"USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Historia miasta i jego dzielnic
Pogo

"USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Nieprzeczytany post autor: Pogo »

http://www.youtube.com/watch?v=lmKFqFDRfrQ

Filmik ma kilka lat ale jak ktoś nie widział to warto.
Hmm panowie co byśmy zrobili jak byś my takie coś znaleźli lub jakiś inny samolot ? (Tylko nie piszcie że tniemy i na złom LOL).

Dodałam że foczka jest naprawdę w dobrym stanie .Wygląda jak by była zestrzelona lub awaryjnie lądowała w lesie. W rzeczywistości jest inaczej została porzucona przez Niemców na lotnisku które teraz tak wygląda. Natura robi swoje chociaż Niemcy pewnie także przyłożyli do tego rękę uszkadzając samolot tak by czerwoni nie mieli kolejnych foczek z czerwoną gwiazdą.
No i mam pytanie czy w okolicy Rybnika coś z nieba spadło w czasie WWII ? Jak tak to co i czy są jakieś wzmianki na ten temat ,zdjęcia ,raporty itp…

Pozdrawiam Pogo.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

a musi byc samolot?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

w tym temacie
http://forum.zapomniany.rybnik.pl/viewt ... 7&start=30
juz było to omawiane :wink:
co do rozbitych samolotów w naszych okolicach znam 2 ciekawe historie jednak ze pisze z pracy nie mam czasu na napisanie czegos wiecej.
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

MarcooN podobno pod Jastrzębiem harcerze Polscy mieli zestrzelić niemiecki samolot. Czy jednak na pewno tak było?? Mi jakoś trudno w to uwierzyć. W co byli uzbrojeni harcerze?? Zresztą jaki typ samolotu?? Wydaje mi się że jedynie mogłby to być jakiś rozpoznawczy (Storch??? Albo dwupłatowy szturmowiec Henschla). Tak mi się wydaje. Po pierwsze nie sądzę aby harcerze ze swojej broni byli wstanie ustrzelić "mesera" (chyba za szybki na broń ręczną) lub jakiegoś bombowca (za wysoki pułap)

saper1939
Plutonowy
Posty: 312
Rejestracja: 19 gru 2006, o 16:00
Lokalizacja: Kłokocin

Nieprzeczytany post autor: saper1939 »

Mam potwierdzone 2 miejsca w których spadły samoloty w czasie II WŚ.Osobiscie tam nie byłem ale info.100%
Mianowicie w Marklowicach spadła amerykanska maszyna(musze sprawdzić co to dokładnie było).
A drugi niemiecki myśliwiec najprawdopodobniej który spadł w lesie na Raszowcu.
Prawdopodobnie był jeszcze rosyjski smolot w lesie w Gotartowicach ale to juz informacje z trzeciej ręki.Podobno ktoś z miejscowych ma jego odnalezione szczątki.

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

saper1939 pisze: Prawdopodobnie był jeszcze rosyjski smolot w lesie w Gotartowicach ale to juz informacje z trzeciej ręki.Podobno ktoś z miejscowych ma jego odnalezione szczątki.
cos chyba w tym jest bo ojciec tez mi gadał ze w lesie pomiedzy Rybnikiem a Gotartowicami był wrak.mówił tez ze jak byl młodszy a mieszkał w okolicy to jeszcze była częśc kadłuba i cos tam jeszcze. ale ile w tym prawdy to nie wiem :wink:

no i te dwa obiecane wczesniej samoloty 8)
oczywiscie obydwa w mojej miejscowosci czyli Wilczy ;]
sa to informacje potwierdzone przez pare osób takze pewne!
zdarzenie miało miejsce 17 marca 1945 (?).Eskadra bombowców wracająca prawdopodobnie znad Rybnika została zaatakowana przez kilka niemieckich myśliwców.Po ostrzale jeden z bombowców stanął w ogniu i eksplodował nad ziemią. w krótkim czasie został rozkrecony i całkowicie zniknął.
mogę to potwierdzic na 100% bo całą bitwe widziała moja babcia :wink:

