Wspominki o browarze

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Taką samą niedawno kupiłam :mrgreen: Obok niej stoi znaleziona buteleczka po rumie Jakóba Haberfelda (słynny żydowski producent alkoholi) z Oświęcimia.
Załączniki
Flaszka.JPG

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Kupilas pelna czy pusta?
:mrgreen:
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Załączniki
1542935575.jpeg
1542935575_1.jpeg
1542935575_4.jpeg

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

"Upamiętnienie" na Fokusie :evil:
Załączniki
Fokus.JPG
Fokus 24.03.2011.JPG

Awatar użytkownika
Selm
Kapral
Posty: 147
Rejestracja: 1 lis 2007, o 17:06
Lokalizacja: Rybnik ER
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Selm »

tak ta tablica jest bardzo piękna i bardzo widoczna :evil: , "udało się tylko uratować słodownie" a ciekawe co dalej z kominem?
Obrazek

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

zostawili sobie furtke gdyby tak stan komina sie "nagle pogorszyl"

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Maniak!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Tej z lwami jeszcze nie widzialem. Czy to na pewno z Rybnika? Pisze Glubczyce. http://allegro.pl/pierwsze-etykiety-pow ... 21087.html

p.s. na Allegro jest duzo nowych-starych etykiet z piwa.
Załączniki
1590421087.jpg
Ostatnio zmieniony 1 maja 2011, o 21:31 przez Alojz, łącznie zmieniany 1 raz.

rafaello
Szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 2 maja 2011, o 20:12
Lokalizacja: FRA

Nieprzeczytany post autor: rafaello »

Witam serdecznie,

Jestem nowy na tym forum - trafiłem na nie przeszukując w internecie informacji o Rybniku, a przede wszystkich o jakimś rybnickim browarze. Jestem pod wrażeniem waszych informacji i lokalnego patriotyzmu. To, że i ja jestem kapkę z Rybnikiem związany, zawsze wiedziałem, bo jest to miejsce urodzenia mojego dziadka (początek zeszłego stulecia). Dlaczego zacząłem interesować się Rybnikiem? Kompletując moje drzewo genealogiczne, trafiłem na korespondecję moich przodków, w którym jeden drugiemu opisuje historię mojej rodziny (pisano to wtedy z perspektywy 1- maks 2 pokoleń, więc możnaby te informacje za rzetełne przyjąć). I nagle pojawia się rybnicki motyw. Może ktoś z Was zainteresowanych to zaciekawi, cytuję:

"I tak twój dziadek wyuczył się na kowala w Ruptawie a następnie przeniósł się do Rybnika aby zrobić swojego mistrza u znanego (cokolwiek miał na myśli to pisząc) rybnickiego Kowala Pielki (Pilki? - wtedy to tak dokładnie z pisownią nazwisk nie brano). On miał córkę Luizę, w której się twój dziadek zakochał i się z nią ożenił. Pielka przekazał mu kuźnię, która została później zlikwidowana, gdyż na jej miejscu wybudowano BROWAR."

Cofam się więc w czasie i jakoś nie pasuje mi to do browaru Müllera, który powstał niby w połowie 19. wieku. Niestety w listach tych nie znajduję żadnych dat, mogę je tylko rekostruować. Rodzina przeniosła się później do Pszczyny, a musiało to być po 1901 roku, kiedy mój dziadek się urodził. Do tego czasu owa tajemnicza kuźnia Pielki (w akcie urodzenia dziadka jest wpis o matce: LUISE PIELKA) niby musiałaby działać, czyli w połowie 19. wieku mój prapradziadek Pielka/Pilka tam musiał mieszkać i pracować. Przypuszczam, że pochodzi on też z Rybnika i moje korzenie też tam odnajdę.

