Franciszkanie w Rybniku - Parafia św. Józefa Robotnika

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Franciszkanie w Rybniku - Parafia św. Józefa Robotnika

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Jako, że nie znalazłem osobnego wątku o Franciszkanach z Smolnej postanowiłem stworzyć nowy post.

Od siebie dorzucę parę zdjęć, które udało mi się odnaleźć na profilu FB Pawła Poloka
Załączniki
Sancta Missa Tridentina w parafii pw. Św. Józefa Robotnika w Rybniku. Lata pięćdziesiąte XX w.jpg
Kościół pw. Św. Józefa Robotnika w Rybniku. Lata siedemdziesiąte XX w.jpg
Klasztor OO Franciszkanów Rybnik.jpg
I Komunia Św. w parafii pw. Św. Józefa Robotnika w Rybniku. Rok 1981
I Komunia Św. w parafii pw. Św. Józefa Robotnika w Rybniku. Rok 1981
Sancta Missa Tridentina w parafii pw. Św. Józefa Robotnika w Rybniku. Lata sześćdziesiąte XX w.jpg
Rok 1981. Dzwony przed kościołem pw. Św. Józefa Robotnika w Rybniku poświęcone przez JE bpa Herberta Bednorza.jpg
Młodzież franciszkańska w Rybniku. Rok 1926.jpg
Klasztor OFM w Rybniku. Lata trzydzieste XX w.jpg
Jedni z pierwszych franciszkanów w Rybniku. Początek lat trzydziestych XX w.jpg
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Franciszkanie w Rybniku - Parafia św. Józefa Robotnika

Nieprzeczytany post autor: woytas »

O krde moje zdjęcie z komunii :))
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Kristoff
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 12 lut 2015, o 23:17
Lokalizacja: Kamień

Re: Franciszkanie w Rybniku - Parafia św. Józefa Robotnika

Nieprzeczytany post autor: Kristoff »

woytas te z 1926 to chyba rekord forum co do stażu :P
Świat zaczynamy poznawać od swojego domu, wiemy to tylko zapomnieliśmy o tym.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Franciszkanie w Rybniku - Parafia św. Józefa Robotnika

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Bla bla bla - taki zgredek jeszcze nie jestem :)

I Komunia Św. w parafii pw. Św. Józefa Robotnika w Rybniku. Rok 1981.jpg
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: Franciszkanie w Rybniku - Parafia św. Józefa Robotnika

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Szukać Woytasa na fotce! :D
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Franciszkanie w Rybniku - Parafia św. Józefa Robotnika

Nieprzeczytany post autor: woytas »

I tak się nie przyznam :P
Tommiego nie ma - tyle powiem :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Franciszkanie w Rybniku - Parafia św. Józefa Robotnika

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Coś czego już przy kościele nie ma :-(

Cytuję p.Aleksandra Żukowskiego (2007 r.):
(...)
Ma 24 metry wysokości, 576 centrymetrów obwodu i zalicza się ją do olbrzymek w swoim gatunku. Jej wiek szacuje się na ponad 160 lat. Mowa o starej wierzbie kruchej przy kościele ojców franciszkanów.

Liczne parki i skwery sprawiają, że miasto od dziesiątek lat znajduje się w czołówce najbardziej zielonych miast w Polsce. W krajobraz centrum Rybnika najtrwalej wpisały się wierzby (kruche oraz białe odmiany zwisające, tzw „płaczące”), spośród których najbardziej okazała jest ta rosnąca na placu kościelnym parafii pw. św. Józefa, pomiędzy ulicami Hallera a Wodzisławską. Nieczęsto zdarza się, by tak dorodne drzewo znajdowało się w pobliżu ścisłego centrum miasta.

(...)
Pamiątka po starej Smolnej

Okolice Smolnej wielce zmieniły się na skutek silnej urbanizacji, która postępowała przez cały XX wiek. Łąki i gospodarstwa rolne zostały wyparte przez blokowiska i ulice, regulowano także koryto Nacyny. Jedynym świadectwem pierwotnego oblicza Smolnej są do dzisiaj właśnie stare wierzby, wśród których najbardziej wiekowa dumnie stoi w pobliżu kościoła parafii św. Józefa Robotnika.

Trochę historii
Wspomniany Longin Musiolik (w latach 1959-1983 prezes oddziału PTTK w Rybniku) już w latach sześćdziesiątych zwracał uwagę na to drzewo. Dzięki niemu ówczesny dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku – Ludwik Sobocik – zarządził wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych. Był to swoisty ewenement, by tego typu operacje były przeprowadzone na drzewie nie posiadającym statusu pomnika przyrody. Na przełomie lat 60.-70. wykonano także korektę korony, zaś pod koniec lat siedemdziesiątych usunięto dwa konary wyrastające w stronę ul. Hallera, niestety na tyle nieudolnie, że rozwinęły się wypróchnienia. W 1981 r. Komisja Ochrony Przyrody Oddziału PTTK w Rybniku pod przewodnictwem Adama Ochojskiego sporządziła wniosek o objęcie ochroną prawną tego drzewa. 17 września 1981 roku, decyzją wojewody katowickiego, nadano wierzbie status pomnika przyrody. Z biegiem lat pogarszała się jednak kondycja wiekowej wierzby. Specjaliści pośpieszyli jej na ratunek, usuwając mursz z wnętrza pnia, czyszcząc szczeliny, czy dokonując cięć sanitarnych oraz korekcyjno-redukcyjnych. Wszystkie te zabiegi przeprowadził znany w regionie Zakład Chirurgii i Pielęgnacji Drzew Piotra Kamińskiego z Żor, w latach 1991, 1997 oraz 2000.

