Wyzwolenie 1945

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Piotr 44
Wrzuc cos o wspomnieniach mieszkanców familokow z KWK Jankowice..:-)

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: janusz »

woytas pisze:Po prostu dostała w "zbiornik" i tyle. Szkoda, że nie ma fotek :( Innej wieży w centrum nie ma i nie było więc jedynie ona mogła zaliczyć trafienie.
Ratibor 753 dla Ciebie

http://www.sendspace.pl/file/7934cadff56e74166b10aca
,,dostała w zbiornik'' to rozumie :) a w opisach/w książce z wspomnieniami wermachtowca / :) jest że została sukcesywnie zniszczona przez działka grzebiąc zakładników :| myślę że autor wspomnień troszeczkę ubarwił fakty :D jak to mówi Ratibor,,miej swoje zdanie nie bądż dawcą nawozu '' :mrgreen:

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Wersja z ostrzałem wieży ze ruskimi snajperami w środku nie pasuje w ogóle.
Jak by Niemcy walili z rejonu miasta to na wieży został by nie jeden ślad.
Takie ślady istnieją jednak od strony dzisiejszego Carrefoura więc kompletnie nie ten kierunek.

Więc albo wieża została wykorzystana także przez Niemców w 45 albo są to ślady z 39' i obrony przez naszych.
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

janusz pisze:
woytas pisze:Po prostu dostała w "zbiornik" i tyle. Szkoda, że nie ma fotek :( Innej wieży w centrum nie ma i nie było więc jedynie ona mogła zaliczyć trafienie.
Ratibor 753 dla Ciebie

http://www.sendspace.pl/file/7934cadff56e74166b10aca
,,dostała w zbiornik'' to rozumie :) a w opisach/w książce z wspomnieniami wermachtowca / :) jest że została sukcesywnie zniszczona przez działka grzebiąc zakładników :| myślę że autor wspomnień troszeczkę ubarwił fakty :D jak to mówi Ratibor,,miej swoje zdanie nie bądż dawcą nawozu '' :mrgreen:
Zdanie można a właściwie należy mieć ( by nie być dawca nawozu, oczywiście :wink: ) na jakiś temat.
Jeśli chodzi o wieze to nie możemy mówić kto ma jekies zdanie tylko czy to co ktoś opisuje jest faktem lub kłamstwem (ubarwieniem) ja tego nie wiem , ale dlaczego miał by ten ktoś ubarwiać.
Logicznie myśląc dlaczego Niemiec u schyłku wojny miałby ubarwiać pisząc ze ich falki unicestwily x (ilość) niemieckich kobiet i dzieci ,jeśli nie była by to prawda.
W tamtym okresie bardziej spodziewałbym się „prób wybielania” ananiżeli pograrzania po przez „wymyślanie„ i chwalenie się unicestwieniem rodaków..no chyba ze była to prawda.
Czy wiadomo gdzie stały Flaki Erdmmana?
Opisuje to oficer który w tym czasie kwaterował w mieszkaniu na Rynku,wiec rynek był zajęty przez Niemcow wieża w rekach Rosjan......jest w tym logika?


Woytas dzieki za linka
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: krism »

Jestem pewny ze z wiezy strzelali niemcy, mieli tam punkt obserwacyjny na tereny gdzie byli rosjanie czyli rejon ulicy zuzlowej.

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: janusz »

mam nowego informatora na temat wyzwolenia -moja informatorka miała wtedy 10 lat ! -ale jej opowiesci zapierają dech w płucach 8) :!:

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

No to super :-) Czekamy na relacje :-)

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: janusz »

pierwsze relacje są takie-czołg sowiecki stanoł na/Gliwicka -Piasta/ oddał strzał w kierunku wschodnim i uszkodził budynek/dzisiaj ciucholand/ dawniej mięsny

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: janusz »

pojechałem pod wskazany adres i sprawdziłem :arrow: oto fotka
Załączniki
materiały z telefonu 2012 001.jpg

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: janusz »

strzał oddano na wylocie ulicy Piasta
Załączniki
materiały z telefonu 2012 002.jpg

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Troszkę mała ta dziurka - może z działa 45 mm
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: janusz »

też mam podobne odczucia-ale w tym wypadku chodziło o sprawdzenie wiarygodności świadka

