Sztandar Polski i Gazeta Rybnicka

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Sztandar Polski i Gazeta Rybnicka

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Wspomnialem o tym w innym watku, ale moze nie wszyscy czytali - szukam numerow Sztandaru Polski i Gazety Rybnickiej w dowolnej formie: skan, xero. Na oryginaly nie licze, bo pewnie bylyby pierunsko drogie. :smile:
Ostatnio zmieniony 11 lut 2010, o 09:58 przez piec_huta, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Ja mam tylko skany z Gazety Rybnickiej, w której były zamieszczane ogłoszenia i ciekawostki ze Sztandaru Polskiego Gazety Rybnickiej z lat 20-30tych

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

a na SBC nie ma?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Nie ma, ale jest po niemiecku w necie Rybniker Kreisblatt
http://digital-b.staatsbibliothek-berli ... pe=zeitung

Bestand: 1842,Febr. - 1846,Dez.; 1914

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Wielka szkoda, ze nie ma na SBC. Pamietam jak swego czasu przesiadywalem po parę godzin w Bibliotece Slaskiej w Katowicach i czytalem sobie Gazete Rybnicka. :)
2/3 tresci to byla pro polska agitka, ale tez mozna bylo fajne ciekawostki znalezdz jak np. (cyt. z pamieci): wczoraj na ul. Gliwickiej kolo szpitala zdarzyl sie straszny wypadek. Jadacy rowerem pan jakis tam nie opanowal pedzacego pojadu i wpadl na pana jakiegos tam jadacego swoja fura (biorac pod uwage owczesny ruch na drogach to musial byc niezly wyczyn :wink: ) .
Ja mam kilka kserowek gazety m.in. artykul o eksplozji materialow wybuchowych na dworcu. Zaluje, ze wtedy wiecej nie skserowalem, ale biblioteka kazala sobie slono placic z kazda strone ksero.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Ciekawe sa "ogloszenia drobne" w tych gazetach :mrgreen: . Bardzo czesto reklamuje sie sklep papiereniczy i drukarnia M. Bartels, Schlossstrasse 6. Albo : znaleziono psa mysliwskiego do odebrania po zwroceniu kosztow utrzymania i ogloszenia w gazecie :grin:
Ostatnio zmieniony 11 lut 2010, o 13:28 przez Alojz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »


Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Super! Szkoda tylko, ze tak malo i tylko roczniki z poczatku lat 20-tych. Wtedy Gazeta wydawana byla jeszcze w Gliwicach i jej zainteresowanie Rybnikiem nie bylo, zbyt duze. Dopiero gdy zaczeto ja wydawac u nas mozna znalezdz ciekawe newsy dotyczace miasta. Ale mimo to wielkie dzieki za linka. :smile:

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Myślę, że z czasem pojawi tam się więcej numerów. Dość często dodają nowe pozycje.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Archiwum gliwickie - ma chyba wszystkie. Wybieram sie i wybrac nie moge.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Biblioteka Slaska tez ma wszystkie... moze tez sie kiedys znowu wybiore do Katowic, chociaz do Gliwic blizej. A gdzie dokladnie te archiwum??
Ostatnio zmieniony 17 lut 2010, o 17:02 przez piec_huta, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Zygmunta Starego 8
44-100 Gliwice
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Mam kilka scanów
Załączniki
Feb18_01.JPG
Feb18_02.JPG
Feb18_04.JPG
Feb18_05.JPG
Feb18_07.JPG

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Ostatnie dwa skany to te same strony.

Zabrałem się za czytanie Sztandaru (od początku) z zasobów Uniwersytetu Wrocławskiego - na razie jestem w pierwszym roku (1919). Wiadomości z samego Rybnika jest niedużo i dosyć ogólnikowe. Ciekawą informacje można znaleźć w nr37 z 10 października:
"Tak bardzo i od dawna pożądane światło elektryczne otrzymają mieszkańce szosy Chwałowskiej i w Smolnie".
Ostatnio zmieniony 3 mar 2010, o 11:01 przez piec_huta, łącznie zmieniany 2 razy.
Piec&Huta

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

W temacie wycinki wstawiam taki krzaczki - ja przeglądam Górnoślązaka i Polonię od 1902 r.

