Zagadka Wandy

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Zagadka Wandy

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Poszukuję pewnego miejsca w Rybniku oznaczonego zygzakiem na załączonej mapce. Sprawdzałem w terenie, w google`u, mapach bing`a itd. itp. i nigdzie nie pasuje mi układ ulic i za bardzo ich nazewnictwo. Podejrzewam, że zostały zmienione nazwy ulic, ponieważ ta mapka jest z lat ok. 1960. Bardzo proszę o pomoc w rozwikłaniu tej zagadki.

P.S. w załączniku nr. 2 dołączam mapkę google earth z zaznaczonymi ulicami:
- zielonym kolorem ul. Mieszka I
- czerwonym kolorem ul. Zebrzydowicka
- żółtym kolorem ul. Wandy
Załączniki
zagadka wandy.JPG
widok google.JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Wandy

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Róg Zebrzydowickiej i Kardynała Kominka. Stoją tam takie starsze bloki, czy też bardziej domy wielorodzinne. Może to jakiś LSR?

Za zrzutach z geoportalu Ci to pokazuję:
Zebrzydowicka.JPG
kataster.JPG

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: Zagadka Wandy

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

To są te tzw. bloki kolejowe na ul. Obrońców Rybnika. Pewnie jest tam jakiś LSR.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Wandy

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Dziękuję za pomoc, ale to, czego szukam, to nie LSR tylko szczelina przeciwlotnicza (LSD), więc jest ten problem, że nie może być blisko budynku (takie minimum to 2 metry + połowa wysokości budynku). Jest a raczej była tak duża jak ta w dzielnicy, Paruszowiec-Piaski przy SP3.

Z posiadanej mapy OC nie pasują mi nazwy i układ ulic, nie ma tam także jakiegoś większego niezabudowanego kawałka ziemi. Ci, co tworzyli te schematy byli chyba pijani i pomylili nazwy ulic i ich układ, albo aż tak diametralnie zmienił się stan zabudowań. Zazwyczaj jak sprawdzałem dane ewidencyjne zlikwidowanych szczelin to wszystko mniej więcej się zgadzało, a tu wogóle.

Tak, więc naniosłem plan OC na plan miasta RSIP i na upartego by pasował, ale nie podoba mi się ta droga zaznaczona żółtą elipsą, ponieważ wogóle nie pasuje do planu miasta. Poza tym czy ktoś wie, w którym roku został zbudowany budynek oznaczony zielonym kółkiem z iksem w środku? Bo gdyby nie byłoby go w latach od 1960-1983 to byłby tam spory kawałek działki, na której z powodzeniem mógłby się zmieścić ten obiekt (powinien zajmować powierzchnię odpowiadającą rozmiarowi boiska szkolnego - w załączniku 3 dołączam schemat szczeliny z SP3 na którym widać wielkość szczeliny p.lot względem boiska).
Załączniki
teoria Wandy.JPG
Szczelina Wandy.JPG
Umiejscowienie schronu na planie RSIP.JPG

Lonewolf
Szeregowy
Posty: 48
Rejestracja: 5 lis 2011, o 21:17
Lokalizacja: Radlin/Syrynia

Re: Zagadka Wandy

Nieprzeczytany post autor: Lonewolf »

Moze tak bedzie lepiej kolorem pomarańczowym :) Na starych mapach układ ulic jest inny. Moze sie myle ale tamten rejon zostal chyba na nowo "podziałkowany" stworzono na nowo układ dróg i zagospodarowanie terenu, kosciół tez był budowany chyba po wojnie ulicy budowlanych tez wcześniej nie było. Po drugie ten plan lokalizacyjny jest tylko szkicem a nie mapa wiec nie jest w skali a tylko poglądowo rozrysowany.
Załączniki
widok google.JPG

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Wandy

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Zagadka Wandy rozwiązana.
Okazało się, że szczelina przeciwlotnicza zlikwidowana w 1983 roku znajduje się na terenie parkingu gazowni przy przystanku ZTZ. Od mieszkańców okolicznych budynków dowiedziałem się, że jedno z wejść było na prawo od przystanku, więc mogłem skorelować plan schronu względem działki. Okazało się także, że plan tego schronu jest taki sam jak ten w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Na miejscu nie ma niestety żadnych śladów schronu.
Załączniki
Szczelina Wandy plan.JPG

