Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Czy wiecie coś bliższego na temat tej kamienicy, która chyba jest we władaniu kolejowym? Stoi ona sobie na uboczu przy torach kolejowych, w pobliżu ronda pod KBO. Jest bardzo zaniedbana, ale zamieszkała. Wygląda jakby ciut z innej epoki, tzn. z epoki, gdy nie styropianowano wszystkiego i nie obciepywano "szlachetnym" tynkiem.
Widok od strony torów
Widok od strony torów
Z przodu
Z przodu
Drzwi
Drzwi
Z tyłu
Z tyłu
kamienica (2).jpg
Czy ktoś coś wie na temat dawnych mieszkańców? Czy ktoś coś słyszał o tym miejscu?

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: janusz »

byłem w tym budynku :arrow: 10-15 lat temu mieszkała tam starsza pani :|

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dzięki Janusz za zainteresowanie.
Kilka tygodni temu rozmawiałam z panią, która mieszkała w tym domu jako dziecko (w tym i w czasie wojny). Miała wówczas kilka lat (nie chciałam pytać o wiek, ale sądzę, że wczesnoszkolny lub późnoprzedszkolny przypadał na lata 40-te) i choć coś pamięta z tamtych czasów, to jednak nie wszystko. Otóż ta pani podała mi informacje iż jej rodzice przechowywali w domu dziewczynkę Żydówkę, która miała na imię Ada. Ponoć była ruda i miała kręcone włosy :mrgreen:
Wszystkie te rewelacje są dla mnie ze znakiem "ponoć" czy też "być może", ale już się nauczyłam, że te nieprawdopodobne, też mają w sobie wiele prawdy i nie należy ich olewać.
Dlatego to co tu napiszę poniżej bierzcie jako te "ponoć".
Otóż dziewczynka miała na imię Ada, a na nazwisko Schwerdt. Do tego domu, czyli i rodziny mojej rozmówczyni trafiła chyba ze Skrzyszowa. A przynajmniej z tą miejscowością jest kojarzona. Wojnę przeżyła, ale dlaczego wyjechała później do Niemiec moja znajoma (a właściwie znajoma taty) nie wie. Wie, że wyjechała chyba do Regensburga. Kiedy? Why? Z kim? To pytania na razie bez odpowiedzi.
W czasie wojny za tą kamienicą było niemieckie przedszkole ( :?: ) i Frau Marie coś podejrzewała - tak pamięta znajoma. Myślę, że to przedszkole mieściło się w barakach, które nadal stoją i obecnie są w nich jakieś kolejowe administracje (zdjęcia mam ciemne, ale zmrok zapadał).
Gdy przychodzili znajomi, to Ada była ukrywana za szafą i nie mogła wychodzić.
baraki.jpg
baraki (1).jpg
Tyle wiadomości, które uzyskałam od rozmówczyni. Aaaa, jej tato był zawiadowcą na stacji w Rybniku.
I teraz moje śledztwo. Otóż z Regensburgiem związane jest nazwisko Schwerdt i to mocno. Przewodniczącym gminy żydowskiej przez wiele lat w tym mieście był Otto Schwerdt (ocalały z Auschwitz), ale już nie żyje. Jego ojciec Max (również ocalały z Holokaustu) był w Regensburgu (po wojnie) jakimś biznesmenem, też nie żyje od 1955 r. W ich rodzinie żadnej Ady nie było, bo wsio już prześledziłam.
Napisałam więc do tamtejszej gminy żydowskiej, może oni coś mają w swoich zapiskach.
Czekam na odpowiedź.

Wiecie... w Rybniku jest wiele zagadek i tajemnic, o których się filozofom nie śniło. Tylko ludzie się nadal boją o nich mówić. Oczywiście mam na myśli zagadki żydowskie, bo to nadal temat tabu dla większości.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Znajac Twoja dociekliwosc w tym co robisz to mysle ze i ta zagadke rozwiazesz :)

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: woytas »

swietna historia :)
tak blisko nas
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Brawo :brawo: Hipcia Ty to masz nosa :) czekamy na nowe dane :brawo:

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Wg. Wikipedii OTTO SCHWERDT zamieszkal w 1936 roku w Katowicach. W maju 1943 zostal aresztowany i wywieziony do Oswiecimia. On i jego ojciec przezyli. Matka, brat i siostra zgineli. Dalej tak jak hipcia pisala byl przewodniczącym gminy żydowskiej w Regensburgu.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Alojz pisze:Wg. Wikipedii OTTO SCHWERDT zamieszkal w 1936 roku w Katowicach. W maju 1943 zostal aresztowany i wywieziony do Oswiecimia. On i jego ojciec przezyli. Matka, brat i siostra zgineli. Dalej tak jak hipcia pisala byl przewodniczącym gminy żydowskiej w Regensburgu.
Tak. To była bardzo zasłużona osoba dla Regensburga. Ale myślę, że trop do Ady wiedzie przez macochę Otto, czyli drugą żonę Max'a. Otóż nazywała się Rachela. Znalazłam, iż była z domu Siegel.
A babcia mojej rozmówczyni rybnickiej też była z domu Siegel :wink:
Takie dywagacje. Odpowiedzi z Regensburga nie mam. :roll:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

_hipcia pisze:Odpowiedzi z Regensburga nie mam. :roll:
Odpowiedź z Regensburga nadeszła już jakiś czas temu. Niestety w gminie żydowskiej niczego nie wiedzą. Podano mi @ do córki Otto Schwerdta, napisałam, ale cisza.

