Losy rybnickich rodzin

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Na lekcjach angielskiego. W Rybniku na początku lat 70-tych Urszulanki były "międzynarodowe" i udzielały lekcji za kasiorę.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

W Lubinie czy Lubaniu?

Powolywano tam gdzie byla potrzeba - nie ma generalnie zadnej zasady (oprocz jednej -byle najdalej od domu)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

W Lubinie czy Lubaniu?
hmmm... :?: Lüben - a to Lubin, tak? chociaz wg google jest jeszcze jeden Lüben, miedzy Hamburgien i Hannoverem...

chyba jednak ten polski, nie myslisz? bo po kilku tygodniach przerzucili dziadka do Glogowa i potem Wroclawia...jakos tak po sasiedzku

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

i Lubin i Luban sa w tamtym rejonie :)
Ale generalnie chodzi o ktores z tych miast.


Tak na przyszlosc polecam taka baze
http://www.kartenmeister.com/preview/databaseUwe.asp
Tylko akurat tego Luben nie znalazlem :)))) A baza jest wielka - stare nazwy niemieckie na polskie i w druga strone
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

dzieki, poczytam...

Wojtek, wydaje mi sie czy mowiles za masz ludzi co sie znaja :wink: ?
nie moge nic znalezc o tej dziadka, ohh co to bylo, jednostka?

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

Lubin [ˈlubin] (German: Lüben) is a town in south-western Poland, on the Zimnica River.

http://en.wikipedia.org/wiki/Lubin

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Coś a propos boromeuszek :evil: (w pewnym sensie powiązanie z Rybnikiem).

http://www.rybnik.naszemiasto.pl/artyku ... ,id,t.html

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

:evil:
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

siostry milosierdzia...hmmm... :sad:

wszystkie te osrodki "wychowawcze", domy dziecka itd powinny przestac istniec, nic dobrego sie tam nie dzieje...w czasach liceum (znaczy sie dawno temu ;) pomagalam w domu malego dziecka we w-wiu...widok dzieci, metalowych lozek, "cioc" przy kawie i pana ogrodnika zostanie ze mna na zawsze

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Kasiu.
Czy masz dokładne daty urodzenia Twoich dziadków? Te informacje będą potrzebne, by zacząć szukać gdziekolwiek.
Basia

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

witam Basiu,
mam akt urodzenia dziadka i rok urodzenia pra-dziadka i pra-babci...tyle :cry:
i troche informacji jak wyzej w postach...google przeszukany... problem jest taki, ze ja nie mieszkam w Polsce i nie mam mozliwosci przeszukania ksiag koscielnych czy archiwum panstwowego w Raciborzu....ale wolontariusze (moze byc platni) mile widziani :wink:

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Jeżeli potrzebujesz, możesz zamówić interesujące Cię księgi z AP w Raciborzu do miejsca dla Ciebie dogodnego. Oczywiście tylko w Polsce. :smile:

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

naprawde? bo wiesz, ja przegladalam strone internetowa and nigdzie nie moglam znalezc spisu ksiag jakie AP posiada (tylko bardzo ogolne info)...rozumiem ze przyjmowane sa zlecenia przez email, zgadza sie? a jak wyglada cennik, nie wiesz moze?

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3911
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »


Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Każde AP ma swój regulamin i swój cennik.Trzeba szukać na stronach poszczególnych archiwów. Możesz skorzystać z wyszukiwania ogólnego lub z konkretnej bazy.

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

ojeju Afro, dzieki bardzo :mrgreen: istnieje takie archiwum (online) dla kosciolow ewangelickich?

