Stary cmentarz

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Hej,

Około 10 rano pisałem do rybnik.com.pl - do teraz brak odzewu.
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
CRAZY !!!!!!
Sierżant
Posty: 432
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 16:39
Lokalizacja: Rybnik

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: CRAZY !!!!!! »

napisałem do koleżanki z Dziennika Zachodniego, czekam na odzew... jak będę coś wiedział dam znać.
...RYBNIK...

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Powysyłam do znajomych "prasowników"
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Nie wiem jak nazwać takie coś! :shock: :shock: :shock: Boże drogi! Faktycznie Adam ma rację, to stępienie wrażliwości. A jak pluto na komunę, która rozpier... ła ten cmentarz, a widzę, że to nie ważne czy komuna, czy kapitalizm. To nie system winny, a ludzie.

Boże, jaki wstyd dla miasta!

Awatar użytkownika
Selm
Kapral
Posty: 147
Rejestracja: 1 lis 2007, o 17:06
Lokalizacja: Rybnik ER
Kontakt:

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: Selm »

Ale lipa, i gańba, a niedawno dyr. muzeum mówił o pracach na tym terenie ;/ Szkoda słów czy ProFort Rybnik lub główny nie mógł by wysłać pisma do wojewódzkiego konserwatora zabytków lub do prokuratury o znieważeniu miejscu pochówku itp? Wiadomo ze lepiej jak jakaś organizacja coś zadziała niż osoba prywatna a tym bardziej że powinien być tam konserwator i żadne prace nie powinny odbywać się bez niego!
Obrazek

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Z dyskusji na Fb wynika, że to "prace archeo" pod nadzorem Konserwatora Wojewódzkiego :?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Pozwoliłem sobie wykorzystać fotki od Crejzola (chyba mogę?)
Przemyślę rano i wyślę pisemko do tego "instytutu"....
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

polon
Szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:05

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: polon »

Cześć, nazywam się Bartłomiej Furmanowicz i jestem dziennikarzem Rybnik1.pl. Jutro z samego rana zajmę się tą sprawą. Czy wiecie jaka firma kopie w tym miejscu i pod czyją "opieką" przebiegają prace? Możecie podać mi wszystkie wiadomości na ten temat? Przejadę się i porobię fotki, a następnie zacznę zbierać materiały.

Jednym słowem... szok...

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Hej, ponoć kopie grupa archeologów z Instytutu Prahistorii Wydziału Historii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Tyle wiemy z Fb.

A o samym cmentarzu możesz poczytać tutaj:
http://forum.zapomniany.rybnik.pl/viewt ... g%C3%B3rce

polon
Szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:05

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: polon »

Ok dzięki za info. Jutro zajmę się tą sprawą.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Zrzęda
Kapral
Posty: 162
Rejestracja: 18 lis 2012, o 16:47
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: Zrzęda »

Kiedy dokładnie (jakiego dnia) i o której zostały zrobione te zdjęcia?
www.rybnik.eu

Awatar użytkownika
Selm
Kapral
Posty: 147
Rejestracja: 1 lis 2007, o 17:06
Lokalizacja: Rybnik ER
Kontakt:

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: Selm »

Zrzęda pisze:Kiedy dokładnie (jakiego dnia) i o której zostały zrobione te zdjęcia?
Z danych zdjęć wychodzi 2013:08:11 około 16:40, niech mnie jeszcze CRAZY jak co poprawi...
Obrazek

Awatar użytkownika
Dia13
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 9 gru 2012, o 13:47
Lokalizacja: Rybnik

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: Dia13 »

Tak zdjęcia były robione właśnie w tym czasie o jakim piszesz.
Nie sposób skryć gdziekolwiek prawdziwego Siebie.

polon
Szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 12 sie 2013, o 22:05

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: polon »

Witam. Artykuł jest już na portalu Rybnik1.pl: http://rybnik1.pl/archeolodzy-w-rybniku ... -szczatki/

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Dia13
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 9 gru 2012, o 13:47
Lokalizacja: Rybnik

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: Dia13 »

"Prace są prowadzone wręcz wzorowo, tak jak być powinno"
aha... w takim razie skoro są to BADANIA i prowadzą je archeolodzy to powinno być tak że osoba postronna jak oni to mówią może wskoczyć do dołu w którym znajdują się obiekty badań i sam się pobawić w szalonego naukowca???
Dla mnie to co mówią na ten temat Opiekunowie badań itd. to wymówki dzieciaka dlaczego zabrał koledze zabawkę.
"Dyrektor muzeum zapewnił, że nikt nie zabierze kości z wykopaliska. " To nie znaczy że kości ludzi którzy kiedyś tutaj żyli mają leżeć i walać sięna trawnikach...
Nie sposób skryć gdziekolwiek prawdziwego Siebie.

