Spacery z przewodnikiem po Rybniku

Historia miasta i jego dzielnic
Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Spacery z przewodnikiem po Rybniku

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Od maja tego roku ruszyła (w końcu) akcja "Przewodnik czeka" w Rybniku. Odbyly sie na razie dwie wycieczki. Ale najważniejsze jest to, że planowane są nastepne! Najbliższa to 18 listopad. Temat to Wrzesień `39 w Rybniku. tak się złożyło, że prowadzić to mam ja. I w związku z tym mam olbrzymią prośbe do forumowiczów o pomoc. Mam ogólny plan co robić, ale co mówić to inna bajka. Po przeczytaniu postów na Forum dochodze do wniosku, że moja wiedza przy wiedzy Waszej jest prawie zerowa (a nieskromnie :oops: uchodzę za osobę "czującą" temat)! Wg. założeń UM i szefa PTTK-u miał być tylko ujęty schron na Wawoku. Takie ograniczenie nie podobało mi się i wymogłem zmiany. Będzie "zajawka" przy ratuszu, przejście przez cmentarz(kwatery) do schronu. Poprosiłem o pomoc Bikera o pomoc w zorganizowaniu grupy rekonstrukcyjnej (polaków i niemców) i otwarcie schronu. Mam nadzieję, że "rozpęta" sie burzliwa dyskusja o czym mówić. Czy tylko o chwalebnej karcie obrony Rybnika (o tym wszyscy wiedzą) czy też poruszyć temat "Walki" i "Regimentu". Czekam na Wasze propozycje.


Piotr

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Ze swej działki bym bardzoooooooooo mocno prosiła byś przy kwaterze na cmentarzu wspomniał, iż jeden z obrońców (pochowany u nas) to był Żyd.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Czy mamy robić reklamę imprezy? Czy to ktoś z Nas ewentualnie ma opowiadać o wydarzeniach w 1939 roku?
O której godzinie planowana jest cała impreza - w listopadzie o 16 to już będzie widać tylko ogień z kozy :mrgreen:
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Muszę zacząć o 14 (taki mam wymóg zewnętrzny). Jeśli pogoda dopisz to zaczniemy przy Muzeum a potem przejście Kościelną, Cmentarną na kwatery na cmentarzu a następnie przejście do schronu. Wariant w przypadku "złej pogody" jest dopracowywany. Co do Waszego czynnego udziału to jestem otwarty na propozycje. Ustaliłem wstępnie z Bikerem, że schron będzie przez Was opowiadany. Ja zrobię tylko wstęp. Podobnie chodzi mi po głowie "psychiatryk". Krótka zajawka przy murze. Do schronu chciałbym dotrzeć około 1500 -1515, by był czas na zwiedzanie przy świetle dziennym. Co do reklamy. Zawsze się przyda.
Ważne: nie jest możliwe przekazanie wszystkich informacji o wrześniu `39. Dlatego chciałbym by był to tylko wstęp do kilku akcji "Przewodnik czeka" związanych z tym tematem. Zainteresujmy słuchaczy tym tematem, rozbudźmy ich ciekawość.

Na razie tyle.

Piotr

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Myślę, że należałoby na stronie głównej ZR napisać o tym zdarzeniu - z zaznaczeniem, iż będzie otwarty schron.

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam
Udało się zmienić godzinę "startu" na 1200 spod Muzeum na Rynku. Jak pogoda bedzie do bani to spacer przeprowadzę w budynku Muzeum.

Piotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Niech ktoś zrobi "wydarzenie na Fb". Zawsze to jakaś forma promocji i reklamy.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Zrobię zrobię - od poniedziałku powinno pójść
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Kto mo siła przebicio żeby info pojawiło się na rybnik.com?
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Dzisiej to byś dal radę nawet w Gosciu Niedzielnym :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Na pewno to będzie na stronie Urzędu Miasta, ale nie wiem, czy wspomną o "Zapomnianym".
Jeśli chodzi o rybnik.com.pl to postaram się napisać do p.Wrony. Może to puści na pierwszej stronie :mrgreen:

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Na FB kilkanaście osób się zadeklarowało :) - więc ktoś na pewno przyjdzie. :mrgreen:
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Ogłoszenie o "spacerze" zamieścił wczoraj na swojej stronie PTTK. Rozpuściłem też wieści
wśród znajonych. Będzie grupa młodzieży z gimnazjum, będą "moi chłopcy. Lekko licząc około 20 osób.

Piotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Można dać znać do radia 90 - ale wtedy będzie stado ludzi :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

woytas pisze:Można dać znać do radia 90 - ale wtedy będzie stado ludzi :)
A to źle? To super, gdy przyjdzie stado :D Tylko wtedy potrzebny jest przenośny mikrofon. Nie ma byka, bez tego ponad połowa ludzi nie będzie słyszeć.
Macie w PTTK-u takie? Ewentualnie niech UM załatwi - w końcu to oni są inicjatorem ;-)

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

biker76 pisze:Kto mo siła przebicio żeby info pojawiło się na rybnik.com?
Posłałam teraz prośbę na rybnik.com.pl - zobaczymy, czy to dadzą ;)

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Siedzę teraz nad spoczywajacymi w kwaterze na cmentarzu. I tu mam pytanie do hipci.
Mam dwa nazwiska: kornehauser leizer, saper 6dp (info ze strony o poleglych żydach) i aronade fryderyk (bez przydziału służbowego,ze strony o poleglych zolnierzach we wrześniu). O pierwszym piszą ze poległ 1.09 w okolicach Pszczyny, a drugi ze zginął w rybniku 10.11. I wg. tych stron obaj są pochowani na naszym cmentarzu. to top którego ci chodzilo jak pisałaś o poległym obrońcy Rybnika?

Piotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Hmmm, mnie chodziło o o Waldiego Berenta (Beranta). Wg książki pana Jana Delowicza pt. "Ziemia rybnicko-wodzisławska i jej mieszkańcy w wojnie obronnej 1939 roku" (str. 160) Berant - Żyd poległ w obronie Rybnika i został pochowany na wydzielonej jeszcze przed wojną kwaterze dla Żydów na naszym głównym cmentarzu. Teraz tam leżą Rosjanie. Berant ma tabliczkę przy mogile żołnierzy września, ale myślę, że jego szczątki są gdzie indziej.

Co do Fryderyka/Fritza Aronade to z nim jest problem. Wiem, że na stronie Urzędu Wojewódzkiego jest wymieniony, ale ta strona jest bardzo nieaktualna. Fryderyk zginął prawdopodobnie 1 września gdzieś pod Pszczyną. Ale do końca nie wiem, czy jako żołnierz. Kiedyś pytałam o to nawet p.Klocha (była onegdaj konferencja w muzeum, na której byliśmy jako ZR) i on też pierwszy raz o nim słyszał.

Fryderyk Aronade był ostatnim z Aronadych, który prowadził geszeft na Zamkowej 6. Wg ustaleń pana Rakowskiego (zajmował się rybnickimi Żydami sporo lat temu, ale zachorował i nie ma z nim kontaktu) to Fryderyk został zastrzelony pod Pszczyną, gdy uciekał rowerem z Rybnika.
Nie mam pojęcia dlaczego na stronie UW jest listopad. Być może był ekshumowany? Nie wiem. Rodzina Aronadych też nie wie.

Na cmentarzu naszym jest tylko tabliczka wspominająca Waldiego Berenta (Beranta).
Wymieniony z Waldim kapral Ernest pochodził z Godowa i leży na tamtejszym cmentarzu.
Załączniki
Cmentarz maj 2010 (36).JPG
2.11.2012 (10).JPG
Ostatnio zmieniony 11 lis 2012, o 09:07 przez _hipcia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

A jaka jest trasa planowanego spaceru?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Rynek, ul. Cmentarna, Cmentarz, mur przy "Psychiatryku", schron.


Piotr

P.S.
Ernst (75pp) podobno poległ pod Suszcem. Zresztą dokumenty są tak "niekombatybilne" z rzeczywistością. Piszą np. że ppor. Rudawski zginął pod Suszcem, a to jest JEDYNY
PEWNY (brzmienie strzszne) zgon żołnierza w Rybniku. Reszta to spekulacje.
Co do Waldiego to mam na "swojej" liście Berauh Waldemar, z pochodzenia prawdopodobnie żyd z Wodzisławia lub okolic, z tym, że nie wiadomo gdzie poległ.
Pisałem o Aronade i Kornehauserze (tu do końca nie jestem pewiem) bo obaj byli z Rybnika.
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Piotr44 pisze: Co do Waldiego to mam na "swojej" liście Berauh Waldemar, z pochodzenia prawdopodobnie żyd z Wodzisławia lub okolic, z tym, że nie wiadomo gdzie poległ.
Pisałem o Aronade i Kornehauserze (tu do końca nie jestem pewiem) bo obaj byli z Rybnika.
A ta Twoja lista jest gdzieś w sieci? Czy to sekretny jakiś dokument? Ten Leizer mnie zaciekawił...

Berauh to na pewno Waldi wspomniany na tabliczce.
Ostatnio zmieniony 11 lis 2012, o 14:20 przez _hipcia, łącznie zmieniany 1 raz.

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Listę tworzyłem sam w oparciu o różne materiały. Niestety te internetowe "wyparowały" wraz z padem okien ( :cry: przepadły mi zapisy stanu ze Skyrim-a :cry: ). Bazę będę odbudowywał dopiero po 18.11, z powodu chronicznego braku czasu.

Piotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

UM napisał o Zapomnianym Rybniku :D Super :)

http://www.rybnik.eu/index.php?id=223&p ... how%2C6799
Ten trzeci już wspólny spacer, tym razem - ze względu na krótki dzień - rozpoczynamy wcześniej niż zwykle, bo w samo południe.
Grupę poprowadzi przewodnik turystyczny PTTK, Piotr Polak. Planowana trasa to około dwugodzinny spacer ulicą Cmentarną na Wawok, do odrestaurowanego schronu bojowego.
Więcej na temat rybnickiego schronu, na stronie "Zapomniany Rybnik".

Gdyby pogoda uniemożliwiła spacer, w planach jest zwiedzanie rybnickiego muzeum, w salach którego przewodnik przybliży zebranym temat września 1939 roku.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Super! tyle, że link jakoś dziwnie prowadzi.

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Graty z dziupli mam już w GROMie. W piątek zawiozę to do schronu. Czy jest ktoś chętny do pojawienia się na schronie w niedzielę przed południem aby wszystko na miejscu poukładać i przygotować na przyjęcie gości? Chyba, że od rana będzie deszczowo to w schronie nic nie robimy gdyż impreza przenosi się do muzeum. Czekam jeszcze na odzew od Klausa czy będzie jego ekipa w mundurach.
HIPCIA - Kiedy mogę podjechać po tę czapkę do twojej pracy? Czy jutro do południa pasuje?
Ostatnio zmieniony 12 lis 2012, o 18:35 przez biker76, łącznie zmieniany 1 raz.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

ODPOWIEDZ