Wyzwolenie 1945

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

woytas pisze: Юнгбиркен(?) на мемориале Рацибужа и г.Кендзежин-Козле - Kędzierzyn
tutaj chodzi o Jungbirken czyli Babice
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Ratibor pisze: 5 metrów od płotu mojego rodzinnego domu było pochowanych kilku ruskich a nastepnie byli oni ekschumowani ,ciekawe czy będą w wykazie?

Poszukam może coś przy Raciborzu będzie
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Babice
Załączniki
babice.jpg
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

woytas pisze:Babice

Dlaczego uważasz ze to Babice?
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Tak było opisane
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Na moje "oko" to nie są Babice poza tym mogił z tej mapki nie ma na mapce "żółtej"
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Co mnie zastanawia przeczytałem rożne informacje np. „ grenadierzy 98 pułku walczyli wzdłuż drogi krajowej nr. x w ciężkim leśnym terenie”,albo „posuwali się w kierunku x gdzie uderzyli na zgrupowanie wojsk Radzieckich” lub „ z lasu wyłonił się zwiad Rosjan na koniach lecz nie zdążył się ukryć ginąc pod opstrzalem z SPW „
Jednak w opisywanych miejscach mogił Rosjan nie ma lub ilość jest mniejsza niż można by się spodziewać.
Co się stało z ciałami żołnierzy którzy tam niewątpliwie ginęli czy jeśli warunki frontowe pozwalały to transportowano ciała na tyły frontu?
Ciekawi mnie czy zmarli Rosjanie w lazarecie na wskutek ran byli także chowani gdzie popadnie czy tez od razu na cmentarzach?
Należy dodać ze zbliżał się koniec wojny i to Rosjan mieli „wiekrze możliwości”związane z identyfikacja zabitych i sporządzania na te potrzeby mapek.
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Chodzi o Bogunice.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Mogą być Bogunice :)
Ratibor cytujesz raporty, które były tworzone jakiś czas po walce a wg mnie część mapek tworzona jest online na polu walki i obejmują wybraną jednostkę niskiego szczebla (muszę sprawdzić jak niskiego) - więc wg mnie na mapkach jest bardzo wybiórczy obraz pochowanych. Jeśli wieś/miasto atakowane jest przez 2 lub więcej jednostek to każda z nich przygotowuje dla przełożonych raport o stratach własnych a nie cudzych. Więc wydaje mi się, że możemy mieć kilka mapek jakiejś miejscowości z różnym rozmieszczeniem grobów. Zauważyłem, że nie ma na nich zaznaczonych grobów "obcych" tylko stworzone są dla konkretnych osób z konkretnej jednostki.
Co do chowania w lazaretach - chowali jak najbliżej i jak najszybciej by uniknąć epidemii - nasz obszar to zima więc większego problemu nie ma. W Rybniku zauważyłem kilka hmm "hub-ów" - stary cmentarz, nowy cmentarz, skwer na przeciwko UM (wydaje mi się, że to ofiary lazaretów) pojedyncze "sztuki" to ofiary podczas walki. Zauważ, że na mapkach nie ma żołnierzy bezimiennych a wszyscy mają nazwiska (co nie wyklucza, że w grobach było więcej zwłok - w końcu skąd się wzięło ponad 1000 nieznanych z imienia i nazwiska żołnierzy na rybnickim cmentarzu?)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3662
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Trybuna Robotnicza z 28.03.1945 donosiła o rozkazie specjalnym Stalina:
Trybuna Robotnicza z 28.03.1945.JPG
:arrow: http://www.sbc.org.pl/dlibra/docmetadat ... ublication

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3662
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Jeszcze raz Trybuna Robotnicza, tym razem z 30 kwietnia 1945. Wspomniana jest mogiła przy Zamkowej.
TR kwiecień 1945.JPG

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Czyli prawda.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3662
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Jeszcze kilka migawek z pierwszego wykładu w muzeum. Wykład ten miał pan Bartłomiej Warzecha, a jego tytuł brzmiał "Działania bojowe w rejonie Rybnika w 1945 r.".
Pan B.Warzecha
Pan B.Warzecha
22.03.2013 (2).JPG
22.03.2013 (3).JPG
22.03.2013 (4).JPG

O salucie wspominała też Trybuna Robotnicza, której skrawek wkleiłam powyżej.
22.03.2013 (5).JPG

