"Schlesische Hof" czyli "Śląski Dwór"

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

to teraz ciekawe co powstanie, bo bydynek do dawnej swietności juz chyba nie wróci,

a pan P to ma więcej na sumieniu, więc nie podzielam euforii na temat jego osoby, nawet z tego powody że jest z Rybnika.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Święty nie jest, tak samo jak doktor K tak i doktor P byli znani z tego typu działalności w mieście.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Mijam Kupczakową kamienicę codziennie ale dopiero dziś zauważyłam takie coś, co wygląda na... no nie wiem na co. Niech się mężczyźni wypowiedzą. :wink: Może to jest pozostałość po "powieszeniu jednego kandydata", który właśnie tu wisiał :?:

Przy okazji, jak zwykle przyciągnęłam do siebie panów nadużywających ;) (często mnie zaczepiają gdy robię zdjęcia). Jeden z nich zwrócił mi uwagę na brak elementów dekoracyjnych na jednym z balkonów. Z tajemniczą miną mnie zapytał, czy wiem dlaczego tak jest :mrgreen: Oczywiście przedstawił się jako znawca historii Rybnika, co może być w jakimś tam stopniu prawdą, gdyż... wg niego brakuje tych elementów, bo na tym balkonie zabito 1 września całą rodzinę Kupczaków. Trochę z prawdą się rozminął, ale i tak mnie zaskoczył pozytywnie, bo mało kto by wiedział, że 1 września ktoś tu zginął :mrgreen:

Odmienny balkon pokazałam na dwóch ostatnich zdjęciach.
Załączniki
1.12.2011 (1).JPG
1.12.2011.JPG
1.12.2011 (2).JPG
1.12.2011 (3).JPG
1.12.2011 (4).JPG
1.12.2011 (5).JPG

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Chyba przygotowania do powieszenia billbordu- to ostatnio modne w Rybniku.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

No balkon rzeczywiście inny...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Na tym gysztlu "wisiał" do niedawna pan poseł Piecha. To pozostałość po wyborach.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

biker76 pisze:Na tym gysztlu "wisiał" do niedawna pan poseł Piecha. To pozostałość po wyborach.
Czyli jednak po "powieszonym" :mrgreen: (nie chciałam mu robić reklamy i nie wymieniłam).
A tak z drugiej strony, to takie wwiercone dziadostwo też osłabia tą kamienicę.

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Ta kamienica już ledwo stoi. Cud, że jeszcze nie lecą większe jej elementy.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

remi, to wasza?
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Nie Kupczaka
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

szkoda, szło by zaatakować z aparatem od środka
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

W środku nic nie ma, jak wejdziesz na dole to widać dach

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

czyli nie do uratowania? czekaja az sama sie "usunie"?

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Alojz pisze:czyli nie do uratowania? czekaja az sama sie "usunie"?
RATUJĄ!!! Jakieś dwa tygodnie temu wracając wieczorem z miasta zauważyłam, że się w jednym mieszkaniu świeciło światło, ale se pomyślałam, może bezdomni jakimiś latarkami świecą.
I wczoraj znowu tam przejeżdżałam i zaś patrzę... siatki ochronne i folie w oknach. Stanęłam i poszłam obadać. A tu szok! :shock: :shock: :shock:
P1490231.JPG
P1490232.JPG
Rozpoczął się remont jednej części :brawo: :brawo: :brawo:
P1490234.JPG
P1490235.JPG
P1490236.JPG
Może będzie jak kiedyś?
Załączniki
Korfantego i Raciborska.JPG

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: "Schlesische Hof" czyli "Śląski Dwór"

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Czyli moje informacje sie potwierdziły - wiem kto kupił :P
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
MacioBA
Starszy szeregowy
Posty: 74
Rejestracja: 15 sty 2009, o 21:51
Lokalizacja: Rybnik

Re: "Schlesische Hof" czyli "Śląski Dwór"

Nieprzeczytany post autor: MacioBA »

Dobre i to :-). Ciekawe co będzie ze skrajnym, prawym segmentem, tam gdzie od lat nie ma stropów....

Basia1
Szeregowy
Posty: 4
Rejestracja: 23 mar 2015, o 11:46

Re: "Schlesische Hof" czyli "Śląski Dwór"

Nieprzeczytany post autor: Basia1 »

Bardzo interesuje mnie ta kamienica (zaliczenie na studiach i takie tam), dlatego chciałam się zapytać o dokładną jej historię. Czy ktoś mógłby mi coś o niej opowiedzieć lub skierować do odpowiedniego wątku? :)

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: "Schlesische Hof" czyli "Śląski Dwór"

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Cześć,
jesteś we właściwym wątku.

