Kącik archeologiczny

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Kącik archeologiczny

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dziś miało miejsce spotkanie z prowadzącym wykopaliska w naszym mieście latem ubiegłego roku, czyli panem doktorem Arturem Różańskim. Z racji tego, że dużo szumieliśmy w tym temacie, to poczuwałam się w obowiązku pójść na tą prelekcję i wyjaśnić nasze zaangażowanie w tą sprawę :wink: Pan doktor powiedział, że wchodził na bieżąco na nasze forum ( :mrgreen: ) w tamtym czasie.
Archeo (1).JPG
Archeo (3).JPG
Na ślady dawnego kościółka nie natrafiono. Badania będą kontynuowane w tym roku. Będą znowu dwa wykopy.
Archeo (9).JPG
W zadawaniu pytań bardzo aktywny był nasz młody kolega :mrgreen: I super!
Archeo (11).JPG
Jeden smutny wniosek z tego spotkania: otóż ponoć nasze, czyli rybnickie znaleziska archeo niestety znajdują się innych miastach. Te dawniej wykopywane :-( Są w Łodzi i Wodzisławiu. Szkoda.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Kącik archeologiczny

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Czasowo się nie wyrobiłem
Małgosiu możesz coś jeszcze opowiedzieć?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Kącik archeologiczny

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Hmmm, powiem, tak. Nawet sporo ludzi było na tym spotkaniu. I to ludzi spoza muzeum, które z racji swojej misji i roli organizatora było najliczniej reprezentowane.
Pan doktor z Poznania bardzo sympatyczny i rzeczowy. Za dużo rewelacji nie było, czy też sensacji nie było. W końcu niczego wyjątkowego nie znaleziono. Bowiem to, że mogą zostać znalezione krzyżyki i kości, to było dla archeologów i rybniczan wiadome.
Dwa wykopy, które zostały wykonane, nie wniosły niczego nowego do historii miasta. Prowadzący badania już na samym początku swojej prelekcji wspomniał, iż prasa (tu pokazał Nowiny) opisywała negatywnie ich prace, gdyż rybniczan oburzały to, że kości naszych przodków były na widoku publicznym. I dlatego uznałam, że zostałam jakby wywołana do tablicy, i gdy doszło to standardowej części, czyli "Czy są pytania", to się odezwałam i lekko wytłumaczyłam nasze ówczesne wątpliwości. Zaznaczyłam, że jako forum, bo tak się przedstawiłam, nie jesteśmy przeciwko badaniom, a jedynie sugerujemy, by takie prace podawać do wiadomości (np. poprzez portale, czy prasę), byśmy nie musieli kombinować kto i dlaczego zostawia takie miejsca niezabezpieczone na cały week-end.
Ponadto skierowałam pytanie do dyrektora, dlaczego nasze miasto musi (nie ujmując niczego ośrodkowi w Poznaniu) zlecać takie prace komuś spoza terenu, skoro mamy u siebie już archeologów. I nie miałam na myśli Magdy, a dziewczynę - panią archeolog, która siedziała przede mną, a która jest z naszego miasta, ma uprawnienia a pracy dla niej brak. Noooo, niestety u nas takiego działu nie może być :| Może być w Żorach, Wodzisławiu i gdzie tam jeszcze bądź a u nas nie. :?
Pytania też miał nasz młody kolega. Pytał o pogłoski o ewentualnych korytarzu pod kryptą kaplicy. Potem jeszcze dyskutowano na temat zniszczenia tego miejsca w czasie komuny. I tyle.

Na spotkaniu były media, które myślę też to opiszą. Na DZ już relacja jest:
http://rybnik.naszemiasto.pl/artykul/ga ... ,t,id.html

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Kącik archeologiczny

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Z Nowin:
Na placu przed kościołem Matki Boskiej Bolesnej w samym centrum Rybnika znaleziono ludzkie szczątki. Czy to ślady średniowiecznego cmentarza?
Kolejna sensacja archeologiczna w Rybniku. W trakcie prac ziemnych obok kościoła Matki Boskiej Bolesnej i figury św. Jana Nepomucena natrafiono na ludzkie szczątki oraz fragmenty naczyń pochodzących z późnego średniowiecza! Na razie wszystko przykryto, ale wkrótce na to miejsce powrócą archeolodzy. Bogdan Kloch, dyrektor rybnickiego muzeum, uważa, że prace nie powinny opóźnić modernizacji tego placu.
– W miejscu tym, najprawdopodobniej od połowy XVII wieku, istniał szpital dla ubogich kobiet. Być może robotnicy znaleźli pochówki po dawnym, przyszpitalnym cmentarzu. Może też okazać się, że pochówki są starsze, wtedy jest możliwe, że to ślady cmentarza, który znajdował się przy drewnianym kościele św. Jana Chrzciciela – mówi Bogdan Kloch.
O ile pamiętam to Piotrek o tym cmentarzu wspominał na spacerze śladem zapomnianych nekropolii.

http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,348 ... groby.html

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Kącik archeologiczny

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Archeolodzy wrócili na stary cmentarz

http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,arc ... 24446.html

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Kącik archeologiczny

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Szkoda, że tam nie mieszkam bo byłby podgląd online... - zresztą hmmm kamerę mógłbym tam wsadzić - ale pełno liści.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Kącik archeologiczny

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Relacja zdjęciowa z wykopalisk na starym cmentarzu.
16.07.2014 (50).JPG
16.07.2014 (53).JPG
16.07.2014 (56).JPG
16.07.2014 (58).JPG
16.07.2014 (59).JPG
16.07.2014 (60).JPG
16.07.2014 (62).JPG
16.07.2014 (67).JPG
16.07.2014 (65).JPG
16.07.2014 (66).JPG
16.07.2014 (73).JPG
16.07.2014 (82).JPG
I tu rewelacja, bowiem wydobyto fragment nagrobka, który powstał w pracowni kamieniarza Botora :brawo:
16.07.2014 (83).JPG
16.07.2014 (84).JPG
16.07.2014 (85).JPG

olo
Kapral
Posty: 181
Rejestracja: 11 lut 2007, o 23:58
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Re: Kącik archeologiczny

Nieprzeczytany post autor: olo »


ODPOWIEDZ