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Byłem wczoraj osobiście na ,,miejscu''gdzieś o godz .15.30 wykopy,, zabezpieczone'' taśmą :arrow: i miałem mieszane uczucia :arrow: było widać że ktoś coś robi z planem i fachowo ale łatwość dostępu do otwartych grobów bo tak trzeba traktować doły w których widziałem ludzkie piszczele zadziwiła mnie .A wystarczyło zabezpieczyć teren jakimś przenośnym płotem /budowa byle budy jest zabezpieczana / i po temacie :arrow: zapewne wzrosły by koszta :| ciekawe o ile :?:

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

to chyba o tych wykopaliskach pisali 2 lata temu http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,na- ... 15622.html

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Gryzę się w język i to bardzo się gryzę....
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

woytas pisze:Gryzę się w język i to bardzo się gryzę....
to widac ;)

Awatar użytkownika
CRAZY !!!!!!
Sierżant
Posty: 432
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 16:39
Lokalizacja: Rybnik

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: CRAZY !!!!!! »

... ARCHEOLODZY?! W niedzielę w tej wykopanej ze STANOWISKA ARCHEOLOGICZNEGO ziemi, nie widziałem monet , cegieł czy fragmentów trumien...Tylko kości palców,żebra i kilka większych kawałków czaszki i miednicy!!!!!! Poszukiwacze skarbów a nie ARCHEOLODZY!!!!!! Ta wykopana ziemia powinna być dokładnie przesiana! przecież mają odkrywać HISTORIE czyż nie? Piszą,że kości wrócą na miejsce...Tylko w jaki sposób? tak po prostu je zakopią? Przecież to cmentarz! Chociaż skromna skrzynia(nie mówmy już o trumnie,bo miasta RYBNIK na taki rzeczy nie stać) i ponowny pochówek?! Czy tak tylko do dziury i zasypać?... jak to tylko wyrównają ,to kości będą wystawać z trawnika! Jak tak dalej pójdzie ,to rybnicka historia będzie się zaczynać... ''...na początku dwudziestego pierwszego wieku,w jeszcze bardzo zacofanym Rybniku, rozpoczęto budowę centrum handlowego PLAZA...''
...RYBNIK...

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: SID »

Widać i archeologów nie tyczą słowa : To prawda, dłoń mało spracowana wrażliwsze ma dotknięcie. Ciekawe czy śpiewali kopiąc ?
SID

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: totalny szok !!!

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Art. pana Adriana Karpety:

http://nowiny.rybnik.pl/artykul,32247,r ... ntrum.html
13-08-2013
Archeolodzy rozkopali tzw. Wzgórze Akademickie w centrum Rybnika. Wykopali dwa doły, z których wystają ludzkie szczątki! Każdy może je zobaczyć! W mieście zawrzało.

O sprawie zrobiło się głośno w poniedziałek za sprawą forum internetowego Zapomniany Rybnik. "Dlaczego to nie jest w żaden sposób zabezpieczone i dlaczego nikt tego nie pilnuje? – pytali forumowicze, dołączając zdjęcia, na których widać kości! – Te zdjęcia chyba są z niedzieli. Na czas wolnego takie groby powinny być zabezpieczone, przykryte, a nie wystawiane na widok publiczny. Jestem w szoku – komentowała Małgorzata Płoszaj, pasjonatka tematyki żydowskiej.
Pierwsze podejrzenia padły na miasto, że gmina ciągnie sieć światłowodową. Rewelacje prostowała w poniedziałek wieczorem Lucyna Tyl, rzecznik prasowa magistratu. – Tam kopie grupa archeologów z Instytutu Prahistorii Wydziału Historii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu, a nie robotnicy. Mają pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach – pisała na Facebooku. I dodawała: – Rano będę rozmawiała na ten temat z wiceprezydentem Michałem Śmigielskim. We wtorek już uspokajała: – Jestem po rozmowie z dyrektorem muzeum i konserwatorem. Otrzymałam zapewnienie, że nie doszło i nie dojdzie do zbezczeszczenia szczątków. Te prace przebiegają w sposób zgodny ze standardami i procedurami – mówiła Lucyna Tyl.

