Pytanie o prezydenta Webera

Historia miasta i jego dzielnic
GrzGol
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 9 lut 2008, o 07:00
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: GrzGol »

Tommi pisze:zadzwoniłem do zarządu cmentarza, juz wiem że leży na częsci parafialnej, którą zawiaduje "stary kościół", muszę tam zadzwonić ale kancelaria w dniu dzisiejszym jest czynna od 15, więc trzeba czekać umarł 26 grudnia 1961 roku i został pochowany na rybnickim cmentarzu u boku żony Eufrozyny.
grób jest koło kwatery powstańców ( alejka nad) pare lat temu został na nowo postawiony) zrobiony

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

super, wielkie dzieki

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

niewiem dlaczego, ale własnie dzisiaj postanowiłem znaleść ten grób i dzięki podpowiedzi Gorzgol-a udało się.
Grób znajduje się jedną alejkę wyżej od pomnika powstańców wchodząc bramą wejściową na cmentarz przy ul Kotucza
Załączniki
PICT0055.JPG
PICT0054.JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Ponoć pani Eufrozyna Weberowa (wraz z panią Jadwigą Białową) ma tablicę pamiątkową w budynku PCK na Chrobrego.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Z domu Beygow - tych Beygow od domu towarowego?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Może i z tych Beygów - oni tu też przybyli z Wielkopolski. Początkowo ich widać na reklamach przy ul.Żorskiej (Powstańców) -początek lat 20-tych. Na Sobieskiego dopiero są chyba po 22 roku. Może to Beygowie tu przyszli za Eufrozyną :?:

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

nie ma dymu bez ognia
http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,189 ... ronow.html
Może p. Weber doczeka się lepszego podziękowania niż do tej pory

keramik
Starszy szeregowy
Posty: 82
Rejestracja: 23 maja 2010, o 21:26
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: keramik »

A może spytajmy o Bumistrza Webera (o znajomość postaci, o ich stosunek do historii, i wreszcie jak chcieliby dodatkowo upamiętnić tę postać, szczególnie że 26.12.2011 będzie 50 lat od jego śmierci), przyszłych kandydatów na prezia Rybnika? I niech ta odpowiedź będzie decydująca o oddaniu głosu.
Ostatnio zmieniony 14 paź 2010, o 11:21 przez keramik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Nowiny 25.05.2012
W piątek w Boguszowicach wspominano Władysława Webera, dwukrotnego burmistrza Rybnika (w latach 1921-1939 i 1945-1950). Dlaczego akurat w Boguszowicach? Bo w tej dzielnicy działa Gimnazjum nr 5 imienia Webera. W miejscowym domu kultury zorganizowano konferencję naukową z okazji 130. rocznicy urodzin tego człowieka.
Do Rybnika przyjechała profesor Bronisława Koraszewska-Matuszewska, wnuczka burmistrza Webera, przyjechał też jej mąż oraz syn, czyli prawnuk pana burmistrza. Przyleciał z Wielkiej Brytanii. Pani profesor, wybitna okulistka, wspominała bardzo ciepło swego dziadka. Pamięta go doskonale, kiedy zmarł, miała 20 lat. Wcześniej przyjeżdżała co weekend do niego w Rybniku. Wspomina wspaniały ogród, który znajdował się w pobliżu miejsca, w którym komendę ma straż pożarna. – Później ktoś wybudował w tym miejscu willę, bo dziadek nigdy nie wykorzystywał swego stanowiska dla własnych korzyści. W związku z tym nie wykupił tego terenu – mówiła wnuczka Władysława Webera.
Burmistrz miał cztery córki. Był bardzo rodzinny, pani Bronisława pokazywała zdjęcia, na których jest z dziadkiem jako malutka dziewczynka. Więcej w środowych „Nowinach”.
:arrow: http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,274 ... atnie.html

