"Schlesische Hof" czyli "Śląski Dwór"

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

"Schlesische Hof" czyli "Śląski Dwór"

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Schlesische Hof, czyli po naszemu Śląski Dwór to onegdaj wielka kamienica, a raczej zestaw ;) kamienic na rogu Raciborskiej i Hallera. Nazwy tej używano przed I wojną. W późniejszych latach mieścił się tu Hotel Śląski. Co innego również tu było, mam nadzieję dopiszecie :)

Nam znany jest ten zbiór kamienic, jako tzw. "Kupczakowe". Państwo Piotr i Róża Kupczakowie pochodzili z okolic Kępna i kupili "dwór" już po I wojnie. Nie wiem, czy kupili od razu wsio, czy też sukcesywnie - zagadka warta rozgryzienia ;)

Dawno temu wyglądało to tak
Raciborska.jpg
A dziś niestety tak
Hallera marzec 2010 (1).JPG
Hallera 08.2010.JPG
Na temat tych budynków rozpisywały się nasze media, gdy zaczęły odpadać fragmenty balkonów
Kupczakowa (1).jpg
Sądzę, że przedwojenny właściciel, który zginął w oknie tejże kamienicy 1.września 1939 roku, zastrzelony przez niemieckiego żołnierza, przewraca się w grobie widząc jak niszczeje jego dorobek.
Z tyłu kamienica wygląda jak w czasie wojny, i to wojny nie w Rybniku :evil:
Kupczakowa od tyłu (1).jpg
Kupczakowa od tyłu (7).jpg
Kupczakowa od tyłu (17).jpg
A kamienica jest tak piękna, ma tyle dekoracyjnych elementów, że serce się kraje, gdy się na nią patrzy i widzi te zniszczenia.

Od strony Raciborskiej
28.09.2012.JPG

Słoneczniki od strony Hallera
Kupczakowa (10).jpg
I na koniec mojej wypowiedzi cytat z Nowin z 2.09.2009.
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, właściciel okazałej, ale zrujnowanej kamienicy przy ul. Hallera 30 wystąpił do wydziału architektury urzędu miasta z wnioskiem o pozwolenie na jej wyburzenie. Na razie jego wniosek odrzucono ze względu na brak wymaganych załączników. Jednym z nich powinna być specjalistyczna ekspertyza dowodząca, że budynku nie da się uratować. Ale nawet wtedy los kamienicy nie będzie przesądzony, bo magistrat w takim przypadku ma obowiązek zlecić wykonanie drugiej ekspertyzy.
Historia niszczejącej kamienicy ciągnie się od lat. Ani magistrat, ani powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nie są w stanie przymusić właściciela do jej wyremontowania, a nawet do wykonania niezbędnych zabezpieczeń. Gdy ostatnio inspektor nadzoru budowlanego nakazał mu zabezpieczenie balkonów, musiały to zań zrobić Rybnickie Służby Komunalne w ramach tzw. wykonawstwa zastępczego. Teraz urząd miasta stara się wyegzekwować od właściciela należność za wykonane roboty i użyty sprzęt. Owym kamienicznikiem jest znany rybnicki ginekolog Andrzej K. Przed sądem w Wodzisławiu Śl. wciąż toczy się jego proces, w którym jest oskarżony o dokonywanie nielegalnych aborcji. Kilka miesięcy temu sąd uchylił mu tymczasowy areszt i lekarz wrócił do wykonywania zawodu.
Magistraccy urzędnicy są zgodni, że znajdująca się w fatalnym stanie kamienica przy ul. Hallera to jeden z najładniejszych tego typu obiektów w całym mieście, są też przekonani, że ciągle jeszcze można ją uratować. O pozwolenie na wyburzenie Andrzej K. stara się już przynajmniej po raz trzeci. Wcześniejsze starania nie przyniosły mu spodziewanego rezultatu.
(źródło: http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,15160.html )
Załączniki
Kupczakowa od ronda.JPG
Ostatnio zmieniony 29 mar 2010, o 20:16 przez _hipcia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

boli mnie jak widze co sie z tym wspanialym budynkiem dzieje
Jakbym mial kase to odkupilbym ten interes...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Na tylach juz zostalo cos wyburzone?

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Od razu wyjaśniam, iż jedna część już jest sprzedana. Jak już gdzieś pisałam, chodzi o kamienicę od strony Raciborskiej.
Chodzą ploty, że i reszta też już w innych rękach, ale czy to prawda :?:
Swego czasu nie było zgody na sprzedaż, choć kupcy byli...

