial milczeć - ciężko jest znaleźć taki bierny schron a co za tym ostrzelać
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

nie upieram się przy swojej racji, opieram :smile: się na ww. książce i kilku relacjach ludzi którzy trochę znaja lokalne tematy...Poszukuję , dociekam...Bardzo cenię to forum i czekam na wpisy , które potem konfrontuję z różnymi opiniami i relacjami.. :grin:

olozs
Szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 31 sty 2011, o 13:07
Lokalizacja: Dębieńsko

Jeszcze kilka słów o drewnianej wierzy

Nieprzeczytany post autor: olozs »

Na potwierdzenie mojej teorii o wierzy triangulacyjnej – znalazłem oznaczenia na mapie topograficznej (zd. 1) oraz objaśnienie symbolu (zd. 2)
Załączniki
Zd 1.
Zd 1.
zd 2.
zd 2.

Lonewolf
Szeregowy
Posty: 48
Rejestracja: 5 lis 2011, o 21:17
Lokalizacja: Radlin/Syrynia

Nieprzeczytany post autor: Lonewolf »

To mogą faktycznie byc resztki po wiezy triangulacyjnej. W naszej okolicy z tego co słyszałem były raczej drewniane. Osobiście na własne oczy zadnej nie widziałem z bliska, pamietam tylko ze kiedyś w zawadzie jedna tak stała juz prawie przewrócona ale to było jeszcze.

Tutaj grafiki

Wieże triangulacyjne

Do dzisiejszego czasu przetrwały tylko te nabardziej trwałe wieże triangulacyjne........ wieże kosciołów. Po krótce na takich punktach opiera sie kartografia i wszytkie mapy. mierzono boki i konty pomiedzy tymi wieżami na podstawie tych obserwacji ustalano połozenie innych punktów. Punkty te rozmieszczone w wysokich punktach zeby była widocznosc jak naj dalej na kolejne conajmniej dwie wieże. Z tad oznaczenie punktu triangulacyjnego na hałdzie.
Ostatnio zmieniony 10 lis 2011, o 20:01 przez Lonewolf, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Pamiętam taką w Orzepowicach - niedaleko przepompowni Nacyny
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

W Orzepowicach jeszcze z 10 lat temu taka stała za boiskiem na szczycie górki.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

dokładnie ta - ale zgniła
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

W Golejowie na Grzybówce stała, piękny był z niej widok, często na nią wchodziłem. Pamiętam jeszcze jedną w Kamieniu, na ul. T. Bieli

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

a ja pamiętam wieże drewniane i betonowe, te drugie to niskie ok 3 m trójnogi łączone u góry trójkątnym elementem i szpica do góry, te pierwsze drewniane znacznie wyższe, jedna była na zamysłowie, drugą w chwałęcicach, składały sie z kilku pieter łączonych drabinami, w latach 80 kiedy je dowiedzałem były juz w fatalnym stanie, wchodzenie na nie było bardzo ryzykowne. obecnie juz ciężko spotkac takie wieże. jak sądzę w powodów bezpieczeństwa zostały rozebrane i nie odbudowywane.

Lonewolf
Szeregowy
Posty: 48
Rejestracja: 5 lis 2011, o 21:17
Lokalizacja: Radlin/Syrynia

Nieprzeczytany post autor: Lonewolf »

Iglica kazdej wiezy jest idealnie nad punktem który jest na wysokości ziemi. Tak ze wieza stała centrycznie nad punktem triangulacyjnym. Wiec powinien tam byc kamien albo granitowy z krzyzem albo betonowy z głownia stalowa.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Jak będę na Grzybówce to spróbuję poszukać, czy został kamień

Lonewolf
Szeregowy
Posty: 48
Rejestracja: 5 lis 2011, o 21:17
Lokalizacja: Radlin/Syrynia

Nieprzeczytany post autor: Lonewolf »

Spieszyłem sie dzisiaj i zapomniałem pogadac z naczelnikiem Wydziału Geodezji w Starostwie o archiwalnych danych typu stare zarysy pomiarowe (powinna byc granica w Suminie i nie tylko). Właściwie to gadałem z nim ale o innej sprawie a o archiwalich zapomniałem. W mieście będzie gorzej bo tam kobity sa na stanowiskach ale moze cos wyszarpie z archiwum bo maja po skanowane, nie wiem jak beda to traktować bo tam granice własnosci sa z wymiarowane a to raczej dla uzytku służbowego i tego pilnuja. A wracajac do meritum to powinien być opis sytuacyjny do tej wierzy czyli gdzie jej szukac w razie zawalenia sie wraz z typem kamienia co by ułatwiło jego identyfikacje.

No i jeszcze mała ciekawostka. Najważniejszym punktem triangulacyjny w Naszej okolicy jest kościół w Pszowie. Środek układu współrzędnych (X=o Y=0) na zachodniej albo wschodniej wieży koscioła. Układ obowiązywał do Raciborza (nie wiem czy nie dalej) i do Pszczyny tak ze kawałek terenu. Układ współrzędnych to układ "Pszowski"., Z tego co pamiętam 5 cyfr przed przecinkiem i dwie po przecinku. NA pewno maja jeszcze takie mapy w Raciborzu, może i wycofane z obsługi ale maja bo je widziałem.

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Czerwionka - niemiecki punkt obserwacyjny na hałdzie..

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Zdobyłem potwierdzenie że na hałdzie w Czerwionce było coś przed wieżą...

"....Z nalotami było tak, że informacja o zbliżających się samolotach wroga nadchodziła drogą radiową. Sygnał przychodził w momencie, gdy wrogie bombowce były jeszcze nad Austrią i wtedy wszyscy mieli obowiązek udać się do schronu, który znajdował się pod magazynem głównym. Aby usprawnić i ulepszyć system ostrzegawczy, na jednej z hałd umieszczono stanowisko obserwatora...."

Całosc tutaj...

http://www.jaskolkaslaska.eu/1074/wydar ... e-naprawde

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Re: Czerwionka - niemiecki punkt obserwacyjny na hałdzie..

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Ciekawe czy zachowały się jakieś foto tej wieży
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Czerwionka - niemiecki punkt obserwacyjny na hałdzie..

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Kolega olozs już wrzucił w tym wątku foto wieży..

http://www.mariasliwa.pl/Haldy/halda14.jpg

Ja rozmawiałem z Marianem Kulikiem , autorem w/w artykułu z Jaskółki ..Mówił mi że w czasie wojny na hałdzie był ziemno-drewniany punkt obserwacyjny o którym jest w artykule , potem w PRL powstał murowany punky obserwacyjny oraz postawiono wieżę...

ODPOWIEDZ