Tunel prowadzący od zamku do kościoła akademickiego

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Tunel prowadzący od zamku do kościoła akademickiego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Czy ktoś słyszał cokolwiek o rzekomym podziemnym połączeniu pomiędzy dzisiejszym Sądem Rejonowym, a kościołkiem akademickim na wzgórzu?

Moim zdaniem istnienie podziemnego obiektu, o takiej długości bez żadnych czerpni powietrza i na dodatek w tak niesprzyjających geologicznie warunkach jest niemożliwe. Ale słyszałem od pewnych starszych mieszkańców Rybnika (nie chcę tu konkretnie wymieniać), że ponoć taki tunel istniał. Poza tym dowiedziałem się od Pani Konserwator Zabytków, że pewnego czasu w Rybniku przy ulicy Hallera (koło sądu) zapadła się ziemia, i wtedy odkryto istnienie tunelu wysokiego na ok. 1,5 metra, prowadzącego w kierunku rynku, niestety dokładnej lokalizacji nie była mi w stanie podać. Podobno aktualnie jest on wykorzystany do poprowadzenia kabli teletechnicznych.

Jeśli ktoś słyszał jakiekolwiek plotki, legendy, czy jakiekolwiek inne przesłania na ten temat to bardzo proszę napisać w tym temacie. Według mnie każda plotka czy legenda, ma w sobie ziarno prawdy, więc bardzo proszę o pomoc.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Tunel prowadzący od zamku do kościoła akademickiego

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Tunel jest - z kościoła akademickiego do ulicy Cegielnianej :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Tunel prowadzący od zamku do kościoła akademickiego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

A gdzie w tym kościele jest do niego wejście? Bo rozmawiałem dzisiaj z księdzem, który zna ten kościół i powiedział mi, że nie zauważył żadnego wejścia. Mówił natomiast, że pod podłogą znajduje się jedynie prostokątna krypta.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Tunel prowadzący od zamku do kościoła akademickiego

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Z krypty - do schodów. Jakieś 70-80 metrów
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Tunel prowadzący od zamku do kościoła akademickiego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

A widział pan to osobiście, czy tylko z opowiadań?

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Re: Tunel prowadzący od zamku do kościoła akademickiego

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Mój TW który w dawnych czasach prowadził roboty budowlane
u Wizytek twierdzi, że odkryli wejście do tunelu który biegł mniej więcej
od "Akademickiego" do Rynku. Wejście zostało następnie zamurowane.

Piotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Tunel prowadzący od zamku do kościoła akademickiego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Ok. To już jest jakiś trop :) , a mówił może jaki ten tunel był? Bo jeśli ceglany, to mógłby być poniemiecki.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Tunel prowadzący od zamku do kościoła akademickiego

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Podczas kopania kanalizacji czy jakiegokolwiek grzebania w ziemi nie powinien taki tunel wyjść? Przecież raczej nie wykonywali go metodą górniczą - więc płytko musiałby leżeć. A jeśli by się pojawił to powinna być już dawno z tego sensacja.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Tunel prowadzący od zamku do kościoła akademickiego

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Nie bylo kiedys na forum fotek czegos podobnego? Ktorys z forumowiczow porobil foty gdy w czasie kopania rowu na cos tam natrafili na jakis murowany kanal-korytarz.

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Tunel prowadzący od zamku do kościoła akademickiego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Załóżmy, że tunel z krypty kościoła akademickiego do schodów przy ulicy cegielnianej istnieje. To jakie miałoby być jego przeznaczenie? Poza tym plotkę, że istnieje tunel z sądu do kościoła możemy wykluczyć ponieważ jest to za duża odległość (ok. 900 m w linii prostej). Myślę, że istniało kilka mniejszych tuneli jak ten w okolicach ulicy Hallera i ten z krypty kościoła akademickiego. Pozostaje ustalić kto je wybudował i czemu miały służyć.
Załączniki
Oznaczenia takie same jak na drugim zdjęciu, za wyjątkiem zielonej linii, którą oznaczyłem trasę rzekomego tunelu zamek - krypta kościoła akademickiego.
Oznaczenia takie same jak na drugim zdjęciu, za wyjątkiem zielonej linii, którą oznaczyłem trasę rzekomego tunelu zamek - krypta kościoła akademickiego.
Na żółto zaznaczyłem krawędź zbocza, a na czerwono przewidywaną trasę tunelu.
Na żółto zaznaczyłem krawędź zbocza, a na czerwono przewidywaną trasę tunelu.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Tunel prowadzący od zamku do kościoła akademickiego