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

To co mówił p. Warzecha niestety zawierało "trochę" błędów. Ale wg. porzekadła: nie robi błędów ten
co nic nie robi. jedna z nieścisłości dotyczy mjr Willego Schulke.
Trochę o nim bo to bardzo ciekawy żołnierz.
Ur. 14.03.1918 Neisse
Zm. 09.03.1945 Grosneukrich
W służbie od 1937 do 1945
Przydział 1 Skijager Division - 1 Dywizja Narciarzy, III batalion
W obronie Rybnika p. Warzecha podał zachodnią część miasta, a wiem od świadków, że
Willi bronił odcinka Gotartowickiego - stacjonował w Boguszowicach - ludzie dobrze Go wspominają.
najlepsze dopiero teraz: odznaczenia (a miał tego):
Krzyż Żelazny:
2 klasy: 08.10.1939
1 klasy: 25.09.1941
Krzyż Niemiecki Złoty - 17.08.1944
Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego - 28.11.1944
Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego z liśćmi dębowymi - 16.02.1945 (nr 740)
Wojenny Krzyż Zasługi: 25.02.1945
No to był superuber żołnierz. W tak krótkim okresie czasu tyle najwyższych odznaczeń
Krzyż Rycerski ilości nadan:
7318 Krzyży Rycerskich Krzyża Żelaznego,
882 Krzyże z Liśćmi Dębowymi,
159 Krzyży z Liśćmi Dębowymi i Mieczami,
27 Krzyży z Liśćmi Dębowymi, Mieczami i Diamentami
oraz tylko jeden Krzyż ze Złotymi Liśćmi Dębu, Mieczami i Brylantami (otrzymał go Hans-Ulrich Rudel)
Reszta poźniej

Piotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

woytas pisze:Mogą być Bogunice :)
Ratibor cytujesz raporty, które były tworzone jakiś czas po walce a wg mnie część mapek tworzona jest online na polu walki i obejmują wybraną jednostkę niskiego szczebla (muszę sprawdzić jak niskiego) - więc wg mnie na mapkach jest bardzo wybiórczy obraz pochowanych. Jeśli wieś/miasto atakowane jest przez 2 lub więcej jednostek to każda z nich przygotowuje dla przełożonych raport o stratach własnych a nie cudzych. Więc wydaje mi się, że możemy mieć kilka mapek jakiejś miejscowości z różnym rozmieszczeniem grobów. Zauważyłem, że nie ma na nich zaznaczonych grobów "obcych" tylko stworzone są dla konkretnych osób z konkretnej jednostki.
Co do chowania w lazaretach - chowali jak najbliżej i jak najszybciej by uniknąć epidemii - nasz obszar to zima więc większego problemu nie ma. W Rybniku zauważyłem kilka hmm "hub-ów" - stary cmentarz, nowy cmentarz, skwer na przeciwko UM (wydaje mi się, że to ofiary lazaretów) pojedyncze "sztuki" to ofiary podczas walki. Zauważ, że na mapkach nie ma żołnierzy bezimiennych a wszyscy mają nazwiska (co nie wyklucza, że w grobach było więcej zwłok - w końcu skąd się wzięło ponad 1000 nieznanych z imienia i nazwiska żołnierzy na rybnickim cmentarzu?)

Zgodzę się z tobą ze na mapkach nie są naniesione wszystkie mogiły żołnierzy Radzieckich.
Co do wielkości jednostki to uważam ze mapki są wykonane w sposób fachowy(miejmy na względzie warunki i okoliczności więc musiał je kreślić kartograf lub ktoś o podobnym wykształceniu umiacy określić strony świata i mieć rozeznanie w terenie i nanieść to na papier w odpowiedniej skali ,może wydaje się to śmieszne lecz pamiętajmy ze mamy 45´i czerwonoarmistów wśród których zdecydowana większość to analfabeci z azjatyckiej części ZSRR
Wątpię aby w czasie wojny przy takiej rotacji (stratach)tak wykwalifikowani a tym samym wartościowi żołnierze piastowali stanowisko w sztabie minimum pułkowym może nawet dywizji(lub jego odpowiednik w armii radzieckiej) .
Co do zaznaczania grobów „obcych” logicznie myśląc zgodziłbym się z taba bo i po co mieli by to robić ,ale nie mogę dociec co na tych mapach oznaczają te krzyże,zauważ ze nie są to typowe krzyże „kościelne”one mają inny kształt.
Poza tym nie oznaczają one kościołów(na żółtej mapce kościoły w Raszczycach i Markowicachsa oznaczone czarnym punktem z krzyżem) ani kaplic ponieważ w Bogunicach nie ma kościoła tylko kaplica kolo straży pożarnej a na mapce jest zaznaczona symbolem jak kościoły czyli czyny punkt z krzyżem.
Co więc oznacza ten krzyż?
Może jeśli ktoś z forumulowiczow będzie przejeżdżał przez Raszczyce to może zobaczy czy za kościołem w odległości około 500m jadąc w kierunku Żytniej jest coś co można by oznaczyć jako krzyż?
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

eskael
Starszy szeregowy
Posty: 50
Rejestracja: 28 lip 2011, o 22:21
Lokalizacja: Rybnik

