Zapomniany Rybnik - historia miasta • Zobacz wątek - Maks Richter - budowlaniec z Hallera
Teraz jest 18 lis 2017, o 11:27

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Autor Wiadomość
Nieprzeczytany postNapisane: 3 maja 2014, o 16:55 
Generał broni

Mam taką zagwozdkę, jak się możecie domyślać, żydowską :mrgreen:

Otóż na ul.Hallera, według ksiąg teleadresowych pod numerem 26 (co wypada na budynek, gdzie dziś jest kwiaciarnia naprzeciw piekarni p.Pierchały) była firma budowlana Maksymiliana (Maksa) Richtera.

Załącznik:
Richter 1937.jpg
Richter 1937.jpg [ 72.51 KiB | Przeglądane 421 razy ]

Maks Richter był niemieckim Żydem, wysoko postawionym we władzach gminy izraelickiej. Z pism, które nasze miasto otrzymało z Wydziału Administracji UW w K-cach, wynika, iż jego wybór na członka zarządu nie był mile widziany, bowiem uznawano go jako bardzo proniemieckiego (mowa o początku lat 30-tych).
W 1938 roku pod jego mieszkanie podłożono petardy, o czym pisała nie tylko antysemicka Polonia, ale i inne gazety z innych terenów Polski.

Załącznik:
Petardy Nowy Dziennik Biblio UJ 24.09.1938.jpg
Petardy Nowy Dziennik Biblio UJ 24.09.1938.jpg [ 144.91 KiB | Przeglądane 421 razy ]

Szukam od jakiegoś czasu informacji o nim i nie potrafię niczego znaleźć. Niestety jego nazwisko jest wyjątkowo popularne i wyskakują mi miliony stron z wszelakimi Richterami.
Książka teleadresowa na rok 1939 jeszcze go wykazuje, dlatego zakładam, że u nas nadal był. Sądzę, że mimo swej proniemieckiej postawy nie zdecydował się (po 1933 r.) wyjechać do Niemiec z wiadomych powodów. Staram się ustalić co się mogło z nim i jego rodziną stać. Na pewno być majętny, więc tak jak i Mannebergowie, czy Młynarscy, czy Leschczinerowie miał kasę, by z Rybnika uciec. Ale co dalej?

Jakby ktoś z was się natknął na jakiś ślad, to bardzo, bardzo się ucieszę :-)

Szuflada Małgosi

Nieprzeczytany postNapisane: 3 maja 2014, o 17:57 
Generał broni

Maks był w zarządzie gminy chyba "z przeniesienia" z czasów przedpolskich.

Załącznik:
K-ce syg.1998 (210).JPG
K-ce syg.1998 (210).JPG [ 133.72 KiB | Przeglądane 413 razy ]

We władzach gminy panowała kadencyjność, niektórzy wyjeżdżali do Niemiec, a niektórzy umierali (np. Salo Priester podpisany na powyższym dokumencie) więc co jakiś czas były wybory uzupełniające.

Trafiłam na takie karteluszki, które służyły wówczas do głosowania.

Załącznik:
K-ce syg.1998 (751).JPG
K-ce syg.1998 (751).JPG [ 191.4 KiB | Przeglądane 413 razy ]

A tu wątpliwości co do wyboru Maksa Richtera (ponownego) z uwagi na przynależność narodową. Zauważcie, że takich wątpliwości w latach 20-tych nie było. Zaczęły się na pocz. lat 30-tych.

Załącznik:
K-ce syg.1998 (760).JPG
K-ce syg.1998 (760).JPG [ 194.27 KiB | Przeglądane 413 razy ]

Załącznik:
sygn. 1999 (13).JPG
sygn. 1999 (13).JPG [ 184.52 KiB | Przeglądane 413 razy ]

I jeszcze Richter w wykazie podatkowym (podatki te były płacone na rzecz gminy izraelickiej).

Załącznik:
K-ce syg.1998 (708).JPG
K-ce syg.1998 (708).JPG [ 143.28 KiB | Przeglądane 413 razy ]

Szuflada Małgosi

Nieprzeczytany postNapisane: 24 lut 2017, o 19:02 
Generał broni

Pan dr Krajczok z chwałowickiego LO podesłał mi taki dokument, który znajduje się na stronie tzw. Jointu (Amerykańsko-Żydowskiego Połączonego Komitetu Rozdzielczego). Z pisma wynika, iż poszukiwany przeze mnie Maks Richter, budowniczy rybnicki, fest bogaty Żyd o bardzo proniemieckich zapatrywaniach w okresie międzywojennym, po wojnie starał się o wizę do Chile. Francuski "Joint" kierował do polskiej placówki pytanie, czy Richter już ma wizę francuską - tranzytową.

Jak się możecie domyślać, taka informacja jeszcze bardziej mnie skonfundowała, bo za cholerę nie mogę się dowiedzieć jak przeżył II wojnę. O tym, czy udało mu się wyjechać do Chile nie wspomnę ;-)

Załącznik:
Richter.jpg
Richter.jpg [ 51.76 KiB | Przeglądane 185 razy ]

Szuflada Małgosi

Nieprzeczytany postNapisane: 24 lut 2017, o 23:03 
Nadszyszkownik Generalny

Może to pomoże
http://search.archives.jdc.org/notebook.asp?lang=ENG&dlang=ENG&module=search&page=next_list&rsvr=&param=<rsvr_ser>@@2</><dlang>ENG</><query_name>ideanet-app_1492_378237</><quantity>15</><start_entry>16</><num_of_items>67</><query_index>@global</><thumb>0</><nob>8</><smode>dts</><book_id>2356160</><view>records</><words>richter@@n</>&param2=&site=ideaalm

Nieprzeczytany postNapisane: 25 lut 2017, o 09:27 
Generał broni

Dzięki Szymon. Coś pomogło, bo pokazało, gdzie mieszkał. Michał Palica w swoich publikacjach podaje, że jedna z ostatnich kamienic przy Sobieskiego ( po lewej idąc od Rynku) należała do budowniczego Richtera. Czyli kilka adresów jest z nim związanych: Hallera, Sobieskiego i po wojnie pl.Wolności.
A jak przeżył wojnę nadal nie wiem :?: O potomkach nie wspomnę ;-)

Załącznik:
Richter Joint wyjazd 1947.jpg
Richter Joint wyjazd 1947.jpg [ 85.94 KiB | Przeglądane 164 razy ]

Na niego parol zagięli przedwojenni narodowcy. Wyjątkowo był obsmarowywany przez ichnią prasę. Zapomniałam dodać, że miał spore udziały w browarze, gdy ten po śmierci ostatniego Müllera stał się spółką.

Załącznik:
Richter_Narodowiec_1937_nr_16_sierpien_jbc.jpg
Richter_Narodowiec_1937_nr_16_sierpien_jbc.jpg [ 136.29 KiB | Przeglądane 164 razy ]

Szuflada Małgosi

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]