Stare fotografie Boguszowic

Historia miasta i jego dzielnic
dicon
Szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 23 maja 2011, o 17:03
Lokalizacja: Boguszowice
Kontakt:

Stare fotografie Boguszowic

Nieprzeczytany post autor: dicon »

Witam jako totalny świeżak na tym forum.

Od jakiegoś czasu prowadzę stronę o Boguszowicach i w związku z tym faktem poszukuję starych fotografii przedstawiających tę miejscowość (zarówno Boguszowice-Osiedle jak i Boguszowice Stare), a także fotografii KWK Jankowice. Jeżeli jest ktoś chętny na tym forum do podzielenia się tego rodzaju pamiątkami to byłbym bardzo wdzięczny :wink:
Jako, iż nazbierałem już trochę zdjęć - niestety przedstawiających tylko Boguszowice-Osiedle - mogę udostępnić je zainteresowanym.
Pozdrawiam, dzięki!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Cześć dicon :)

na forum jest kilka starych zdjęć z Boguszowic - pokop w wątkach.
Ostatnio znalazłam takie zdjęcie starego kościółka z 1912 roku - na Śląskiej Biblio Cyfrowej w pozycji "Geschichte der Landpfarreien des Archipresbyterates Sohrau O.S."
autor: Alfons Nowack.

Pozdrawiam,
Małgosia
Załączniki
Kościół drewniany Boguszowice 1912.JPG

dicon
Szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 23 maja 2011, o 17:03
Lokalizacja: Boguszowice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: dicon »

Kościół św Wawrzyńca! Na pewno się przyda, dzięki hipcia!

Taki od siebie dodam jeszcze wspomniane fotki z Boguszowic-Osiedla, może kogoś zainteresują :)
Załączniki
5.jpg
23.jpg
Obraz_006.jpg
Obraz_016.jpg
Obraz_020.jpg
Obraz_032.jpg
obraz22.jpg

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Dzięki za fotki :mrgreen: . Zważywszy, że ogólnie jest mało zdjęć z dzielnicy, niestety.
Masz jakieś instrukcje co przedstawiają? Wielu budynków już nie ma, a i ludzie niewiele pamiętają.
Widzę, że panowie przy betoniarce, to chyba "ochotnicy" przy społecznej budowie parku. W tle widać budynek, który jest już wyburzony.

dicon
Szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 23 maja 2011, o 17:03
Lokalizacja: Boguszowice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: dicon »

Fotek oczywiście mam więcej, tylko, że akurat te, które wrzuciłem są bardzo charakterystyczne :)
Kolejno od góry:
1) Budowa bloków przy ulicy Patriotów, niestety numeru bloku nie znam, lecz jest to blok, który stoi prostopadle do pierwszego skrzyżowania na osiedlu jeżeli jedzie się od strony kopalni (prawie, że naprzeciwko Wisienki),
2) Drugie zdjęcie to oczywiście wejście do domu kultury z napisem "Boguszowice Miasto...". Chciałem zaakcentować tu fakt, ze Boguszowice niegdyś były miastem :mrgreen:
3) Na tej fotografii panowie wylewają fundamenty przyszłego kościoła św. Barbary, w tle widać las, przed którym równolegle biegnie ulica Rajska a za którym w przyszłości będzie wybudowany cmentarz komunalny,
4) Również prace przy budowie kościoła, tym razem widać już fragmenty murów
5) Na tym zdjęciu widnieje chlewik, który prawdopodobnie był wtedy wyburzany - dzisiaj w tym miejscu stoi kino "Zefir",
6) Szóste zdjęcie to rzeczywiście ochotnicy przy budowie parku XXX lecia PRL. Jestem za młody by to pamiętać, ale podejrzewam, że to budowa amfiteatru. Zdjęcie zatytułowane "Czyn partyjny".
7) Ostatnie zdjęcie prawdopodobnie przedstawia Plan Osiedla, który mieścił się naprzeciwko poczty, ale głową za to nie ręczę :roll:
Ostatnio zmieniony 15 cze 2011, o 01:41 przez dicon, łącznie zmieniany 1 raz.

krypton
Kapral
Posty: 150
Rejestracja: 24 sty 2010, o 11:47
Lokalizacja: Rybnik-8
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: krypton »

Witam , zdjęcie nr.6 jest robione od strony wejścia na były basen . W budynku którego już niema w czasie imprez był sklepik spożywczy i biuro imprezy .

