Spacery z przewodnikiem po Rybniku

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Błysnął :mrgreen: :razz:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: dowiedzioles sie w koncu co ciekawego mozna w Rybniku zobaczyc? :razz:

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

:mrgreen:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

I takiego epizociku tobie zazdroszcza :mrgreen: :razz:
Szkoda tylko ze " figurowales " na filmiku jako uczestnik a nie jako np.czlonek ZR.
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Bo to jest wyciete z kontekstu, poźniej było
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3670
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

MarcooN pisze:Bo to jest wyciete z kontekstu, poźniej było
Wycięli, bo nie mieli czasu antenowego ;) To słaba telewizja jest.

Awatar użytkownika
Zrzęda
Kapral
Posty: 163
Rejestracja: 18 lis 2012, o 16:47
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Zrzęda »

Krótka wzmianka o spacerze w najnowszej Gazecie Rybnickiej (str. 22):
http://www.rybnik.eu/index.php?id=153
www.rybnik.eu

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Cieniutko! A w Nowinach słabiej już nie mogli napisać! Wg Nowin to wyglądało bardziej na promocję sztympla z rybkiem niż wycieczkę historyczną :twisted:
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Zdziwieni jesteście?


Piotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Piotr44 pisze:Witam

Zdziwieni jesteście?


Piotr

W ogóle dobrze, że coś jest napisane.

Z walką z prasą pamiętam moje uporczywe boje z pewną Panią z nieistniejącej już rybnickiej gazety, która za każdym razem w artykułach pisała o kolekcji broni w schronie. I nie docierało do niej, że czegoś takiego nie mieliśmy i nie mamy a posiadamy jedynie drewnianą replikę karabinu.
Wiedziała po prostu lepiej i już...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3670
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Piotr44 pisze:Witam

Zdziwieni jesteście?


Piotr
Nie :mrgreen:
____________________________________________________________
Damy ten mini art z GR jako zdjęcie, bo linki czasem się gubią :)
Załączniki
Schron 18.11.2012.JPG
Ostatnio zmieniony 22 lis 2012, o 18:50 przez _hipcia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3670
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

W GR znalazłam jeszcze jedno wspomnienie o spacerze, choć o pieczątce schronowej ani mru mru :neutral: A Ryjek już się skończył i ani mru mru już nie powinno być używane.

Dobrze, że Radek Niemiec z Czernicy miał i zielony stempelek, bo będzie go można zaliczyć do kolekcjonerów z wyższego szczebla wtajemniczenia :mrgreen: Brawo Radku!
Załączniki
pieczątki.JPG

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Taki przyczynek do dyskusji. dotarły do mnie info, że komentarze były w stylu
..." jaka zdrada, to nie tak, jaki Zapomniany Rybnik?!" Propagandowo pełny sukces...
pieczątek. Nawet na moim podwórku były głosy, że ..."to się mogło nie spodobać".
Miał być UM, PTTK , ewentualnie Muzeum. Nic więcej. I tak się dziwię, że na MPI puszczono moją wypowiedź od zdobyciu/wyzwoleniu Rybnika. Jak w moim podpisie. I znów pod górę i wiatr w oczy. A przecież na karteczce są TRZY pieczątki.

Piotr

P.S. Brawa dla hipci za przygotowanie karteczek. Przynajmniej było gdzie przybić pieczątki z Rybnika
Ostatnio zmieniony 23 lis 2012, o 01:41 przez Piotr44, łącznie zmieniany 1 raz.
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Czyli pojechaliśmy na cudzych plecach?

:mrgreen:
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Zrzęda
Kapral
Posty: 163
Rejestracja: 18 lis 2012, o 16:47
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Zrzęda »

Och, jak ja kocham spiskową teorię dziejów :D
Ale bez komentarza nie mogę tego zostawić. Zatem po kolei:

W Miejskim Programie Informacyjnym jest do dyspozycji 10 min. w których co tydzień trzeba zmieścić 6 różnych materiałów. Rachunek jest więc prosty – trzeba ciąć. Niestety, nigdy nie będzie tak, że w MPI znajdzie się jakikolwiek materiał w sposób pełny i wyczerpujący.
Co do pieczątek – na szczęście/pech chciał (niepotrzebne skreślić), że stempelki dotarły do UM z firmy, która je wykonywała, w piątek rano. Oczywistym było więc, że jako pierwsi skorzystają z nich uczestnicy spaceru. Nikt nie uprzedzał, że będą też pieczątki schronu (skądinąd świetny pomysł! :)), a szkoda, bo też można by to było wcześniej nagłośnić…
A co do pospacerowych materiałów prasowych…. Nie wiem czy zwróciliście uwagę, ale w wycieczce nie towarzyszył nam żaden rybnicki dziennikarz. Był tylko operator z TVT, który na zlecenie miasta robił materiał do MPI.
Pan z Nowin był tylko na rynku, więc siłą rzeczy zwrócił uwagę głównie na pieczątki, a pan z Gazety Rybnickiej przyszedł tylko pod schron… Cóż…

