Losy rybnickich rodzin

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Losy rybnickich rodzin

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Dostałem takiego meila
witam Panow serdecznie,

trafilam na strone ZapomnianyRybnik szukajac informacji na temat mojego dziadka; poczytalam posty, ogladnelam zdjecia i poniewaz wyglada na to, ze maja Panowie ogromne wiadomosci na temat Rybnika i jego historii osmielam sie prosic o pomoc:

dziadek moj umarl w 1977 zabierajac ze soba historie swojego zycia, ja mialam tylko 5 lat i komplenie sie nie nadawalam na sluchacza opowiesci...babcia umarla pare lat pozniej...dzis probuje odnalezc jakiekolwiek informacje na temat rodziny dziadka ale wszystko opiera sie tylko na tym co pamieta moja mama a nie jest tego wiele
jesli, przez przypadek skojazycie panowie nazwisko i bedziecie mogli udzielic mi jakichkolwiek informacji, bardzo prosze o email...

matka mojego dziadka nazywala sie Augustyna Lange i mieszkala w Rybniku (?) albo jego okolicach; podobno pochodzila z dosc bogatej rodziny...zakochujac sie w moim pradziadku (Jozef Broll) popelnila mezalians tak niemile widziany w tamtych czasach i zostala z domu wyrzucona...pradziadek honorowo zabral zone (?) do Kielce gdzie urodzil im sie perwszy syn (Jozef, ktory zginal w Oswiecimiu), corka (Rosalia, ktora miala nieslubna :) corke (nie znam imienia), ktora z kolei prowadzila podobno dobrze prosperujacy sklep w Rybniku przy kopalni (?); niestety podobno juz nie zyje; ostatni urodzil sie w 1904 moj dziadek Aleksander Broll...
okolo roku 1916 Augustyna ciezko zachorowala i umarla...Jozef zabral 3 dzieci i wrocil do Rybnika; starszy syn mial okolo 18 lat i musial sobie radzic sam; nie znam historii Rosalii; moj 12letni dziadek oddany zostal do tzw ochronki w Rybniku prowadzonej przez siostry zakonne...
co sie z nim dzialo od tego czasu nikt nie wie..

rozumiem, ze sierociniec w Rybniku juz nie istnieje...czy jest jakas mozliwosc odnalezienia dokumentow z sierocinca z tego okresu? i gdzie ewentualnie moglabym szukac? moze maja panowie jakies znajomosci w USC?

za wszystkie, nawet najmniejsze i pozornie niewazne informacje bede gleboko wdzieczna,

Katarzyna

ps. moze pani malgosia (hipcia) moglaby rowniez pomoc?

dziekuje

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

USC to trza zapomnieć z góry i na amen.
A które siostry mogły prowadzić ochronkę w Rybniku ?? Urszulanki? Te raczej się od 1923 roku szkolnictwem zajmowały.
Boromeuszki?

EDIT:
Na stronie ZR jest nazwisko Broll:

http://zapomniany.rybnik.pl/content/view/223/2
dowódca III plutonu: ppor. Jan Broll
Ostatnio zmieniony 24 cze 2010, o 15:40 przez _hipcia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Tomek mnie wyprzedzil....
Poszukam na liscie osob w Oswiecimiu - moze cos tam bedzie
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Tomek zapytaj czy ta pani nie chcialaby zarejestrowac sie tu na forum. Widac ze interesuje sie historia miasta.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Napiszę jej. Nazwisko Lange też mi się kojarzy, muszę pogrzebać trochę.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Valjean pisze:Nazwisko Lange też mi się kojarzy, muszę pogrzebać trochę.
Mnie z tym ;)
Załączniki
Isidor i Philip (1).JPG

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

on z "koszernych" ?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Sądzę, że nie. Ale to p.Katarzyna powinna wiedzieć ;)
Lange to dość popularne nazwisko.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Jak przeczytałem to nazwisko to od razu mi się skojarzyło Żydowskie, ale tak jak Hipcia pisze ta pani powinna wiedzieć czy pochodzi z Żydowskiej rodziny, czy nie

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

_hipcia pisze: Lange to dość popularne nazwisko.
W podstawowce (SP5) uczyla mnie pani Lange. Mieszkala na Wyzwolenia.