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Zdjęcie numer 1 to: Patriotów 22. Jasny budynek to Kadetów 5 i po prawej stronie Patriotów 18. Pomiędzy Kadetów 5 a Patriotów 18 widać Astronautów 1. Zdjęcie robione od strony "Wisienki".
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
tedd55
Kapral
Posty: 189
Rejestracja: 8 paź 2010, o 12:39
Lokalizacja: Manhattan
Kontakt:

Re: Stare fotografie Boguszowic

Nieprzeczytany post autor: tedd55 »

Parafia Boguszowice w 1938 roku. Wówczas należały do niej wsie Boguszowice, Brodek, Folwarki, Gotartowice, Kłokocin, Ligota, Rogoźna, Rowień i Rój.
- Stary kościół z roku 1717 obecnie można podziwiać w Ligockiej Kuźni.
- Do budowy nowego kościoła (1935) Donnersmarcki, właściciele kopalni nie chcieli się dołożyć finansowo.
- Kaplica św. Nepomucena stoi obecnie pusta. Figura tego świętego spoczywa w kościele.
- Plebania z 1907 roku w porównaniu z jej projektem była bardzo skromna, parafii brakło funduszy.
- Na bramie cmentarnej widniał niegdyś napis: SIT JANUA COELI (Niechaj będzie bramą niebios).
- Krzyż z grobu ks. prob. Antoniego Pendziałka, zmarłego w 1909 usunięto w 1975 roku.
(Zdjęcia arch. pochodzą z "Gościa Niedzielnego z roku 1938)
Załączniki
gn1938.jpg
Galeria Moja gruba "Jankowice" - http://jankowice.net

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Re: Stare fotografie Boguszowic

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

A adres strony możesz udostępnić?
Ciekawi mnie skąd masz te zdjęcia. Tak jakby były mi znane...


Piotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
tedd55
Kapral
Posty: 189
Rejestracja: 8 paź 2010, o 12:39
Lokalizacja: Manhattan
Kontakt:

Re: Stare fotografie Boguszowic

Nieprzeczytany post autor: tedd55 »

"Gość Niedzielny" nr. 35 z dn. 28.08.1938
http://www.sbc.org.pl/dlibra/results?ac ... eryType=-2
Galeria Moja gruba "Jankowice" - http://jankowice.net

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Re: Stare fotografie Boguszowic

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Sprawdziłem. Zdj zamieszczone przez dicon-a są skanami zdjęć udostepnionymi przez mieszkańców na 60-lecie dzielnicy.
Zostały zeskanowane (między innymi przeze mnie) tylko i wyłącznie na potrzeby "lecia" i ścieżki dydaktycznej,
a ich udostępnianie było mocno ograniczone (są w nich zdjęcia zrobione przez mojego ojca i mnie jak byłem
"nieco młodszy"). Ogólem jest ich ok. 90 szt.

Piotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
tedd55
Kapral
Posty: 189
Rejestracja: 8 paź 2010, o 12:39
Lokalizacja: Manhattan
Kontakt:

Re: Stare fotografie Boguszowic

Nieprzeczytany post autor: tedd55 »

Kiedyś poprosiłem dikona o udostępnienie z jego strony 7 szt. zdjęć Boguszowic Osiedla. Oczywiście się zgodził, a że były sygnowane boguszowice.com i nie było mowy o mocno ograniczonym ich udostępnianiu, więc pozwoliłem sobie zamieścić na swojej stronce. Nie wiem, które z nich są zastrzeżone, dlatego usunąłem je wszystkie. Nie były tak istotne, dla jako tako funkcjonującej mojej stronki dla emerytów.
Galeria Moja gruba "Jankowice" - http://jankowice.net

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Stare fotografie Boguszowic

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Nieuprawnione wykorzystywanie zdjęć jest nagminne i bardzo naganne, a szczególnie nieładne jest niepodawanie autora zdjęć, bądź strony, na której one są. Przyzwoitość nakazuje wskazanie autora. Nawet, gdy to jest ogólnie udostępnione i nie ma wyraźnego zakazu kopiowania. Wprawdzie te zdjęcia z Osiedla, to nie są jakieś typowo "intymne", ale jeśli ktoś dał je tylko w jednym celu, to miał takie prawo i nie powinno się ich "podbierać".

Dobrze tedd55, że je zdjąłeś ze swojej strony. A tak przy okazji, to Ci jeszcze raz powiem, że masz mój szacun, za jej stworzenie. Ostatnio u taty byli starzy znajomi z kopalni i na szybko im pisałam jej adres, by sobie poprzeglądali. :brawo: Wtedy właśnie zauważyłam, że masz już i Fb, którego z wielką przyjemnością zalajkowałam.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Stare fotografie Boguszowic

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Ogolnie zgadzam sie z hipcia ale.......zastrzeganie sobie praw nabiera formy paranoicznej. Nie chodzi mi o nikogo z tego forum! Mam swoje doswiadczenia w tej kwestii.
Wiem ze nie na temat ale musialem :)

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Re: Stare fotografie Boguszowic

