Zapomniany Rybnik - historia miasta • Zobacz wątek - Czerwionka - niemiecki punkt obserwacyjny na hałdzie..
Teraz jest 21 lip 2019, o 09:39

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Nieprzeczytany postNapisane: 19 lip 2011, o 21:48 
Starszy kapral

dorzucam kilka fotek, w konstrukcji tego stanowiska użyto szyn - na spodzie i w stropie...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tytuł:
Nieprzeczytany postNapisane: 20 lip 2011, o 00:15 
Nadszyszkownik Generalny

tam jeszcze jest cos pod spodem?

Tytuł:
Nieprzeczytany postNapisane: 21 lip 2011, o 06:13 
Starszy kapral

nie przypuszczam, trzeba by odgarnąc sporo gruzu żeby się upewnic :?:

Tytuł: Hej
Nieprzeczytany postNapisane: 1 sie 2011, o 15:46 
Szeregowy

Czy na pewno jest to okno z bunkra? Jeżeli jest to zabezpieczenie przed kulami to nietypowe (chyba) brakuje w nim typowych stopni antyrykoszetowych. Po co zabezpieczenie przed kulami w punkcie obserwacyjnym na tej wysokości (punkt z założenia do dalekich obserwacji) ograniczało by pole widzenia.
Mieszkam w okolicy całe życie i obserwowałem jak zmieniały się hałdy i ich otoczenie. Przymuszam raczej że te betonowe elementy pochodzą z rozbiórki jakiś instalacji koksowni lub kopalni - po zamknięciu kopalni było prowadzonych wiele takich prac. Ponad to obszar pod hałdą od strony koksowni i "Ameryki" jest w chwili obecnej składowiskiem Koksowni. Jeżeli przespacerujesz się po okolicy (hałda od strony "Dębieńska") znajdziesz resztki betonowych budowli będących pozostałością stacji transformatorowych itp. od strony Ameryki zostały resztki stacji pomp itd. ponadto lata 80 i 90 to rozbiórka licznych obiektów kopalnianych mieszczących się na obecnie pustym placu na przeciw koksowni.
Pozdrawiam Serdecznie

Tytuł:
Nieprzeczytany postNapisane: 2 sie 2011, o 12:35 
Nadszyszkownik Generalny

Stopnie antyrykoszetowe to raczej w obiekcie bojowym - ten mial milczeć - ciężko jest znaleźć taki bierny schron a co za tym ostrzelać

Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Tytuł:
Nieprzeczytany postNapisane: 2 sie 2011, o 16:02 
Starszy kapral

nie upieram się przy swojej racji, opieram :smile: się na ww. książce i kilku relacjach ludzi którzy trochę znaja lokalne tematy...Poszukuję , dociekam...Bardzo cenię to forum i czekam na wpisy , które potem konfrontuję z różnymi opiniami i relacjami.. :grin:

Nieprzeczytany postNapisane: 21 wrz 2011, o 12:23 
Szeregowy

Na potwierdzenie mojej teorii o wierzy triangulacyjnej – znalazłem oznaczenia na mapie topograficznej (zd. 1) oraz objaśnienie symbolu (zd. 2)

Załączniki:
Komentarz: zd 2.
symbol_halda.jpg
symbol_halda.jpg [ 31.99 KiB | Przeglądane 665 razy ]
Komentarz: Zd 1.
mapa_Halda.jpg
mapa_Halda.jpg [ 85.06 KiB | Przeglądane 653 razy ]
 Tytuł:
Nieprzeczytany postNapisane: 10 lis 2011, o 22:00 
Szeregowy

To mogą faktycznie byc resztki po wiezy triangulacyjnej. W naszej okolicy z tego co słyszałem były raczej drewniane. Osobiście na własne oczy zadnej nie widziałem z bliska, pamietam tylko ze kiedyś w zawadzie jedna tak stała juz prawie przewrócona ale to było jeszcze.

Tutaj grafiki

Wieże triangulacyjne

Do dzisiejszego czasu przetrwały tylko te nabardziej trwałe wieże triangulacyjne........ wieże kosciołów. Po krótce na takich punktach opiera sie kartografia i wszytkie mapy. mierzono boki i konty pomiedzy tymi wieżami na podstawie tych obserwacji ustalano połozenie innych punktów. Punkty te rozmieszczone w wysokich punktach zeby była widocznosc jak naj dalej na kolejne conajmniej dwie wieże. Z tad oznaczenie punktu triangulacyjnego na hałdzie.

Ostatnio edytowano 10 lis 2011, o 22:01 przez Lonewolf, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
Nieprzeczytany postNapisane: 13 lis 2011, o 23:36 
Nadszyszkownik Generalny

Pamiętam taką w Orzepowicach - niedaleko przepompowni Nacyny

Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Tytuł:
Nieprzeczytany postNapisane: 13 lis 2011, o 23:51 
Nadszyszkownik Generalny

W Orzepowicach jeszcze z 10 lat temu taka stała za boiskiem na szczycie górki.