Wczoraj wciąż trwały prace. W wykopach rzeczywiście widać kości. – To są pozostałości po zniszczonym cmentarzu. Są tu pojedyncze szczątki ludzkie. Groby "wychodzą" dopiero na dwóch metrach poniżej poziomu terenu – tłumaczył nam dr Artur Różański z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wszystko zostanie opisane i udokumentowane. – Nie chcemy wyciągać tych kości, ich miejsce spoczynku jest tutaj. Wszystkie pojedyncze kości, które były w warstwach powyżej, również zostaną zasypane – dodawał dr Artur Różański. Archeolodzy dodawali, że wykopy są oznaczone i ogrodzone taśmą. – Jeśli ktoś chce wejść, to nie jesteśmy w stanie tego powstrzymać, bo ochrony tutaj nie ma – mówili.
Bogdan Kloch, dyrektor muzeum, był zaskoczony szumem wokół wykopalisk. – Wiedzieliśmy przecież, że w miejscu tym był cmentarz, który został zniszczony w latach 70. To tak naprawdę było barbarzyństwo i bezczeszczenie zwłok! Archeolodzy odkryli ziemię, w której są ludzkie szczątki, dopiero głębiej, poniżej dwóch metrów, są całe groby. Ich nie będą ruszali, będą delikatnie kopali wokół. Gdyby odkryto cały szkielet, to można się zastanowić nad przeniesieniem go na cmentarz, pochówkiem. Pojedyncze szczątki zostaną jednak po prostu w ziemi. Możemy pomyśleć o upamiętnieniu tego miejsca, o tablicy itp. – mówił wczoraj Bogdan Kloch.

Wzgórze od dawien dawna mogło być miejscem kultu najpierw przedchrześcijańskiego, a potem chrześcijańskiego. W końcu XII stulecia, w czasach panowania Mieszka I Laskonogiego, wzniesiono tu kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W XV wieku przebudowano go w stylu gotyckim, a świątynia stała się matką rybnickich kościołów. Obok rozciągał się cmentarz, czynny do 1920 roku. Zlikwidowano go w końcu lat 70., na polecenie władz partyjnych.
– Odbywało się to w sposób mało cywilizowany. Z dnia na dzień nekropolię zamieniono w park – mówił w 2011 roku na łamach "Nowin" dyrektor Bogdan Kloch. To właśnie muzeum wyszło z inicjatywą prac archeologicznych. – Możemy się wiele dowiedzieć o życiu mieszkańców po zbadaniu szczątków kostnych, resztek trumien. Być może znajdziemy przedmioty codziennego użytku, precjoza, symbole religijne – tłumaczył wówczas dyrektor, gdy pytaliśmy, po co rozgrzebywać resztki grobów.
O tym m.in. piszemy w jutrzejszych "Nowinach".

Dwa cele wykopalisk
Dr Artur Różański, Instytut Prahistorii, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu: – Prace rozpoczęły się 5 sierpnia i potrwają do 23 sierpnia. Kwestią podstawową jest odkrycie i próba udokumentowania kościoła gotyckiego, który stał tutaj jeszcze w XVII. wieku, a później został rozebrany. Większość cegieł zużyto do budowy obecnej świątyni. Drugim celem jest próba odkrycia pozostałości pierwszego kościoła, który, wedle źródeł pisanych, stał już w 1180 roku. Widać, że potrzeba pozyskania cegieł była znaczna. Do głębokości dwóch metrów wszystkie mury są wybrane, dopiero głębiej są pozostałości gruzu , który jest śladem po fundamentach świątyni. W drugim wykopie mamy pozostałości po zniszczonym cmentarzu. Są połamane nagrobki, mur okalający cmentarz.




.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Stary cmentarz

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Załączniki
plutonowy.JPG
plutonowy.JPG (10.84 KiB) Przejrzano 1405 razy

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Re: Stary cmentarz

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

haha dobre ;)
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

mirka1958
Kapral
Posty: 195
Rejestracja: 6 wrz 2012, o 19:01
Lokalizacja: BRD

Re: Stary cmentarz

Nieprzeczytany post autor: mirka1958 »

Moja corka studiuje Archeologie w Uniwersytecie Philippsa w Marburg, podeslalam jej to wszystko o czym piszecie,
"za glowe sie zlapala" :shock: takie rzeczy nie maja prawa zaistniec. Kompletuje wszystko i razem z wykopaliskami w Gliwicach bedzie miala gotowa prace na temat-
" "Archeologia" na Gornym Slasku". W pazdzierniku planuje cala grupa wyjazd na Slask i oczywiscie tez do Rybnika.

Bardzo jestem dumna z Was,ze tak reagujecie.
Ja jestem ze starszego rocznika,tak mniej wiecej Januszowego :P , pamietam,ze kiedy zlikwidowali Stary Cmentarz,to my latalismy tam i czesto znalezlismy kosci
ludzkie. Jako dziecko odbiera sie to inaczej.
mireczka

ODPOWIEDZ