Bilety komunikacji miejskiej i nie tylko

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
fish007
Kapral
Posty: 161
Rejestracja: 27 mar 2011, o 22:35
Lokalizacja: Bad Königsdorff Jastrzemb

Bilety komunikacji miejskiej i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: fish007 »

Chciałbym rozpocząć nowy wątek dotyczący komunikacji miejskiej w regionie, a w szczególności biletom tej komunikacji. O ile historia komunikacji miejskiej jest znana i dokładnie udokumentowana o tyle skatalogowanie i przedstawienie wszystkich biletów które były w użyciu już nie, a było ich naprawdę wiele, wielu z nas miało z nimi styczność jednak nie ze wszystkimi , natomiast co niektórzy zmotoryzowani wcale ich nie widzieli. Bilety najkrócej możemy podzielić na jednorazowe, dobowe , okresowe i miesięczne , wszystkie one również dzielą się na normalne, ulgowe, rodzinne, okaziciela, bagażowe i inne. Niektóre były w użyciu przez dłuższy czas np. rok lub dwa , inne przez kilka miesięcy, sezonowo. Interesują mnie wszelkie bilety komunikacji miejskiej z Rybnika (RSK Rybnik, STZ Rybnik, ZTZ Rybnik ), Jastrzębia Zdroju (PKM Jastrzębie Zdrój, MZK Jastrzębie Zdrój ), Wodzisławia ( DLA Wodzisław ), Żor i inne z rejonu Śląska . Obecnie bilety papierowe zostały wyparte przez bilety plastikowe – elektroniczne , te również stały się przedmiotem kolekcjonerstwa i rozpoczęto ich katalogowanie.

Niezależnie od komunikacji miejskiej rozwijała się komunikacja prywatna, linie powstawały i znikały równie szybko, jedynie bilety po nich, pozostały niemym świadkiem, do dzisiaj niewiele ich zostało za każdy znaleziony będę bardzo wdzięczny. Jeszcze jedną niezależną komunikacją w naszym rejonie jest komunikacja pracownicza, tutaj najczęściej spotykamy bilety miesięczne, ale również jednorazowe mam w zbiorze.

Najstarszą komunikacją w rejonie jest kolej, pewno każdy ze starszych osób na forum spotkał się z małymi kartonowymi biletami PKP, pewnie jak większość odkładał do pudelka i kolekcjonował , może gdzieś na strychu zachowało się komuś takie pudełko?

Zwracam się z prośbą do wszystkich o przeszukanie szaf i szuflad podczas świątecznych porządków , na pewno coś się tam znajdzie proszę nie wyrzucać to już ostatni dzwonek aby skompletować i skatalogować całość oraz żeby te małe prostokątne skrawki papieru zwane biletami udało się zachować w komplecie, może ktoś, kiedyś na podstawie tego materiału, za lat powiedzmy 50 napisze pracę doktorską. :D Przyda się każda pomoc i każdy bilet jaki znajdziecie, dajcie znać jak coś wpadnie wam w ręce, wiadomość na prv lub maila fish007@o2.pl , chętnie widziane skany lub foto, pokryję koszty przesyłki do mnie, za większe ’’znaleziska’’ zapłacę, proszę o kontakt osoby które kolekcjonują bilety, wiem że są w rejonie.

Poniżej link do niekompletnego niestety katalogu biletów ( autorstwa p. Stelmaszczyka ) Rybnika oraz Jastrzębia Zdroju.

http://www.polskiebilety.pl/dzialy/KatalogRybnik.pdf

http://www.polskiebilety.pl/dzialy/Kata ... rzebie.pdf
Załączniki
IMG_20151206_0001.jpg

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Bilety komunikacji miejskiej i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Znalazłem gdzieś bilet za 3,50 z lat 90. Pogrzebie w szpargałach i wkleję :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
fish007
Kapral
Posty: 161
Rejestracja: 27 mar 2011, o 22:35
Lokalizacja: Bad Königsdorff Jastrzemb

Re: Bilety komunikacji miejskiej i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: fish007 »

Poniżej ciekawy bilet z krótko działającej linii Rybnik- Gotartowice lub na linii Żory - Rowień
Załączniki
DSC_0221.JPG

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Bilety komunikacji miejskiej i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Taki znalazłem na allegro. Z okresu denominacji. Cena 8000zł/80gr.
http://allegro.pl/rybnik-denominacja-ka ... 43672.html
Załączniki
5855743672.jpg

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Bilety komunikacji miejskiej i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Znalazłam u siebie taki bilet.
bilet (1).jpg
bilet (2).jpg

