Jankowicka 10

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Jankowicka 10

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

W wątku o "nieistniejących" emzet przywołał coś, co wnet skończy swój żywot. Chodzi o budynek przy Jankowickiej 10, Na razie daje trzy zdjęcia z marca i września ubiegłego roku, to jest z czasów, gdy w oknach były firanki. I jedno z marca 2011, czyli gdy już firanek nie było :sad:
Dziś też tam byłam, pogadałam z panem, który zbierał złom, porobiłam ostatnie foty i jakoś mi smutno było, że następny przedwojenny budynek będzie burzony.
Pan Palica podaje na swej stronie iż:
Tam gdzie myjnia na Jankowickiej był staw i stodoła czekoladowego fabrykanta Sobczyka. Tam gdzie stoi (w miejsce PKS-u) Biedronka znajdowały się ogrody warzywne sióstr z "Juliusza". A wszystko to należało do Parku Krajobrazowego cystersów z Rud. Między Jankowicką a Chwałowicką może gdzie dziś sa budynki policji rybnickiej w październiku 1932 urządzono chyba pierwsze większe wyścigi motocyklowe. Bandy zrobiono z worów z sianem. Wygrał je Rudolf Breslauer, a z innych rybniczan wyróżnili się Zdzisław Byiek, Józef Draga, Rudolf Bogusławski i Jan Sanecznik.
Wracamy na Jankowicką. Za Sobczykiem była farbiarnia i drukarnia tkanin pana Froelicha. Pan Emil zapamiętał go z dziecinnych lat, bo zawsze chodził z małpką na ramieniu. Obok miał on wielki ogród. Dziś stoi tu kilka bloków. Tu nanosiło się nadruki na bluzki, sukienki lub wszelkie materiały włókiennicze. Eksport stąd szedł nawet do Brazylii i Argentyny. Jak podaje Trunkhardt już w 1858 otwarł Kollar farbiarnię na Gliwickiej 2. Tę przy Jankowickiej uruchomił w 1896. W dniu pierwszego kwietnia 1922 nabył ją major Siess z Krakowa, a rodzeństwo Kollarów wyprowadziło się. Do września 1924 budynki niszczały, gdy prowadzenie farbiarni przejął Józef Froelich z Żor. Jako ciekawostkę można dorzucić pojęcie "drukula". Szła wiejska babina w chuście czy bluzie z nadrukiem. Mawiano wtedy : "Idzie w drukuli". Potem to słowo zastapiło pojęcie "kreton". W 1928 znajdujemy takie ogłoszenie: " Poszukuje się 10-15 prasowniczek Chemiczna Pralnia i Farbiarnia Bracia Kollar nast. wł. Józef Froelich, Rybnik, ul. Jankowicka".
http://www.m578.jasky.pl/m578/
Załączniki
22.03.2011 (5).JPG
Jankowicka 09.2010 (41).JPG
Jankowicka marzec 2010 (1).JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dodaję jeszcze kilka zdjęć zrobionych w marcu rok temu.
Załączniki
Jankowicka marzec 2010 (3).JPG
Jankowicka marzec 2010 (5).JPG
Jankowicka marzec 2010 (7).JPG
Jankowicka marzec 2010 (10).JPG
Jankowicka marzec 2010 (12).JPG
Jankowicka marzec 2010 (13).JPG
Jankowicka marzec 2010 (14).JPG
Jankowicka marzec 2010 (16).JPG

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

obok tego domu mieszkalnego, te hale tez ida do wyburzenia, a prace rozbiórkowe szczególnie w nocy trwają i to szeroko zakrojone,czyli wszystko pomiędzy myjnią i blokiem Jankowicka 12 (chyba), z tego co się dowiedziałem planują tam zrobić parking

emzet
Szeregowy
Posty: 20
Rejestracja: 7 sty 2011, o 21:20
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: emzet »

I jeszcze dwie fotki
Załączniki
Jankowicka 2.jpg
Jankowicka 1.jpg

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Pusty i gotowy do wyburzenia budynek i warsztat (zdjęcia z marca i kwietnia br).
Klatka schodowa już bez schodów. Dwa takie zawijasy z kwiatuszkiem zabrałam sobie na pamiątkę i powieszę je gdzieś u siebie w ogrodzie.
Tabliczka na murze to być może ślad po towarzystwie ubezpieczeniowym :roll:
Załączniki
22.03.2011 (11).JPG
22.03.2011 (18).JPG
22.03.2011 (19).JPG
22.03.2011 (21).JPG
22.03.2011 (25).JPG
22.03.2011 (39).JPG
22.03.2011 (33).JPG
Jankowicka 6.04.2011 (1).JPG
Jankowicka 6.04.2011 (6).JPG
Jankowicka 6.04.2011 (18).JPG

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

_hipcia pisze:Dwa takie zawijasy z kwiatuszkiem zabrałam
hipcia zlomiarz :lol:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Alojz pisze:
_hipcia pisze:Dwa takie zawijasy z kwiatuszkiem zabrałam
hipcia zlomiarz :lol:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ale nie byłam cham i podzieliłam się z kolegą, który tam zdezelowanym wózkiem dziecięcym zwoził właśnie złom i zgodziłam się, by zabrał godło nasze (bez orzełka, czyli takie już historyczne). Kloper zostawiliśmy dla następnych zwiedzających :razz: Ogólnie zresztą z przygodnym kumplem ponarzekaliśmy na to, że wsio nam w Rybniku burzą.
Załączniki
Jankowicka 6.04.2011 (30).JPG
Jankowicka 6.04.2011 (35).JPG
Jankowicka 6.04.2011 (41).JPG

alibaba22
Kapral
Posty: 131
Rejestracja: 13 kwie 2011, o 22:21
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post autor: alibaba22 »

