Napisy na murach Sobieskiego/ Łony/ Gliwicka i inne

Historia miasta i jego dzielnic
Klaus BOLS
Starszy kapral
Posty: 269
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 09:51
Lokalizacja: Rybnik

Napisy na murach Sobieskiego/ Łony/ Gliwicka i inne

Nieprzeczytany post autor: Klaus BOLS »

Na skrzyżowaniu ulic Sobieskiego, Łony i Gliwickiej. Chodzi o kamienice w któej znajduje się Army shop i jubiler i bank. Ostatnio podczas renowacji wyszly na wierzch napiszy z dawnych sklepów. Po prawdzie sa 3 napisy na kupie. Pierwszy to "ARTYKUŁY GOSPODARCZE" drugi "KOSMETYKI ~ ....MAGIUTYKI" w drugim napisie tyle odczytałem, brakuej poczatku a "G" moze być jako C a "U" moze być O.
I tu jest amba bo nie wiem co by to miało być.

Trzeci napis przebija ale jest kompletnie nie do odczytania.

pozdrawiam! jutro zrobie zdjęcia napisu!
Klaus w dom, Bóg w dom

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

"Kosmetyki" to by pasowalo. Tam gdzie teraz jest "Allianz" byla kiedys drogeria. W latach `60 pracowala tam moja mama.

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

drogeria w której się kupowało saletrę

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Od strony ul .Łony widać napis "Pod Szpontem"

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Tommi pisze:drogeria w której się kupowało saletrę

:mrgreen:

Saletre tez mozna bylo dostac na koscielnej i w Heremesie
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

woytas własnie zdradziłes wielką tajemnicę lat 80-90,
do tego cukier i zakrętki po "gożole"

pamiętam, jak wypaliłem dziurę w stole w moim pokoju oraz rajstopy kuzynce a to towar deficytowy był.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

ojjjj
opowiadac by na temat saletry i zakretek...latajacych pomiedzy blokami
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

A czujecie to jak mogły wyglądać Nowiny, gdy pewnego dnia odpaliliśmy kilka kilogramów saletry ("znalezionej" na deklowni w postaci worka 15kg)! Oj działo się, było siwo i smierdziało!
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

a u nas na sławików gdy wymieniali rury ciepłownicze to używali wytwórni acetuleny z kabidu, pełno tego leżało po rowach.
jak się zaczeliśmy strzelać z puszek z karbidem w środku to nowiny mogły sie schować:)

Wojtek, no powiedz, no powiedz jak było.

przepraszam za OT
Ostatnio zmieniony 13 paź 2010, o 13:12 przez Tommi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

ojj bylo !
Caly worek karbidu do beczki wrzucilismy (beczka oczywiscie z woda) - smierdzialo jajcami dokola. Dekle tez latały - kladzenie rur cieplowniczych to byl najlepszy teren do wojen itp :mrgreen:
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Mam nadzieję, że przy okazji mycia Rospenkowej kamienicy nie zniknie niemiecki napis. No i napis ze szpontem.

Klaus BOLS
Starszy kapral
Posty: 269
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 09:51
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Klaus BOLS »

Niemiecki zostanie najprawdopodobniej odkryty, i odrestaurowany. Ale te szyldowe nad sklepem chyba zamalujemy... Na rogu widac też datę 1890.

Acha spenetrowałem strych, i nie było nic ciekawego. Bardzo stara wanna i troche mebli.

Obrazek


Obrazek
Ostatnio zmieniony 13 paź 2010, o 16:49 przez Klaus BOLS, łącznie zmieniany 1 raz.
Klaus w dom, Bóg w dom

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Aż ci zazdroszczę

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

Klaus BOLS pisze: Acha spenetrowałem strych, i nie było nic ciekawego. Bardzo stara wanna i troche mebli.