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: eskael »

Piotr44 pisze: Trochę o nim bo to bardzo ciekawy żołnierz.
Ur. 14.03.1918 Neisse
Zm. 09.03.1945 Grosneukrich
dla zainteresowanych - Grossneukirch to Polska Cerekiew, a Schülke zmarł w wyniku rany po wybuchu granatu

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Piotr44 pisze:Witam

To co mówił p. Warzecha niestety zawierało "trochę" błędów. Ale wg. porzekadła: nie robi błędów ten
co nic nie robi. jedna z nieścisłości dotyczy mjr Willego Schulke.
Trochę o nim bo to bardzo ciekawy żołnierz.
Ur. 14.03.1918 Neisse
Zm. 09.03.1945 Grosneukrich
W służbie od 1937 do 1945
Przydział 1 Skijager Division - 1 Dywizja Narciarzy, III batalion
W obronie Rybnika p. Warzecha podał zachodnią część miasta, a wiem od świadków, że
Willi bronił odcinka Gotartowickiego - stacjonował w Boguszowicach - ludzie dobrze Go wspominają

Piotrze chciałbym dołożyć moje piec groszy
1 Skijager Division ja bym raczej nazwał 1 Dywizja strzelców narciarskich, dlaczego?
Ponieważ Skijäger to w wolnym tłumaczeniu narciarski myśliwy czyli strzelec.
Więc 1 Skijager Division jak dla mnie to 1 Dywizja strzelców narciarskich a nie jak piszesz 1 Dywizja Narciarzy.
Po drugie Willi zginol od odłamka granatu który utkwił w jego lewym przedramieniu sześc dni przed swoimi 27 urodzinami ( 8 marca ) w Eichendorffmühl czyli w Brzeźnicy a nie jak ty podajesz w Grosneukrich a jest pochowany w Raciborzu.
Po trzecie Willi faktycznie stacjonował w północno zachodniej części Rybnika gdzie po pewnym czasie jego odział wycofał się do Bogunic 2 km na północ od drogi Rybnik – Lyski – Racibórz gdzie po pewnym czasie zostali zluzowani przez Panzerbatalion 8 P.D

Wydaje mi się ze pomyliłeś Bogunice z Boguszowicami.
Ale z jednym się z tobą zgodzę ze ”nie robi błędów ten
co nic nie robi „ :P
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Pisząc o jego stacjonowaniu opierałem się o wspomnienia dwóch osób z Boguszowic.
Są to osoby w dośc podeszłym wieku, więc może coś pomyliły, choć z drugiej strony
skąd miały znać jego personalia? (może odwiedził ten rejon obrony i stąd jego nazwisko
w ich wspomnieniach?). W każdym bądź razie wymienili jego. A może po prostu "obiło" się
im o uszy to nazwisko?
Mea culpa. Źle napisałem. 1 Skijager Division to 1 dywizja strzelców narciarskich.
Mój "skrót" myślowy. Stąd błąd.
Miejsce jego śmierci podałem za jego oficjalnym życiorysem dostępnym w necie.

Piotr

P.S.
Przekopując się przez różne źródła nie doczytałem sie nigdzie o 616 ppanc (?) broniącym Rybnika
(mówił o nim p. Warzecha). Znalazłem za to info o schwere Panzerjäger-Abteilung 88, którego dwa działa
powstrzymały atak radzieckich czołgów niszcząc w ciągu 15 minut 20 wozów przeciwnika (działami dowodził?
por. Elsmer). Znaki na pancerzach to "As pik".
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Piotr44 pisze: Przekopując się przez różne źródła nie doczytałem sie nigdzie o 616 ppanc (?) broniącym Rybnika
(mówił o nim p. Warzecha). Znalazłem za to info o schwere Panzerjäger-Abteilung 88, którego dwa działa
powstrzymały atak radzieckich czołgów niszcząc w ciągu 15 minut 20 wozów przeciwnika (działami dowodził?
por. Elsmer). Znaki na pancerzach to "As pik".

Mylisz dwie rożne rzeczy Piotrze a mianowicie ..
Panzerjäger-Abteilung 88 sławił się tym ze jedno z jego dział(nosorożec) trafił is2 (Stalina)z niecałych 5 km , i jest to rekordowa odległość z jakiej został zniszczony pojazd przeciwnika..
Panzerjäger-Abteilung 88 wchodził w skład 20 P.D walczący na naszym terenie.

