Projekt "Żydzi na Górnym Śląsku"

Historia miasta i jego dzielnic
ddrb
Starszy szeregowy
Posty: 70
Rejestracja: 12 sty 2009, o 08:20
Lokalizacja: Rybnik

Projekt "Żydzi na Górnym Śląsku"

Nieprzeczytany post autor: ddrb »

Zgodnie z zapowiedzią,
zapraszam do udziału w projekcie "Żydzi na Górnym Śląsku".

W jego skład wchodzą:

- wystawa "Rybniccy Żydzi" w Muzeum w Rybniku - zapraszamy na wernisaż 15 lutego o godz. 17 do Muzeum. W jego trakcie zostanie m.in. wygłoszony referat na temat Żydów na Górnym Śląsku

- koncert Quartet Klezmer Trio - 21 lutego o godz. 17 w Muzeum, wstęp bezpłatny; warto chyba w ten sposób spędzić Ostatki (www.qklezmer.pl)

- międzynarodowa konferencja naukowa "Żydzi na Górnym Śląsku w XIX i XX wieku", 1-2 marca (1 marca od godz. 14:00, 2 marca od godz. 9:30); szczegółowe informacje (w tym ostateczny program) zamieszczę wkrótce

Patronat nad projektem objęli:

Prezydent Miasta Rybnika
Marszałek Województwa Śląskiego
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie
Muzeum Historii Żydów Polskich

Projekt wszystkich druków do wystawy oraz aranżację wystawy przygotowała Katarzyna Jendrośka-Goik

W tym miejscu chciałbym tylko zwrócić uwagę na dwie ważne sprawy:

1. bardzo dziękujemy Pani Małgorzacie Płoszaj za nieocenioną pomoc w tworzeniu wystawy
2. bardzo dziękujemy również Pani Ruth Beedle za udostępnione zdjęcia rodzinne (Aronade)

ddrb
Załączniki
plakat_2_podglad.jpg
Ostatnio zmieniony 8 lut 2012, o 17:42 przez ddrb, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Na Fejsbooku utworzyłam "wydarzenie", które w razie czego jest publiczne, czyli widoczne dla wszystkich:

https://www.facebook.com/events/110811072374860/

ddrb
Starszy szeregowy
Posty: 70
Rejestracja: 12 sty 2009, o 08:20
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: ddrb »

Program konferencji „Żydzi na Górnym Śląsku w XIX i XX wieku” realizowanej w ramach projektu „Żydzi na Górnym Śląsku” przez Muzeum w Rybniku i Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego

Konferencja objęta patronatem Prezydenta Miasta Rybnika Adama Fudalego, Marszałka Województwa Śląskiego Adama Matusiewicza, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma oraz Muzeum Historii Żydów Polskich

1 marca 2012 (I dzień) Muzeum w Rybniku
14.00–14.20 Uroczyste otwarcie

Żydzi na Górnym Śląsku do 1945 roku
14.20–14.40 dr hab. Leszek Ziątkowski (Uniwersytet Wrocławski) – Przestrzeń prawna i przestrzeń społeczna osadnictwa żydowskiego na Górnym Śląsku w początkach XIX wieku
14.40–15.00 dr Halina Dudała (Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach) – Konwersje Żydów na katolicyzm na Górnym Śląsku (XVII – XIX wieku)
15.00–15.20 dr Renata Knyspel-Kopeć (Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Zielona Góra) – Ustawodawstwo pruskie XIX wieku a społeczność żydowska Górnego Śląska
15.20–15.40 dr Barbara Kalinowska-Wójcik (Uniwersytet Śląski) – Związek Gmin Synagogalnych Rejencji Opolskiej – założenia i sfery działalności do 1922 roku

15.40–16.00 Przerwa

16.00–16.20 dr Norbert Mika (Racibórz) – Antysemityzm komunikatów prasowych w „Nowinach Raciborskich” na przełomie XIX i XX wieku
16.20–16.40 Tamara Włodarczyk (Uniwersytet Wrocławski) – Udział górnośląskich Żydów w rozwoju społecznym, gospodarczym i religijnym Dolnego Śląska w XIX i XX wieku
16.40–17.00 Paweł Parys (Muzeum Śląskie w Katowicach, Pracownia Historii Powstań Śląskich) – Informacje o Żydach w aktach powstańczych
17.00–17.20 Marcin Jarząbek (Uniwersytet Jagielloński) – Antysemityzm po śląsku – wątki antysemickie w prasie polskiej województwa śląskiego 20-lecia międzywojennego

