Bunkry w Opwaie i okolicach

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Bunkry w Opwaie i okolicach

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Wpadła mi w ręce taka oto mapka z częścią czeskiej "linii Maginota" w okolicach Opawy. Z tego co się zorientowałem dwa z nich są dostępne do zwiedzania w niedziele popołudniu. Jak ktoś jest chętny na wycieczkę to mam telefon do pana kt. się tym zajmuje. :D
Obrazek

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:? kiedy jedziemy ? ja zwiedzałem darkowice i bohumin - jest co ogladac... :shock: tam nie byłem :) pisz kiedy i jade... a to zobacz http://zapomniany.rybnik.pl/index.php?o ... &Itemid=39 http://zapomniany.rybnik.pl/index.php?o ... &Itemid=39
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

A jak to było z Zaolziem w 39? Przecież wtedy to była Polska. Czy w tych bunkrach nie bronili się też Polacy?

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

Polacy obsadzali obiekty w Bohuminie (na 100% schron "NA TRATI") nawet zostawili tam pamiątki po sobie, z tego co słyszałem nie bronili sie w tym wspaniałym forcie....
Radfahrtruppe

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Kiedy jedziemy? Na razie mam mały kłopot z wolnym czasem, ale zbliżają się wakacje! :D Jeśli oczywiście masz ochotę pojechać wcześniej żaden problem, podam ci nr. tel. opiekuna jednego ze schronów.

Co do Zaolzia, z tego co pamiętam, to akurat Opawa znajdowała się już poza żądaniami polskimi, granica przebiegała w pobliżu Bogumina. Ale jako ciekawostkę dodam że podczas zajmowania Zaolzia przez Rybnik na Bogumin przejechała część 10 BK Panc-Mot. (24 p.uł. i bateria art. mot.). Było to bodaj 3 października 1938 r.
Także pozycje od Odry do Bogumina przed ewentualnym konfliktem z Niemcami, zajął 75 pp i 3 baon strzelców (czy to aby nie nasz??) Zgodnie z rozkazem dowódcy pułku z 12 października 1938 r. Pułk bez jednego baonu miał bronić odcinka od dawnej granicy państwowej do Wierzbicy na południu w oparciu o ciężkie schrony czechosłowackie, MO S-2 do MO S-5, i na wysuniętym punkcie oporu Pudłów z wysuniętymi na linię Odry ubezpieczeniami. Pułk miał być gotów do przeciwnatarcia w ogólnym kierunku Pudlov (Pudłów) - Vrbice (Wierzbica) oraz N. Bogumin - Fw. Cerwin. Obronę schronów powierzono 1 komp. ckm z czterema drużynami strzeleckimi i działonem artylerii. Odwód pułku stanowiły dwa baony, każdy bez jednej kompanii. Wsparcie artyleryjskie obrony zapewnić miał przydzielony pociąg pancerny i 6/23 pal.

Schrony Czechosłowackie dobrze wykorzystali Niemcy w 1945 r. kiedy odpierali sowietów. Natomiast we wrześniu chyba zostały opuszczone przez oddziały WP.

kaleson

Nieprzeczytany post autor: kaleson »

Bardzo ciekawe to co piszesz franekh. Według relacji naocznych swiadków mniej wiecej w tym czasie i w tym miejscu miał przebywać Rydz-Śmigły. Hmmm sam sie zastanawiam czy to prawda.

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

aw68 pisze:Polacy obsadzali obiekty w Bohuminie (na 100% schron "NA TRATI") nawet zostawili tam pamiątki po sobie, z tego co słyszałem nie bronili sie w tym wspaniałym forcie....
Rzeczywiście Polacy obsadzili schrony w Boguminie. Ale Czesi zdemontowali z nich przyrządy celownicze, oraz mocowania dla karabinów maszynowych i ciężkiej broni. Jak pisał gen. Józef Kuropieska, podczas wizytacji tych schronów był nie co "zaszokowany" tym że m. in. karabiny maszynowe nie były do niczego przymocowane a strzelano ze stołu umieszczonego pod otworem strzelniczym!! Także celność takich strzelań była nie wielka i wskutek tego także przydatność bojowa też. Druga ciekawostka, także ze wspomnień gen. iż czeskie bunkry z łatwością przebijała polska art. średniego kalibru. Choć być może gen. tutaj trochę się przechwala? :D

