Rybnickie wieże ciśnień

Historia miasta i jego dzielnic
krypton
Kapral
Posty: 150
Rejestracja: 24 sty 2010, o 11:47
Lokalizacja: Rybnik-8
Kontakt:

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: krypton »

Ta druga to szyb z Ignacego

Awatar użytkownika
ramzes94
Starszy chorąży
Posty: 834
Rejestracja: 4 gru 2006, o 10:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: ramzes94 »

ta są dwie

Awatar użytkownika
ramzes94
Starszy chorąży
Posty: 834
Rejestracja: 4 gru 2006, o 10:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: ramzes94 »

wyprzedził mnie o klika sekund z postem

Awatar użytkownika
agik
Szeregowy
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2013, o 18:18

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: agik »

Wieża w psychiatryku:
Załączniki
Skończyły mi się baterie w aparacie i końcówka sesji ;) już została dokonana komórką
Skończyły mi się baterie w aparacie i końcówka sesji ;) już została dokonana komórką
SP_A0157.jpg (22.86 KiB) Przejrzano 1671 razy
016.JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Ode mnie wieża z Ignacego widziana z mojego domu, czyli z Chwałowic.

Muszę pokopać w kompie i odszukać zdjęcia wież, które stały w Chwałowicach.
Wieża w Niewiadomiu
Wieża w Niewiadomiu

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Co do "Ignaca" to planuję "Spacer z przewodnikem" na KWK Ignacy a niejako przy okazji wejście na wieżę.
I to we wrześniu już.

Piotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: adrian »

@agik, może nie jest to związane bezpośrednio z Rybnickimi wieżami ciśnień ale może Cię zainteresuje: http://io9.com/water-towers-that-became ... 1200747238

Pozdrawiam
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
agik
Szeregowy
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2013, o 18:18

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: agik »

adrian pisze:@agik, może nie jest to związane bezpośrednio z Rybnickimi wieżami ciśnień ale może Cię zainteresuje: http://io9.com/water-towers-that-became ... 1200747238

Pozdrawiam
Jasne, że mnie interesuje :)
I to interesuje mnie z wielu powodów. Nie tylko dlatego, że to wieże ciśnień, ale również dlatego, że dostały nowe życie.
Dla mnie to fascynujące.
Wiem, że często sposób, w jaki to nowe życie zostaje nadane, budzi wiele kontrowersji.
Ja się cieszę z każdej takiej próby. Nawet jeśli powstaje centrum handlowe, hotel, albo park rozrywkowy.
Przykłady mogłabym mnożyc. Browar w Rybniku, zagospodarowanie kopalni Kleofas, wieża ciśnień w Pszczynie, szyb Wilson, tyskie Browarium, tyski Browar Obywatelski ( ja Tyszanka jestem z urodzenia), tyska kuźnica... i masa, masa innych.
Kontrowersyjne jest zmienianie pierwotnego wyglądu obiektu. Ale może pora zejśc na ziemię? Przecież moduł zmiany nie jest typowym dla "naszych czasów"... Obiekty istniejące setki lat, też przechodziły metamorfozy na miarę swoich czasów... Dziś ich trwanie jest właśnie najbardziej pociągające. Trwanie mimo zmian. Czytałam niedawno, zę w końcu została sprzedana twierdza w Modlinie. A pierwszy przetarg organizowany był w 2005. W końcu wyrażono zgodę na pewne adaptacje dla celów komercyjnych. Brawo, za zetkniecie szarych komórek konserwatora! Z całym szacunkiem dla szacownych murów, ale aż tylu mamy milionerów, który by sobie kupili coś, tylko po to, żeby władowac w to ciężką kasę i cieszyc się, że mają?
Ja tam wolę, zeby dostało drugie życie, z wyciśniętym piętnem gustu, czy upodobań nowego właściciela, niż żeby straszyło odłubanym tynkiem, powybijanymi szybami i widmem dawnej świetności. Ruiny mają też bardzo krótką żywotnośc...
A z drugiej strony- jeśli się znajdzie jakiś pasjonat, który z siekierą się porywa na słońce, chcąc uratowac, zachowac, ocalic- też jest krytykowany- za brak skuteczności działania na przykład. Czy naprawdę jedyne, co każdemu wychodzi- to krytykowanie?
Czasem jedynie bolą mnie zęby od nachalnej komercji w stylu "wioska tańczy, wioska śpiewa", ale może to ja się nie znam.
No i jeszcze jest coś takiego, co ja nazwałabym krajobrazem osobistym. Jakąś taką tęsknotą za zapamiętaną przestrzenią.
To rzeczywiście porusza jakieś nostalgiczne, rzewne struny, że się czasem płakac chce.
Miałam takie miejsce. Niedaleko osadników kopalni Jankowice. Taka różana skarpa. Jeździłam tam na rowerze od lat, w celu pozyskania cennego surowca- płatków róży, które przerabiam na konfiturę i na ocet. I ... nie ma mojej skarpy... Znaczy skarpa jest, ale róże wycięte. Czemu?

