Akcja T-4 w Rybniku

Historia miasta i jego dzielnic
kustermaster
Szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 29 gru 2009, o 21:52
Lokalizacja: Rybnik

Akcja T-4 w Rybniku

Nieprzeczytany post autor: kustermaster »

Wyczytałem ostatnio, że w latach 1940-1945 w Rybniku toczyła się "Akcja" o kryptonimie T-4 polegającego na fizycznej eliminacji (zabijaniu) ludzi niedorozwiniętych psychicznie, przewlekle chorych psychicznie i neurologicznie (schizofrenia, niektóre postacie padaczki, otępienie, pląsawica Huntingtona, stany po zapaleniu mózgowia, ludzie niepoczytalni, chorzy przebywający w zakładach opiekuńczych ponad 5 lat) oraz z niektórymi wrodzonymi zaburzeniami rozwojowymi. Czy ktoś potrafi coś więcej powiedzieć na ten temat? np. gdzie było miejsce kaźni ?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

W naszym szpitalu oraz jego filii na Józefowcu. Podobne rzeczy robione były w szpitalu w Międzyrzeczu.

Jest książka z czerwonym murem w tytule która to opisuje.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Chyba już u nas na ten temat była mowa, ale dawno temu.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

CHyba nie na Józefowcu, a na Kuźni

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Kolarczyk o tym pisze w swojej książce

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

Slyszalem o zabiciu pacjentow od dziadka, groby sa nad ruda.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dziś, przy poszukiwaniach "sieciowych", natknęłam się na stronę, na której wymienieni są - z imienia i nazwiska, pacjenci z naszego szpitala, którzy zginęli w ramach akcji T-4.
Nie byli to rybniczanie, ale byli u nas leczeni. Jak możecie się domyślać, byli to Żydzi.
Cohn, Fritz (* 30.06.1889 in Breslau)
Futter, Helene (* 12.06.1915 in Breslau)
Jendritzko, Henriette (* 08.09.1869 in Potempa (Wüstenrode)
Neuländer, Luise (* 09.03.1874 in Posen (poln. Poznan))
Wszyscy zostali od nas wywiezieni do szpitala w Lubiążu, który był na terenie dawnego klasztoru.
Za przyczynę śmierci podaje się eutanazję w dniach 17-19 grudnia 1940 na terenie zamku Sonnenstein.

Awatar użytkownika
radess
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 08:09
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: radess »

Podczas II wojny światowej w Polsce z rąk nazistów zginęło około 20 tys. osób chorych psychicznie. Ich zabijanie stało się dla nazistów poligonem do wypracowania metod zabijania wykorzystanych później w czasie holokaustu
Job 9:29 Jeżeli więc ja i tak mam być grzeszny, to po co mam jeszcze na próżno się wysilać?

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Wikipedia, Wolna encyklopedia podaje że w Rybniku w okresie 1940-1945 zamordowano w ramach akcji T4-dwa tysiące pacjentów .Pytanie gdzie pochowano tyle ciał ,może spalono tylko gdzie :?:

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Dobre pytanie.

Nad Rudą 2 tysiące ludzi się nie zmieszczą.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

a kotłownia szpitalna :?: gdzieś musieli zatrzeć ślady,może są groby o których :?:

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Spalić zwłoki nie jest tak prosto - tym bardziej w normalnym piecu. Gdyby zaś było krematorium to była by głośna sprawa.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Należy zauważyć, iż na Wiki nie ma podanego ośrodka zagłady przy Rybniku. Te osoby mogły być zgładzone gdzie indziej.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

janusz pisze:Pytanie gdzie pochowano tyle ciał ,może spalono tylko gdzie :?:
Poszukałam na półce, a nie w sieci :)
Józef Kolarczyk w swej monografii o naszym psychiatryku pisze tak:

" (...) Do wykonywania tych zbrodniczych praktyk okresowo przyjeżdżali do Rybnika "specjaliści" z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Ciała uśmiercanych pacjentów ładowano na samochody i wywożono w nieznanym kierunku, podobno do krematorium w Oświęcimiu".

Działo się to pod rządami doktora Riepenhausena, kt. zarządzał szpitalem od sierpnia 1941 do 24 stycznia 1945.

--------------------

Szukając dalej znalazłam jeszcze to, co wklejam jako załącznik
:arrow: http://www.psychiatria.com/panel/biulet ... 5_nr40.pdf
Załączniki
Psychiatryk w czasie wojny.JPG
Ostatnio zmieniony 23 lis 2012, o 23:25 przez _hipcia, łącznie zmieniany 2 razy.

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

czyli co :?: jeden cmentarz za mało to drugi :?:

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Poprawcie mnie jeśli coś "zbabolę". Na terenie szpitala zakopywano też zmarłych/zabitych, którzy zostali po zakończeniu działań wojennych ekshumowani (gdzieś to czytałem lub słyszałem). Ekshumacja nie objęła wszystkich miejsc pochówku. Świadkowie nie pamietali gdzie dokładnie tego dokonywano.
Ponadto istnieje? teoria o leczeniu w psychiatryku na oddziałach dla nerwowo chorych (w celu ukrycia) żołnierzy walczących we wrześniu `39.

Piotr

P.S.
Dostałem te info od kogoś kto podaje zię za potomka jednego z członków KO. temat BARDZO DELIKATNY! A tyle na dzień dzisiejszy mogę napisać
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

to podobna informacja o pochowku żołnierz niemieckich na drugim cmentarzu psychiatryka :?:
Załączniki
24112012204.jpg

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

janusz pisze:czyli co :?: jeden cmentarz za mało to drugi :?:
Na pewno dwa cmentarze. Co do reszty to nie wiem. Ale, wiecie, kto pyta ten prędzej, czy później dochodzi do odpowiedzi.

Postaram się jakoś zdobyć tą monografię p.p.Dragonów, która jest wspomniana w tej mojej wklejce. Potrwa to.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Piotrze mówisz oczywiście o żołnierzach niemieckich? A KO to kampf...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Nie. Wspomina się polskich żołnierzy.
A KO tak.

Piotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

_hipcia pisze:
janusz pisze:czyli co :?: jeden cmentarz za mało to drugi :?:
Na pewno dwa cmentarze. Co do reszty to nie wiem. Ale, wiecie, kto pyta ten prędzej, czy później dochodzi do odpowiedzi.

Postaram się jakoś zdobyć tą monografię p.p.Dragonów, która jest wspomniana w tej mojej wklejce. Potrwa to.
a co z grobami przy murze zakładu :?: większa część już przekopana :!:tam było miejsce pochówku pacjentów psychiatryka- prowadzi tam żelazna brama z zakładu/na codzie jest otwarta furtka/czyli trzecie miejsce spoczynku.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Akcja T-4 w Rybniku

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Opracowując post na "Szufladę" przekopałam cały Internet i w kilku książkach podane są odnośniki do dokumentów, wskazujących na to, że u nas Akcja T4 była. Może nie było to gazowanie, ale takie "T4" w wersji lżejszej i też cięższej do udokumentowania. Na pewno wypełniano formularze eutanazyjne w Rybniku, więc skoro je wypełniano, to eutanazji dokonywano np. głodząc.
Nie opierałam się na artykułach dziennikarskich, bo te powielają wiele bzdur, a na odkryciach historyków - głównie niemieckich.

https://szufladamalgosi.pl/nie-zostaly- ... o-numerki/

ODPOWIEDZ