17.20–17.40 Przerwa

17.40–18.00 Waldemar Gorki (Muzeum w Rybniku) – Treści propagandowe wykorzystywane przez polskich przedsiębiorców i rzemieślników w ich konfrontacji z konkurencją żydowską na Śląsku w okresie międzywojennym
18.00–18.20 Anna Novikow (The Hebrew University of Jerusalem) – „Deutschland” lub „Polska”? Loże B'nai B'rith w województwie śląskim w latach 1921–1934
18.20–18.40 Matthias Lempart (Universität Vechta) – Antisemitismus in der Propaganda der oberschlesischen Nationalsozialisten vor 1933 (Antysemityzm w propagandzie górnośląskich nazistów przed 1933 rokiem)
18.40–19.00 prof. zw dr hab. Ryszard Kaczmarek (Uniwersytet Śląski) – „Rassenschande”. Teoria i praktyka działania niemieckiego wymiaru sprawiedliwości na Górnym Śląsku
19.00–19.20 Mirosław Węcki (Uniwersytet Śląski) – „Kwestia żydowska” w aktach górnośląskiej NSDAP 1933–1945

19.20–19.40 Dyskusja

2 marca 2012 (II Dzień) Uniwersytet Śląski w Katowicach Ośrodek Dydaktyczny w Rybniku

Sekcja I
W nowej rzeczywistości
9.30–9.50 Janusz Oszytko (Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu) – Dzieło miłosierdzia opolskich sióstr szpitalnych św. Franciszka wobec prześladowanych Żydów w świetle nieznanych dokumentów z lat 1939–1940
9.50–10.10 dr Aleksandra Namysło (Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach) – Aparat bezpieczeństwa PRL wobec żydowskich mieszkańców województwa śląskiego/katowickiego w latach 1945–1990
10.10–10.30 Zbigniew Gołasz (Muzeum Miejskie w Zabrzu) – Żydzi w Zabrzu w pierwszych latach po II wojnie światowej
10.30–10.50 dr Roman Smolorz (Osteuropa Institut Regensburg) – Żydzi śląscy w drodze do Palestyny/Israela. Przyczynek do stosunków wewnątrzżydowskich w okupowanych Niemczech

10.50–11.10 Przerwa

11.10–11.30 Zbigniew Bereszyński (Opole) – Represyjne działania władz komunistycznych na Opolszczyźnie wobec osób pochodzenia żydowskiego w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku
11.30–11.50 Mieczysław Kopeć (Uniwersytet Zielonogórski) – Aparat bezpieczeństwa w Polsce Ludowej a Żydzi na Górnym Śląsku w latach 1944–1956
11.50–12.10 dr Ksawery Jasiak (Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu) – Errata do biografii Józefa Grottego – żydowskiego ocalonego, kapitana UB, przymusowego emigranta
12.10–12.30 Grzegorz Bryda (Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu) – Sędzia Krzysztof Świerkosz – popularyzator historii Zagłady Żydów z OKBZpNP w Opolu

12.30–13.00 Dyskusja
13.00–14.00 Przerwa obiadowa

Sztuka i medycyna
14.00–14.20 Michał Hankus (Uniwersytet Jagielloński) – Architekt Karol Korn – twórca żydowskich i chrześcijańskich obiektów sakralnych w Bielsku-Białej i okolicach
14:20–14.40 dr Ignacy Einhorn (Zawodowe Studium Medyczne w Kłodzku) – Z Cosel do Nowego Jorku – losy dr Siegmunda Haddy – ostatniego ordynatora Szpitala Żydowskiego we Wrocławiu
14.40–15.00 dr Urszula Biel (Gliwice) – Życie filmowe mniejszości żydowskiej na terenie Prowincji Górnośląskiej w czasach narodowego socjalizmu
15.00–15.20 Renata Skoczek (Muzeum w Chorzowie) – Cmentarz żydowski w Chorzowie. Okoliczności związane z jego likwidacją