Kaleson to może być prawda. Wiadomo iż Polscy dowódcy obawiali się iż zajmowanie Zaolzia może nie być tak prostą sprawą. Obawiano się m. in. czeskich umocnień. Więc obecność naczelnego wodza w pobliżu działań... Zresztą zajęcie Bogumina przez WP było przeprowadzone w trybie "awaryjnym". Zgodnie z umową Polsko-Czeską Bogumin miał zostać przekazany Polsce dopiero 10 X. 1938. Jednak większość mieszkańców miasta była Niemcami, stąd obawiano się że po opuszczeniu przez wojska czeskie miasta mogą tam wkroczyć Niemcy, lub też bojówki niemieckie będą bronić się przed oddziałami polskimi (takie przygotowania w Boguminie podobno Niemcy czynili). Był to zresztą dosyć ważny węzeł kolejowy, łączący m. in. Czechy ze Słowacją. Dlatego 10 BK została w trybie pilnym skierowana do Bogumina już 3. X. 1938 właśnie przez Rybnik. Czy taka nagła , szybka i skuteczna zmiana planów mogła wynikać z faktu że wódz naczelny był na miejscu??

kaleson

Nieprzeczytany post autor: kaleson »

Ciekawe. Historia o Rydzu została mi opowiedziana przez babke mojej żony, dlatego sie zapytałem, (mieszka w rejonie) opowiedziała że w tym czasie była tam defilada własnie w Boguminie i Śmigły sie tam znajdował, widziała go na własne oczy, a na koniec opowieści nawet (na początku chciało mi sie śmiać, ale potem troche to :) przemyślałem) zaśpiewała mi piosenke właśnie o Rydzu, niestety nie wiem czy piosenka była autorstwa babki czy ogólnie znana. Ciekawy temat. Chetnie bym to drązył. (następnym razem jak bedę u babki to opowie jeszcze raz)

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Mam zdjęcie 10 BK w trakcie defilady w Cieszynie po zajęciu Zaolzia i jeszcze dwa inne też z Zaolzia- przynajmniej tak podpisane (być może okolice Bogumina?? Oczywiście zdjęcia nie moje, z ksiązki) Dodam później na forum. Jak możesz to podaj tekst piosenki o Rydzu. :D
Swoją drogą może ktoś ma gdzieś zdjęcia polskich tankietek "idących" na Bogumin? :? To by dopiero było... :wink:

kaleson

Nieprzeczytany post autor: kaleson »

Chetnie zapodam text piosenki, troszke to potrwa musze tam zawitać.

spr1
Szeregowy
Posty: 13
Rejestracja: 14 maja 2007, o 13:01
Lokalizacja: Rybnik Marokko
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: spr1 »

Witam.
Pierwszego maja mialem przyjemnosc zawedrowac w okolice Opavy i Ostravy. Bunkry nie byly jedynym celem, ale pare poogladalem z bliska i chce sie podzielic zdjeciami :)

Schron OP-S 25 w Milostovicach
Obrazek
Obrazek
Obrazek
i jedyne zdjecie z Hlucina-Darkowic. Tabliczka informacyjna zrobiona na prosbe kolegi ;)
Obrazek
Na uwage zasluguje info u dolu - w ostatnia sobote maja ma miejsce pokaz obrony w wykonaniu czeskich wojsk :!:
Wiecej o tym bunkrze na stronie

Dla tego watku zarejestrowalem sie na forum ;)
Pozdrawiam!

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Zdjęcia bardzo fajne! Schrony robią wrażenie :shock:
spr1 pisze: Dla tego watku zarejestrowalem sie na forum ;)
Pozdrawiam!
Witamy i cieszymy się że coś dla siebie znalazłeś :D

spr1
Szeregowy
Posty: 13
Rejestracja: 14 maja 2007, o 13:01
Lokalizacja: Rybnik Marokko
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: spr1 »

znalazlem mnostwo - wyjatkowo interesujaca stronka, a i forum niczego sobie :)

pozdrawiam!

kaleson

Nieprzeczytany post autor: kaleson »

Obecnosc Rydza jest pewna. Oto piosenka, która uczona dzieci w szkole w tamtym czasie:

Na przód żołnierze, stara wiara mlode zuchy
Za Smigłym Rydzem pomnij jego w boju chwał
On nas wywiedzie cało z każdej zawieruchy
Sam komendant, sam komendant nam godał 2x

Mardzałek Śmigły Rydz nasz drogi dzielny wódz.
Gdy każe pujdziem z nim Hitlera tłuc
Nikt nam nie zrobi nic, nikt nam nie zrobi nic
Bo z nami Śmigły Rydz 3x

ODPOWIEDZ