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

A do mojej klasy chodził jej syn - Piotrek. :-)
Piec&Huta

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

uff, po trudach wielu udalo mi sie zalogowac na Panstwa forum...dziekuje Panu Wojtkowi, Tomkowi i Krzysztofowi za pomoc :mrgreen:

na marginesie: nadziwic sie nie moge i pod wrazeniem jestem ogromu wiadomosci jakie Panstwo macie na temat Rybnika i okolic; uklony sie naleza

Pani Malgosiu, ma Pani racje, to chyba byly boromeuszki, bo chyba tylko one prowadzily w okolicach sierocinie w tamtych czasach...nie znam Rybnika i okolic ale z tego co udalo mi sie odnalezc w internecie, ochronka dzialala w miejscowosci Pszow, ktora z kolei lezy niedaleko Rydultowy (mama moja mowila ze ta nazwa tez sie pojawiala w dziadka opowiesciach)

Panie Wojtku: udalo mi sie odnalezc na oswiecimskiej liscie 3 mezczyzn o nazwisku Broll (wszyscy zgineli w 1942-43) i zaden wiekiem nie pasuje do brata mojego dziadka...
czy to prawda ze tylko listy z tych lat sa dostepne?

podobno rodzina Lange posiadala mlyn(y?); pradziadek poznal prababcie pracujac na jej ojcowiznie :)
do glowy by mi nie przyszlo, ze bycmoze pochodze z zydowskiej rodziny...dziadek byl wierzacym i praktykujacym katolikiem; tak jak moja mama i ja

gdzie szukac? od czego zaczac? bede wdzieczna za jakakolwiek pomoc..

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Witam na forum.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Witam na naszym forum

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

W Oświęcimiu było trzech Józefów Brollów, ale jeden urodzony w Legnicy, a drugi w Lublińcu, natomiast ten trzeci nie ma wpisanego miejsca urodzenia:

Z danych zawartych w Repozytorium Cyfrowym Broll, Josef
ur.1878-05-28, numer obozowy:17254, uwagi:W archiwum i zintegrowanych danych cyfrowych znajduje się więcej niż jeden dokument dla tej osoby/In the Archives and integrated digital collection are more than one document for this person

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Cześć Kasiu, jestem Małgosia - żadna ze mnie pani ;)

Co do żydowskości, to też uważam, że nie należy jej brać pod uwagę. To zbieg okoliczności, że na nagrobku jest to samo nazwisko. Sądzę, że Twoi przodkowie nie byli Żydami.

Mogę podać podobny przykład zbieżności nazwisk. W Rybniku była uznana i bogata żydowska rodzina o nazwisku Böhm. Z Rybnika też pochodził Hermann Böhm, niemiecki, wysoki rangą oficer marynarki wojennej, kt. np. w 1940 roku Norwegię atakował. Żydem nie był ;)

Co do Auschwitz, to myślę, że Niemcy byli skrupulatni jeśli chodzi o spisywanie wszystkich nacji, za wyjątkiem Żydów, którzy od razu szli do gazu. Może brat dziadka był w jakiejś filii Auschwitz?
Ja brata babci w wykazach znalazłam.