co do drugiego to nie wiem jaki był powód ale musiał lądować awaryjnie na jednym z pól,co najśmieszniejsze to ze paręset metrów od poprzedniego.Jeszcze przez długi czas leżał na polach a okoliczni mieszkańcy często chodzili do niego aby co nie co go "uszczuplić"
i takim to sposobem tez nie ostała sie ani jedna czesc z niego chociaz narazie nie pytałem, moze ktos cos jeszcze ma.Pogadam jeszcze z paroma osobami którzy dobrze pamietają tamte zdarzenia, napewno cos sie jeszcze dowiem!
franekh pisze:MarcooN podobno pod Jastrzębiem harcerze Polscy mieli zestrzelić niemiecki samolot. Czy jednak na pewno tak było?? Mi jakoś trudno w to uwierzyć. W co byli uzbrojeni harcerze?? Zresztą jaki typ samolotu?? Wydaje mi się że jedynie mogłby to być jakiś rozpoznawczy (Storch??? Albo dwupłatowy szturmowiec Henschla). Tak mi się wydaje. Po pierwsze nie sądzę aby harcerze ze swojej broni byli wstanie ustrzelić "mesera" (chyba za szybki na broń ręczną) lub jakiegoś bombowca (za wysoki pułap)
cos mi sie kiedys obiło o uszy z tymi harcerzami, chyba nawet na tym forum :wink: .Ale tez nic wiecej nie wiem na ten temat
pzdr
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

No MarcoN mi to kiedys opeidział :)

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

saper1939 pisze:Mam potwierdzone 2 miejsca w których spadły samoloty w czasie II WŚ. Osobiscie tam nie byłem ale info.100%
Mianowicie w Marklowicach spadła amerykanska maszyna(musze sprawdzić co to dokładnie było).
.
Jakoś mi się wierzyć nie chce żeby to była amerykańska maszyna.... Choć najbliżej Rybnika amerykańce latali żeby bombardować Kędzierzyn albo Zdzieszowice (te leje obok torów wokół zakładów azotowych w Kędzierzynie to pozostałości po tych nalotach??? Wie ktoś może??).... Chyba że jakiś "maruder". A znasz może rok kiedy miałby tam spaść??

Awatar użytkownika
hawk
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 2413
Rejestracja: 9 gru 2006, o 00:43
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: hawk »

franekh pisze:(te leje obok torów wokół zakładów azotowych w Kędzierzynie to pozostałości po tych nalotach??? Wie ktoś może??)
fotka tez mile widziana :-)

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Kolegi jak szla wyprawa na jakikolwiek cel to byl to taki olbrzymi "konwoj" nad cel lecieli w ugrupowaniu tzw box (pudelko). Bombardowali i cala formacja musiala przeleciec ilest tam kilometrow mniejwiecej prosto by nie robic zamieszania nad celem. A jesli ktos nie zrzucil bomb to musial zrobic nastepny krag i zciepac to co mial w brzuchu. Wiec to, ze hamerykancy latali nad Rybnikiem jest prawdopodobne na 99,9%
A poaztym w ramach umowy leand-lease do Rossiji trafilo ilestam tysiecy samolotow made in usa wiec spokojnie mogl byc to wrak hamerykanca typu : A-20, aircobra(czy ktorys z jego klonow), b-25, kittyhawk(lub jego klon). nie wspominajac juz oczyuwiscie o angielskich modelach- spi czy hurricane (malo prawdopodobne by dozyly do 45)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

