Rybnickie wieże ciśnień

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
agik
Szeregowy
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2013, o 18:18

Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: agik »

Na to forum trafiłam wprost z googla ;)
Jestem pasjonatką wież ciśnień i chciałam obejrzec te Rybnickie.

Jestem właśnie pod OGROMNYM wrażeniem kopalni "Ignacy"( wraz z wieżą - oczywiście ;) )

Byłam również w wieży na terenie "psychiatryka" - i potrzebuję uzupełnic swą wiedzę na temat tego obiektu.
Przeczytałam artykuł na tej stronie, ale szczególnie jestem ciekawa, co działo się z obiektem w 1945- wraz z wkroczeniem Wojsk Radzieckich. Gdyby ktoś z Państwa dysponował jakimiś materiałami, lub bibliografią na ten temat- byłabym wdzięczna...

Drugą sprawą- również związaną z wieżami ciśnień ;) jest wieża przy ulicy Prostej. ( o której równiez dowiedziałam się dzięki Waszemu portalowi)
Dziś zostałam dośc niemiło odesłana z tekstem " a co to panią obchodzi"
A mnie to właściwie nic nie obchodzi, oprócz tego, ze kocham wieże ciśnień i chciałam zobaczyc akurat tę...

Chciałabym jeszcze dodac, że wieże mnie zajmują zupełnie niekomercyjnie- takie hobby. Swoje wycieczki opisuję na blogu- również niekomercyjnym.
Nie chcę byc posądzona o zamieszczanie spamu, dlatego nie umieszczam linku do swego bloga.

Niemniej jednak- byłabym wdzięczna za jakieś informacje dotyczące tych dwóch zagadnień.
Nie bardzo się orientuję w zakamarkach tutejszego forum i proszę o pobłażliwośc, jeśli zamieściłam wiadomośc w niewłaściwym dziale.

Pozdrawiam serdecznie i licze na jakieś podpowiedzi

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Witamy serdecznie :)
Wieża cisnień na Prostej jest opisana w monografii o rybnickich wodociągach. Kilka osób z naszego forum była wewnątrz - są u Nas jej zdjęcia.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Witaj na forum ZR!!
Ja nie mam wystarczajacej wiedzy na temat roku 45 ale jest na forum kilku znawcow, ktorzy zapewne chetnie pomoga. Mnie zainteresowalo to: "Byłam również w wieży na terenie "psychiatryka". Bylas w srodku?? Moze masz jakies zdjecia, ktore moglabys udostepnic :)

Awatar użytkownika
agik
Szeregowy
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2013, o 18:18

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: agik »

Dziekuje za powitanie :)
woytas pisze:Wieża cisnień na Prostej jest opisana w monografii o rybnickich wodociągach. Kilka osób z naszego forum była wewnątrz - są u Nas jej zdjęcia.
Tak, wiem :)
Jak już pisałam- tak własnie trafiłam na Państwa portal. Obejrzałam zdjecia, wieżę zlokalizowałam fizycznie, natomiast odmówiono mi obejrzenia jej własnymi oczami... M. in- dlatego zdecydowałam się zarejestrowac na Waszym ( albo Naszym- równiez jestem rybniczanką ;) ) forum.
Bardzo bym chciała się dowiedziec, jak można się skontaktowac z właścicielami. Naprawdę nie mam żadnych niecnych zamiarów, oprócz obejrzenia wieży i opisania jej na swoim blogu.
Alojz pisze:Ja nie mam wystarczajacej wiedzy na temat roku 45 ale jest na forum kilku znawcow, ktorzy zapewne chetnie pomoga.
Nie będę ukrywac, ze bardzo na to liczę ;)
Mój luby, który mi dziś towarzyszył, a który odbywał praktyki ze 30 lat temu na terenie tego Szpitala- twierdzi, że cały kompleks służył jako koszary wojskowe. Przeczytałam artykuł- i jakoś mi się to nie łączy.
Na przykład- widac wywietrzyniki schronów, ale czemu i komu służyły?
Alojz pisze:Mnie zainteresowalo to: "Byłam również w wieży na terenie "psychiatryka". Bylas w srodku?? Moze masz jakies zdjecia, ktore moglabys udostepnic
Nie no ;)
W środku nie byłam. Respektuję napisy " Zakaz wstępu. Budynek grozi zawaleniem" ;)
Ale luby swego czasu był. Mówił, ze tam chodzili kurzyc ;) Mówił, ze można było wejśc do środka, że zbiornik na wodę był przechylony, a schody spróchniałe... I całośc już wtedy zdewastowana. Bardzo wielka szkoda... Taki piękny budynek...
W ogóle- cały obiekt jest ładny...
W ubiegłym roku los mnie połączył na chwilę z pralnią w psychiatryku... Uszy więdły, słuchac- trzeba zamknąc oddział, bo nie ma pieniędzy... Aż żal patrzec na niszczejący piękny park. Na obskurne ( w środku ) budynki...
A z drugiej strony- ktoś przyjedzie z wielkimi workami pieniędzy i wszystko wyburzy...