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

Malgosiu, ja sie osmiele po prosbie...znalazlabys troche czasu zeby sprobowac dowiedziec sie czegos o mojej rodzinie w Rybniku i okolicach?...zrekompensuje czas i ewentualne wydatki...sama nie dam rady :sad:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Przeceniasz moje możliwości, nie jestem genealogiem, ani też detektywem ;)
Nie mniej jednak, jeśli bym się na coś natknęła, to zaraz napiszę :)

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

ja tam nie wiem, ale z takimi wiadomosciami moze jednak dzialalnosc detektywistyczno-genealogiczna wypadaloby rozpoczac :wink: takich ludzi jak ja, szukajacych przeszlosci jest wielu a tak niewielu jest tych z ktorych uslug moznaby bylo skorzystac...

prosilam mame zeby wybrala sie do Rybnika ale mowi ze staruszka i za daleko...ja, z kolei jeszcze dalej...dlatego osmielilam sie prosic Ciebie...

sprobuje zadzwonic do boromeuszek, moze udziela mi info przez telefon

...oferta moja dalej aktualna: ktokolwiek mialby ochote i czas poszperac w dokumentach Rybnika, Rydultowy i moze Pszow(a) prosze o kontakt

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Boromeuszek w Rybniku już nie ma od dawna. Przez telefon na pewno nie udzielą odpowiedzi, jeśli ustalisz gdzie one teraz siedzą.

Ostatnio zawodowo szukałam info o pewnej kobicie, która zmarła przed wojną, bo widniała w księdze wieczystej. Droga przez mękę, by się cokolwiek dowiedzieć. Nawet po znajomości władzom kościelnym nie chciało się szukać w aktach pogrzebowych.
Urząd Stanu Cywilnego udziela informacji jedynie rodzinom (ochrona danych) i to też w zasadzie z łaski. I jeszcze musisz znać przybliżone daty.
A wszelkie dokumenty z lat przedwojennych to są w archiwum państwowym, chyba w Raciborzu.
Załóż sobie drzewo na jakiejś z gotowych stron i może się odezwie jakaś rodzina.
Albo też, szukaj na takich stronach. I duś rodzinę :)

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

zakon boromeuszek jest w pszowie (ojeju jak to sie odmienia nie wiem :grin: ) i to tam byl sierociniec w 1916 (okolo) wedlug tego co znalazlam w internecie...i to jedyny w okolicy

dusilabym ta rodzine ile wlezie, tylko ze nic o niej nie wiem i chyba juz nie ma nikogo na tym swiecie...brat i siostra (i jej corka) dziadka nie zyja...

z internetu niewiele sie dowiedzialam, mimo ze mam przyblizone daty...i jeszcze troche z pracy mnie wyrzuca bo nic nie robie tylko godzinami s z u k a m

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Taka ciekawostka odnośnie sióstr Boromeuszek, w miejscu gdzie teraz jest stare pogotowie na 3 Maja , kiedyś była chlewnia Boromeuszek, które zresztą służyły w Juliuszu, ale o tym będzie trochę w następnym artykule. Znalazłem takie stare zdjęcie
Załączniki
May16_03.JPG

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

nice :)
niewiedza okrotna jest...po 15min dotarlo do mnie ze Juliusz to nie miejscowosc ale osrodek medyczny, ojeju tragedia
artykul? czekam niecierpliwie na artykul :)

kasiek
Starszy szeregowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 cze 2010, o 23:27
Lokalizacja: wroclaw

Nieprzeczytany post autor: kasiek »

przy okazji szperania/szukania natrafilam na forum na wzmianke o stronie
www.stachowska.com a tam na takie zdanie... "Archiwum Państwowe w Opolu, jest w posiadaniu mikrofilmów ksiąg metrykalnych parafii Bieńkowice. Zamówiłam, te mikrofilmy do AP w Gdańsku...."
czy to oznacza ze mikrofilmy mozna zamowic np droga pocztowa czy obecnosc osobista jest obowiazkowa?

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

kasiek pisze: czy to oznacza ze mikrofilmy mozna zamowic np droga pocztowa czy obecnosc osobista jest obowiazkowa?
Pojęcia nie mam. Wiem, że w archiwum w Raciborzu trzeba wiedzieć czego się szuka (takie mam info od kolegi, który właśnie szukał pewnych powiązań rodzinnych). No i generalnie większość tekstu to niemiecki gotyk.

ODPOWIEDZ