Nie mam więcej pomysłów, gdzie jeszcze mogłabym szukać :|

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Przed chwilą dostałam @ od córki Otto Schwerdta :brawo: :mrgreen: :D a w tym mejlu na razie najważniejsze dla mnie zdanie:
The story about Ada is true.
(Historia Ady jest prawdziwa). :brawo: Czyli wiemy tyle, że w tej kamienicy w czasie wojny mieszkała dziewczynka-Żydówka i wiemy, że czas się spieszyć, bo ludzie się starzeją i...

Zaraz piszę odpowiedź :) Ten nasz Rybnik to ma te swoje malutkie tajemnice, co nie?

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

_hipcia pisze:
Wszystkie te rewelacje są dla mnie ze znakiem "ponoć" czy też "być może", ale już się nauczyłam, że te nieprawdopodobne, też mają w sobie wiele prawdy i nie należy ich olewać.
Dlatego to co tu napiszę poniżej bierzcie jako te "ponoć".
Otóż dziewczynka miała na imię Ada, a na nazwisko Schwerdt.

"Ponoć" już nie jest "ponoć", ani "być może" :mrgreen: Od wczoraj wiem, że Ada nadal żyje i mieszka w Izraelu. Staram się usilnie, by dostać namiary na nią.
Może się uda rozwikłać zagadkę tej kamienicy :?:
19.12.2013 (41).JPG

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Alojz pisze:Znajac Twoja dociekliwosc w tym co robisz to mysle ze i ta zagadke rozwiazesz :)
a nie mowilem :)

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Alojz pisze:
Alojz pisze:Znajac Twoja dociekliwosc w tym co robisz to mysle ze i ta zagadke rozwiazesz :)
a nie mowilem :)
:mrgreen: Powinieneś dodać "Ja wiedziałem, że tak będzie, yhy, yhy" :mrgreen:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

No niestety... :cry: Starsza pani, czyli Ada, nie wyraziła zgody na to bym dostała jej @, czy też telefon. Przekazano mi, że nie chce wracać do tamtych strasznych czasów. Czy chcę, czy nie chcę, jej wola zostanie uszanowana. Wiem tyle, co Wam tu przekazałam i tak już chyba zostanie.
Napisałam do jej krewnej, tak na wszelki wypadek, by nie mieć do siebie pretensji, że nie próbowałam, ostatni list-prośbę. Wątpię, czy to pomoże :|
Tajemnica domu nie zostanie wyjaśniona - mam 1% nadziei, że "na razie".

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

I kto by pomyslal ze odnalezienie osoby okaze sie latwiejsze niz sklonienie jej do "zeznan".

Awatar użytkownika
Gabcia
Szeregowy
Posty: 8
Rejestracja: 21 kwie 2014, o 06:34
Kontakt:

Re: Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: Gabcia »

Szkoda..no ale cóż...może..może...się zdecyduje. Nigdy nie wiadomo.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Czasem znienacka życie pisze ciąg dalszy...

Otóż lecę sobie ja samolotem na pogrzeb wujka i by ograniczyć stres, który jest porównywalny do wód Pacyfiku, czyli makabrycznie wielki, czytam książkę. Jaką ja mogę czytać książkę? Wiadomo :mrgreen: Czytam taką fest hardkorową, która w każdej sekundzie lotu wtłacza mi do głowy myśli, że były na świecie gorsze rzeczy niż turbulencje.
książka w której jest o Adzie.jpg
książka w której jest o Adzie.jpg (22.71 KiB) Przejrzano 2130 razy
Oczywiście czytam dla samego odgonienia myśli, a nie zapamiętania. Tu zamordowano tylu, tam wydano tylu. Itd. Tu nazwisko, tam relacja ocalałego, straszne szczegóły, potworne rzeczy, o których Polacy wolą (jako naród w całości) zapomnieć.

I nagle prask! Znajome nazwisko. Przytoczone przez autorkę dwa zdania ocalałej. Czytam jeszcze raz. Wieś Rybniki? Dodam, że cała książka dotyczy tylko losów Żydów szukających pomocy na wsiach - o miastach w niej ani słowa.
Ada relacja.jpg
Raczej rzadko czytam przypisy, bo mnie wkurzają. Tym razem idę do stosownego odnośnika.
Ada przypis.jpg
Z przypisu wynika, iż relacja ocalałej jest w Yad Vashem, że brak dokładnej lokalizacji miejsca gdzie ukrywała się dziewczynka. Sądzę, że przez pomyłkę przy składaniu relacji i podaniu przez Adę nazwy miejscowości "Rybniki", autorka książki uznała, iż chodzi o jakąś wieś koło Białegostoku. A ja wiem, że chodzi o nasz Rybnik.
Ot, takie uzupełnienie do historii wysłuchanej dwa lata temu.

Awatar użytkownika
CRAZY !!!!!!
Sierżant
Posty: 432
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 16:39
Lokalizacja: Rybnik

Re: Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: CRAZY !!!!!! »

...ja już kiedyś jakąś taką historię słyszałem (czytałem) to chyba chodzi o Rybniki na Białorusi ... teraz ta wieś ma nazwę chyba Górski (spolszczone)...
...RYBNIK...

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Taka wiś jest też na Ukrainie https://pl.wikipedia.org/wiki/Rybnik_(Ukraina)

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Jest taki dom... Czy ma jakąś tajemnicę?

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Prowadzę historię Ady na Szufladzie w formie serialu. Mam jeszcze nowe fakty, ale te dopiero ujawnię (niestety niektóre pominę) w najbliższym czasie.

http://szufladamalgosi.pl/ada_trailer/
http://szufladamalgosi.pl/ada-odcinek-1/
http://szufladamalgosi.pl/ada-odcinek-2/
http://szufladamalgosi.pl/ada-odcinek-3/

ODPOWIEDZ