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Wygląda na to, że Gazeta Rybnicka wydawała również ksiązki
http://www.allegro.pl/item959265250_mendrys_z_sejmu_i_kraju_rybnik_1926.html

Nota bene ciekawe kim był i jakie powiązania z Rybnikiem miał dr Tadeusz Mendrys. Książka traktuje raczej o problemach ogólnopolskich, skąd więc zainteresowanie tym wydawnictwem Gazety Rybnickiej?
A może nie ma żadnego drugiego dna i był to po prostu dobry interes...
Piec&Huta

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »


Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Numer Gazety z 13 kwietnia 1922r. zawiera całkiem sporo ciekawych newsow z Rybnika.


strona 01

strona 02
Piec&Huta

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

I jeszcze ciekawostka, może Hipcia rozwiąże tę cukrową zagadkę - o jaką żydowską firmę chodzi. :grin:
http://picasaweb.google.pl/PiecAndHuta/RybnikNaStarychFotografiach#5455258805525307330
Piec&Huta

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Za małe żeby odczytać, a po powiększeniu się rozmazuje

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Hm, u mnie działa, tzn. na kliknięciu lupy wczytuje się w pełnej rozdzielczości i bez problemu można przeczytać.
Piec&Huta

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Andrzej, w 1922 roku jedynie dwie wielkie firmy żydowskie z Rybnika mi przychodzą na myśl.
Oczywiście firmy, które zajmowały się spożywką. Jedna to rodzina Aronade - mieli kamienice na rynku (rogowa z Zamkową) oraz na Zamkowej (cały ten ciąg aż do ogrodniczego, ale bez niego).
A druga firma to Böhm. Ci też byli z rynku - kamienica z figurami na dachu (po stronie Damiani i McDonalda). Obie te firmy były w czasach niemieckich, przetrwały przez lata Polski, nazistów już nie przetrwały.

Ten "donos" obywatela w Gazecie, to przykład typowego antysemityzmu. Do tego jeszcze dochodził fakt, iż ci Żydzi raczej opowiadali się za Niemcami (wówczas).

Oczywiście mogę się mylić i to może chodzić o jakichś innych żydowskich rybniczan, których jeszcze nie mam w swym kapowniku :mrgreen:
Załączniki
reklama Bohm.JPG
reklama Bohm.JPG (28.64 KiB) Przejrzano 3116 razy
Telefon do Böhma w okresie międzywojennym
Telefon do Böhma w okresie międzywojennym
Tel. do Böhma w 1914 roku
Tel. do Böhma w 1914 roku
Kamienica, w kt. Böhm miał interes
Kamienica, w kt. Böhm miał interes
Tel. do firmy Aronade w 1914
Tel. do firmy Aronade w 1914
kamienice Aronadych (6).JPG
kamienice Aronadych.JPG

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Znalazłem artykuł z nazwami ulic - stare niemieckie i nowe polskie:
http://picasaweb.google.pl/lh/photo/2I75TOIxsNzN7JNBq0ZshQ?feat=directlink
Piec&Huta

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Nie pasuje Reja i Korfantego. Już ustaliliśmy, że dawna Gartenstrasse to po 1922 r. Korfantego, a tu podano, że Reja :roll: . A Korfantego to jakaś Fuchsstrasse, czyli ulica Lisia :?:
Może im się w druku pomyrdało?

Dobrze, że to wykopałeś, bo wreszcie mamy czarno na białym jak po przyłączeniu do Polski zmieniły się nazwy ulic :)

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

W numerze GR z 8.06.1922r. jest relacja z posiedzenia Rady miejskiej, które odbyło się 3 czerwca - m.in. mowa jest o tym, że projekt zmiany nazw ulic przeszedł jednogłośnie bez jakichkolwiek poprawek. Kwestią otwartą pozostaje, czy w kolejnych latach nie dokonano jakichś korekt no i czy panu dziennikarzowi coś się nie popierniczyło. :wink:
Ostatnio zmieniony 6 kwie 2010, o 08:35 przez piec_huta, łącznie zmieniany 1 raz.
Piec&Huta

ODPOWIEDZ