Tytuł:
Nieprzeczytany postNapisane: 13 lis 2011, o 23:58 
Nadszyszkownik Generalny

dokładnie ta - ale zgniła

Tytuł:
Nieprzeczytany postNapisane: 14 lis 2011, o 09:48 
Generał dywizji

W Golejowie na Grzybówce stała, piękny był z niej widok, często na nią wchodziłem. Pamiętam jeszcze jedną w Kamieniu, na ul. T. Bieli

Tytuł:
Nieprzeczytany postNapisane: 14 lis 2011, o 10:51 
Starszy sierżant

a ja pamiętam wieże drewniane i betonowe, te drugie to niskie ok 3 m trójnogi łączone u góry trójkątnym elementem i szpica do góry, te pierwsze drewniane znacznie wyższe, jedna była na zamysłowie, drugą w chwałęcicach, składały sie z kilku pieter łączonych drabinami, w latach 80 kiedy je dowiedzałem były juz w fatalnym stanie, wchodzenie na nie było bardzo ryzykowne. obecnie juz ciężko spotkac takie wieże. jak sądzę w powodów bezpieczeństwa zostały rozebrane i nie odbudowywane.

Tytuł:
Nieprzeczytany postNapisane: 14 lis 2011, o 22:01 
Szeregowy

Iglica kazdej wiezy jest idealnie nad punktem który jest na wysokości ziemi. Tak ze wieza stała centrycznie nad punktem triangulacyjnym. Wiec powinien tam byc kamien albo granitowy z krzyzem albo betonowy z głownia stalowa.

Tytuł:
Nieprzeczytany postNapisane: 15 lis 2011, o 11:17 
Generał dywizji

Jak będę na Grzybówce to spróbuję poszukać, czy został kamień

Tytuł:
Nieprzeczytany postNapisane: 15 lis 2011, o 23:09 
Szeregowy

Spieszyłem sie dzisiaj i zapomniałem pogadac z naczelnikiem Wydziału Geodezji w Starostwie o archiwalnych danych typu stare zarysy pomiarowe (powinna byc granica w Suminie i nie tylko). Właściwie to gadałem z nim ale o innej sprawie a o archiwalich zapomniałem. W mieście będzie gorzej bo tam kobity sa na stanowiskach ale moze cos wyszarpie z archiwum bo maja po skanowane, nie wiem jak beda to traktować bo tam granice własnosci sa z wymiarowane a to raczej dla uzytku służbowego i tego pilnuja. A wracajac do meritum to powinien być opis sytuacyjny do tej wierzy czyli gdzie jej szukac w razie zawalenia sie wraz z typem kamienia co by ułatwiło jego identyfikacje.

No i jeszcze mała ciekawostka. Najważniejszym punktem triangulacyjny w Naszej okolicy jest kościół w Pszowie. Środek układu współrzędnych (X=o Y=0) na zachodniej albo wschodniej wieży koscioła. Układ obowiązywał do Raciborza (nie wiem czy nie dalej) i do Pszczyny tak ze kawałek terenu. Układ współrzędnych to układ "Pszowski"., Z tego co pamiętam 5 cyfr przed przecinkiem i dwie po przecinku. NA pewno maja jeszcze takie mapy w Raciborzu, może i wycofane z obsługi ale maja bo je widziałem.

Nieprzeczytany postNapisane: 26 lut 2013, o 11:02 
Starszy kapral

Zdobyłem potwierdzenie że na hałdzie w Czerwionce było coś przed wieżą...

"....Z nalotami było tak, że informacja o zbliżających się samolotach wroga nadchodziła drogą radiową. Sygnał przychodził w momencie, gdy wrogie bombowce były jeszcze nad Austrią i wtedy wszyscy mieli obowiązek udać się do schronu, który znajdował się pod magazynem głównym. Aby usprawnić i ulepszyć system ostrzegawczy, na jednej z hałd umieszczono stanowisko obserwatora...."

Całosc tutaj...

http://www.jaskolkaslaska.eu/1074/wydar ... e-naprawde

Nieprzeczytany postNapisane: 26 lut 2013, o 12:53 
Nadszyszkownik Generalny

Ciekawe czy zachowały się jakieś foto tej wieży

Nieprzeczytany postNapisane: 26 lut 2013, o 13:44 
Starszy kapral

Kolega olozs już wrzucił w tym wątku foto wieży..

http://www.mariasliwa.pl/Haldy/halda14.jpg

Ja rozmawiałem z Marianem Kulikiem , autorem w/w artykułu z Jaskółki ..Mówił mi że w czasie wojny na hałdzie był ziemno-drewniany punkt obserwacyjny o którym jest w artykule , potem w PRL powstał murowany punky obserwacyjny oraz postawiono wieżę...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]