Rybnickie witraże

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Rybnickie witraże

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Mati mnie zmobilizował do otwarcia nowego wątku dotyczącego witraży w Rybniku. W zasobach dysku znalazłam jedynie parę zdjęć z kościoła św. Antoniego i te tu wklejam.
Załączniki
Antoni marzec 2010 (12).JPG
Antoni marzec 2010 (22).JPG
Antoni marzec 2010 (24).JPG
Antoni marzec 2010 (25).JPG
Antoni marzec 2010 (29).JPG

Mati
Szeregowy
Posty: 28
Rejestracja: 22 lip 2010, o 23:46
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Mati »

Gęba mi się cieszy od ucha do ucha. :mrgreen:
Dziękuję Hipcia. Bardzo bardzo. :)
Są prześliczne.
Wygląda na to, że zostały wykonane na naszym rodzimym szkle z Huty Jasło w grę wchodzi jeszcze ewentualnie BULLSEYE, ale prawie na pewno nie pochodzą z pracowni Wyspiańskiego z Krakowa, o której miałem okazję wspomnieć w wątku o Juliuszu. Nie ta kreska. Technika klasyczna - w ołowiu. Przezierne, jednolite szkło malowane specjalnymi farbami, potem wypalane w piecu, w wysokiej temperaturze. Niektóre elementy wielokrotnie. To chyba najbardziej pracochłonna technika robienia witraży i najczęściej stosowana w przeszkleniach sakralnych. Do drobniejszych prac i mniejszych przeszkleń, a także do sztuki użytkowej stosuje się raczej bardziej subtelną i delikatniejszą w formie technikę Tiffany'ego. Często łączy się obie techniki stosując ołów i uzupełniając Tiffanym dla nadania delikatności i misterii.

W doczesnym życiu istnieją dwie szkoły (nurty) tworzenia witraży: malowanie szkła, oraz malowanie szkłem, gdzie wykorzystuje się szkła opalowe i o zmiennej przezierności. Oba nurty mogą się uzupełniać, chociaż nie jest to praktykowane z różnych względów.

Tyle wymądrzania. :)

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

Mati, tak sądzę ze w tym temacie wyjaśniania co widzimy na zdjęciach będzie wyłącznie Twój monolog, co mi zupełnie oczywiście nie przeszkadza. o witrażach wiem tyle że sa kolorowe, kawałki kolorowych szkiełek łączy się ołowiem i cyną poprzez lutowanie, i że wypala się w piecach.

Brawa dla Hipci za świetny wątek, witraży w Rybniku troche jest, i dobrze że to uchwycimy

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Znalazłam jeszcze dwa witraże z kościoła w Niedobczycach.
Co do powyższego Nepomuka w "Antonim", to jest to na pewno nowy witraż - cały cykl świętych jest nowy.
Załączniki
Niedobczyce 073.JPG
Niedobczyce 074.JPG

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Widzę że mamy tu fachowca w dziedzinie witraży

Mati
Szeregowy
Posty: 28
Rejestracja: 22 lip 2010, o 23:46
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Mati »

Valjean pisze:Widzę że mamy tu fachowca w dziedzinie witraży
:oops: Dziękuję. Nie będę Was zamęczał szczegółami na ten temat. Najważniejsze, że są kolorowe i niech tak zostanie. Jeśli będę mógł w jakikolwiek sposób pomóc w tej kwestii będzie mi bardzo miło.

Niestety nie posiadam w swoich zbiorach zbyt wielu materiałów o Rybniku ponieważ mieszkam tu dopiero kilka latek. Dopiero ten rok daje szanse na spacerki w celach poznawczych. Nie oznacza to, że nie obserwuję, ale na wycieczki z dziadkiem aparatem nie mogłem sobie do tej pory pozwolić. To się zmieni. :)
Hipcia - masz je w większej rozdzielczości? Może da się zauważyć sygnaturę?