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

No cóż. Dicon jakby zaginął w tłumie. Nie odezwał się, ani nie podał adresu strony. Od Tedd55 (konkretnie z jego postu)
wyczytałem, że strona ta to: Boguszowice.com. Próbowałem wejśc na stronę i mam info, że: "Podana strona jest aktualnie nieaktywna".
Pozostawiam to bez komentarza.
A co paranoicznej ochrony praw. Sam mam z nią bardzo często doczynienia (osobiście udostepniam masę rzeczy, czy nawet publikacji).
Ale jeśli dana osoba przynosi zdjęcie i mówi, że owszem zeskanujcie je, użyjcie w danej pracy, ale nie chę by to zdjęcie było na różnych
stronach internetowych - to muszę (jeśli chcę pozyskać to zdj do publikacji) wyrazic na to zgodę. I przestrzegać tego!
I tak było z większością zdjęć pozyskanych w tym czasie (zdj zbierał Dom Kultury, Gimnazjum nr 5, Parafia św. Barbary, SM "Południe", Stowarzyszenie Korzenie.pl).
Stowarzyszenie było "motorem działania" (zresztą bardzo skrzętnie pominiętym jak się później okazało) 60 lecia dzielnicy Boguszowice Osiedle (wyimaginujcie sobie, że Rada Dzielnicy i inne instytucje (w tym DK, G5, Parafia) do czasu podsunięcia "lecia" nie miały o nim żadnego pojęcia!!!). Wtedy to spłynęły zdj od mieszkańców. Jedni wypożyczali je do skanowania bez żadnych ograniczeń, a inni wyraźnie ograniczali prawa. Najlepsze jest to, że większość zdj ze konkretnymi osobami nie ograniczała praw, ale za to "widoki" były z reguły mocno ograniczane.

Piotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Stare fotografie Boguszowic

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Piotr44 pisze: Stowarzyszenie było "motorem działania" (zresztą bardzo skrzętnie pominiętym jak się później okazało) 60 lecia dzielnicy Boguszowice Osiedle (wyimaginujcie sobie, że Rada Dzielnicy i inne instytucje (w tym DK, G5, Parafia) do czasu podsunięcia "lecia" nie miały o nim żadnego pojęcia!!!).
Piotr
Wyimaginujemy sobie to bez problemu. Tak jest bardzo często.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Stare fotografie Boguszowic

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Gość Niedzielny z 1936 r. - budowa nowego kościoła, zdjęcie starego oraz członkowie jakiejś kongregacji.
boguszowice kosciol.jpg
http://allegro.pl/1936-rybnik-boguszowi ... 70966.html

Awatar użytkownika
tedd55
Kapral
Posty: 189
Rejestracja: 8 paź 2010, o 12:39
Lokalizacja: Manhattan
Kontakt:

Re: Stare fotografie Boguszowic

Nieprzeczytany post autor: tedd55 »

To już historia. Pierwsze zasiedlone bloki na Oś. Północ zwanym Manhattanem - 1988 rok
Plac zabaw przy tych pierwszych blokach - 1989.
Załączniki
bloki3.JPG
bloki2.JPG
bloki1.JPG
Galeria Moja gruba "Jankowice" - http://jankowice.net

Awatar użytkownika
tedd55
Kapral
Posty: 189
Rejestracja: 8 paź 2010, o 12:39
Lokalizacja: Manhattan
Kontakt:

Re: Stare fotografie Boguszowic

Nieprzeczytany post autor: tedd55 »

Ogródek jordanowski na Osiedlu - 1961
Załączniki
bas.JPG
Galeria Moja gruba "Jankowice" - http://jankowice.net

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Stare fotografie Boguszowic

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Z allegro 1960 r.
Załączniki
Boguszowice 1960.jpg

Klaus BOLS
Starszy kapral
Posty: 269
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 09:51
Lokalizacja: Rybnik

Re: Stare fotografie Boguszowic

Nieprzeczytany post autor: Klaus BOLS »

Jaka na tym zdjęciu jest nawierzchnia drogi?
Klaus w dom, Bóg w dom

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Stare fotografie Boguszowic

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Wygląda jak kocie łby.

Awatar użytkownika
tedd55
Kapral
Posty: 189
Rejestracja: 8 paź 2010, o 12:39
Lokalizacja: Manhattan
Kontakt:

Re: Stare fotografie Boguszowic

Nieprzeczytany post autor: tedd55 »

1935 - Uroczystości żałobne po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego w Boguszowicach. Zdjęcie z albumu p.Ireny Wałach, udostępnione przez p.Adama - autora strony http://www.chwalowice.rybnik.pl
Załączniki
IMG_20190522_0001 (2).jpg
Galeria Moja gruba "Jankowice" - http://jankowice.net

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Stare fotografie Boguszowic

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Boguszowice ok 1916 r. Za jedyne 45 Euro

https://www.ebay.de/itm/Boguschowitz-Ry ... 4246264175
Załączniki
Boguszowice 1916.jpg

Awatar użytkownika
tedd55
Kapral
Posty: 189
Rejestracja: 8 paź 2010, o 12:39
Lokalizacja: Manhattan
Kontakt:

Re: Stare fotografie Boguszowic

Nieprzeczytany post autor: tedd55 »

Zakład fryzjerski znajdował się niedaleko kop. "Jankowice". Na fot. właściciel Lipok Konrad, Banko Alojzy. Opowiadano, że kto pierwszy raz do zakładu przyszedł, został za darmo ostrzyżony. Zdjęcie i opis ze zbiorów Henryka Konska - Ślązaka Roku '94. Więcej o nim http://jankowice.net/node/101
Załączniki
lata 30 ub. wieku.jpg
Galeria Moja gruba "Jankowice" - http://jankowice.net

ODPOWIEDZ