Pytanie o Wojciecha Wielgusa

Historia miasta i jego dzielnic
elear
Szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 17 lut 2016, o 12:22

Pytanie o Wojciecha Wielgusa

Nieprzeczytany post autor: elear »

Szanowni Państwo,
prosiłbym o pomoc w związku z moimi poszukiwaniami dotyczącymi doktora praw Wojciecha Wielgusa, który do wybuchu wojny miał pełnić w Rybniku funkcję sędziego (wedle jednej relacji) lub adwokata (wedle innej relacji). Doktor Wielgus, jako oficer rezerwy piechoty walczył w szeregach 20 pp Ziemi Krakowskiej i poległ śmiercią bohatera w czasie bitwy o przeprawę w Biskupicach Radłowskich 8 września 1939 r. Czy komuś z Państwa udało się może spotkać takie nazwisko? Będę bardzo wdzięczny za informację.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Pytanie o Wojciecha Wielgusa

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Witaj na forum :-)

Osobiście przyznaję, iż pierwszy raz słyszę o dr. Wielgusie. Nie wiem jak daleko już jesteś w swych poszukiwaniach. Na szybko znalazłam, iż chyba zanim do nas dotarł został w Katowicach asesorem sądowym (1926 r.).
Wielgus 1.jpg
:arrow: http://pbc.biaman.pl/Content/23621/Dzie ... 1927r..pdf

U nas był adwokatem. Przynajmniej tak podaje Książka adresowa dla Miasta Krakowa na lata 1933/1934:
Księga teleadresowa Krakowa 1933-1934 Wielgus.jpg
Księga teleadresowa Krakowa 1933-1934 Wielgus.jpg (19.64 KiB) Przejrzano 1369 razy
:arrow: http://www.mtg-malopolska.org.pl/images ... 933_34.pdf

Bogdan Kloch też go wymienia w poniższej pozycji:
Zarys dziejów sądownictwa w południowej części Górnego Śląska. Sądy w Rybniku, Jastrzębiu Zdroju, Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim i Żorach.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Pytanie o Wojciecha Wielgusa

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Jest w SBC książka teleadresowa dla Rybnika właśnie z 1926 roku - ale jakoś nie potrafię jej otworzyć.
Małgosia ostatni link to do Twojego komputera jest :>
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

elear
Szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 17 lut 2016, o 12:22

Re: Pytanie o Wojciecha Wielgusa

Nieprzeczytany post autor: elear »

Witajcie!
Dziękuję za pomoc. Udało mi się ustalić parę rzeczy przez archiwum UJ (m. in. że pochodził ze Świątnik Górnych oraz że w 1924 r. złożył egzamin doktorski). Bardzo ciekawa jest informacja o pracy sądowej. W ksiązce adresowej z końca lat 30-tych, którą znalazłem na forum dr Wielgus też funkcjonuje jako adwokat, z kolei relacja dotycząca jego śmierci opublikowana w latach 80-tych przez ZBOWiD mówiła, że był sędzią - ale (co zdarza się dziś) najpewniej porzucił pracę sędziego na rzecz pracy adwokata.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Pytanie o Wojciecha Wielgusa

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Jeszcze kilka potwierdzeń na to, że był u nas adwokatem i to faktycznie aż do wybuchu wojny, gdyż widniał jeszcze w informatorze wydanym na lata 1939/1940.

Wszystko sobie wyszukasz w tych spisach teleadresowych pod poniższym linkiem. Niestety nie wszystkie przeglądarki obsługują te książki adresowe. U mnie zadziałało obecnie pod Exploratorem + zainstalowany jakiś program do czytania tego. Google tego już nie obsługuje stąd od jakiegoś czasu są problemy z bibliotekami cyfrowymi.

http://www.genealogyindexer.org/

Kalendarz Sądowy na 1938 r.
Wielgus 1938.jpg
Wielgus 1939.jpg
Silesia Business Directory 1939/1940
Wielgus 1939-1940.jpg
Wielgus 1939-1940.jpg (33.94 KiB) Przejrzano 1320 razy
Teraz jeszcze należałoby rozstrzygnąć, co miało adres Pl.Zamkowy 6.

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Re: Pytanie o Wojciecha Wielgusa

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Dane z internetu:
Wojciech Wielgus ur. 22.04.1895, zm. 08.09.1939, miejsce śmierci Radłów. Przydział wojskowy: 49 pp WI, por. rezerwy;
Dr. Wielgus Wojciech ur. 22.04. 1895r. Siepraw pow. Wieliczka – adwokat z Rybnika ( żył 44 lata)- porucznik rez. Pochowany w Radłowie.
Itd.

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Re: Pytanie o Wojciecha Wielgusa

Nieprzeczytany post autor: SID »

W kwestii okoliczności śmierci pod Radłowem pojawia się w relacji mjr. L. Bałosa. Relacja w zeszytach ZBOWiD Kraków i w monografii "Z okazji święta pułkowego 20 pp ZK".
SID

ODPOWIEDZ