Szyby górnicze

Historia miasta i jego dzielnic
mbk108
Szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2015, o 21:38
Lokalizacja: Biertułtowy

Szyby górnicze

Nieprzeczytany post autor: mbk108 »

Witam, to mój pierwszy post na forum i przybyłem tu w pewnej konkretnej sprawie.

Od jakiegoś czasu interesuję się historią okolicznego górnictwa i głównie na podstawie dostępnych w internecie materiałów tworzę mapę (docelowo) wszystkich szybów istniejących przez te 200 lat z górką przez które prowadzona jest w naszym regionie działalność górnicza. Mapę można zobaczyć pod następującym adresem:

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&m ... 38239993f8

Nie piszę jednak po to żeby pochwalić się pracą, ale żeby zasięgnąć informacji niezbędnych do uzupełnienia braków.

Głównie chodzi mi tu o Kopalnię Johann-Jacob w Niedobczycach i ewentualne inne okoliczne zakłady wchłonięte później przez Kopalnię Rymer. Na starych mapach znalazłem tylko oznaczenie wskazujące na niepodpisany kopalniany obiekt w rejonie dzisiejszych bloków przy ulicy Paderewskiego oraz drugi przy skrzyżowaniu ulic Górnośląskiej i Odległej - już na terenie Radlina. Szyb "Anna" tejże kopalni miał być położony właśnie w Radlinie, więc podejrzewam, że to o niego chodzi. "Coś" górniczego wypatrzyłem też na mapie w okolicy torów kolejowych w centrum Niedobczyc, tam nie mam już żadnego pojęcia, co to może być.

Bardziej w stronę Niewiadomia, obiektem którego istnienia nie udało mi się potwierdzić, jest szyb Kopalni Carolus mający się znajdować w okolicy dzisiejszych ulic Janasa i Zamenhofa. Mam sprzeczne informacje odnośnie tego miejsca, mowa jest albo o szybie albo tylko odwiercie badawczym - te ostatnie przy sporządzaniu mapy mnie raczej nie interesują.

Czy jest ktoś w stanie rzucić jakieś światło na sprawę? Byłbym wdzięczny za każdą pomoc, wskazywanie braków i ewentualnych błędów mile widziane.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Szyby górnicze

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Witaj na forum. Mapa robi wrażenie. Ilość szybów mnie powaliła.
Powiedz na podstawie jakich map to tworzyłeś - wtedy nie trzeba będzie przeszukiwać tych sprawdzonych.

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Re: Szyby górnicze

Nieprzeczytany post autor: krism »

Słyszałem o szybie przy ul. Frontowej w Rybniku (nie ma na mapie) ale nie wiem dokładnie czy były to 2 szyby (1 wersja) czy tylko 1 (inna wersja) całość to tzw" Dobra Rycerskie" znam położenie tych miejsc i chętnie ci je pokaże, czy jesteś pewien że na terenie byłej kwk Rymer były tylko 2 szyby? Jeżeli tak to prosze info o szybie "Janusz" nie umie go umieścić w terenie ,szyb Karol jest widoczny bo zagrodzony siatką a znalazłem poziome tunele(?) na pólnoc od niego jak i potężne fundamenty wieży ok 5 m srednicy chyba nigdy nie wybudowanej bo zbrojenie zczepne wystawało zbyt regularnie do góry (zbrojenie wygląda na wojenne lub wczesniejsze).
Słyszałem jeszcze o budowanym szybie na okrzeszyncu (lasek po południowej stronie jest lekka górka ale teren podmokły) ponoć istniejące zródełko to efekt tego nie udanego wiercenia .

Klaus BOLS
Starszy kapral
Posty: 269
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 09:51
Lokalizacja: Rybnik

Re: Szyby górnicze

Nieprzeczytany post autor: Klaus BOLS »

Zapraszam na Kopalnię Ignacy w Niewiadomiu. Mogę zaprosić tam wszechwiedzącego pana Adamczyka. Ma wiele starych map i dokumentacji. Na pewno dorzuci kilka szybów do twojego spisu.
Klaus w dom, Bóg w dom

Klaus BOLS
Starszy kapral
Posty: 269
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 09:51
Lokalizacja: Rybnik

Re: Szyby górnicze

Nieprzeczytany post autor: Klaus BOLS »

Szyby szybami, a ciekawą rzeczą są jeszcze sztolnie poziome za pomocą których u zarania śląskiego górnictwa wydobywano węgiel.
Klaus w dom, Bóg w dom

mbk108
Szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2015, o 21:38
Lokalizacja: Biertułtowy

Re: Szyby górnicze

Nieprzeczytany post autor: mbk108 »

AFRO pisze:Powiedz na podstawie jakich map to tworzyłeś - wtedy nie trzeba będzie przeszukiwać tych sprawdzonych.
Korzystałem głównie z tego co dostępne na http://mapy.orsip.pl/imap/ , http://geoportal.gov.pl/ i map umieszczonych w publikacjach na temat konkretnych kopalń, między innymi tych autorstwa wspomnianego Pana Adamczyka.

krism pisze:czy jesteś pewien że na terenie byłej kwk Rymer były tylko 2 szyby? Jeżeli tak to prosze info o szybie "Janusz" nie umie go umieścić w terenie ,szyb Karol jest widoczny bo zagrodzony siatką a znalazłem poziome tunele(?) na pólnoc od niego jak i potężne fundamenty wieży ok 5 m srednicy chyba nigdy nie wybudowanej bo zbrojenie zczepne wystawało zbyt regularnie do góry (zbrojenie wygląda na wojenne lub wczesniejsze).
Na terenie głównym na pewno były Karol i Janusz, nie mam tylko pewności który jest który. Jeden tak jak mówisz jest obecnie odsłonięty i widoczny, a co do drugiego to chyba ciągle stoi jego budynek nadszybia. Podobno były jeszcze plany drążenia nowego szybu w okolicy osadników, ale z tego co mi wiadomo to ostatecznie do niczego nie doszło.

Awatar użytkownika
CRAZY !!!!!!
Sierżant
Posty: 432
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 16:39
Lokalizacja: Rybnik

Re: Szyby górnicze

Nieprzeczytany post autor: CRAZY !!!!!! »

...ja mieszkam dziesięć metrów od szybu Marcin i czasami pracuję w hali szybu Karol ...
...RYBNIK...

Klaus BOLS
Starszy kapral
Posty: 269
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 09:51
Lokalizacja: Rybnik

Re: Szyby górnicze

Nieprzeczytany post autor: Klaus BOLS »

Godom wom. Herr Adamczyk wie wszystko.
Klaus w dom, Bóg w dom

Awatar użytkownika
fish007
Kapral
Posty: 161
Rejestracja: 27 mar 2011, o 22:35
Lokalizacja: Bad Königsdorff Jastrzemb

Re: Szyby górnicze

Nieprzeczytany post autor: fish007 »

Wszystkie szyby KWK Moszczenica od I do VIII możesz oznaczyć jako nieczynne zlikwidowane, to samo szyb III oraz V KWK Jastrzębie , mój ojciec je budował ja je likwidowałem .

Awatar użytkownika
CRAZY !!!!!!
Sierżant
Posty: 432
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 16:39
Lokalizacja: Rybnik

Re: Szyby górnicze

Nieprzeczytany post autor: CRAZY !!!!!! »

szyb Karol na Rymerze
Załączniki
Zdjęcie1226.jpg
Zdjęcie1221.jpg
Zdjęcie1220.jpg
...RYBNIK...

ODPOWIEDZ