woytas pisze:Kolegi jak szla wyprawa na jakikolwiek cel to byl to taki olbrzymi "konwoj" nad cel lecieli w ugrupowaniu tzw box (pudelko). Bombardowali i cala formacja musiala przeleciec ilest tam kilometrow mniejwiecej prosto by nie robic zamieszania nad celem. A jesli ktos nie zrzucil bomb to musial zrobic nastepny krag i zciepac to co mial w brzuchu.
Wiec to, ze hamerykancy latali nad Rybnikiem jest prawdopodobne na 99,9%
A poaztym w ramach umowy leand-lease do Rossiji trafilo ilestam tysiecy samolotow made in usa wiec spokojnie mogl byc to wrak hamerykanca typu : A-20, aircobra(czy ktorys z jego klonow), b-25, kittyhawk(lub jego klon). nie wspominajac juz oczyuwiscie o angielskich modelach- spi czy hurricane (malo prawdopodobne by dozyly do 45)
Woytas dlatego pytam o rok żeby mniej więcej ustalić czy to amerykaniec czy "farbowany" ruski! Jesli Amerykaniec to mylsle że cos cięzkiekiego (typu B17 lub Liberator), nic innego amerykańskiego raczej tu by nie doleciało. Gdyby to była taka maszyna to myślę że już dawno sprawa była by znana i głośna. Stąd też mój sceptytcyzm!!
Chyba że to "farbowany" ruski. Ale czy zwykły mieszkaniec byłby w stanie odróżnić samolot amerykańskiej produkcji w barwach radzieckich od zwykłego ruskiego???(bo zakładam że te info jest od mieszkańców Marklowic). Moim zdaniem nie i ten ma czerwone gwiazdy ten drugi też.... Więc pewnie byłby po prostu ruski dopóki by go nie rozebrano lub jego szczątków. Ale dość moich dywagacji, poczekamy zobaczymy...

Co do lei w Kędzierzynie, zdjęć nie mam niestety, ale jak kotś pojedzie pociągiem z Rybnika do Kędzierzyna to obok zakładów chemicznych jest pełno lei.... Nie jestem saperem więc nie mam pojęcia jakiego typu one są, ale naturalnie na pewno to nie wygląda. 8)

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Musialbym poszperac a nie pamietam gdzie- ale bardziej obstawialbym za IL-2 ewentualnie peszka czy tupolew-2. Lekki frontowy bombowiec ewentualnie szturmowiec.
Gdzies w sieci jest baza amerykanskich samolotow utraconych nad Europa- kiedys ogladalem ale pobieznie- niestety adresu nie wspomne :(
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

franekh pisze:
woytas pisze:Kolegi jak szla wyprawa na jakikolwiek cel to byl to taki olbrzymi "konwoj" nad cel lecieli w ugrupowaniu tzw box (pudelko). Bombardowali i cala formacja musiala przeleciec ilest tam kilometrow mniejwiecej prosto by nie robic zamieszania nad celem. A jesli ktos nie zrzucil bomb to musial zrobic nastepny krag i zciepac to co mial w brzuchu.
Wiec to, ze hamerykancy latali nad Rybnikiem jest prawdopodobne na 99,9%
A poaztym w ramach umowy leand-lease do Rossiji trafilo ilestam tysiecy samolotow made in usa wiec spokojnie mogl byc to wrak hamerykanca typu : A-20, aircobra(czy ktorys z jego klonow), b-25, kittyhawk(lub jego klon). nie wspominajac juz oczyuwiscie o angielskich modelach- spi czy hurricane (malo prawdopodobne by dozyly do 45)
Woytas dlatego pytam o rok żeby mniej więcej ustalić czy to amerykaniec czy "farbowany" ruski! Jesli Amerykaniec to mylsle że cos cięzkiekiego (typu B17 lub Liberator), nic innego amerykańskiego raczej tu by nie doleciało. Gdyby to była taka maszyna to myślę że już dawno sprawa była by znana i głośna. Stąd też mój sceptytcyzm!!
Chyba że to "farbowany" ruski. Ale czy zwykły mieszkaniec byłby w stanie odróżnić samolot amerykańskiej produkcji w barwach radzieckich od zwykłego ruskiego???(bo zakładam że te info jest od mieszkańców Marklowic). Moim zdaniem nie i ten ma czerwone gwiazdy ten drugi też.... Więc pewnie byłby po prostu ruski dopóki by go nie rozebrano lub jego szczątków. Ale dość moich dywagacji, poczekamy zobaczymy...