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Bilety komunikacji miejskiej i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Futro przed świętami przeglądałaś, że taki wygnieciony?
:D
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
fish007
Kapral
Posty: 161
Rejestracja: 27 mar 2011, o 22:35
Lokalizacja: Bad Königsdorff Jastrzemb

Re: Bilety komunikacji miejskiej i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: fish007 »

Poszukuję miesięcznych z Rybnika jak na skanie może ktoś ma w domu ???
Załączniki
okstv.jpg

Awatar użytkownika
fish007
Kapral
Posty: 161
Rejestracja: 27 mar 2011, o 22:35
Lokalizacja: Bad Königsdorff Jastrzemb

Re: Bilety komunikacji miejskiej i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: fish007 »

Nareszcie coś dostałem, 2 miesięczne z Rybnika, ma ktoś jeszcze takie ???
Załączniki
fff.JPG

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Bilety komunikacji miejskiej i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Ja dostałem coś takiego ostatnio. Ktoś się orientuje z jakiego może to być roku?
Załączniki
Bilet - Kuźnia Raciborska - Szymocice.png
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Bilety komunikacji miejskiej i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: woytas »

lata 80
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Bilety komunikacji miejskiej i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Fish007 na naszym Fb pan Przemysław Guzek ma całą szufladę biletów :-) przepatrz to sobie.

Awatar użytkownika
CRAZY !!!!!!
Sierżant
Posty: 432
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 16:39
Lokalizacja: Rybnik

Re: Bilety komunikacji miejskiej i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: CRAZY !!!!!! »

Na tych kartonowych biletach PKP data przeważnie była wybita z tyłu, u mnie 1988 rok. Bardzo ciężko odczytać.
Załączniki
DSC_0188.jpg
DSC_0187.jpg
DSC_0186.jpg
DSC_0185.jpg
...RYBNIK...

Awatar użytkownika
fish007
Kapral
Posty: 161
Rejestracja: 27 mar 2011, o 22:35
Lokalizacja: Bad Königsdorff Jastrzemb

Re: Bilety komunikacji miejskiej i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: fish007 »

Moje ogłoszenie stale aktualne, poniżej bilety które udało mi się otrzymać dzięki ogłoszeniom.
Załączniki
12696088_1002494856484683_1270410309_n.jpg

Awatar użytkownika
fish007
Kapral
Posty: 161
Rejestracja: 27 mar 2011, o 22:35
Lokalizacja: Bad Königsdorff Jastrzemb

Re: Bilety komunikacji miejskiej i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: fish007 »

Bilety papierowe cały czas zostają wypierane przez E-karty, wkrótce nawet Katowice dorobią się swojej E-karty, w Rybniku są już ładnych kilka lat , postanowiłem je wszystkie zebrać i skatalogować razem z biletami, poszukajcie po szufladach czy nie macie zbędnych wyjeżdżonych kart, chętnie odkupię, ogłoszenie o biletach papierowych stale aktualne. Przykładowy E-bilet z Rybnika i Jastrzębia poniżej.
Załączniki
5999291172.jpg
12421444_10154637230639237_1017244266_n.jpg

Awatar użytkownika
Biletykomunikacyjne
Szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 20 maja 2018, o 18:41
Kontakt:

Re: Bilety komunikacji miejskiej i nie tylko

Nieprzeczytany post autor: Biletykomunikacyjne »

Witam,

widzę, że kolega napisał ten wątek kilka lat temu, ale warto go odświeżyć.

Ja również jestem pasjonatką komunikacji miejskiej, a dokładniej biletów komunikacyjnych z całej Polski. W mojej kolekcji jest już ponad 4000 biletów z 144 miast Polski.

Z Rybnika mam jednak tylko 5 biletów.

Byłabym wdzięczna za każdy bilet, który wzbogaci moją kolekcję. Liczą się dla mnie także powtórki, którymi chętnie podzielę się z innymi kolekcjonerami.

Gdyby nie tacy ludzie jak Wy, nie udałoby mi się zebrać tylu wspomnień w jednym miejscu. Dlatego, jeśli masz w portfelu jakieś używane bilety komunikacji miejskiej, a może jakieś walają się w Twoim kredensie, podaruj im drugie życie w mojej kolekcji. Gwarantuję, że zaopiekuje się nimi :)

Tu macie kontakt do mnie:
E-mail: biletykomunikacyjne@wp.pl
Facebook: https://www.facebook.com/Kolekcja-bilet ... 427103808/

Będę bardzo wdzięczna za każdą wiadomość!
Załączniki
33091085_2006882886020476_2903185905395171328_n.jpg
Oto moja kolekcja biletów komunikacji miejskiej. Zapraszam do obejrzenia!

ODPOWIEDZ