15.20–16.00 Przerwa

16.00–16.20 Jacek Proszyk (Bielsko Biała) – Głos w dyskusji na temat XIV-wiecznych macew na cmentarzu żydowskim w Cieszynie
16.20–16.40 Wojciech Mitręga (Archiwum Państwowe w Katowicach, Oddział w Raciborzu) – Zaginione macewy z cmentarza żydowskiego w Raciborzu

Znane postaci i rodziny żydowskie
16.40–17.00 Bożena Kubit (Muzeum w Gliwicach) – Oscar Troplowitz i jego gliwickie korzenie
17.00–17.20 Marek Wojcik (Bytom) – Od arendy po ikonologię. Górnośląskie korzenie rodziny Panofskych
17.20–17.40 Adam Frużyński (Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu) – Od karczmy do koncernu – wzloty i upadki fortuny Friedländerów
17.40–18.00 Piotr Hnatyszyn (Muzeum Miejskie w Zabrzu) – Max Boehm i Loebel Haendler – zabrzańscy dobroczyńcy

Sekcja II
Gminy żydowskie w miastach Górnego Śląska
9.30–9.50 dr hab. Janusz Spyra prof. AJD (Akademia im J. Długosza w Częsochowie) – Żydzi na pograniczu śląsko-śląskim. Przyczynek do dziejów ludności żydowskiej w Boguminie i okolicach
9.50–10.10 dr Maciej Borkowski (Instytut Śląski w Opolu) – Życie codzienne opolskiej gminy żydowskiej w latach 1812–1918
10.10–10.30 dr Beata Dudek (Otterseberg) – Działalność gminy żydowskiej w Bytomiu w XIX wieku
10.30–10.50 Jan Delowicz (Muzeum Miejskie w Żorach) – Społeczność żydowska w Żorach na przełomie XIX i XX wieku

10.50–11.10 Przerwa

11.10–11.30 Sławomir Kulpa (Muzeum w Wodzisławiu Śląskim) – Historia osadnictwa Żydów w Wodzisławiu Śląskim do 1922 roku
11.30–11.50 dr Krzysztof Gwóźdź (Muzeum w Tarnowskich Górach) – Powstanie i rozwój gminy żydowskiej w Tarnowskich Górach
11.50–12.10 dr Joanna Lusek (Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu) – Fundacje stypendialne Gminy Żydowskiej w Bytomiu dla młodzieży męskiej do 1933 roku
12.10–12.30 Dariusz Waleriański (Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce) – Nieznane dzieje synagogi z Antonienhütte w Rudzie Śląskiej

12.30–13.00 Dyskusja
13.00–14.00 Przerwa obiadowa

Żydzi w Rybniku i powiecie rybnickim
14.00–14.20 dr Bogdan Kloch (Muzeum w Rybniku) – Ludność żydowska we wsiach powiatu rybnickiego w XIX w. – geografia zasiedlenia i liczebność
14.20–14.40 Małgorzata Płoszaj (Rybnik) – Historia rybnickiej rodziny Haase
14.40–15.00 Ruth Beedle (London) – Historia rybnickiej rodziny Aronade
15.00–15.20 dr Marek P. Czapliński (Opole) – Sierociniec żydowski w Rybniku w latach 1893–1922

15.20–16.00 Przerwa

16.00–16.20 dr Dawid Keller (Muzeum w Rybniku) – Browar Rybnicki i inne żydowskie zakłady przemysłowe oraz przedsiębiorstwa handlowe w Rybniku w okresie międzywojennym
16.20–16.40 Anna Grabowska (Rybnik) – Obraz Żyda i narodu żydowskiego na łamach „Sztandaru Polskiego i Gazety Rybnickiej” w latach 1927–1939 (wybrane problemy z elementami analizy porównawczej)
16.40–17.00 Krzysztof Bielawski (Muzeum Historii Żydów Polskich) – Żydowska historia lokalna a wyzwania współczesnego muzeum
17.00–17.20 Jacek Kamiński (Rybnik) – Materialne pamiątki po rybnickich Żydach
17.20–17.40 Marta Paszko (Muzeum w Rybniku) – Społeczność żydowska Rybnika w relacjach mieszkańców miasta na początku XXI wieku

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Informacja o wystawie pojawiła się i na "sztetlu"

http://www.sztetl.org.pl/pl/cms/aktualn ... cy-zydzi-/

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wiem, że "okoliczności przyrody" nie są zbyt sprzyjające do tego, by gdzieś dziś wychodzić, czy też dojeżdżać, ale ja mimo tego ZAPRASZAM o 17-tej do muzeum :mrgreen:

GrzGol
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 9 lut 2008, o 07:00
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: GrzGol »

_hipcia pisze:Wiem, że "okoliczności przyrody" nie są zbyt sprzyjające do tego, by gdzieś dziś wychodzić, czy też dojeżdżać, ale ja mimo tego ZAPRASZAM o 17-tej do muzeum :mrgreen:
Strach pomyśleć jakby była odpowiednia aura - ludzie mysieli by chyba stać na rynku. Ilość chętnych chyba przekroczyła oczekiwania organizatorów.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

GrzGol pisze: Strach pomyśleć jakby była odpowiednia aura - ludzie mysieli by chyba stać na rynku. Ilość chętnych chyba przekroczyła oczekiwania organizatorów.
Byłeś? Nie wiem, jak wyglądasz :)
Podeszła do mnie Baśka, którą miałam przyjemność tym samym poznać :mrgreen:

Dziś padam, bo dopiero teraz wróciłam do domu (bez obaw, nie byłam tak długo w muzeum), więc relacja oficjalna dopiero jutro :mrgreen:

Dziękuję wszystkim, których poznałam i tym, których nie poznałam, czy też nie zauważyłam, za przybycie :lol:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Kilka zdjęć ode mnie :)
Załączniki
Wystawa (62).JPG
Wystawa (57).JPG
Wystawa (61).JPG
Wystawa (52).JPG
Wystawa (66).JPG
Wystawa (65).JPG
Wystawa (29).JPG
Wystawa (28).JPG

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Byłam, widziałam.
Faktycznie, przyszły tłumy. W głównym holu na piętrze ustawiono krzesła. Kto mógł, ten siedział. Inni musieli zająć miejsca na schodach prowadzących na parter i górne piętro.
Prelegentka była zaskoczona taką ilością słuchaczy :mrgreen: .

Niektórzy oglądając zdjęcia z dawnego Rybnika zastanawiali się, gdzie to jest dzisiaj. Jedna pani pytała gdzie była garbarnia rodziny Hasse. Jak jej powiedziałam, to stwierdziła, że wie gdzie to jest. Odkrycie Ameryki :lol: .

Wystawa uświadamia, że można zrobić coś z niczego. Chodzi o to, że w Rybniku brak jest śladów po dawnych mieszkańcach.

GrzGol
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 9 lut 2008, o 07:00
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: GrzGol »

Bardzo fajny numer Kuriera muzealnego - z szczegółowym omówieniem referatów z zapowiadanej konferencji. Na wernisażu ciekawy - ale z racji małej ilości czasu ogólny wykład dr Barbary Kalinowskiej-Wójcik (dostałą brawa - ale nie takie jak Hipcia). Obecny był oryginalny rabin (gminy Katowice- oczywiście przedstawiony przez Hipcię).

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Kilka fotek ode mnie
Załączniki
100_5128 k.jpg
100_5110 k.jpg
Małgosia w swoim żywiole
Małgosia w swoim żywiole
W tle zabytkowy pojazd
W tle zabytkowy pojazd

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Małżeństwo na ostatnim zdjęciu Baśki, to "potomkowie". Efraim Haase był pra pra pra pradziadkiem dla pana w swetrze. Oprócz tego ma on również powiązanie z Pragerami i Müllerami z browaru. Babcia tego pana miała przed wojną akcje akcje naszego browaru.
Przylecieli specjalnie na wystawę z Anglii.

w_e
Szeregowy
Posty: 33
Rejestracja: 25 sty 2009, o 23:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: w_e »

_hipcia pisze:Kilka zdjęć ode mnie
Oooo i Grzegorza z Wodzisławia przywiało :)
w_e

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

w_e pisze:
_hipcia pisze:Kilka zdjęć ode mnie
Oooo i Grzegorza z Wodzisławia przywiało :)
Tak :)


Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Zaszalałam i dałam ogłoszenie na forum rybnik.com.pl, no i już się boję, bo wnet mnie zaleje fala postów anty :mrgreen:

http://www.rybnik.com.pl/forum/viewtopi ... cd094638e7

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Zapraszam od 14tej - zaczynam z Haasymi (dr Kloch miał swój wykład 1.03) na auli UŚ, a po mnie będzie gejzer, wulkan, the best of..., czyli pani Ruth Beedle z rodziny Aronade (posłała do nas @ swego czasu)! Niech z góry żałuje ten, który jej wystąpienie oleje. Miałam przyjemność ją poznać i jestem porażona osobowością Ruth! Przyjdźcie!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Bardzo dziękuję Grzgolowi za przybycie :mrgreen:
Dziękuję też wszystkim, którzy byli (niekoniecznie z ZR-u). Dodam, iż swoją opowieść o Haasych mówiłam jako członek 3 społeczności internetowych; z tym, że na honorowym miejscu wymieniłam www.zapomniany.rybnik.pl . Był on przedstawiony na pierwszym slajdzie.
Po mnie mówiła pani Ruth Beedle z rodziny Aronade. Trochę zaszwankował sprzęt komputerowy, ale na szczęście po wielu próbach zaskoczył i można było zobaczyć jej slajdy.

Pozdrawiam,

Małgosia
Załączniki
Wykład pani Ruth
Wykład pani Ruth
Pierwszy slajd z mojej prezentacji do wykładu
Pierwszy slajd z mojej prezentacji do wykładu

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3911
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Bardzo żałuję, że nie mogłem się pojawić :(

GrzGol
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 9 lut 2008, o 07:00
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: GrzGol »

W pierwszym dniu udało mi sie być na referacie dr. Klocha (który zastąpił inny referat) - niestety przyszłem po 14 i już nie było szans wejść do sali. Czyli g.. widziałem a nagłośnienie szwankowało - nie wiem jak było dalej.
W piątek wystąpienie hipci (bardzo emocjonalne) (chyba byłaś trochę zdenerwowana przed :lol: występem) i Pani Beth (było słychać że to była nauczycielka) trwało prawie 1,5h . (obydwa) Niestety pózniej musiałem iść z moim komunista na drogę krzyżową (podejrzewam tu antysemicką działalność kościoła :mrgreen: )
Zdążyłem póżniej na część wykładu Jacka Kamińskiego - też dowiedziałem się kilku nieznanych mi faktów. Szkoda że nie udziela się na forum (chyba że ?)
Na pewno warto będzie nabyć publikację, która mają wydać.
Rozmawiałem z dr. Klochem i będa zamieszczone wszystkie referaty o ile oczywiście autorzy je prześlą do organizatorów. (hipcia - mam nadzieję że sie wyrobisz)
Na zakończenie bardzo ciekawe informacje podała była dyr muzeum (chyba) o zniszczeniu starego cmentarza, pochówkach przed starym kościołem (tam gdzie dziś pomnik i kwaterze żydowskiej na nowym cmentarzu.
Niestety organizowanie takich konferencji od rana w tygodniu pozbawia wielu ludzi możliwości przybycia na nie
Ostatnio zmieniony 3 mar 2012, o 17:28 przez GrzGol, łącznie zmieniany 3 razy.

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Trochę szkoda, że konferencja mogła odbyć się w dniach "roboczych". Też bym chętnie posłuchała.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

ubolewam ale nie dałem rady przyjść :/
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

GrzGol pisze: W piątek wystąpienie hipci (bardzo emocjonalne) (chyba byłaś trochę zdenerwowana przed :lol: występem) i Pani Beth (było słychać że to była nauczycielka) trwało prawie 1,5h . (obydwa)
Oj byłam, byłam. To był mój pierwszy taki publiczny występ. Poza tym wiedziałam, że mam 20 minut czasu, a ja miałam 45-50 do gadania :-)

marchew
Szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 14 lut 2008, o 21:41
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: marchew »

Wykład hipci super - wielkie gratulacje, bogactwo faktów imponowało, całość poprowadzona z pasją i ze swadą :grin:.
Problemy techniczne sprawiły, że wykład Ruth Beedle trochę się rwał i w końcu straciłem rozeznanie w losach rodziny, choć i tak było ciekawie. Mimo wszystko p. Ruth opowiadała z humorem i nastrój panował pogodny z lekkim akcentem akademickim.

Cały pomysł konferencji to fantastyczna sprawa. Wielkie gratulacje :grin:.
my blood, your blood.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

:mrgreen: Niespodzianka, czyli jeszcze jedna osoba z forum była :grin: To fajnie. Dziękuję :)

ODPOWIEDZ