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Mati pisze: Hipcia - masz je w większej rozdzielczości? Może da się zauważyć sygnaturę?
Nie mam niestety. Na witrażu nepomuckim widać jedynie nazwiska fundatorów.
A gdzie zazwyczaj należy szukać sygnatur? (znam się jedynie na sygnaturach na macewach ;) )
Załączniki
Rybnik kościół św.Antoniego (2).JPG
Rybnik kościół św.Antoniego (3).JPG
Ostatnio zmieniony 22 mar 2011, o 18:52 przez _hipcia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Juliusz. Zdjecia z ksiazki (CD) M. Woloskiego
Załączniki
juliusz.jpg
witraz.jpg

Mati
Szeregowy
Posty: 28
Rejestracja: 22 lip 2010, o 23:46
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Mati »

Z tymi sygnaturami w witrażu jest sporo zamieszania, więc trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Co ja wygaduję - nie można jednoznacznie. Trzeba elaboratu. :) Jest kilka, jeśli nie kilkanaście sposobów na sygnaturę. Najpopularniejsze to oczywiście malowanie, są również stosowane małe blaszki z wybitym znaczkiem wlutowane i spatynowane, czasem trawione... Zależy od pracowni. Nie wszystkie też umieszczają swój identyfikator. Trzeba się wykazać żyłką śledczego. Sprawę komplikuje fakt, że w jednej pracowni często pracuje więcej osób i każda może mieć własną sygnaturę. Za "artystą" nie trafisz. :)

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dziękuję za wyjaśnienie, będę teraz uważniej spoglądać. Choć w przypadku witraży na pewno ciężkie są warunki do znalezienia sygnatury. Na ogół to kościół, w dodatku ciemny, witraż jest wysoko, ludzie się modlą, patrzą jak na intruza :mrgreen: Ni ma leko :lol:

W nagrodę za to mam dla Ciebie sygnaturę pewną - w naszym Urzędzie Miasta (w sali obrad i w korytarzu) udało mi się w ubiegłym roku cyknąć ze 4 foty. Niestety mam tylko idioten-kamerę więc witraże wychodzą źle.

Sygnatury z sali obrad: "Projektował Jan Piasecki - Poznań", "Wykonano w firmie S.G.Żeleński - Kraków".
Załączniki
Da (4).JPG
Da (5).JPG
Da (8).JPG
Da (11).JPG

Mati
Szeregowy
Posty: 28
Rejestracja: 22 lip 2010, o 23:46
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Mati »

Wot kakaja technika - pracownia Żeleńskiego z takim ogromnym podpisiorem? :smile: Zwykle używają okrągłego znaczka w formie koła - wygląda trochę jak pieczątka i ma raczej rozmiar około 3cm średnicy może z 4cm. Może akurat im się gdzieś zapodziała. ;)

W ramach ciekawostki mogę powiedzieć, że Stanisław Żeleński (syn Boya) zostawił nam w spadku unikat architektoniczny w postaci kamienicy, która była od początku budowana do celów pracowniowych. Robi wrażenie. 10 lat temu, po zawiejach przeróżnych dziejowych, zakład wykupił... zapomniałem, ale nie pochodził z Rybnika. :) Teraz oprócz pracowni działa tam również muzeum, więc można pozwiedzać przy okazji wizyty w grodzie Kraka.

Hipcia nie przejmuj się jakością fotek. Nawet dobrym sprzętem niełatwo zrobić szkiełkom ładne zdjęcia. Na forum witrażystów jest cały wątek poświęcony fotografowaniu szkiełek, jednak z uwagi na to, że panuje tam "artystyczny" nieład, ciężko wydobyć informacje. :)

Tutaj przykład mniejszej formy w technice Tiffany. Wielkość zbliżona do formatu A3. Nie mam pojęcia co przedstawia ;).

Obrazek

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Krakow? :razz:

Mati
Szeregowy
Posty: 28
Rejestracja: 22 lip 2010, o 23:46
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Mati »

Hmmm.
A to nie jest przypadkiem seria o tematyce "AGD"?
Ja bym raczej optował za pralką typu "Wiatka" - po prawej całkiem dobrze widać jasny bęben. Na środku, nieco po prawej - uchwyt do telefonu. Stacjonarnego. :cool:

Wybaczcie - już nie będę bałaganił - przynajmniej będę się starał. W razie niesforności krzyczcie i bez skrępowania kasujcie takie treści.

