Betonowa płyta z okazji 25 lecia PRL

Podziel się z nami informacjami o miejscach, które warto odwiedzić - niekoniecznie militarne :)
Pajton90
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 21 kwie 2018, o 17:23

Betonowa płyta z okazji 25 lecia PRL

Nieprzeczytany post autor: Pajton90 »

Witam

Dobre kilkanaście lat temu znajomi pokazali mi ciekawą tablice w środku lasu obok Lazaru na ulicy Grzybowej w Zamysłowie.
Nikt z nas nie wiedział z jakiej jest ona okazji i całkiem szybko o niej zapomnieliśmy.

Zupełnie niedawno przypomniałem sobie o niej i postawiłem sobie za punkt honoru ponowne jej odnalezienie i przede wszystkim rozwikłanie zagadki dotyczącej jej pochodzenia.
W dniu dzisiejszym się tam wybrałem, po kilku minutach poszukiwań udało mi się ją odnaleźć, była zarośnięta mchem i praktycznie całkowicie przykryta liśćmi i gałęźmi.

Poniżej jej zdjęcia:
Całość:
Obrazek

Orzełek na środku:
Obrazek

Lewa strona:
Obrazek

Prawa strona:
Obrazek

Miejsce w którym się ona znajduje:
Obrazek

Jak widać wiele liter zdążyło odpaść, ale udało mi się rozszyfrować znajdujący się na niej tekst.
"XXV LAT PRL
NASZE SERCA, MYŚLI I CZYNY
POLSCE LUDOWEJ"

Całkiem ciekawa rzecz ;).

Zastanawia mnie jednak jedno. Co taka wielka płyta robi w środku lasu akurat w tym miejscu? Skąd ona się tam wzięła?
Macie jakieś pomysły?

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Betonowa płyta z okazji 25 lecia PRL

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Witaj na forum! Puściłem to na fejsa. Ktoś ze starszych mieszkańców Zamysłowa powinien coś o tym wiedzieć.

Bogus10
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 22 kwie 2018, o 17:07

Re: Betonowa płyta z okazji 25 lecia PRL

Nieprzeczytany post autor: Bogus10 »

Ta płyta pochodzi z czasów gdy stacjonowało tam wojsko. 25 lecie Prl, więc 1970 rok. Mieszkaliśmy w pobliżu. Jako dzieci bawiliśmy się na tym terenie, który w latach 70 tych był łąką, obecnie jest porośnięty drzewami. Te duże brzozy rosły tam od zawsze. Obecność wojska była związana prawdopodobnie z budową(rozbudową torów kolejowych). Nie pamiętam tych czasów, znam to z opowiadań rodziców. To musiała być druga polowa lat 60. Płytę pamiętam jeszcze w kolorach, w dobrym stanie.

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Betonowa płyta z okazji 25 lecia PRL

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

moja teściowa cały czas mi opowiada, że w tamtym terenie jest betonowy (schron lub bunkier) w którym ona się bawiła będąc dzieckiem.
ja z wykrywką znalazłem w środku lasu żelbeton, na końcu ul Kwiatowej, za torami na rozwidleniu w prawo i zaraz w las trzeba iść po lewej od drogi. zbyt daleko by to zostało tam składowane, pomimo tego, że jest tam baza PKP

ODPOWIEDZ