I teraz wielkie pytanie: Czy macie informacje także o jakiś innych browarach, które powstały na początku 20. wieku? Albo o jakiś kuźniach w Rybniku? Jak już wspomniałem, informacje są rzetelne, bo pisał je brat pradziadka, ale niestety nie podał żadnych namiarów :(

Serdecznie pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2 maja 2011, o 20:58 przez rafaello, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Mamy i jedno i drugie :)
Ale moze odezwa sie fachowcy.
Browary byly chyba trzy, kuzni kilkanascie.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

i oczywiscie witamy wsrod nas :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

rafaello
Szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 2 maja 2011, o 20:12
Lokalizacja: FRA

Nieprzeczytany post autor: rafaello »

woytas pisze:Mamy i jedno i drugie :)
Ale moze odezwa sie fachowcy.
Browary byly chyba trzy, kuzni kilkanascie.
Aua ;)!! - ładny klops! Więc do ekspertów pytanie: czy po 1901 powstał jakiś browar? Wtedy mógłbym starać się poszukać informacji czy tam w pobliżu nie była jakaś kuźnia. Czy jest coś takiego jak dom historii miasta?

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Niestety - a moze i stety - najlepszym zrodlem informacji o Rybniku jestesmy my oraz nasi znajomi

http://www.historia-rybnik.net/


http://www.m578.jasky.pl/m578/
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

rafaello
Szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 2 maja 2011, o 20:12
Lokalizacja: FRA

Nieprzeczytany post autor: rafaello »

Alojz pisze:Tej z lwami jeszcze nie widzialem. Czy to na pewno z Rybnika? Pisze Glubczyce. http://allegro.pl/pierwsze-etykiety-pow ... 21087.html

p.s. na Allegro jest duzo nowych-starych etykiet z piwa.
Dla niezorientowanych, na obrazku po prawej pisze: "Brause; mit Fruchtgeschmack; Mit Zucker und künstl. Süsstoff hergestellt; gefärbt"

Czyli chodzi o jakiś napój gazowany o smaku owocowym, z cukrem i sztucznym słodzikiem, farbowane (ze sztucznymi farbnikami). Mogę tylko życzyć smacznego, dziś by pewno takimi hasłami zbytniej reklamy sobie nie zrobili ;)

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

widzisz jaki wszechstronny byl nasz browar :)

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Twój dziadek przybył do Rybnika do kuźni Pielki, a jak nazywał się dziadek?

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

2 sierpnia 1911 roku Związek Czeladników obchodził swój złoty jubileusz. Zarząd w tym dniu składał się z następujących członków: prezes - ks. Hassa, wiceprezes - Solinsky, kasjer - Gliwa, sekretarz - Pielka
Taki tekst znalazłem rafaello

rafaello
Szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 2 maja 2011, o 20:12
Lokalizacja: FRA

Nieprzeczytany post autor: rafaello »

Valjean pisze:2 sierpnia 1911 roku Związek Czeladników obchodził swój złoty jubileusz. Zarząd w tym dniu składał się z następujących członków: prezes - ks. Hassa, wiceprezes - Solinsky, kasjer - Gliwa, sekretarz - Pielka
Taki tekst znalazłem rafaello
Hej, wielkie dzięki za tak szybkie odpowiedzi. Info wyślę ci na PW.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Może któryś z nich to Pielka?
Załączniki
1247239611.jpg
1247239956.jpg

rafaello
Szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 2 maja 2011, o 20:12
Lokalizacja: FRA

Nieprzeczytany post autor: rafaello »

Witam!

Ciekawe zdjęcia. 1931 rok? Hm, to on by musiał mieć z ponad 80 lat. Więc raczej nie. Ale ujęcie świetne. Ciekawe, czy nas kiedyś też tak ludzie będą oglądali i zastanawiali się, czy mogą mieć z nami coś wspólnego. No ale tego się nie dowiemy. Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Nawet tu do mnie dochodzą takie aukcje:

http://allegro.pl/show_item.php?item=1637285986

Która to była ulica?
Załączniki
1637285986.jpeg

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Super sprawa, ciekawe ile osiągnie, na pewno dużo. Obstawiam że to była ulica Młyńska
Ostatnio zmieniony 29 maja 2011, o 22:02 przez Valjean, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Rewelacja! Posłałam lin do muzeum. Powinni to kupić dla miasta.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Załączniki
1646483256.jpeg

ODPOWIEDZ