A wracając do tematu wież :)
Adrian, w Twoim linku są zagraniczne, ale w Polsce też mamy takie przykłady.
Lata całe jeździłam po Polsce, większośc miast, miasteczek i osad zeszłam na butach i na kołach ;) - i z tego co ja widziałam, to tak:
- wieża ciśnień w Grudziądzu- przerobiona na mieszkanie - bajka :)
- wieża ciśnień w Kwidzynie- miałam tam klientkę. Miała w niej sklep ogrodniczy :) Wieżę kupili jej rodzice. Nie wiem, czy sklep nadal istnieje, bo z tego co mi mówiła, chcieli tam zrobic bar.
- wieża ciśnień w Olsztynie- jest w niej obserwatorium astronomiczne. No WOW!
- wieża ciśnień Lubinie- ścianka wspinaczkowa.
- wieża ciśnień we Wrocławiu- to w ogóle jedna z najpiękniejszych wież, jakie widziałam. Jest w niej kawiarnia, sklepik, taras widokowy.
- wieża ciśnień w Pszczynie- restauracja i pub.
- wieża w Białowieży- hotelik.
- wieża- na Ignacu ;))))- punkt widokowy. Jeszcze tak a propos tej wieży. Pani, która tam dyżuruje jest bardzo miłą gawędziarką. Opowiada w taki miły, niewymuszony i bezpośredni sposób o całym obiekcie. I m. in. - opowiadała o tym, jak z komina kotłowni powstała najpierw wieża ciśnień, później wieża była już niepotrzebna, ale zarysowały się perspektywy otrzymania pieniedzy na remont, oraz opowiadała o planach :) - między innymi zastanawiano się, czy nie urządzic tam kawiarenki. I mówi- no, ale problem z toaletą...I mówi- no, panowie, by nie mieli aż takiego problemu, wystawili by co tam trzeba przez te okienka, ale z paniami gorzej, hi. BARDZO chciałabym takie rozwiązanie móc ujrzec na własne oczy, hi.

Do niektórych z tych obiektów dysponuję zdjęciami.

Dziś czytałam, że odnośnie pięknej wieży ciśnień w Raciborzu istnieją plany, by urządzic tam sciankę wspinaczkową- wewnątrz. No i sama jestem w kropce... Dobrze, ze zostanie wyremontowana, zę bedzie służyc... ale taka piękna wieża i scianka?

Na Prostą się jeszcze nie wybrałam...
Celebrowałam w sobie doła, ale teraz postanowiłam go ostatecznie kopnąc w d*** i w przyszłym tygodniu się wybieram :)

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

agik pisze: Na Prostą się jeszcze nie wybrałam...
Celebrowałam w sobie doła, ale teraz postanowiłam go ostatecznie kopnąc w d*** i w przyszłym tygodniu się wybieram :)
To masz na zachętę. Zdjęcia z 2007 roku.
Wieża ciśnień (5).JPG
Wieża ciśnień (6).JPG
Wieża ciśnień (17).JPG
Wieża ciśnień (31).JPG

Awatar użytkownika
agik
Szeregowy
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2013, o 18:18

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: agik »

Dziękuję :)
To mi jeszcze powiedz, czy tego włąsciciela to mam jakoś z partyzanta wziac? ;>
Czy jak?

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Hmm, nie wiem co masz na myśli, ale sądzę, że miły uśmiech, dużo zagadywania i partyjka szachów :mrgreen: może pomóc.

Awatar użytkownika
agik
Szeregowy
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2013, o 18:18

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: agik »

eee, w szachy nie gram. Obaziłam się ;>
Ciagle tylko przegrywałam...