Co do lei w Kędzierzynie, zdjęć nie mam niestety, ale jak kotś pojedzie pociągiem z Rybnika do Kędzierzyna to obok zakładów chemicznych jest pełno lei.... Nie jestem saperem więc nie mam pojęcia jakiego typu one są, ale naturalnie na pewno to nie wygląda. 8)
zdjecie wykonane nad Blachownią. Dymiący bombowiec to B-24 czyli Liberator.20 listopada 1944 roku dowództwo armi amerykańskiej wysłało ok 500 samolotów tego typu w celu zniszczenia tzw IG Farben.V .był to jeden z najbardziej zacielke bronionych obiektów.
Fabryka ta była jednym z celów położonych najbardziej w głębi hitlerowskiego terytorium i tylko 15 Armia Powietrzna USA działająca z Włoch była w stanie go dosięgnąć
Obrazek
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Mój brat poznał człowieka, który zbierał jagody.
Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to że w międzyczasie na jego oczach wydażyła się ta historia:
http://www.tg.net.pl/bestia.htm
http://www.liberator.b-24.pl/

saper1939
Plutonowy
Posty: 312
Rejestracja: 19 gru 2006, o 16:00
Lokalizacja: Kłokocin

Nieprzeczytany post autor: saper1939 »

W Marklowicach spadł amerykański bombowiec B-17.W zeszłym roku była wystawa o tematyce lotniczej w Żorskim Muzeum i tam właśnie były pokazane drobne czesci z tej maszyny.

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Masz może więcej informacji? Tzn. kiedy dokładnie/ Może udało by się zidentyfikować kto był pilotem itd. itp... Chyba że ktos już to zrobił w muzeum. Jeśli tak to daj znać bo sprawa jest, przyznam dla mnie bardzo ciekawa.

saper1939
Plutonowy
Posty: 312
Rejestracja: 19 gru 2006, o 16:00
Lokalizacja: Kłokocin

Nieprzeczytany post autor: saper1939 »

Więcej informacji nie posiadam,musze sprawdzic jeszcze jeden namiar na gościa który prawdopodobnie całą te katastrofe opisał i znalazł miejsce rozbicia tego B-17

Pogo

Nieprzeczytany post autor: Pogo »

saper1939 pisze:W Marklowicach spadł amerykański bombowiec B-17.W zeszłym roku była wystawa o tematyce lotniczej w Żorskim Muzeum i tam właśnie były pokazane drobne czesci z tej maszyny.
Nie wiem skąd kolega uzyskał takie informację ale jest to bzdura. Terror Bomber nigdy nie latał nad terenem Polski bo po co ? Raz że jego przeznaczenie to typowa demolka i nie był to samolot transportowy który zrzucał paczki z zaopatrzeniem dla biednych Polaków .Chociaż naśmiewali się z jego udźwigu bomb ale to nie ważne bo to temat na osobną dyskusje. Zresztą jak wiadomo po wydarzeniach z Grudnia 1941 Hamerykanie przystąpili do wojny i wspierali sprzętem Herbaciarzy i nie tylko… loty nad Niemcy itp.
Jeżeli chodzi o zrzuty z nad terenem Polski to z tego co pamiętam i czytałem to B-24 latał nad Warszawę.
Zresztą polecam książkę „Płonące Niebo” i historię pilotów którzy latali z Włoch nad naszą stolicę i mieli poważny problem gdzie zrobić zrzut bo Warszawa wyglądała jak sterta gruzu i nie wiedzieli gdzie Niemcy a gdzie AK.
A co do tego co spadło w Marklowicach to bym był sceptyczny raz że ludzie nie znali się na samolotach i nie rozróżniali a wszystko co widzieli na niebie to był Messerschmitt a jak widzieli samolot wielo silnikowy to He-111 .Ogólnie co w powietrzu to samo zło.
Zresztą jak znajdę jutro czas to zamieszę dokumentację strat alianckich nad terenem polski .

