Zdjęcia Rybnik

Historia miasta i jego dzielnic
Rybniker
Starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 2 gru 2011, o 18:46
Lokalizacja: Rybnik O/S

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Rybniker »

Dziękuję Woytas i Alojz. Przed wojną wiadukt na Rudzie był praktyczniejszy przeprowadzał rzekę i drogę. Obecnie ulica Nadbrzeżna jest przerwana, a przydałaby się rowerzystom.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Alojz bo tam były 2 takie wiadukty - jeden ten nad Rudą został wysadzony - teraz jest przepust - ten z ostatnich zdjęć to nad jakimś ciekiem wodnym ze stawu paruszowickiego. A 3 to nad Wielopolską - czerwony.

I po za tym wiadukt to jest nad Wielopolską a te 2 to mosty - tak by nie mylić pojęć technicznych
Załączniki
wiadukty.jpg
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Rybniker
Starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 2 gru 2011, o 18:46
Lokalizacja: Rybnik O/S

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Rybniker »

Właśnie dokładnie tak, ten ciek nazywany jest lokalnie "Bajca", a urzędowo "Młynówka".
Co do nazw obiektów to nazwał bym je wiaduktami jako, że przeprowadzają cieki wodne ale także drogi, za wyjątkiem przebudowanego po 1945 r. przepustu na rzece Ruda.
Ciekawostką jest obiekt na Bajcy, wąska dróżka i ciek nie większy niż przykopa, a wiadukt dwuprzęsłowy jak nad autostradą. Prawdopodobnie został wybudowany w zamyśle dla wentylacji, czyli przeprowadzenie powietrza przez wysoki nasyp (nie jest to odosobniony przykład niemieckiego mostownictwa).
W podobnym celu wybudowano czteroprzęsłowy łukowy (w 1912 r. trzyprzęsłowy) wiadukt kolejowym (Talbruecke) na Zamysłowie, przeważnie tam okropnie wieje.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Oto rzeczony most. Tylko gdzie na zdjęciu jest Nacyna?
Załączniki
SDC10963.JPG

Rybniker
Starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 2 gru 2011, o 18:46
Lokalizacja: Rybnik O/S

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Rybniker »

Słabo widać ale w pierwszym przęśle od strony lewej. Inne pytanie, z której strony zrobiono fotografię.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Od strony Zamysłowa - widać po prawej stronie budynki kolejowe.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Rybniker
Starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 2 gru 2011, o 18:46
Lokalizacja: Rybnik O/S

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Rybniker »

Czyli fotografię wykonano po 1928 roku jako, że w tym roku oddano do użytku budynki, a miejsce nazwano Kanadą. Na dodatek przed regulacją rzeka Nacyna płynęła dalej od ulicy Jankowickiej.

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: SID »

Ciekawostką jest obiekt na Bajcy, wąska dróżka i ciek nie większy niż przykopa, a wiadukt dwuprzęsłowy jak nad autostradą. Prawdopodobnie został wybudowany w zamyśle dla wentylacji, czyli przeprowadzenie powietrza przez wysoki nasyp (nie jest to odosobniony przykład niemieckiego mostownictwa).
W podobnym celu wybudowano czteroprzęsłowy łukowy (w 1912 r. trzyprzęsłowy) wiadukt kolejowym (Talbruecke) na Zamysłowie, przeważnie tam okropnie wieje.


Tu raczej nie chodzi o wiatr, a o warunki gruntowe. Koryto obecne o niczym nie świadczy bo rzeki meandrują. Obrys wszystkich takich zamulonych zarośniętych torfem meandrów, to prakoryto o wiele szersze od obecnego. Jeżeli mamy szerokie prakoryto z torfami, to nasyp na nim jest niestabilny i bardziej opłacalne jest skupione palowanie do warstw nośnych tylko pod podporami.
SID

leon98
Szeregowy
Posty: 45
Rejestracja: 12 mar 2010, o 15:38
Lokalizacja: Rybnik-Piaski

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: leon98 »

A wiecie że ten ciek płynie od ulicy Przemysłowej aż do ulicy Wyzwolenia pod ziemią?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Gdzie wpada pod ziemię?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

leon98
Szeregowy
Posty: 45
Rejestracja: 12 mar 2010, o 15:38
Lokalizacja: Rybnik-Piaski

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: leon98 »

Na błoniach jakieś 100 metrów od Przemysłowej.Płynie pod dwoma zakładami Panat i Purmo.A kiedyś spuszczano do niego wodę z basenu na Paruszowcu.Możliwe że kiedyś czerpano z niego wodę na potrzeby walcowni w Hucie Silesia.