Spróbuję się tam dostac :)

Oczywiście- napiszę :)

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wypada mi tu dać historyczne zdjęcia nieistniejących już wież chwałowickich. Jedną - tą przy familokach, bardzo dobrze pamiętam. Została rozebrana, gdyż groziła zawaleniem.

Wszystkie poniższe zdjęcia już tu są na forum, ale w różnych wątkach (nie wieżowych).
Chwałowice wieża ciśnień.jpg
hałdy Chwałowice.JPG
Chwałowice 001.JPG
stare zdjęcie familoki.JPG
Druga wieża ciśnień stała na terenie kopalni. Nie wiem kiedy została rozebrana.
Chwałowice kopalnia.jpeg
wieże ciśnień Chwałowice.JPG
kopalnia pocz. XX wieku.JPG

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: adrian »

_hipcia pisze:Wypada mi tu dać historyczne zdjęcia nieistniejących już wież chwałowickich. Jedną - tą przy familokach, bardzo dobrze pamiętam. Została rozebrana, gdyż groziła zawaleniem.
Pamiętasz może w którym roku ją rozebrano?

Pozdrawiam,
Adrian
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

adrian pisze: Pamiętasz może w którym roku ją rozebrano?
Mam przerwy w mieszkaniu w Chwałowicach ;-) ale kojarzy mi się,, że to były lata 80-te. Może KLAUS będzie pamiętać.

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Hmm, mieszkałem w Chwałowicach przy 1 maja w latach 90tych, ale wtedy byłem bajtlem i mało co pamiętam. Jednak mam dziwne wrażenie, że było w oznaczonym na czerwonym miejscu coś czego teraz nie ma ;-) Nawet ta lokalizacja by się zgadzała z poprzednimi zdjęciami, że stała tam wspomniana wcześniej wieża ciśnień.
chwalowice-wieza-cisnien.png
Pewnie troszkę starsi ode mnie powiedzą nieco więcej na ten temat.

Pozdrawiam,
Adrian
_hipcia pisze:
adrian pisze: Pamiętasz może w którym roku ją rozebrano?
Mam przerwy w mieszkaniu w Chwałowicach ;-) ale kojarzy mi się,, że to były lata 80-te. Może KLAUS będzie pamiętać.
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3911
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Dokładnie, stoi tam jeszcze przybudówka z tej wieży.

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Dzięki Afro. W między czasie popytałem i tak jak piszesz. Stała właśnie tam :-)
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
agik
Szeregowy
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2013, o 18:18

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: agik »

Szkoda, że już ich nie ma...

Tę w psychiatryku pewnie też rozbiorą. :(

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Gdybym miał kilka milinów euro to mielibyśmy punkt spotkaniowy ZR w tej wieży :(
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
agik
Szeregowy
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2013, o 18:18

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: agik »

Jak ja bym miała te kilka milionów, to bym w niej zamieszkała :)
Ale- owszem- mogę siię zgodzic na otwarty na ZP salon na dole :)

aaa... I jeszcze musiałaby byc winda, bo niespodziewanie się okazało, że cierpię na lęk wysokości. Przy schodzeniu z wieży na Ignacu, miałam pełno w galotach i kolejny raz się już nie odważyłam wejśc.

Ewentualnie- mogłabym zamieszkac też w wiezy w Szopienicach, hi.
Oba miejsca są podobnie mroczne...

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Byłaś w wieży w Giżycku? Podobna do naszej z fantastyczną, klimatyczną kawiarnią.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
agik
Szeregowy
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2013, o 18:18

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: agik »

Nie, nie byłam jeszcze...
Pewnie kiedyś pojadę, bo szmergiel na punkcie wież jest silniejszy niż wszystko inne.

Ale za - bodajże- 24 miliony (złotych ;>) można kupic wieżę we Wrocławiu- przepiękną, odremontowaną.
Może w przyszłym miesiącu, hi :)

W Pszczynie też jest restauracja w wieży ciśnień. Wiem, ze zdania na jej temat są podzielone, niemniej jednak mnie się podoba BARDZO :)


Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Cześć, bardzo fajny blog. Już na dzień dobry zanęciłaś mnie do odwiedzenia Pszczyny. Wystrój pszczyńskiej wieży jest po prostu rewelacyjny! Jaka szkoda, że nasza wieża w psychiatryku nie miała tyle szczęścia.
Piec&Huta

ODPOWIEDZ