Nowiny 31.05.2012
W piątek w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach odbyła się konferencja z okazji 130. rocznicy urodzin Władysława Webera, dwukrotnego burmistrza miasta (w latach 1921-1939 i 1945-1950). Przyjechali na nią jego wnuczka profesor Bronisława Koraszewska-Matuszewska z mężem oraz synem (ten ostatni przyleciał z Wielkiej Brytanii). Pani profesor, wybitna okulistka, bardzo ciepło mówiła o dziadku. Pamięta go doskonale, bo kiedy zmarł, miała ponad 20 lat. Wcześniej odwiedzała go w każdy weekend. Wspominała wspaniały ogród, który znajdował się w pobliżu miejsca, gdzie teraz stoi komenda PSP. – Później ktoś wybudował tam willę, bo dziadek nigdy nie wykorzystywał stanowiska dla własnych korzyści. W związku z tym nie wykupił tego terenu – mówiła wnuczka Władysława Webera.
Weber ożenił się w 1907 roku. Miał cztery córki. Żadna już nie żyje. Bronisława Koraszewska-Matuszewska to córka najstarszej z burmistrzanek, Wandy. Pokazywała zdjęcia, na których jest z dziadkiem jako mała dziewczynka. – Bardzo go kochałam. Był bardzo łagodny i pogodny. Całe dzieciństwo spędziłam pod jego skrzydłami. On otaczał wszystkie wnuki ogromną uwagą i troską. Służył nam zawsze przykładem. Rodzice uświadomili nam, że mamy dziadka zasłużonego dla ziemi śląskiej, a w szczególności dla tego miasta. On jednak żył teraźniejszością, tylko czasem popadał w zamyślenie. Pewnie wtedy wspominał swoje najlepsze lata, kiedy Rybnik piął się górę w hierarchii miast polskich – opowiadała wnuczka Webera.
Jak wspominała, kiedy przyjechała do dziadka po wojnie, Rybnik wydawał się jej najpiękniejszym miastem, jakie widziała. – Nie było już żadnych śladów wojennych zniszczeń. Królowała zieleń i te piękne modernistyczne kamienice oraz XIX-wieczne domy. To miasto nadal mnie cieszy, bo nadal kwitnie. Powstały nowe osiedla, rozwija się indywidualne budownictwo, jest piękny teatr – opowiadała pani profesor. Jej mąż Wojciech Matuszewski powiedział nam, że był kiedyś w Rybniku na zaproszenie rodziców przyszłej żony. Przy okazji dostąpił zaszczytu rozmowy z jej dziadkiem, który zaprosił go do gabinetu i poczęstował cygarem. – Pewnie chciał mnie ocenić jako przyszłego męża wnuczki. Był taki łagodny i miły, a ja poczułem, że uzyskałem pozytywną ocenę – mówił nam Wojciech Matuszewski.
Specjalnie na konferencję wykłady o wybitnym burmistrzu przygotowali dyrektor muzeum dr Bogdan Kloch (modernizacja Rybnika pod rządami Webera) oraz dr Dawid Keller (kariera zawodowa Webera do 1922 roku).
:arrow: http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,274 ... weber.html

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Portret Webera w rybnickim muzeum.
Załączniki
Władysław Weber.jpg

Awatar użytkownika
Zrzęda
Kapral
Posty: 162
Rejestracja: 18 lis 2012, o 16:47
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Zrzęda »

Uzupełnię, że sala rady miasta nosi imię Władysława Webera (to ta z witrażami, którą zwiedzaliśmy na wycieczce nr 2)

A sam Władysław Weber pilnie patrzy prezydentowi Fudalemu na ręce :) bo jego zdjęcie wisi na ścianie nad biurkiem prezydent, w jego gabinecie.

Na fotce słabo widać, ale nie mam pod ręką innej:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 lis 2012, o 17:50 przez Zrzęda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Zrzęda
Kapral
Posty: 162
Rejestracja: 18 lis 2012, o 16:47
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Zrzęda »

W uzupełnieniu mojego wcześniejszego uzupełnienia, jeszcze w temacie sali im. Webera:

Przed salą;
Obrazek

W sali:
Obrazek

_hipcia pisze:Ponoć pani Eufrozyna Weberowa (wraz z panią Jadwigą Białową) ma tablicę pamiątkową w budynku PCK na Chrobrego.
Owszem ma. Wygląda tak:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 21 lis 2012, o 16:35 przez Zrzęda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Strona poświęcona Weberowi.

http://www.wweber.neostrada.pl/index.htm

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Pytanie o prezydenta Webera

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Oryginalny podpis burmistrza Webera.
sygn. 1999 (123).JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Pytanie o prezydenta Webera

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Moim gościom, przed wizytą u prezydenta, pokazałam burmistrza Webera. Nie muszę dodawać, iż dziadek gości znał się z Weberem bardzo dobrze ;-)
6.08.2014 (10).JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Pytanie o prezydenta Webera

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Burmistrz Weber w obecności biskupa Lisieckiego, ks. Reginka, gwardiana O.O. Franciszkanów i pierwszych rybnickich Werbistów.
Lata 20-te.
Załączniki
Weber.jpg

ODPOWIEDZ