Bitwa o Rybnik oczami Niemców.

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Oraz równie ciekawa pozycja
Załączniki
winter.jpg
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

I coś takiego
Załączniki
infr.jpg
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Ciekawostka... 1. Skijäger-Division wyposazony byl min. w 22 szt, T34 :smile:
Ciekawe czy pod Rybnikiem walczyly niemieckie T34?

http://beute.narod.ru/Beutepanzer/su/t- ... v66-3.html
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Kupuje te książkę: http://allegro.pl/tajemnice-iii-rzeszy- ... 75817.html

może z niej coś wyczytamy o tym chłopku z ul. Wysokiej? :mrgreen:
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Też se kupie :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Niestety nie powiodła się próba rozmowy z panem od Hitlerjungen, on jest bardzo schorowany i zniechęcony do wspominek...Szkoda, bo może ma coś ciekawego do opowiedzenia..Może ktoś z forum spróbuje z nim pogadac ? Ja mam prośbę do forumowiczów o namiary na żyjących jeszcze żołnierzy Armii niemieckiej..Mam kontakt z lokalnym historykiem który zbiera relacje okolicznych Wermachtowców i publikuje je w lokalnej gazecie..Tu przykład jednego z artykułów, w każdym wydaniu papierowym jest taki tekst..

http://www.irg.pl/index.php?id=month_text&id2=1349

Zapewniam anonimowosc, nie każdemu zależy na rozgłosie..To ostatni moment na dokumentację takich wspomnien -czas robi swoje.. :neutral:

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Mój dobry znajomy służył w Kriegsmarine, ma 80 kilka lat i jest w świetnej formie. Zawsze jak się widzimy fajnie opowiada.

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Istnieje dostęp do wszystkich wcześniejszych artykułów z tej gazety? Czy ten historyk planuje wydać wspomnienia w wersji książkowej? Ta tematyka również mnie bardzo interesuje. Ja mam jedynie wspomnienia mojego dziadka i historie jego pobytu w wehrmachcie. Współpracuję w tym zakresie również ze stroną: http://www.wehrmacht-polacy.pl/
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

na stronie IRG jest archiwum - trzeba pogrzebac..Z tego co wiem jest planowana książka, ale ten pan ciągle zbiera relacje...

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

valjean - czy to ten sam żołnierz?

www.irg.pl/index.php?id=month_text&id2=1704

Jeżeli nie to proszę o info..

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Grzebię tam i poszukuję - fajne artykuły. Ale jak widzę to nie w każdym wydaniu są te wspomnienia?
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Nie każdy numer zawierał te artykuły, a w archiwum nie ma kompletnych gazet...Poczekajmy na książkę tam będzie całosc..

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Skoro tak interesuje cię tematyka wcieleń do wehrmachtu to może potrafisz polecić jakieś książki w tym temacie? Chodzi głównie o losy Ślązaków w wehrmachcie.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

adam11q pisze:valjean - czy to ten sam żołnierz?
Nie, mój znajomy to Alojzy

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

adam11q pisze: Ja mam prośbę do forumowiczów o namiary na żyjących jeszcze żołnierzy Armii niemieckiej.
Brat mojego taty był w Wehrmachcie i jeszcze żyje, ale w Anglii :mrgreen: Był i w Armii Andersa. Jego wspomnienia niestety przez lata ewoluują, więc nie wiem, czy są w pełni wiarygodne.

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

valjean - jak to możliwe to daj na priva jakies namiary na tego marynarza, powiadomię mojego znajomego historyka i można by spisac jego opowiesci..

Małgosia - szkoda że Anglia jest tak daleko :wink: Ale może zaprosisz wujka na forumowe spotkanie pod hałdą :wink: :idea: Czas robi swoje i wspomnienia tych ludzi będą się zacierac :roll:

Biker - nie znam za dużo literatury o której piszesz, temat Wermachtowców zainteresował mnie dorywczo i od niedawna..Pomagam zbierac znajomemu historykowi namiary.. :idea:
Ostatnio zmieniony 25 lis 2011, o 18:39 przez adam11q, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

adam11q pisze:valjean - jak to możliwe to daj na priva jakies namiary na tego marynarza, powiadomię mojego znajomego historyka i można by spisac jego opowiesci..
Ja znam jego historię na pamięć, tylko brak czasu żeby ją spisać. Facet mieszka w Żorach, adresu nie znam, byłem tam parę razy, ale co to za osiedle i ulica to nie wiem, tam wszystkie podobne. Mało tego że on służył w Kriegsmarine to jego dwaj bracia w Luftwaffe. Najbardziej mi utkwiło jak mówił, że gdy przyjechał na przepustkę do domu, a mieszkał w Wieluniu, to w powietrzu czuł zapach z pieców krematoryjnych z Oświęcimia, mówił że ten zapach czuje do dziś, że nie da się go zapomnieć.

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

biker76 pisze:Skoro tak interesuje cię tematyka wcieleń do wehrmachtu to może potrafisz polecić jakieś książki w tym temacie? Chodzi głównie o losy Ślązaków w wehrmachcie.

Biker jest bardzo fajna monografia "Polacy w Wehrmachcie", Ryszard Kaczmarek. Bardzo dużo o Ślązakach. Kiedyś kupiłem ją za 25 pln w Orbicie ale to była promocja. Fajne są też Listy z Wehrmachtu.
Tu jest też fajny link do bibliografii tematu
http://www.wehrmacht-polacy.pl/literatura.html
http://niniwa2.cba.pl/polacy_w_wehrmachcie.htm

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Dzięki Franek za odpowiedź. Te książki o których piszesz oczywiście już posiadam. Pierwszy link do strony "W znienawidzonym mundurze" - nawet współpracuję z ta stroną - http://www.wehrmacht-polacy.pl/album_michalik.html

a książki i artykuły Alojzego Lysko są naprawdę rewelacyjne.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Czy są jakies relacje o pobycie w Rybniku estonskiej jednostki SS?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Jakieś szczegóły?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

adam11q pisze:Czy są jakies relacje o pobycie w Rybniku estonskiej jednostki SS?
Znasz pelna nazwe jednostki i przyblizona date stacjnowania w Rybniku?
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Dopiero rozpoznaje temat...Lokalny historyk z czerwienskiej gazety I.R. G który zbiera materiały do książki natknął sie na relacje starych rybniczan którzy widzieli w 1945 żołnierzy tej formacji w Rybniku..W Googlach też jest cos o estonczykach na Sląsku...

http://www.irg.pl/index.php?id=month_text&id2=1862

ODPOWIEDZ