Zrobiłam kilka zdjęc- ale złej jakości są. I nie dotyczą srodka wieży.

W środku wiezy to byłam dziś na terenie kopalni Ignacy ;)

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

agik pisze:Swoje wycieczki opisuję na blogu- również niekomercyjnym.
Nie chcę byc posądzona o zamieszczanie spamu, dlatego nie umieszczam linku do swego bloga
Osobiscie nie mam nic przeciw. Chetnie tam zerkne.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Koszary były w części szpitala przy stadionie....
A nasza ekipa wlazła do wieży na Prostej na tzw "dziennikarza" :>
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
agik
Szeregowy
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2013, o 18:18

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: agik »

Alojz pisze:Osobiscie nie mam nic przeciw. Chetnie tam zerkne.
Dziękuję :)
Przyjemnośc dzielenia się entuzjazmem jest jedną z większych przyjemności :)
A było naprawdę super :)
http://zachcialo-mi-sie-pisac.blogspot. ... gnacu.html
woytas pisze:A nasza ekipa wlazła do wieży na Prostej na tzw "dziennikarza" :>
Nie jestem dziennikarzem, choc kiedyś chciałam byc...
Nie lubię kłamac.
Szanuję tez własnośc prywatną.
Po prostu chciałam zobaczyc wieżę...
Mam nadzieję, że mi się uda - biorąc pod uwagę mój urok osobisty ;) skłonic właścieciela do rozmowy :) i do pokazania mi obiektu :)

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Hej :-)
agik pisze: Mam nadzieję, że mi się uda - biorąc pod uwagę mój urok osobisty ;) skłonic właścieciela do rozmowy :) i do pokazania mi obiektu :)
Uda Ci się na pewno :mrgreen:

Jak jesteś wieżofanem, to też polecam forum, które mam w stopce - tam cała masa zakręconych na punkcie wież.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: woytas »

wieza jest na terenie miejskim - dojscie niestety nie
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
agik
Szeregowy
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2013, o 18:18

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: agik »

_hipcia pisze:Uda Ci się na pewno

Jak jesteś wieżofanem, to też polecam forum, które mam w stopce - tam cała masa zakręconych na punkcie wież.
Boga w sercu nie masz :twisted:
Zajrzałam na to forum i mi pól dnia przeleciało ;>
Za to - mam coraz większą pewnośc, że uda mi się obejrzec wieżę na Prostej :)
woytas pisze:wieza jest na terenie miejskim - dojscie niestety nie
Nie bardzo rozumiem?
Wieża nie jest prywatną własnością?
Jakoś logiki w tym mało :roll:
Z powietrza mają się dostac do niej konserwatorzy potencjalni?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Wieża jest nie używana - miasto tak pokombinowało, że sprzedało dojście do wieży i mamy taki mały "Madagaskar" :> Wieża stoi na gruncie miejskim :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Witam :) jest w Rybniku jeszcze jedna wieża ciśnień 8) i to bardzo blisko tej na Prostej :!: wieża ta obsługiwała parowozownię PKP :arrow: lokalizacja dzielnica Meksyk rejon ul.Kolejowa /a tak prościej od Prostej idziesz Kolejową i przed blokami ADM skręt w prawo i do końca szukać po lewej /życzę udanej wycieczki :D

Awatar użytkownika
agik
Szeregowy
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2013, o 18:18

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: agik »

Ooo, dziękuję Janusz :)
Poszukam :)
Ale są jeszcze dwie ( co najmniej dwie )- jedna w lesie Nacyńskim, a druga na terenie huty Silesia.
I nie wiem, czy taka rotunda z reklamą jakiejś firmy, która znajduje się przy ulicy Wodzisławskiej- zaraz za skrzyżowaniem z obwodnicą- to przypadkiem też nie jest wieża ciśnień.