Bo dwa miesiące temu stała tam wanna z EKO lub Transgoru i wywoziła co popadło, ale raczej były to meble z lat 60 i 70, przynajmniej ja takie widziałem w kontenerze[/quote]
Ostatnio zmieniony 14 paź 2010, o 08:12 przez Tommi, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

To dam napisy jeszcze przed oczyszczeniem.
Załączniki
Łony 4 marca 2010 (3).JPG
Łony 10.2010 (2).JPG

Klaus BOLS
Starszy kapral
Posty: 269
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 09:51
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Klaus BOLS »

Rozmawiałem dzis z panem Rospenkiem. Na ścianie co prawda widnieje napis 1890. Ale właściciel, doszedł do ksiąg wieczystych w ktorych widnieje zapis na rok 1842. Druga prawdopodobna data to lata około 1860. Gdyż dziadek Dzisiejszego Rospenka gdy kupował kamienice w 1901 roku, mówił że miała ona juz około 40 lat. Włąściciel wybiera się jeszcze do Archiwum w Raciborzu by szukac zapisu na jej temat.

Potrzebowałbym na poniedziałek dobre zdjecie tego napisu, a mam za słaby aparat. Fotografia lepiej wyciąga jego resztki niż gołe oko. A pokazałbym to właścicielowi, bo się wacha czy zostawić czy zamalować.

"Pod szpontem" zniknie na 99%. Pan Rospenk opowiadał że zlikwidowali "POD SZPUNTEM" bo któregos wieczora, pijany gość lokalu błąkał się na tyłach kamienicy i ostro zaczepiał, jego dziadka. I tak podpisał wyrok na lokal.


Dla fanów Rybnickiej architektury szczegóły mało słabowidoczne z dołu.

Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 paź 2010, o 16:12 przez Klaus BOLS, łącznie zmieniany 2 razy.
Klaus w dom, Bóg w dom

Klaus BOLS
Starszy kapral
Posty: 269
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 09:51
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Klaus BOLS »

Jutro ostatnia okaja by zobaczyc lub sfotografowac napisy na kamienicy. Co ciekawe po usunięciu 3 warstw polskich napisów ukazał się niemiecki. BIały na czerwonym tle, "CHEMMIKALIEN"
Klaus w dom, Bóg w dom

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Masz to na fotach?

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Klaus BOLS pisze:Jutro ostatnia okaja by zobaczyc lub sfotografowac napisy na kamienicy. Co ciekawe po usunięciu 3 warstw polskich napisów ukazał się niemiecki. BIały na czerwonym tle, "CHEMMIKALIEN"
Czyli wsio zostanie usunięte?

Klaus BOLS
Starszy kapral
Posty: 269
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 09:51
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Klaus BOLS »

Obrazek

Obrazek

Polskie napisy znikneły całkowicie. Ale niemieckie to co pozostało z niemieckich zostaną zamalowane. Także pozostaną dla potomnych pod nową farbą :P

Bardziej po prawej widnieje jeszcze CHEMMIKALIEN i po lewej stronie doczytałem się KAFFE bo reszta jest już nieczytelna. Aczkolwiek spróbuje przepisac pojedyńcze prawdopodobne litery może uda się coś odszyfrowac.
Klaus w dom, Bóg w dom

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Napisy na murach Sobieskiego/ Łony/ Gliwicka i inne

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Na dniach został odkryty napis na kamienicy przy ul.Raciborskiej. Widać też resztki malowanych słów - telefon i coś jeszcze :?:
10.09.2013 (1).JPG
10.09.2013.JPG
10.09.2013 (2).JPG

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Napisy na murach Sobieskiego/ Łony/ Gliwicka i inne

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Wczoraj przejeżdżałem na rowerze obok tej kamienicy i wiedziałem, że coś się pozmieniało ;-) Wiadomo co się wcześniej tam mieściło?
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Napisy na murach Sobieskiego/ Łony/ Gliwicka i inne

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Potasznia była
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Napisy na murach Sobieskiego/ Łony/ Gliwicka i inne

Nieprzeczytany post autor: janusz »

niedaleko za ,,Potasznią'' :mrgreen:
Załączniki
2013-08-23-2360_1.jpg

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Napisy na murach Sobieskiego/ Łony/ Gliwicka i inne

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Pamiętam te piekarnie :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ODPOWIEDZ