Najbardziej charakterystyczną cechą wierzby na placu kościelnym w dzielnicy Smolna jest z pewnością spore wyżłobienie wewnątrz pnia. Jest ono na tyle duże, że z powodzeniem pomieści dorosłego człowieka. I zdarzało się, że spali w nim ludzie bezdomni. Jako ciekawostkę warto przytoczyć historię o desperackim kroku, na jaki zdecydowali się w 2001 roku zarządzający tym terenem ojcowie franciszkanie. Niezadowoleni z faktu, że bezdomni nocują w stojącym na ich posiadłości drzewie, zamurowali wnękę. Ceglana przeszkoda stała jednak zaledwie dwa tygodnie, gdyż okazało się, że takie działania na drzewie objętym prawną ochroną są niedopuszczalne. Od tego czasu wnętrze drzewa stoi dla wszystkich otworem. Ale na szczęście jest puste.
Zdjęcia zrobiłam przez przypadek w 2009, bo bardziej mnie huba zaintrygowała.
1.10.2009 (1).JPG
1.10.2009 (2).JPG
I 2010 rok
Załączniki
9.08.2010..JPG
09.08.2010 (2).JPG
09.08.2010 (1).JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Franciszkanie w Rybniku - Parafia św. Józefa Robotnika

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Takie tam... :roll: o franciszkanach w 1928 roku.
Franciszkanin i jego mowa 1928 r..jpg
Reszta pod linkiem :arrow: http://www.sbc.org.pl/Content/130277/iv ... 4-0001.pdf

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Franciszkanie w Rybniku - Parafia św. Józefa Robotnika

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Podrzucam skany obrazków związanych z OFM w Rybniku.
Załączniki
Obrazek Sw - Franciszkanie - 2.png
Obrazek Sw - Franciszkanie - 1.png
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Franciszkanie w Rybniku - Parafia św. Józefa Robotnika

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Chyba to zdjęcie gdzieś już jest na forum, ale pojawiło się na allegro, więc warto je dać w tym wątku.
Załączniki
franciszkanie.jpg

Rybniker
Starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 2 gru 2011, o 18:46
Lokalizacja: Rybnik O/S

Re: Franciszkanie w Rybniku - Parafia św. Józefa Robotnika

Nieprzeczytany post autor: Rybniker »

_hipcia pisze:Chyba to zdjęcie gdzieś już jest na forum, ale pojawiło się na allegro, więc warto je dać w tym wątku.
Pocztówka wydana w 1940 roku przez wydawnictwo Foto "Ideal" Fr. Muschiol, Preiswitz b. Gleiwitz.
Ciekawostką jest, że na awersie opis wykonano w języku polskim.
Wydawca ten wydał jeszcze pięć pocztówek (4 układzie poziomym, 1 w pionowym) przedstawiające kościół i klasztor O.O. Franciszkanów w Rybniku oraz ołtarz tegoż kościoła.
Wcześniej bo w 1929 roku wydał dwie pocztówki sygnowane jako: Wyd. Fotograf Fr. Musioł, Knurow P. Sl. przedstawiające boczne ołtarze w starym kościele przebudowanym ze stodoły Huberta Ucherka (później salki katechetyczne).
Stary kościół (ten przebudowany ze stodoły) na pocztówce pokazano w 1935 roku, wydawca Foto "Ars" Rybnik Gliwicka 10.

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Franciszkanie w Rybniku - Parafia św. Józefa Robotnika

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

woytas pisze:I tak się nie przyznam :P
Tommiego nie ma - tyle powiem :)
bo ja nie byłem we wczesnej, O Paweł mnie kludził do komunio, a proboszczem był Rufin
zdjęcie w innym kościele z tego co się orientuję
Załączniki
DSC00537.JPG

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Franciszkanie w Rybniku - Parafia św. Józefa Robotnika

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Załączniki
Dawniej   z.07.jpg
Dawniej   z.05.jpg
Dawniej   z.02.jpg
Dawniej   z.01.jpg
2983228225_7a7066e609_o.jpg
Stajenka + Ołtarz. 1941 rok
Stajenka + Ołtarz. 1941 rok
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Franciszkanie w Rybniku - Parafia św. Józefa Robotnika

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Za zgodą autora, a zarazem mojego dobrego przyjaciela wrzucam opracowanie nt. historii "Franciszkanów" :-)
Załączniki
Franciszkanie w Rybniku - Michał Lasota.pdf
(162.17 KiB) Pobrany 86 razy
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Franciszkanie w Rybniku - Parafia św. Józefa Robotnika

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Hej, a czy autor zgadza się na publikację na naszej stronie?

ODPOWIEDZ