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Z tego co wiem w AA Katowice nie ma możliwości szukać samemu, należy zlecić kwerendę- odpłatną oczywiście. Jeśli się mylę to mnie poprawcie.
Jest jeszcze to:
mormoni

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

ewangelicy to luteranie nie mormoni ale dzieki bardzo :smile:
pra-dziadek byl katolikiem, pra-babcia ewangeliczka, zeby bylo bardziej skomplikowane :wink:

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Nie sugeruj się nazwą. Jeśli trochę poszperasz, zobaczysz że są tam też mikrofilmy z kościoła katolickiego. Wiele osób znajduje w taj bazie księgi, których nie ma w naszych archiwach.
Np:
http://www.familysearch.org/eng/library ... umns=*,0,0

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

wow, dzieki jeszcze raz...cos z tym szukaniem moim nie tak bo w archiwum w Salt Lake City to ja juz (wirtualnie oczywiscie) pelno razy bylam...
w kazdym razie uklony wdziecznosci za pomoc :mrgreen:

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

Witam po przerwie :mrgreen:

ja nie w temacie, bo ma byc o Rybniku a ja tu o rodzinie, ale obiecuje, ze i o Rybniku bedzie...na razie tkwie w 1867 roku i dziadek do Rybnika jeszcze nie dojechal :wink:

pochwale sie tylko, ze po 7 miesiacach szukania, w koncu udalo mi sie ustalic ze ojciec mojego dziadka urodzil sie w Żarnowcu!

I tu prosba do Was.. czy ktos moglby mi pomoc w ramach prac spolecznych albo za wynagrodzeniem i znalazl dziadka akt urodzenia w starych ksiegach w AP Katowice?
Mam numer zespolu i dokladne dane...

please...pretty please :mrgreen:

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

No, Kasiu rozhulałaś się. :mrgreen: .Gratuluję postępów.
Jeśli nie zależy Ci na czasie, to mogę sprawdzić. Nie deklaruję terminu, ale na pewno się tam wybiorę. Jeśli znajdziesz kogoś chętnego na innym forum :wink: , to daj znać.

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

wojeju, gdze tam rozhulalam...zlowim tempem idzie ale przy okazji mozna sie nauczyc szlachetnej cechy - cierpliwosci!!!...tylko ze ja sie wolno ucze.. :mrgreen:

Ja Ciebie Basiu trzymam za slowo, a w miedzyczasie...moze ktos sie wybiera, przy okazji? w niedalekim terminie? bo tak jak mowie: z ta cierpliwosci to roznie bywa :wink:

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

Witam wszystkich po przerwie :)

Po miesiacach poszukiwan udalo mi sie ustalic, ze moj pradziadek Jozef Broll mieszkal w Rydultowych i umarl tamze w 1941 roku. Zalezy mi zeby ustali jego adres zamiezkania. Czy ktos moglby mi pomoc? Jak szukac?

Pojawily sie tez nowe nazwiska w moim drzewku, np. Franciszka Kos(s). Niestety znowu utknelam i chcialabym sie, Basiu, niesmialo przypomniec z AP Katowice.

Znalazlam rowniez taka notatke dotyczaca ochronki dla dzieci z 1917 roku:

31 sierpnia do nieruchomosci odkupionej przez miasto od mistrza malarskiego Dinorta przy ulicy Dworcowej, przeniesiono ochronke dla dzieci ze starej szkoly przy placu koscielnym

Czy ktos z Was jest w posiadaniu jakichkolwiek informacji na temat tej ochronki?

Pozdrawiam wszystkich serdecznie!
Ostatnio zmieniony 24 lip 2011, o 21:58 przez kasiek, łącznie zmieniany 1 raz.

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

Witam ponownie :)
minelo pare miesiecy a ja wciaz szukam mojego Jozka Broll z Rydultowy.

Wiem, ze strona dotyczy Rybnika, ale...chcialabym spytac, czy ktos nie posiada przypadkiem mapy miasta Rydultowy z okresu wojennego i przed.
Przegooglowalam internet ale nie udalo mi sie nic znalezc.
Mila pani z urzedu miasta potwierdzila natomiast, ze Jozek w Rydultowy mieszkal i gdziez tam jest zapisany, wiecej informacji przez telefon udzielic nie chciala :(

ps. drzewko rodzinne sie powieksza; oto nowe nazwiska: Kuś, Pyka, Bartodziej, Tuliński, Błasiak

Pozdrawiam wszystkich!!!!
Kasia

ODPOWIEDZ