Przedwojenny Rybnik na taśmie filmowej?

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Przedwojenny Rybnik na taśmie filmowej?

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Przy okazji tego artykułu zastanawiam się czy istnieje jakikolwiek zapis filmowy przedwojennego Rybnika. A jeśli takowego nie ma, z którego roku jest pierwszy powojenny materiał. Macie jakieś info w tej sprawie (jakieś linki?).
Piec&Huta

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

To by bylo ciekawe! Zapewne ktos ma na strychu i nic o tym nie wie.

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Myślę, że to by było mega ciekawe. Zdjęcia nie oddają wszystkich niuansów. Może w czasie okupacji hitlerowcy coś nakręcili...
Piec&Huta

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3913
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Ja widziałem powojenny. Może 50-60 lata - fragmenty wyświetlano przy okazji jubileuszu Bronowskiego.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Trzeba by bylo zrobic film dzisiaj na pamiatke jak wyglada.

Taki spacer po miescie i puscic go za 20 lat.

Kiedys na kablowce puszczali "stare" programy z poczatku lat 90. Niezle sie bawilem jak je ogladalem :)))
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

AFRO pisze:Ja widziałem powojenny. Może 50-60 lata - fragmenty wyświetlano przy okazji jubileuszu Bronowskiego.
Tytułu pewnie nie pamiętasz? Ale i tak myślę, że są minimalne szanse, żeby go znaleźć w sieci. Chętnie taki film bym obejrzał. A ten pomysł Wojtka tez dobry, chyba zrobię takie coś przez weekend. Żeby tylko pogoda była...
Piec&Huta

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Jest tak malo zdjec przedwojennego miasta, ze na film raczej bym nie liczyl.
Nawet w niemieckich archiwach nie maz zadnych ciekawych. (oczywiscie tych online)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Dobry pomysł aby zrobić film o Rybniku. Piec_huta mogę Ci potowarzyszyć jak będziesz miał ochotę :wink:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

MarcooN pisze:Dobry pomysł aby zrobić film o Rybniku. Piec_huta mogę Ci potowarzyszyć jak będziesz miał ochotę :wink:
Jasne. :smile:
Warto może w takim razie pomyśleć nad jakimś zgrzebnym scenariuszem - tzn. jakie ujęcia muszą się w takim filmiku znaleźć. Okolice rynku - wiadomo. Co prócz tego?
Piec&Huta

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Piec&Huta

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

tak, ale ja bede jako fotograf :mrgreen:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Na tym filmie z youtube na pewno jest ul. Powstańców w tle widać bazylikę. A potem? Czy to tylko ujęcia Chwałowic? Te bloki?
Piec&Huta

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Piec&Huta

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Ja szukam kroniki filmowej z lat 70 - jest tam Elektrownia od srodka i moj ojciec.
Tylko niestety nie znam numeru i roku :( A w sieci nie ma wszystkich opisanych
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
hawk
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 2413
Rejestracja: 9 gru 2006, o 00:43
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: hawk »

Poszukaj na peb.pl:
To jakos pomoze?

GrzGol
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 9 lut 2008, o 07:00
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: GrzGol »

Dziś z piec&hutą byliśmy w muzeum. Można zobaczyć ok 1,5 h godzinny film (chyba robiony przez jakieś kółko filmowców z Ryfamy) Zobaczyliśmy ok 15 min. Jest sporu ujęć z Rynku (uroczystości 1maja) Jest fragment meczu żuzlowców (jeszcze jako Górnik) więc sprzed 1964. Piłka ręczna kobiet (mecz na stadionie) Trochę czasu trzeba będzie poświęcić ale myśle że warto.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

woytas pisze:Ja szukam kroniki filmowej z lat 70 - jest tam Elektrownia od srodka i moj ojciec.
Tylko niestety nie znam numeru i roku :( A w sieci nie ma wszystkich opisanych
Moze tutaj (przewin do 5:40 min.)

http://chomikuj.pl/ShowVideo.aspx?id=297187759

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Chwalowice 1962 rok (pierwsze 40 sekund filmu)

http://chomikuj.pl/ShowVideo.aspx?id=297176825
Ostatnio zmieniony 27 paź 2010, o 16:48 przez Alojz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3672
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Alojz pisze:Chwalowice 1962 rok
Niektóre chwałowiczanki (jeszcze wówczas nie rybniczanki) były akurat urodzone :mrgreen:

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

niektórzy rybniczanie, nigdy chwałowiczanie byli dopiero planowani, urodzeni znacznie później

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3913
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Może nie stary ale kilku fotek chyba nie było.

<object width="480" height="390"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/EaWxU8ZUt30?fs ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/EaWxU8ZUt30?fs=1&hl=pl_PL" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="390"></embed></object>

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Wczoraj w nocy na Kino Polska prezentowano film dokumentalny - taka socjalistyczna reklamowka "Budowa elektrownii" - jakies 20 minut filmu z budow roznych zakladow energetycznych w Polsce - miedzy innymi pokazywano nasza rybnicka silownie - budowa komina i kotlownie 2 etapu

Jakby ktos zdobyl
"Budowa elektrowni" rok produkcji 1976, reż. Włodzimierz Pomianowski
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3672
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

woytas pisze:Wczoraj w nocy na Kino Polska prezentowano film dokumentalny - taka socjalistyczna reklamowka "Budowa elektrownii" - jakies 20 minut filmu z budow roznych zakladow energetycznych w Polsce - miedzy innymi pokazywano nasza rybnicka silownie - budowa komina i kotlownie 2 etapu
Widziałam to w nocy.

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Pierwsze sekundy to plac wolności z nieistniejącymi już kamienicami http://vimeo.com/23908812
Piec&Huta

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

i żuk
Wiecej takich !
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ODPOWIEDZ