Mati
Szeregowy
Posty: 28
Rejestracja: 22 lip 2010, o 23:46
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Mati »

Uchwyt jest oczywiście nieco po lewej, a nie po prawej, ale nie mogłem już edytować posta.

Tutaj prawdziwy Rybnicki mikrowitraż AGD. :)

Wysokość około 10cm włącznie z anteną. Jakieś 2,5 cala. Low Definition.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 mar 2011, o 20:00 przez Mati, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Mati pisze:
Tutaj prawdziwy Rybnicki mikrowitraż AGD. :)
Raczej RTV ;) Na taki bym mogła patrzeć bez odruchu wymiotnego :mrgreen:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Drzwi w Kupczakowej kamienicy - od strony ulicy Raciborskiej.
Załączniki
Raciborska 2010.JPG

emzet
Szeregowy
Posty: 20
Rejestracja: 7 sty 2011, o 21:20
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: emzet »

To witraż namalowany na szybie farbą witrażową, która niestety już odchodzi. Ale mimo wszystko to chyba jedyne takie ciekawe drzwi. Ładnie wyglądają gdy na klatce schodowej zapalone jest światło. Podobny witraż (malowany) ma Bar Myśliwski na Wyzwolenia, a może jeszcze w innych drzwiach są witraże?

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

emzet pisze:Podobny witraż (malowany) ma Bar Myśliwski na Wyzwolenia, a może jeszcze w innych drzwiach są witraże?
Myśliwek ma nowy (taki nowobogacki ;)) witraż. Nie kojarzę, by jeszcze jakieś rybnickie drzwi miały witraż.

Byłam w starym kościele i mam takie gnioty zdjęciowe :mrgreen: Witraże też współczesne.
Załączniki
24.03.2011 Stary kościół.JPG
24.03.2011 Stary kościół (1).JPG
24.03.2011 Stary kościół (2).JPG
24.03.2011 Stary kościół (3).JPG
24.03.2011 Stary kościół (4).JPG
24.03.2011 Stary kościół (7).JPG
24.03.2011 Stary kościół (5).JPG

Mati
Szeregowy
Posty: 28
Rejestracja: 22 lip 2010, o 23:46
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Mati »

Jest jeszcze w hotelu Rynkowym. Od tyłu widać jakieś szkiełka, ale z zewnątrz nie ma sensu fotografować. Ma ktoś od wewnątrz?

Ostatnio znalazłem przypadkiem jeszcze jeden, ale muszę tam jeszcze dotrzeć z aparatem. Zbieram się od jakiegoś czasu, ale słabo idzie. W tym tempie powinienem zdążyć przed nowym rokiem. :)

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Św.Jan Napomucen w postaci witrażowej na kapliczce w Chwałęcicach.
Załączniki
Rybnik-Chwałęcice (4).JPG
Rybnik-Chwałęcice (2).JPG
Rybnik-Chwałęcice (1).JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wczoraj byłam na chrzcinach w Antonim i coś mi się udało cyknąć ;) Rozeta jest nad głównym wejściem, które teraz chyba jest nieczynne z uwagi na remont elewacji. Jej zdjęcie robiłam stojąc prawie przy ołtarzu, dlatego też jest mało wyraźne.
Załączniki
29.05.2011 (6).JPG
29.05.2011.JPG
29.05.2011 (1).JPG
29.05.2011 (2).JPG
29.05.2011 (4).JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Współczesny witraż na jednym ze sklepów przy ul.Powstańców.
Załączniki
17.06.2011 (4).JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dzienne witraże z muzeum oraz wieczorne z Urzędu Miasta :mrgreen:
Załączniki
25.01.2012 (5).JPG
2.2.2012.JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Kilka witraży z kościoła o.o.Misjonarzy przy ul.Kościuszki.
Załączniki
21.05.2012 (8).JPG
21.05.2012 (9).JPG
21.05.2012 (10).JPG
21.05.2012 (11).JPG
21.05.2012 (12).JPG
21.05.2012 (13).JPG
21.05.2012 (14).JPG
21.05.2012 (15).JPG
21.05.2012 (16).JPG

ODPOWIEDZ