Na Wzgórzu Akademickim ruszą wykopaliska

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Na Wzgórzu Akademickim ruszą wykopaliska

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Dyrekcja rybnickiego muzeum planuje przebadać Wzgórze Akademickie, miejsce, z którym związane są prawdopodobnie najstarsze dzieje naszego miasta.
– W 2013 roku będziemy obchodzić kolejną ważną rocznicę, 790 lat od pierwszej pisanej wzmianki o mieście z roku 1223. Dlatego myślę, że właśnie wiosna 2013 roku to czas, kiedy realnie można myśleć o podjęciu prac wstępnych – mówi dyrektor rybnickiego muzeum, Bogdan Kloch.

Reszta tu:

http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,na- ... 15622.html




W zeszłym roku firma Tommiego :P ryła koparkami dziury pod kable do oświetlenia... Jeśli inni tez tak robili to życzę sukcesów w poszukiwaniu czegokolwiek.
A potem Pani konserwator zbierała resztki cegieł wywalonych z ziemi...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

ale ale ale.........

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Już wiadomo, że Wzgórze Akademickie przebada zespół archeologów!
Co rybniczanie jedli przed wiekami? Na co chorowali? Ile mieli dzieci? Na te pytania powinny dać odpowiedź badania archeologiczne, które w przyszłym roku mogą rozpocząć się na Wzgórzu Akademickim. Planuje je zorganizować dr Bogdan Kloch, dyrektor muzeum. – W 2013 roku mija 790 lat od pierwszej pisanej wzmianki o funkcjonowaniu Rybnika. Dotyczy ona właśnie tego wzgórza i istnienia w tym miejscu obiektu o charakterze sakralnym. I w związku z tą datą chcemy podjąć działania zmierzające do kompleksowego poznania wzgórza, bo wiedza o tym miejscu jest z jednej strony uboga, a z drugiej bardzo intrygująca. Kto wie, czy wzgórze nie stanie się lokalnym Akropolem czy Powązkami – ocenia dr Kloch.
Dyrektor zamierza pozyskać na badania środki unijne i zaangażować zespół profesjonalistów. – Chcemy porozumieć się z uczelniami, które mają zaplecze archeologiczne. Będziemy też zabiegali o wsparcie muzeów raciborskiego i wodzisławskiego – deklaruje Bogdan Kloch. Wzgórze od dawien dawna mogło być miejscem kultu najpierw przedchrześcijańskiego, a potem chrześcijańskiego. W końcu XII stulecia, w czasach Mieszka Laskonogiego, wzniesiono tu kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W XV wieku przebudowano go w stylu gotyckim, a świątynia stała się matką rybnickich kościołów. Obok rozciągał się cmentarz, czynny do 1920 roku. Zlikwidowano go w połowie lat 70., na polecenie władz partyjnych.
– Odbywało się to w sposób mało cywilizowany. Z dnia na dzień nekropolię zamieniono w park – mówi dyrektor muzeum. Do dziś ostało się jedynie prezbiterium dawnego kościoła. Przez prawie dwa wieki pełniło funkcję kaplicy cmentarnej, a obecnie jest kaplicą akademicką. Na terenie parku stoi odnowiona dawna kaplica nagrobna księdza Bolika, w jej środku umieszczono pamiątkową płytę, poświęconą spoczywającym tu niegdyś zmarłym. Na terenie parku jest też pomnik nagrobny rosyjskich jeńców wojennych z lat 1915-18. Pod koniec lat 90. wyremontowano prezbiterium, zrekonstruowano fragment muru oporowego i ogrodzenia od strony ulicy Cegielnianej oraz wybrukowano alejki. W 2000 roku poddano konserwacji resztki nagrobków dawnego cmentarza.
Po co dziś rozgrzebywać resztki grobów? – Możemy się wiele dowiedzieć o życiu mieszkańców po zbadaniu szczątków kostnych, resztek trumien. Być może znajdziemy przedmioty codziennego użytku, precjoza, symbole religijne – tłumaczy Bogdan Kloch. Być może dzięki badaniom uda się odtworzyć wygląd pierwotnych budowli, pierwszego kościoła. Jak podkreśla dyrektor, odtworzenie tej historii dałoby odpowiedź na pytanie o dalsze etapy rozwoju miasta. Dlaczego na przykład Rybnik nie stał się centrum administracyjnym całego regionu?
– Dziś możemy przypuszczać, że warunki hydrologiczne mogły utrudniać bardzo szybki rozwój. Dlatego miasto złoty okres zaczęło przeżywać od schyłku XVIII stulecia, gdy zaczął rozwijać się przemysł – mówi Bogdan Kloch. Jak dodaje, ma nadzieję, że poszukiwania odpowiedzą też na pytanie, czy to nie w okolicy wzgórza powstał konwent Norbertanek, który istniał w Rybniku przez 20-40 lat. Jeśli uda się odkryć np. fundamenty świątyni, można je będzie odsłonić i udostępnić do zwiedzania. – Wzgórze stałoby się wtedy miejscem, w którym moglibyśmy zobaczyć fundamenty najstarszej budowli na terenie Rybnika, i atrakcją turystyczną – zaznacza Bogdan Kloch.
:arrow: http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,244 ... opol_.html

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

no cóż książki dyrektor przeczytał więc chcąc pogłębić wiedzę a jednoczesnie sie wykazać to trzeba cos nowego wymyslić.

ODPOWIEDZ