Basia1
Szeregowy
Posty: 4
Rejestracja: 23 mar 2015, o 11:46

Re: "Schlesische Hof" czyli "Śląski Dwór"

Nieprzeczytany post autor: Basia1 »

Rozumiem, że kamienice są wybudowane na terenach starej garbarni, tak? Przynajmniej tak zrozumiałam, przeglądając historię tego miejsca. Czy wiadomo jest, kto i w którym roku założył ów Hotel?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: "Schlesische Hof" czyli "Śląski Dwór"

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Garbarnia była nad Nacyną (nie jedna zresztą)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: "Schlesische Hof" czyli "Śląski Dwór"

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Ze zbiorów własnych. Jak przywrócę do życia skaner to postaram się podrzucić w lepszej jakości.
Załączniki
rybnik-slaski-dwor.jpg
Jestem Adrian - Mój blog

Basia1
Szeregowy
Posty: 4
Rejestracja: 23 mar 2015, o 11:46

Re: "Schlesische Hof" czyli "Śląski Dwór"

Nieprzeczytany post autor: Basia1 »

woytas pisze:Garbarnia była nad Nacyną (nie jedna zresztą)
Ale gdzieś, chyba nawet na tutejszym forum, natrafiłam na informację, że jedna z nich była na rogu Hallera i Raciborskiej. Jeżeli chodzi o Nacynę, to byłby to raczej róg hmmm Wiejskiej i Raciborskiej? Chcę zweryfikować i uporządkować te wszystkie informacje ;)

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: "Schlesische Hof" czyli "Śląski Dwór"

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Basiu, to jest taki cały ciąg kamienic od Raciborskiej aż do Hallera - w tym ten róg, który obecnie jest przy rondzie.
Tak myślę, że jedynie byś w księgach wieczystych doszła kiedy to było budowane. Ale tam na 1000% jest taki galimatias, że wątpię, byś przez to przeszła. Poza tym dojście do księgi macierzystej (tej totalnie pierwotnej to niespodzianka zabiegów w sądzie). Olej to i przyjmuj, że wybudowano to pod koniec XIX, bądź na początku XX w. A kto wybudował to nie wiem. Sprawdź w wykazie teleadresowym dla 1914 roku, może jest tam podany "Inhaber" czyli właściciel. Kupczak, o którym w tym wątku mowa kupił to na początku lat 20-tych.

Obecnie jest wielu właścicieli, z czego część przy Hallera (czyli najbliżej dawnej kwiaciarni Kaktus) jest chyba nadal w rękach p.Kupczaka. Te inne kąski to już pozmieniane. Na kamienicy od strony Raciborskiej wisi chyba baner "Do sprzedania" albo wynajęcia. Zadzwoń. Może to nie będzie pośrednik a właściciel i przekaże Ci jakieś wiadomości.

Ewentualnie idź do muzeum. Może ktoś Ci pomoże.

Garbarnie były w innych miejscach.

tomrybnik
Kapral
Posty: 194
Rejestracja: 25 kwie 2011, o 22:52
Lokalizacja: Rybnik

Re: "Schlesische Hof" czyli "Śląski Dwór"

Nieprzeczytany post autor: tomrybnik »

Ja słyszałem od kolegi że w piwnicy jest jakiś bunkier, schron . Kolega ma klucze do kamienicy ponieważ tam kiedyś mieszkała jego babcia, ale już zmarła a klucze zostały. On jeszcze mówił że mieszka tam jakiś stary niemiecki malarz. Może by się cza było do tej piwnicy się wybrać :)

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: "Schlesische Hof" czyli "Śląski Dwór"

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

tomrybnik pisze:Ja słyszałem od kolegi że w piwnicy jest jakiś bunkier, schron . Kolega ma klucze do kamienicy ponieważ tam kiedyś mieszkała jego babcia, ale już zmarła a klucze zostały. On jeszcze mówił że mieszka tam jakiś stary niemiecki malarz. Może by się cza było do tej piwnicy się wybrać :)
Na pewno ktoś mieszka w tej części od Raciborskiej. Znam z widzenia jedną osobę. Czy jest niemieckim malarzem to nie wiem, ale wiem, że miłośnikiem historii, gdyż ten pan był na kilku spacerach. Na jednym nawet się wypowiadał. Nie jest aż tak stary jakby się wydawało ;-)

Coś a la bunkier, czy schron to wielce prawdopodobne, ale zapewne przeznaczenie tego czegoś było inne. Tam w końcu była restauracja i hotel a kiedyś systemy schładzania żywności i napojów były inne niż dziś, stąd konieczność posiadania zimnego miejsca. Przynajmniej mnie się tak wydaje.

Co do remontu środkowej części to nic się nie dzieje :?

ODPOWIEDZ