A tak swoją drogą- jechałam ulicą Kolejową i wypatrywałam oczy, oraz brałam języki i wieży przy tej ulicy nie wypatrzyłam...
Jakaś ślepota, czy co?

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: janusz »

zmyliła cię nazwa ,,wieża '' :D szukałaś obiektu wysokiego :arrow: obiekt na Kolejowej jest podobny do tego z Prostej :D a tak prosciej :arrow: zbiorniki wodne wybudowane na wzniesieniu i woda już sama leci :wink:

Awatar użytkownika
agik
Szeregowy
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2013, o 18:18

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: agik »

Taka wysoka moze na 3 metry rotunda betonowa na zakręcie, jadąc od rampy- po prawej stronie? Takie coś wypatrzyłam :)
Ale to chyba nie to, bo ta bloków żadnych nie ma. Tylko parowozownia i jakieś firmy.
Nic- z tego co się dowiedziałam- domniemani właściciele wieży na Prostej, obecnie są na urlopie, mają wrócic w przyszłym tygodniu- wiec może pod koniec się wybiorę i "zaliczę" obie ;)

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

A możesz wrzucić jakieś zdjęcia z Ignacego?

Awatar użytkownika
agik
Szeregowy
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2013, o 18:18

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: agik »

Jasne :)
Tylko najpierw muszę ponaciskac te wszystkie guziczki tutaj, zeby się dowiedziec, jak to się robi :oops: ( znaczy- wrzuca zdjecia)

aaa, już widzę...
no to próba:
Załączniki
004.JPG
Mam bardzo zbereźne myśli, jak patrzę na to zdjęcie...
Mam bardzo zbereźne myśli, jak patrzę na to zdjęcie...
008.JPG

Awatar użytkownika
agik
Szeregowy
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2013, o 18:18

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: agik »

Ile można wstawic zdjęc w jednym poście?

Teraz z góry:
Załączniki
006.JPG
005.JPG
003.JPG

Awatar użytkownika
agik
Szeregowy
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2013, o 18:18

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: agik »

Jeśli chodzi o samą wieżę, to wszystkie zdjęcia, jakie zrobiłam.
Kolejne mam z maszyną parową.
Ale nie wiem, czy już nie narobiłam bałaganu z postami- więc może mnie pokierujcie, gdzie co mam wstawiac :oops:

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: janusz »

foto. z KOLEJOWEJ :)
Załączniki
1-2013-08-15-2130.jpg
1-2013-08-15-2131.jpg
1-2013-08-15-2138.jpg

Awatar użytkownika
agik
Szeregowy
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2013, o 18:18

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: agik »

Czy ja mogę prosic Modów o przeniesienie tych postów o Ignacu - do działu Rybnik? I utworzenie wraz ze zdjeciami Janusza z wieży na Kolejowej nowego tematu pt " Wieże ciśnień w Rybniku"?
Dorzucę jeszcze zdjęcia z wieży na terenie psychiatryka. I postaram się nadawac ciągłośc tematowi- dopóki się nie wyczerpie :)

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Dzień dobry :)

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

O wieży na Prostej jest tu wątek, ale taki mało ciekawy :wink: Brakuje w nim zdjęć, więc czekamy na Twoje wejście smoka, czy raczej smoczycy do tego cuda techniki :mrgreen:

Myślę, wieże zasługują na osobne wątki, bo to ciekawy temat. Ta na Kolejowej mnie zafrapowała, bo nie miałam o niej pojęcia. Dzięki Janusz za ten namiar.

krypton
Kapral
Posty: 150
Rejestracja: 24 sty 2010, o 11:47
Lokalizacja: Rybnik-8
Kontakt:

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: krypton »

Ta to jest z GÓRY
Załączniki
DSCF0573.JPG

Awatar użytkownika
agik
Szeregowy
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2013, o 18:18

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: agik »

wow
Umiesz latac :) Zazdroszczę :)
A która to? bo sie pogubiłam ... :oops:

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rybnickie wieże ciśnień

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Ja widzę tam dwie :)

ODPOWIEDZ