Poczta

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Poczta

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Współczesne zdjęcia naszej poczty dla alibaby :mrgreen: Poczta jest jednym z ładniejszych budynków w centrum.
Załączniki
Korfantego marzec 2010 (36).JPG
kwiecień 2009 035.JPG

Awatar użytkownika
stachn
Kapral
Posty: 114
Rejestracja: 25 maja 2011, o 20:41
Lokalizacja: Racibórz
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: stachn »

Tysiące razy obok niej przechodziłem ( normalna trasa spacerowa - Rynek, Pocztowa , Zamkowa, Rynek) a nie podejrzewałem ze to taki ładny budynek.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Poczta jest śliczna. Gdy ją ostatnio remontowano, to odnaleziono jakiś niewybuch z czasów wojny.
Budynek pochodzący z samych początków XX wieku jest objęty ochroną miejskiego konserwatora zabytków, dlatego zakres i charakter prac remontowych został z nim wcześniej uzgodniony. Dzięki dobrze układającej się współpracy z miejskim konserwatorem do tutejszego muzeum trafią stare blaszane ornamenty, które w trakcie remontu zostaną zastąpione nowymi.W czasie pierwszych prac na pocztowym poddaszu robotnicy znaleźli tam niekompletny na szczęście pocisk moździerzowy. Powiało grozą, ale wszystko skończyło się dobrze i saperzy zdetonowali niewybuch w bezpiecznym miejscu.
Z Nowin z 2004 roku:
http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,410 ... achem.html

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dla porządku dwie stare pocztówki z czasów, gdy nie było jeszcze rogowego budynku u zbiegu dzisiejszej Zamkowej i Korfantego, czyli z początków XX wieku. Szczególnie ta druga jest interesująca, gdyż widać na niej budynek, na miejscu którego Stokłosa wybudował swoją kawiarnię i kino.

Zdjęcia z książki M.Gruszczyka "Mała Ojczyzna Rybnik"
Załączniki
poczta (3).JPG
poczta (1).JPG

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Jeszcze takie
Załączniki
Rybnickiej poczty jeszcze nie ma ! Wybudowana w 1905..jpg
559996751.jpg
1247058776.jpg

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

To jeszcze dwie pocztówki, ale już ciut późniejsze, choć jeszcze nie z czasów RP, gdyż ulica Korfantego jest jeszcze Ogrodową :mrgreen: P.Gruszczyk w swoim albumie podaje, iż widoczny na zdjęciu bank działał do 1922 roku.
Załączniki
poczta.JPG
poczta (2).JPG

alibaba22
Kapral
Posty: 131
Rejestracja: 13 kwie 2011, o 22:21
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post autor: alibaba22 »

Kochani- bardzo wam dziękuje za tę garść wspomnień. Budynek Poczty jest naprawdę wspaniały. Dobrze, że nikomu nie przyszło na myśl żeby go wyburzyć. No i na dodatek- "kawałek" budynku który przypomina mi o tym, ile miłych chwil spędziłam u "Stokłosy", w kinie no i w restauracji która też w tym budynku była. To "Rybniczanka" - tak się chyba nazywała. Tam pracował przez jakiś czas chłopak, który potem został moim mężem / i jest nim nadal/ i który "porwał" mnie do Poznania.
Bardzo, bardzo dziękuję. Już chyba nigdy nie przyjadę do Rybnika, choć tak bardzo za swym rodzinnym miastem tęsknię. Dlatego każde zdjęcie ma dla mnie ogromną wartość.

Awatar użytkownika
stachn
Kapral
Posty: 114
Rejestracja: 25 maja 2011, o 20:41
Lokalizacja: Racibórz
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: stachn »

_hipcia pisze:Dla porządku dwie stare pocztówki z czasów, gdy nie było jeszcze rogowego budynku u zbiegu dzisiejszej Zamkowej i Korfantego, czyli z początków XX wieku. Szczególnie ta druga jest interesująca, gdyż widać na niej budynek, na miejscu którego Stokłosa wybudował swoją kawiarnię i kino.

"
Czyżby kino Ślązak i Ryba ( Rybniczanka) tez była własnością Stokłosy?. Myślałem że tylko ta mała kawiarenka z przepysznymi lodami i ciastkami.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

stachn pisze: Czyżby kino Ślązak i Ryba ( Rybniczanka) tez była własnością Stokłosy?. Myślałem że tylko ta mała kawiarenka z przepysznymi lodami i ciastkami.
Tak. Cała ta wielka kamienica, wraz z kinem do nich należała i należy.

Awatar użytkownika
stachn
Kapral
Posty: 114
Rejestracja: 25 maja 2011, o 20:41
Lokalizacja: Racibórz
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: stachn »

No tak - kiedyś to człowiek ani nie pomyślał że kamienice miały swoich właścicieli. Były i już :grin:
Swoją droga to widzę że Rybnik w centrum pięknieje. Może kiedyś jeszcze uda mi się pospacerować na dłuższym spacerze po centrum i bocznych drogach. Obecnie to w Rybniku jestem czasami i to tylko w trzech miejscach : Dąbrówki ( tam mieszka brat), cmentarz i Więźniów Politycznych ( przychodnie lekarskie) :cry: . W tamtym roku udało mi się trochę pospacerować po Rynku i Placu Wolności ( o ile tak się jeszcze nazywa), obok teatru i na Kościuszki.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Oczywiście "pałacyk" obok budynku głównego też jest warty pochwalenia.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ODPOWIEDZ