Smutno mi, gdy oglądam te opuszczone budynki. Szkoda, że nie ma pieniędzy na ich restaurację- przecież to zabytki, relikty naszej śląskiej kultury.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Chyba już wszystko zostało pokazane, ale mam jeszcze jeden szczegół
Załączniki
14176450.JPG

emzet
Szeregowy
Posty: 20
Rejestracja: 7 sty 2011, o 21:20
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: emzet »

Byłem dzisiaj na Jankowickiej aby sprawdzić postęp prac rozbiórkowych przez złomiarzy. Tych zawijasów z kwiatuszkiem do których przyznaje się _hipcia, jak tylko można sięgnąć, już nie ma. Jak widać kolekcjonerów pamiątek jest więcej, a może to byli tylko normalni złomiarze? Taki zawijas zawiśnie u mnie na działce obok części gelyndra z familoka, taka mała ściana prac dawnych kowali.
Załączniki
P100003-600.jpg

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Tam jest jeszcze jedna perełka, ale nie chcę jej wklejać na forum, bo zostanie na pewno skradziona. Tak teraz mi przyszło na myśl, by posłać info do muzeum, może by to zabrali.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

emzet pisze:Tych zawijasów z kwiatuszkiem do których przyznaje się _hipcia, jak tylko można sięgnąć, już nie ma. Jak widać kolekcjonerów pamiątek jest więcej, a może to byli tylko normalni złomiarze?
Moje dwa uratowane kwiatuszki na razie wiszą w ogrodzie :mrgreen:
Załączniki
kwiatuszki.JPG

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Cytat z ksiazki "Ryfama 1889-1993" (Zygmunt Binczak, Jozef Heblinski):

" 23 kwietnia 1945 roku fabryka otrzymala budynki przy ul. Jankowickiej w ktorych oprocz warsztatow zaadoptowano kilka mieszkan przede wszystkim dla kierowcow i innych pracownikow."
Załączniki
Jankowicka.JPG

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Technikum Mechaniczne w Rybniku miało tam warsztaty szkolne , które produkowały części do wiertarek stołowych TYP WS-15. Z sentymentem wspominam praktykę -tam człowiek szybciej stawał się dorosłym,odpowiedzialnym za swoje czyny,nabierał szacunku do pracy.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Kilka postów wyżej napisałam:
Tam jest jeszcze jedna perełka, ale nie chcę jej wklejać na forum, bo zostanie na pewno skradziona. Tak teraz mi przyszło na myśl, by posłać info do muzeum, może by to zabrali.
Do muzeum napisałam w tej sprawie. Jak tego nie zabrali, to trudno. Wklejam, bo może to pamiątka rybnicka, a może nie. Sami oceńcie.
Mnie się wydaje, że to może mieć sporo lat i może mieć coś wspólnego z rodziną Bartońków, opisaną przez pana Palicę tu: http://www.jasky.pl/theme_1.php?page=34 ... tykul=2916

Ta klapa jest/była na placu warsztatów.
Załączniki
Jankowicka 6.04.2011 (44).JPG

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

A pewnie, ze to nasi Bartonkowie.
Wytworzyli w swojej kuzni łańcuchy kotwiczne do Groma i Błyskawicy
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

woytas pisze:A pewnie, ze to nasi Bartonkowie.
Wytworzyli w swojej kuzni łańcuchy kotwiczne do Groma i Błyskawicy
Też tak myślę. Dlatego najpierw pisałam do muzeum, by to uratowali. Czy tak zrobili, nie wiem :roll:
Teraz, jeśli to tam jeszcze jest, może to zabrać każdy zbieracz ;)

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Takie dekelki dla nich to pestka przy tym co produkowali :smile:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Jest to wg mnie cenna dla miasta pamiątka. Właściwe służby winny ją były uratować.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Jadąc autem wczoraj widziałam wyburzanie. A dziś taki nius :mrgreen:


http://www.rybnik.naszemiasto.pl/artyku ... 81b9,1,3,7
Rybnickiej demolki ciąg dalszy! Trwa wyburzanie kamienicy na potrzeby parkingu przy Reymonta - o pracach szeroko informowaliśmy w poprzednim numerze "Dziennika Zachodniego".
Wczoraj jednak roboty nie potoczyły się do końca tak jak trzeba: jedna ze ścian budynku runęła w stronę parkingu naprzeciw Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (...)
Czy tam była garbarnia :?: (vide wypowiedź pani rzecznik UM). Tam była farbiarnia, a to różnica...

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Czy to robota ZGMu ? :)

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Prywatna firma wyburza

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Stan na wczoraj :(
Załączniki
15.06.2011 (1).JPG
15.06.2011 (2).JPG
15.06.2011 (3).JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Trwają prace nad utwardzeniem nawierzchni parkingu na skrzyżowaniu ulic Reymonta i Jankowickiej. Co ciekawe, za kilka lat w tym miejscu może stanąć wielopoziomowy parking jakiego w Rybniku jeszcze nie było.
Prezydent Rybnika Adam Fudali zdradza, że jest inwestor poważnie zainteresowany budową kilkukondygnacyjnego parkingu w tym właśnie miejscu. - Póki co jednak żadnych ruchów w kierunku przetargu na sprzedaż lub dzierżawę tego terenu nie możemy wykonywać, bo wciąż nie do końca uregulowane są sprawy własnościowe gruntów, na których parking ten parking się znajduje. Wszystko powinno się wyjaśnić w najbliższych tygodniach – tłumaczy prezydent.
:arrow: http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,w-t ... 17000.html



Spadkobiercy się pojawili??

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Rozwalić mogli?


Chyba w budżecie miasta pojawi się dziura w związku z odszkodowaniem :mrgreen:
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ODPOWIEDZ