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Śmiem wątpić w istnienie jakichkolwiek długich tuneli w Rybniku - pełno stawów,cieków wodnych
Ale chciałbym się mylić :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Klaus BOLS
Starszy kapral
Posty: 269
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 09:51
Lokalizacja: Rybnik

Re: Tunel prowadzący od zamku do kościoła akademickiego

Nieprzeczytany post autor: Klaus BOLS »

Byłem w tym roku w krypcie kościoła akademickiego, właśnie przy okazji budowy. Nie widziałem żadnego tunelu. Chyba, że jest zamurowany i ładnie zapacykowano ślady murarki. Jest spora krypta ciągnąca się przy lewej ścianie kościółka od wrót aż pod ołtarz. ma szerokość około 2-2,5m
Klaus w dom, Bóg w dom

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Tunel prowadzący od zamku do kościoła akademickiego

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Może nazwa "tunel" jest przesadzona - wyjście z krypty kościoła (tego staaarego) na zewnątrz.
Inne tunele mnie nie przekonują.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Tunel prowadzący od zamku do kościoła akademickiego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Klaus BOLS pisze:Byłem w tym roku w krypcie kościoła akademickiego, właśnie przy okazji budowy. Nie widziałem żadnego tunelu. Chyba, że jest zamurowany i ładnie zapacykowano ślady murarki. Jest spora krypta ciągnąca się przy lewej ścianie kościółka od wrót aż pod ołtarz. ma szerokość około 2-2,5m
Jakim cudem udało się panu tam wejść? Przecież ksiądz, który tam urzęduje i Pani Konserwator Zabytków powiedzieli mi, że wejście do krypty jest przykryte bardzo ciężką płytą ważącą podobno tonę. Natomiast robotnicy podczas remontu i jeszcze jakieś inne zainteresowane osoby zaglądały do krypty tylko przez niewielką szczelinę znajdującą się w tej płycie. Podobno sanepid nie zgodził się na otwarcie tej krypty.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Tunel prowadzący od zamku do kościoła akademickiego

Nieprzeczytany post autor: woytas »

fiu fiu...
teraz się tłumacz :)

Generalnie na forum mówimy sobie przez Ty :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Klaus BOLS
Starszy kapral
Posty: 269
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 09:51
Lokalizacja: Rybnik

Re: Tunel prowadzący od zamku do kościoła akademickiego

Nieprzeczytany post autor: Klaus BOLS »

Nie było mnie tam!

Żartuję :]

"byłem" to też może dużo powiedziane. Ale widziałem dośc dokładnie.

Szczelina była dość spora, tak, że można było wsadzić głowe i jeszczę trochę, poświecić i pooglądać co też tam się znajduje. (To byłem czy nie byłem? :P) Dziura nie była w płycie bo ta jest kamienna jednolita. Otwór rozkuty był obok płyty w ceglano kamiennej podstawie zamknięcia krypty.

Przychodzili różni ludzie oglądać, zaglądać gdy było rozkute tylko troszeczkę. Więc schodzili się inżyniery, konserwatory, prezydenty, dyrektory...

Był ja, widział ja, bo pracował ja tam od początku do końca remontu.


Tak na marginesie, pani konserwator wie o tym kościółku tyle co jest tam napisane na tablicy informacyjnej.
Klaus w dom, Bóg w dom

ODPOWIEDZ