Natomiast atak ruskich czołgów powstrzymały Flak-i 88 mm z Dessau o symbolu I./33 , gdzieś na przedpolach Ratibor wiosna 45 a o 616 ppanc pierwszy raz słyszę.
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Re:

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Ratibor pisze:Wczoraj w Polsat Play byl program na temat "Riese" w pewnym momencie zabaczylem cos znajomego...
kilkusekundowy urywek filmu z ktorego to kadr, wstawil tu aw68 dn. 2008-09-22, 16:43 do tej pory wszyscy mysleli ze to fotka.
Po chwili zobaczylem uszkodzony most mysle ze byl to "Ciechowicki "kilka dni po wysadzeniu.
Bylo tez kilka innych ujec lecz bylem " w zbyt ciezkim szoku" aby zapamientac

Wojtas czemu nie piszesz ze masz ten film...

DDWS Nr.753


http://img.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=482070#482311
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

88 wszedł do walki od strony Żor. Zresztą 4 sztuki pojazdów stacjonwały na terenie famioików KWK Jankowice.
Stąd też ruszały do walki o Rybnik. Mam wspomnienia mieszkańców o bardzo zażyłych kontaktach załóg z mieszkańcami
familoków na ul. Węglowej.
Rekordowy strzał oddano gdzieś koło Ostrawy (z tego co wyczytałem).
A jesli chodzi o obronę Rybnika. Zarówno p, Warzecha jak i ja twierdzimy, że w Rybniku nie było jednostki plot
I/33 Dessau. Wg. dostępnych dokumentów Rybnika broniła Stab/Flak-Regiment 153 (mot).dowódca
Oberst Rudolf Erdmann, 11.6.43 - 8.5.45. Miała ona wg. stanu: 12 2cm Flak i 4 x 8,8 cm Flak.
Flak powstrzymała pierwszy atak (mimo, że Rosjanie dotarli do ul. Kościuszki, Rudzkiej, Gliwickiej, zdobyli teren
Szpitala Psychiatrycznego.). Odosobnoine punkty oporu oparte na działach Flak (świadkowie mówą o trzech działach)
utrzymały sie do odbicia Rybnika przez 1 SJD (SkijagerDivision).

Piotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Piotr44 pisze:A jesli chodzi o obronę Rybnika. Zarówno p, Warzecha jak i ja twierdzimy, że w Rybniku nie było jednostki plot
I/33 Dessau.

Ja wcale nie twierdze ze była w Rybniku ..... napisałem ze Dessau I/33 odparł atak ruskich czołgów na przedpolach Ratibor a dokładnie na Brzeziu.


Piotr44 pisze: Wg. dostępnych dokumentów Rybnika broniła Stab/Flak-Regiment 153 (mot).dowódca
Oberst Rudolf Erdmann, 11.6.43 - 8.5.45. Miała ona wg. stanu: 12 2cm Flak i 4 x 8,8 cm Flak.


Zgadza się chciałbym jeszcze dodać ze flak-i Erdmanna zniszczyły wieże wodna/ciśnień kilkaset metrów od rynku, na której to wiezy operował ruski snajper a na niższych pietrach byli osadzeni niemieccy cywile jako zakładnicy.
Opisywałem już ta historie na forum
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: woytas »

A gdzieś mam te kronikę ale nie wiem gdzie - nie ma nic o Rybniku to poszła w zapomnienie.
Szukam rosyjskiej mapy z Twoimi okolicami i nie ma nigdzie. Wg mnie te mapki nie były rysowane na żywo tylko na podstawie map oficjalnych i jeśli jest tam krzyż (nawet błednie zrobiony) to oni to przerysowywali. Na rybnickich mapkach krzyże na sto procent oznaczają kościoły/kapliczki/krzyże.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Chodzi mi o wyjaśnienie sprawy zniszczonej wieży w trakcie walk 45 r.
Może się mylę ale coś mi nie gra z tą wieżą ciśnień-na forum jest wersja że jest to wież na terenie szpitala dla nerwowo chorych i ze uległa zniszczeniu -a fakty są trochę inne ,bo wieża stoi , ma ślady ostrzału ale stoi :| może mowa o innej wieży :?:wersja zniszczenia wieży pomału zaczyna żyć w obiegu /jak się nie mylę to tę wersję słyszałem też na spacerze z przewodnikiem / .może ktoś coś doda do tematu :D

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Po prostu dostała w "zbiornik" i tyle. Szkoda, że nie ma fotek :( Innej wieży w centrum nie ma i nie było więc jedynie ona mogła zaliczyć trafienie.
Ratibor 753 dla Ciebie

http://www.sendspace.pl/file/7934cadff56e74166b10aca
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ODPOWIEDZ