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Alojz pisze:Na tylach juz zostalo cos wyburzone?
Na tyłach to chyba dawno temu zaczęto remont, ale nic więcej. I przez lata woda, śnieg, wiatr zrobiły swoje. Te zdjęcia z tyłu nie są z tego roku. Dawno nie natrafiam na otwartą bramę od strony Raciborskiej, więc nie miałam jak uaktualnić fotek. Ale patrząc od strony Wiejskiej stan jest taki sam, o ile nie gorszy.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Pan doktor ma inne problemy na karku teraz....
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Zdjecia nie otwieraja sie na fotosiku :???:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Mnie się wsio otwiera :)

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Chyba tylko dla zarejestrowanych :???:

Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

No i weź se tu niy wypij... Czemu to co wartościowe w tym mieście zazwyczaj zostaje zniszczone? Może zaczniemy grywać namiętnie w totolotka i wykupywać powoli istniejące jeszcze zabytki? Za parę lat to się będzie już tylko opowiadać o tym, że w Rybniku oprócz sklepów i banków były jeszcze inne budynki... Obecnie tę kamienicę to już chyba tylko pasjonata z grubym portfelem kupi albo ktoś kto ma większe "szanse" uzyskania zgody na wyburzenie...
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Kiedyś byłem tam w środku, jak wejdzie się do drzwi na dole i popatrzy w górę to widać dach, ponieważ nie ma tam stropów, bo pan K. je rozebrał przez co naruszył całą konstrukcję. Wszystkie belki stropowe (stropy oczywiście drewniane) wychodzą na zewnątrz i na nich są balkony, a jak ktoś utnie belkę wewnątrz przy samej ścianie to jak myślicie co się stanie z balkonami? Belki lecą przez całą długość budynku i trzymają wszystko w "kupie" spinają mury, więc cała konstrukcja jest osłabiona, to już tak jest kilka lat, dopiero w 2008 jak pan K siedział to zabezpieczaliśmy te balkony i robiliśmy ten tunel, a później nawet tunel kazali zamknąć.

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

odnosze wrażenie, że ten budynek zniknie, a wszystkie działania ku temu zmierzają, gdy uzyska to statut katastrofy budowlanej zostanie to rozebrane bardzo szybko,
Ostatnio zmieniony 30 mar 2010, o 07:51 przez Tommi, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Ale jest taki niuans ;) Otóż na parterze ktoś zainwestował kupę kasy w zakład fryzjerski (otworzony pod koniec ubiegłego roku). Wiem, bo byłam :) Wątpię, by inwestor wsadzał kasiorę w coś, co zostanie zburzone.
Być może art. z Nowin jest już nieaktualny i faktycznie plota o sprzedaży całości nie jest plotą a faktem.

Z uwagi, że mam nudy przedświąteczne w robocie, a do tej kamienicy mam rzut beretem, to dziś podskoczę na sesję zdjęciową.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Najgorszy stan budynku jest właśnie od tego nowego salonu w stronę Hallera, a reszta, cały róg jest w porządku

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dzisiejsze zdjęcia. Brama na podwórko od strony Raciborskiej niestety była zamknięta. Były za to otwarte drzwi od strony Raciborskiej i lekko zaglądnęłam, a potem uciekłam, bo ktoś nadchodził :mrgreen:
Załączniki
Widok od strony Wiejskiej
Widok od strony Wiejskiej
Widok od strony Wiejskiej
Widok od strony Wiejskiej
Ornament w sieni (od strony Raciborskiej)
Ornament w sieni (od strony Raciborskiej)
Schody w kamienicy (Raciborska 23)
Schody w kamienicy (Raciborska 23)
Sień (Raciborska 23)
Sień (Raciborska 23)
Drzwi od strony Hallera
Drzwi od strony Hallera
Zdziwienie i smutek
Zdziwienie i smutek

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Tez mi sie wydaje ze ktos czeka az kamienica bedzie tylko do wyburzenia. Remont juz teraz jest za drogi a bedzie jeszcze drozszy.

Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

Ale pomyślcie ile warta ta działka i jaka świetna lokalizacja dla banku albo dla jakiejś innej pięknej budowli w stylu Placu Wolności! Echhh... się człowiek rozmarzył...
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Idąc śladem piec_huty wysznupałam taki nius - nasi bronili czci naszych lasek i narażali się Włochom :mrgreen: (lipiec 1922 rok)
Załączniki
sprzeczka.JPG
sprzeczka.JPG (14.41 KiB) Przejrzano 6286 razy

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Zachlał tuż przed wyjazdem z Rybnika - 3 lipca wojska koalicyjne miały opuścić miasto. :smile:
Piec&Huta

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

piec_huta pisze:Zachlał tuż przed wyjazdem z Rybnika - 3 lipca wojska koalicyjne miały opuścić miasto. :smile:
Na pewno zachlał i se chciał "po włosku" laskę poderwać :mrgreen:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Trza tu dać to wyniuchane przez AFRO zdjęcie - to unikat nad unikaty :)
Załączniki
Hallera - Kupczakowa kamienica.JPG

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

Zeby zainteresowac kogos ta kamienica nalezalo by zmienic uwarunkowania zewnetrzne wokol- zmienic droge z przelotowej na ciag pieszo jezdny , przebudowac prawie caly uklad w ruchu - nikt nie otworzy obiektu za wiele miloionow bez szans na parkowanie

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Ten kto sprzedaje to zdjecie na eBay-u to niezly aparat- tylko odbior osobisty! Nie wysyla jednego zdjecia!

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,sur ... 11236.html

sprawa się toczy, ciekawe co teraz?

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Chodzą słuchy, że już jest całość sprzedana. Fryzjer zniknął, więc może to prawda.

Co do winy, czy braku winy pana K. się nie wypowiadam, choć sądzę, że prawo jest równe i równiejsze. Jeden z naszych byłych ministrów zdrowia (w dodatku z Rybnika) też się przyznał do multum aborcji i odkąd się pokajał to wręcz go powinno się nazywać świętym :roll:

ODPOWIEDZ