Nie zakładajcie, proszę niczyjej złej woli. Następnym razem będzie lepiej. Mam nadzieję…
www.rybnik.eu

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3670
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

To był sukces historii.
Czyli ludzie pokazali, iż chcą takie rzeczy oglądać, chcą w czymś takim uczestniczyć. W trakcie wycieczki rozmawiałam ze znajomą dziewczyną, której się bardzo podobało. Jest rybniczanką, ale wie, że zabytkiem jest Antoniczek. I tyle. Dla niej to było odkrycie! Rewela! Ona w końcu będzie mogła powiedzieć znajomym przyjeżdżającym do Rybnika, że coś u nas też jest do zwiedzania.
To my - tu na forum - wiemy gdzie zabito Kupczaka, czy też gdzie stoi obelisk poświęcony jeńcom z I wojny. A przeciętny rybniczanin nie wie, czy ten co stoi przy starym kościele to nepomuk, czy może jakiś św.Roch, albo jeszcze inny. I dlatego takie rzeczy, wbrew temu, co mówią na mieście, winno się robić bez względu na "zdrady" i animozje. Ta zdrada to tak w ogóle maciarem trąca :mrgreen:


Miłośnicy historii górą :mrgreen: Miłośnicy Rybnika górą :mrgreen:
To jest wspólny sukces PTTK-u, UM i ZR-u z PF-em i rekonstruktorami razem do kupy.

Co do pieczątki schronu i adresu naszej strony na karteczce, to uważam, że miały być i tyle. To było wyjście do ludzi, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej, którzy może mają coś do dodania od siebie, i którzy czują, że Rybnik jest jeden, ani petetekowy, ani urzędowy, ani zr-owy, a jedynie czasem "zapomniany". Zapomniany przez rybniczan.

Brawo UM, Brawo PTTK i Brawo ZR i PF :) Jak się da to robimy dalej takie imprezy. Nawet, gdy zwiedzających będzie 10 to i tak takie rzeczy powinny się dziać.

Tyle ode mnie.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Karawana kulo się dalej :mrgreen:

Na wiosnę zapowiada się stowarzyszenie kolarzy- emerytów po wdzięcznej nazwie "Smerfy" :)))
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Nie bylo mnie tam ale z tego co czytam to byl sukces! Duzo ludzi, prasa i TV. Lepiej jak 130 luda idzie do samego konca i slucha z zaciekawieniem niz by mieli sie po drodze wykruszyc i pod schronem zostali by tylko dziennikarze. 130 zainteresowanych wiecej wartych niz 4 redaktorow- taka moja opinia :razz:

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Da się Hipcia. Da. Już błąka się po mojej głowie marzec. A wcześniej to by można zrobić
"Zapomniane cmentarze w zimowej szacie". :oops: taki zimowy spacerek od Wieniawskiego po Wielopole na przykład.

Piotr

P.S.
A co do zdrady: cyt:..."Ależ Panie Piotrze! Co Pan za banialuki opowiadał! Żadnej zdrady nie było w Rybniku!"... - poczęstowano mnie takim komantarzem. Pokiwałem tylko głową.
I z ostatniej chwili: Koło Przewodników ma w zadaniach na przyszły rok, zapis o przeprowadzeniu spacerów z przewodnikiem regularnie co miesiąc.
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Jak mawia król Julian w "Pingwinach z Madagaskaru" - chodź niech Cię przytulę :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

w stopę mogę
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3670
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Piotr44 pisze: A wcześniej to by można zrobić "Zapomniane cmentarze w zimowej szacie". :oops: taki zimowy spacerek od Wieniawskiego po Wielopole na przykład.
Już kocham ten pomysł. Ewangelicki, żydowski, "Na górce" i "Za Rudą" - BOSKO! Ze wspomnieniem o cholerycznym, którego nadal na 100% nie potrafię zlokalizować.
Zimową porą jedynie "Za Rudą" mógłby być kłopotliwy, bo przy dużej ilości śniegu tam nic nie wiadać.

Drąż temat i naciskaj :wink: Taki spacer w śniegu byłby rewelacyjny.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

"Kerchofek" w Chwalęcicach to jest (był) choleryczny.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3670
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wiem, pisałeś już, ale jakoś nigdzie w źródłach na to nie trafiłam. Stąd te moje wątpliwości.[/list]

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Czytałem jakieś opracowanie na temat rybnickiego handlu - że transa transportu wiodła ulicą (dzisiejszą) rudzką - i woźnice (cowie?) mieli problem pod górką do Chwałęcic bo zawsze tam błoto było i na dodatek straszyło z cmentarza cholerycznego czyli tzw "kerchofka". Ofiary zarazy zawsze były chowane po za miastem...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ODPOWIEDZ