Awatar użytkownika
Kristoff
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 12 lut 2015, o 23:17
Lokalizacja: Kamień

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Kristoff »

Co do Bajcy - to typowy kanał ulgi - miał przyjmować nadmiar wody ze stawu Paruszowiec, ostatni raz przydał się w 1997 roku, dlatego tez zaprojektowano tak potężny wiadukt na wypadek sporadycznych gwałtownych przyborów. Młynówka też ma uzasadnienie ponoć w XIX w. wodę kierowano ze stawu na teren huty, gdzie napędzała młyny na terenie zakładu, a dalej odprowadzała wody do Rudy. To jest mniej pewne - ale wiadomo, że do lat 80-tych Ruda była głównym odbiorcą ścieków z huty, które głównie odprowadzano tym kanałem - i z tego nazwa Bajca ;)
Świat zaczynamy poznawać od swojego domu, wiemy to tylko zapomnieliśmy o tym.

leon98
Szeregowy
Posty: 45
Rejestracja: 12 mar 2010, o 15:38
Lokalizacja: Rybnik-Piaski

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: leon98 »

Kanał ulgi jest z lewej strony stawu patrząc od strony ul.Mikolowskiej a Bajca z prawej.Praktycznie wszystko co było związane z Hutą potocznie było nazywane bajca lub bejca.

leon98
Szeregowy
Posty: 45
Rejestracja: 12 mar 2010, o 15:38
Lokalizacja: Rybnik-Piaski

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: leon98 »

Bajcowaniem nazywano ogólnie proces przygotowania blach do malowania,cynkowania,cynowania,poprzez wytrawianie jej w różnych kwasach i zasadach.Tak to zapamiętałem z dzieciństwa ale może niech ktoś starszy się wypowie.Wiem że to nie na temat ale myślę że to taka ciekawostka odnośnie tej rzeczki.

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

plan miast z 1932r pomoże wam by ogarnąć wszystko do kupy :D
Załączniki
2016-11-02-10333.jpg

leon98
Szeregowy
Posty: 45
Rejestracja: 12 mar 2010, o 15:38
Lokalizacja: Rybnik-Piaski

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: leon98 »

Janusz daj no coś wiecej o tej mapce

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: woytas »

To plan Rybnika z 1932 roku :)
Załączniki
Plan_miasta_Rybnika_15K_1932.jpg
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Zibi
Starszy szeregowy
Posty: 83
Rejestracja: 2 wrz 2013, o 10:53

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Zibi »

Utrzymajmy proszę trochę porządku na forum i lokujmy info o mapach tam gdzie należy. Mamy na to cały dział.

Zawiesiłem tam inne foto tej mapy (gdyby kogoś interesowało), chociaż o niej już kiedyś w MAPY RYBNIKA było.

Awatar użytkownika
Zrzęda
Kapral
Posty: 162
Rejestracja: 18 lis 2012, o 16:47
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Zrzęda »

Wiem, że jak na forumowe standardy te zdjęcia są bardzo smarkate, ale gdzie je zachować "ku pamięci" jak nie tutaj?
Rok 2006 - wybuch gazu w pawilonach przy ul. 3 Maja i budowa Focusa:
Załączniki
browar1.jpg
browar.jpg
gaz2.jpg
gaz1.jpg
www.rybnik.eu

Rybniker
Starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 2 gru 2011, o 18:46
Lokalizacja: Rybnik O/S

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Rybniker »

Zibi pisze:nie było ?
Niezwykle ciekawa pocztówka fotograficzna.
Na samochodzie ciężarowym załadowany beczkami napis:
(Pierwsza litera imienia nieczytelna) Kaczmar....... resztę tekstu zasłania głowa konia
Wodzisław.
Moim zdaniem pełne nazwisko to Kaczmarczyk ale może być Kaczmarek.
Może ktoś potrafi odnaleźć w książkach adresowych z lat 1925 - 1929 w Wodzisławiu firmę transportową, której właścicielem była osoba o takim nazwisku.
Załączniki
NeuerRing 1929.jpeg
NeuerRing 1929.jpeg (29.7 KiB) Przejrzano 1998 razy

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Plac Wolności
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Rybniker
Starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 2 gru 2011, o 18:46
Lokalizacja: Rybnik O/S

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Rybniker »

Plac Wolności, wcześniej Lohna później Neuer Ring. Widok w kierunku północnym przed przebudową.
W głębi widoczny pomnik z fontanną Sedanischer Brunnen z 1882 roku poświęcony zwycięstwu Prus w wojnie prusko-francuskiej (1870-1971) wyburzony w 1938 roku jako, że dla przyjezdnych za bardzo kojarzył się z prawdziwą historią niemieckiego Śląska.
Z lewej przy wylocie z Fuchsstrasse słabo widoczny za drzewami charakterystyczny budynek Lichtbild-Theater Fritza Roesnera z 1910 roku czyli pierwsze rybnickie kino. Po II wojnie światowej pełnił rolę kina (kino Helios) później poczekalni i kas biletowych na dworcu autobusowym, wyburzony w 1969 r.
Jeszcze dalej w głębi restauracja Gasthof zum Neuen Ring później sławny bar Zakopiański.
Z prawej na uwagę zasługuje nieistniejący już budynek, wyburzony w 1965 roku przy budowie schodów
prowadzących do teatru, w którym mieścił się sklep z wózkami dziecięcymi i koszami wiklinowymi z szyldem: Josef Schneider - Korbmachermeister .
Przepiękny był ten nasz Rybnik.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Załączniki
s-l1600.jpg

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Piękna! Jeszcze zdaje się stary kąt nachylenia dachu.

tomrybnik
Kapral
Posty: 194
Rejestracja: 25 kwie 2011, o 22:52
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zdjęcia Rybnik

Nieprzeczytany post autor: tomrybnik »

Moje dzisiejsze nowe skarby :D
Załączniki
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg

ODPOWIEDZ