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Pogo pisze:
saper1939 pisze:.
Nie wiem skąd kolega uzyskał takie informację ale jest to bzdura. Terror Bomber nigdy nie latał nad terenem Polski bo po co ? az że jego
Pozwole sobie nie zgodzić z Tobą Pogo. Ano latali bombardować choćby zakłady produkujące paliwo syntentyczne w Kędzierzenie- Kożlu i Zdzieszowicach.... Inne bombardowania to choćby rafineria w Trzebini i jak pamiętam zakłady w Oświęcimiu też. I chyba napewno to nie wszystkie miejsca. Temat nalotów na terytorium Polski jest ciekawy i chyba nie za dobrze opracowany. W gruncie rzeczy nie daleko od nas. Co już woytas zauważył. Dlaczego więc jakaś zabłonkana i postrzelana "Forteca" nie mogła by się rozbić próbując dociągnąć do sowieckich linii?? Żeby było jasne ,nie twierdze że tak było ale że jest to możliwe tak. Dlatego czekam dalej na rezultaty poszukiwań sapera.

Pogo pisze: R.Chociaż naśmiewali się z jego udźwigu bomb ale to nie ważne bo to temat na osobną dyskusje. Zresztą jak wiadomo po wydarzeniach z Grudnia 1941 Hamerykanie przystąpili do wojny i wspierali sprzętem Herbaciarzy i nie tylko… loty nad Niemcy itp.
Jeżeli chodzi o zrzuty z nad terenem Polski to z tego co pamiętam i czytałem to B-24 latał nad Warszawę.
Też nie prawda.... wystarczy wspomnieć operacje Frantic 7 (18 września 1944) w kt. z pomocą dla Warszawy leciały b 17.... Zresztą chyba większość samolotów amerykańskich biorących udział w operacjach typu Frantic przelatywało nad Polską żeby dolecieć do Połtawy... Zresztą zauważ że na obchody wybuchu Powstania Warszawskiego przyleciała b 17 która zrzuciła ulotki nad miastem... To nie był przypadek

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

http://www.samoloty.ow.pl/str208.htm
parę odpowiedzi do Waszej dyskusji, tak sądze :wink:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

...w Kędzierzynie średnie, w Blachowni lekkie szkody......widziałem a raczej widuje leje po bombach w tych okolicach...coś niesamowitego :shock: :shock: :shock:
Radfahrtruppe

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Czy tych leji nie widać też z pociągu PKP miedzy Kedzierzynem a Dziergowicami? :wink:

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:? autem przy drodze widać a czy z pociągu.... :? ?? :?
Radfahrtruppe

Pogo

Nieprzeczytany post autor: Pogo »

Jezu faktycznie było parę lotów B-17 nad Warszawę ze zrzutem ulotek i zaopatrzenia dlatego mogliśmy nie dawno widzieć ją nad stolicą pamiętam bo oglądałem zdjęcia które upamiętniały te wydarzenia.
A co do bombardowań nad terenem Polski faktycznie mój błąd słyszałem tylko o B-24 .A co do B-17 to ponoć kilka strat było ale co do ilości to sprawa jest nie jasna i czy były to faktycznie B-17.

http://z-ne.pl/s,doc,pol,zakopane,1442, ... 42,,,.html

Ciężko zresztą coś znaleźć potwierdzającego owe zestrzelenie zresztą relacje są z drugiej reki i nie do końca jakoś wierzę w ich rzetelność a zwłaszcza rozbicie w Marklowicach .
:wink:

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Co nie znaczy że należy taką ewentualność wykluczyć od razu z góry! Właśnie dlatego sprawa b 17 w Marklowicach jest dosyć ciekawa. Jeśli faktycznie było coś w muzeum w Żorach to trzeba tam uderzyć i sprawa będzie jasna :D Bez kombinowania i domysłów! :P

ODPOWIEDZ