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Pytanie skąd ona to wie? Rybnik miał być cały ewakuowany ( i podobno był)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Styczniowy mrozny dzień 45 r/miejsce akcji-dzisiaj rejon ul. Piasta,Ligonia ,Orzeszkowej/tam mieszka nasza bohaterka ma 10 lat i jak mówi jest ,,powsinogą'' . Do południa bawiła się na ulicy,podwórku.W porze obiadowej ojciec słuchał w radiu wiadomości z frontu -informowali że sowieci są pod Gliwicami .Nagle wiadomości przerwał ogromny huk ,był to jeden strzał i cisz -totalne zaskoczenie ,były to sowieckie siły pierwszego uderzenia-resztę znacie/ewakuacja nastąpiła po paru dniach spędzonych w piwnicy- gdy unormowała się sytuacja na froncie /

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: krism »

podobny efekt bylby z pocisku p.panc. stosowano je tez gdy w gre wchodzila wieksza celnosc lub gdy w chodzilo o jakis opancerzony pojazd.
Ogladalem uszkodzenia budynku na styku ul Rozanskiego i Pck jak i kolejny na pck/ poniatowskiego i tam kierunek byl jednoznacznie od polnocy. Stad mysle ze nie koniecznie chodzilo by to o ostrzal sowiecki.

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: janusz »

nasza ,,powsinoga'' dalej wspomina że tego samego dnia wieczorem wyszła z piwnicy zainteresował ją nowy hałas :arrow: jak to określiła ,,hałas podobny do śpiewu'' :?: to były katiusze ustawione w rejonie ul.Piasta-Ligonia ,które prowadziły ostrzał w kierunku centrum Rybnika 8) następnego dnia sowieci wycofali się za rzekę Ruda .

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Napiszcie proszę -jeżeli to możliwe -gdzie faktycznie jest pochowany wojok Schulke?

Awatar użytkownika
tedd55
Kapral
Posty: 189
Rejestracja: 8 paź 2010, o 12:39
Lokalizacja: Manhattan
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: tedd55 »

Ostatnio na http://andromeda.salon24.pl/ natrafiłem na świeże artykuły Pana Mieczysława Kuli z Boguszowic - historyka, absolwenta UJ w Krakowie, autora książek o tematyce śląskiej, tłumacza literatury niemieckiej, emerytowanego dyrektora II LO w Rybniku:
Mój rok 1945. Wspomnienia (1)
Mój rok 1945. Wspomnienia (2)
Mój rok 1945. Wspomnienia (3)
Wkrótce szykują się następne wspomnienia.
Galeria Moja gruba "Jankowice" - http://jankowice.net

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: woytas »

już to kiedyś czytałęm ale jest bardzo fajne i wartościowe :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Jak pojawią się kolejne części wspomnień to daj link.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

tedd55 pisze:Ostatnio na http://andromeda.salon24.pl/ natrafiłem na świeże artykuły Pana Mieczysława Kuli z Boguszowic - historyka, absolwenta UJ w Krakowie, autora książek o tematyce śląskiej, tłumacza literatury niemieckiej, emerytowanego dyrektora II LO w Rybniku:
Mój rok 1945. Wspomnienia (1)
Mój rok 1945. Wspomnienia (2)
Mój rok 1945. Wspomnienia (3)
Wkrótce szykują się następne wspomnienia.
Był moim dyrektorem w LO.
Może należałoby załatwić te arty do nas na stronę? Czy na razie poprzestaniemy na linkach?

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Szło by z tego zrobić coś ale trzeba by zapytać czy możemy.
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
tedd55
Kapral
Posty: 189
Rejestracja: 8 paź 2010, o 12:39
Lokalizacja: Manhattan
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: tedd55 »

biker76 pisze:Jak pojawią się kolejne części wspomnień to daj link.
Właśnie ukazała się kolejna część wspomnień http://andromeda.salon24.pl/545908,moj- ... omnienia-4
Galeria Moja gruba "Jankowice" - http://jankowice.net

Zebe
Szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 5 lis 2013, o 16:04

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: Zebe »

Witam serdecznie. Jestem synem Mieczysława Kuli i publikuje wspomnienia ojca. Wszystkie dane dotyczące walk o Rybnik są danymi zaczerpniętymi z dostępnej literatury.Część materiałów została przetłumaczona przez ojca z języka niemieckiego. Od Niemców pochodzi też relacja dotycząca wieży ciśnień. Na końcu cyklu wspomnień podam pełna literaturę źródłową.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Witamy na forum Zebe :D Serdecznie pozdrowienia dla Taty.

ODPOWIEDZ