Pożar nowego kościoła (Bazyliki św. Antoniego)

Historia miasta i jego dzielnic
alibaba22
Kapral
Posty: 131
Rejestracja: 13 kwie 2011, o 22:21
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post autor: alibaba22 »

Czy ktoś z rybniczan pamięta pożar kościoła św. Antoniego w 1958r? Mam gdzieś zdjęcie płonącej wieży. Muszę tylko przerzucić kilka pudeł ze zdjęciami. Jak znajdę to wkleję na forum. Teraz tylko chciałabym wiedzieć, czy na forum jest ktoś w podobnym do mnie wiekiem i pamięta to wydarzenie a może nawet ma zdjęcia z tego pożaru.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Witaj na forum, my tu o wiek nie pytamy :mrgreen:
Pudła ze zdjęciami przerzucaj i wklejaj co masz.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Witaj, jeśli masz jakieś zdjęcia to tak jak Wojtek pisze - wklejaj. Zdjęcie płonącej bazyliki mamy, ale może masz jakieś inne ujęcie. Bazylika płonęła w 1959r.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Witaj! Tylko tą fotografią chyba dysponujemy.

Obrazek

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

i taką
Załączniki
bazylika_pozar.jpg

Awatar użytkownika
tedd55
Kapral
Posty: 189
Rejestracja: 8 paź 2010, o 12:39
Lokalizacja: Manhattan
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: tedd55 »

Załączniki
509.jpg
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2011, o 08:42 przez tedd55, łącznie zmieniany 2 razy.

alibaba22
Kapral
Posty: 131
Rejestracja: 13 kwie 2011, o 22:21
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post autor: alibaba22 »

Miło mi za piękne powitanie.
Mam to zdjęcie z płonącą wieżą, więc go nie wklejam. Może przez święta znajdę czas na przeszukanie kartonów. Myślę, że jakiejś zdjęcia będę miała. Na pewno ma b. stare zdjęcie kościółka w Moszczenicy, jeszcze sprzed I wojny światowej. Tam urodziła się i wychowała moja mama.
Nawiasem mówiąc, nie wiedziałam, że kościół św. Antoniego jest teraz bazyliką. Kiedy dostał tak zaszczytne miano? To mój "rodzinny" kościół. Mieszkałam na ul. Kościuszki.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

W 1993 r. papież Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

alibaba22 pisze: To mój "rodzinny" kościół. Mieszkałam na ul. Kościuszki.
To był też mój kościół kiedyś, choć nie nazwałabym go "rodzinnym", bo wolałam Misjonarzy :mrgreen: Mieszkałam prawie na granicy dwóch parafii. W którym miejscu mieszkałaś?
Jeszcze raz witam na "Zapomnianym Rybniku"

_hipcia vel mploszaj z forum rybnik.com.pl

alibaba22
Kapral
Posty: 131
Rejestracja: 13 kwie 2011, o 22:21
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post autor: alibaba22 »

Dokładnie w połowie ul. Kościuszki- naprzeciwko ZSZ.Do Misjonarzy też chodziłam ale parafią moją był św. Antoni.
Byłam w noc pożaru pod płonącym kościołem. To było straszne. Tego nie da się zapomnieć.
To był październik - tak, na pewno 1959r. /przedtem się o rok pomyliłam/. Kościół zaczął płonąć tuż po nabożeństwie różańcowym ale pożar zauważony był dopiero gdy z pracy w Hucie Silesia wracała druga zmiana.
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2011, o 21:58 przez alibaba22, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

alibaba22 pisze:Dokładnie w połowie ul. Kościuszki- naprzeciwko ZSZ.
Do zorientowanych - która to może być kamienica? Czy Kościuszki 28?
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

alibaba22
Kapral
Posty: 131
Rejestracja: 13 kwie 2011, o 22:21
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post autor: alibaba22 »

Tak, tam właśnie mieszkałam. Kościuszki 28. A naprzeciwko mojego domu była ta łąka o której piszę w moich wspomnieniach. Za łąką był Rybnicka Fabryka Maszyn /czy jeszcze istnieje?/ i Szkoła Podstawowa nr 1. Na narożniku ul. Chrobrego o Kościuszki było Liceum Ogólnokształcące. Za moich czasów -tylko dla chłopców. Ja chodziłam do tego za kościołem przy ul. Mikołowskiej.
Do podstawówki chodziłam tam przy ul. Cmentarnej. Chyba nr.9. Miałam do szkoły b. daleko, musiałam przejść wiele niebezpiecznych ulic m.in. był tam dworzec autobusowy.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Rybnicka Fabryka Maszyn (Ryfama) istnieje i ma się dobrze

Awatar użytkownika
stachn
Kapral
Posty: 114
Rejestracja: 25 maja 2011, o 20:41
Lokalizacja: Racibórz
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: stachn »