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: Zagadka Wandy

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Pamiętam, że podczas naszych poszukiwań trzeciego schronu polowego w Rybniku pojawiały się wersje, że był on właśnie w tym miejscu (parking gazowni). Tak więc jeżeli coś jest betonowego w ziemi to dla większości ludzi to "schron" lub "bunkier".
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Wandy

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

No niestety tak się głupio przyjęło, że schron i bunkier to samo. Wg mnie schronem powinno się nazywać obiekty związane z ochroną ludności, a bunkrem typowo militarne. Czytałem niedawno na ten temat taki ciekawy artykuł, w którym autor podjął się próby wyjaśnienia tego problemu: http://tajemnicze-fortyfikacje.prv.pl/b ... chron.html . Czy do końca udało mu się to wyjaśnić to inna bajka, ale myślę że jest warty przeczytania. Poza tym istnieją jeszcze inne terminy używane przez fachowców z OC takie, jak np. ukrycie czy szczelina p.lot. Ostatnio nawet dowiedziałem się, że na terenie Rybnika istniało podobno coś takiego jak bojowe szczeliny p.lot, w których istnienie osobiście wątpię.

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Wandy

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Dane z ewidencji obiektów ochronnych:

Szczelina przeciwlotnicza dla ludności cywilnej, wybudowana przez Niemców w 1944 roku.
Lokalizacja: na terenie parkingu gazowni.
Wykonanie: ściany i strop wykonane z kręgów betonowych.

Dane techniczne obiektu:
- Ukrycie Typ I
- wytrzymałość stropu to: 2t/m²
- powierzchnia ogólna: 106,5 m²
- powierzchnia użytkowa: 90,5 m²
- pojemność (szacunkowa wg. wzorów OC): 128 osób
- czerpnie powietrza: 15 sztuk typ grawitacyjny
- ilość wejść/wyjść: 3
- instalacja sanitarna: brak
- instalacja elektryczna: brak

Schron zdjęto z ewidencji obiektów ochronnych w grudniu 1983 roku. Obecnie na miejscu nie ma żadnego śladu po schronie. Obiekt ten był tej samej konstrukcji oraz wykonany był wg tego samego planu, co ten w dzielnicy Paruszowiec-Piaski (Wolna 17), z tym wyjątkiem, że został prawdopodobnie trochę zmniejszony podczas budowy.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Wandy

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

hej,

jeden z naszych fanów z Fb napisał dziś do nas taką wiadomość:
Dzień Dobry,
taka sytuacja - na przeciwko gazowni na zebrzydowickiej jest parking (dla kopar z gazowni) a wcześniej był tam skwerek a wcześniej... bunkier (lub jakies inne umocnienia - nie znam sie za bardzo) Był (jest?) na 100% bawiłem sie tam 30 lat temu a i moja mama jest tego pewna.
pomyślałem, ze skoro tam kopią (wymieniaja chyba rury ciepła) to może jest okazaja, żeby zobaczyć pozostałości tego bunkra.
Jeśli to info jest bezwartosciowe to przepraszam
Może nie jesteście na wakacjach i sobie tam podskoczycie ;-)

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Wandy

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

No jasne że tam podskoczymy :) Świetna wiadomość - dzięki za info.

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Re: Zagadka Wandy

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

A nie pomyliło się komuś to z zasypanym schronem kilkaset metrów dalej?
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: Zagadka Wandy

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Byłem tam dzisiaj na miejscu. Zagadnąłęm sympatycznego pana, który wykonywał prace spawalnicze w wykopie. Wygasił palnik i grzecznie porozmawialiśmy. Wykop pod kanał ciepłowniczy nie odsłonił jakiegokolwiek elementu tzw. "schronu", jednakże wykop ten tylko częściowy przechodzi przez działkę i tylko elementarnie odsłania "zawartość podziemia". Otworzył mi nawet główny kolektor i nie omieszkałem tam wejść (po wyjściu zmazany jak świnia!), ale nic ciekawego tam niestety nie było.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

ODPOWIEDZ