Dawno ( bardzo dawno) nie byłem w okolicach kościoła Św Antoniego ( teraz bazyliki ale ja pamiętam go jako kościół). Jestem ciekaw czy dalej są wkomponowane te figurki diabełków jako cegły?. Kiedyś był o to szum.
Poza tym kiedyś wokół kościoła i na terenie przyległym było sporo kwiatów. Koniec lat 60 i początek 70 tym zajmował sie mój ojciec (a częściowo i ja :wink: ). Zima paliliśmy w piecach CO ( powietrzne na terenie kościoła i wodne w salkach i na chórze). W tym czasie jak pamiętam - sprawami gospodarczymi zajmował się bardzo fajny ksiądz Sojka - niestety proboszcz Durczok bardzo szybko się go pozbył ( chyba obawiał się konkurencji).
Z ks. Sojką zawsze robiliśmy sobie na przekór - tak dla żartów. Ja spotykając go mówiłem "dzień dobry" a on "szczęść boże". A jak ja powiedziałem "szczęść boże" to on dzień dobry. I tak ogólnie było wesoło z nim.
Ach stare piękne czasy które już nie wrócą :cry:
Wracając do figurek na ścianie kościoła ( zewnętrznej). Jeżeli jeszcze są to może ktoś zrobi zdjęcie i wstawi jak ciekawostka na forum?
Ostatnio zmieniony 2 gru 2011, o 08:49 przez stachn, łącznie zmieniany 1 raz.

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Antoniczek konkretnie jego mury są po kapitalce,potężna i kosztowna inwestycja-diobołkow chyba nie wyciepali .A ciepełko z CO pamietam-na roratach przed ołtarzem najcieplej było na kracie wylotowej,która znajdowała się w posadzce tam fajnie dmuchało i łebonie zawsze się tam cisli .Kraty już niema-przed ołtarzem są zmiany ,pod ławkami zamontowano ogrzewanie podłogowe a zice w ławkach są tapicerowane -najlepiej przyjedz i zobacz sam bo warto.

Awatar użytkownika
stachn
Kapral
Posty: 114
Rejestracja: 25 maja 2011, o 20:41
Lokalizacja: Racibórz
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: stachn »

Byda musioł sie kiedyś jednak wybrać na zwiedzanie Rybnika. Ale tak se już obiecuja od dawna - bez efektów. Te ogrzewanie powietrzne było ciekawe jyno w kościele było zima. Zazwyczaj +5 stopni zimą - więcej sie nie udawało wycągnąć.
Jedna krata była wele zakrysti a drugo za ołtorzem. Jeszcze kansik była ale nie pamientom kaj. :mrgreen:

Klaus BOLS
Starszy kapral
Posty: 269
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 09:51
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Klaus BOLS »

Obrazek

Prosze bardzo
Klaus w dom, Bóg w dom

Klaus BOLS
Starszy kapral
Posty: 269
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 09:51
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Klaus BOLS »

A tak z innej beczki, czy ktoś pamięta, dysponuje fotografiami jaka figura znajdowała sie w tej kapliczce-krzyżu obok bazyliki?


Obrazek


Co do ogrzewania to część systemu grzewczego bazyliki opiera się na odzyskiwaniu energii z ziemi. Są jakieś odwierty cuda niewidy.
Ostatnio zmieniony 2 gru 2011, o 18:36 przez Klaus BOLS, łącznie zmieniany 1 raz.
Klaus w dom, Bóg w dom

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Klaus doibołek gryfny-a to on czy ona?

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

ona- nie widac ? ;)

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Tyle lot za bajtla lotało sie kole tego krzyża -wstyd pustka -ale coś mi świto żebył pusty.

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Alojz mosz recht-przeca ona mo......-i przesto była chaja z tymi diobołkami

Klaus BOLS
Starszy kapral
Posty: 269
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 09:51
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Klaus BOLS »

Haha, z dołu nie widać detali :P Ja mam swoją teorię na temat tych maszkaronów i ich wymowy symbolicznej :D
Klaus w dom, Bóg w dom

Awatar użytkownika
stachn
Kapral
Posty: 114
Rejestracja: 25 maja 2011, o 20:41
Lokalizacja: Racibórz
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: stachn »

Ha - jednak obstały. Tych diobołków było chyba 5 o ile dobrze pamiętam. Co do kapliczki to też nie wiem - jakoś nie kojarzę ją.
Ciekawe te ogrzewanie. Pamiętam że zawsze godali że pod kościołem i Technikum Górniczym są olbrzymie złoża soli. Tylko nie wolno było ich eksploatować z powodu kościoła - za ciężki. Ale gdyby nie to , to warto by było je eksploatować.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Klaus BOLS pisze:Haha, z dołu nie widać detali :P Ja mam swoją teorię na temat tych maszkaronów i ich wymowy symbolicznej :D
na jakiej wysokosci sa te "aniolki" ?

ODPOWIEDZ