Jerzy Gawroński

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Jerzy Gawroński

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Dostałem kilka dni temu maila z życiorysem Jerzego Gawrońskiego - może ktoś wie coś więcej?



Gawroński Jerzy [1908-1992[, nauczyciel, działacz harcerski, oficer rez. piechoty WP, ppor. [1933], w konspiracji ZWZ/AK, por. rez., ps. „Skaut” vel Robert Griger. Więzień polityczny PRL.
Kmdt Obwodu ZWZ/AK Poznań-Powiat 1942-V 1943. Okręg Poznań ZWZ/AK.
Ur. 12 II 1908 w Tulcach k/Poznania. Syn Roberta i Emmy z d. Grieger. Po ukończeniu w 1924 szkoły powszechnej w Tulcach uczy się w Seminarium Nauczycielskim w Rogoźnie Wlkp., gdzie w 1929 zdał maturę. Od VIII 1929 do VIII 1930 odbywał służbę wojskową w Batalionie Podchorążych Piechoty Nr 7 a w Śremie. Ćwiczenia wojskowe odbywa w 61 pp w Bydgoszczy. Od jesieni 1930 pracuje jako nauczyciel w szkole powszechnej w Chwałowicach pow. Rybnik. Po odbytych w 1932 obowiązkowych ćwiczeniach aplikacyjnych w 4 psp w Cieszynie awansowany 1 I 1933 do stopnia ppor. rez. piech. z przydziałem mobilizacyjnym do 4 psp. Ewidencyjnie podlega PKU Pszczyna. Działa w harcerstwie. W VIII 1939 prowadził obóz harcerski szczepu ZHP Chwałowice w Gdyni. Po powrocie do Chwałowic organizuje zabezpieczenie akt i sprzętu harcerskiego. Tworzy drużyny konspiracyjne szczepu harcerskiego z Chwałowic. 28 VIII 1939 zmobilizowany do WP i wcielony do 1 psp w Nowym Sączu, w którego szeregach odbył kampanię wrześniową 1939. Szlak bojowy zakończył na linii Sanu. W końcu IX 1939 przeszedł granicę z Węgrami. Internowany w obozie w Györ. Brał udział w organizowaniu służby informacyjnej i propagandowej w tym obozie. W X 1939 zgłosił się do dyspozycji naczelnika harcerzy hm. RP inż. Z. Trylskiego, który organizował na Węgrzech obóz harcerski i szkołę dla młodzieży polskiej. Organizował szkoły w Siksolos i Somlosölos. Następnie zgłasza się do dyspozycji służb specjalnych WP w Budapeszcie z zamiarem powrotu do kraju i podjęcia pracy konspiracyjnej. W V 1940 odbył przeszkolenie w Ośrodku Oddz. II w Budapeszcie poczym otrzymał propozycję przerzutu na teren Wielkopolski, gdzie miał zorganizować siatkę wywiadu ZWZ. Występował w tym okresie pod nazwiskiem Robert Grieger. W połowie VI 1940 przekracza granicę i powraca do okupowanego kraju. Przewozi materiały konspiracyjne do Okręgu ZWZ w Krakowie. W VII 1940 pod swym rodowym nazwiskiem przybył do Poznania. Od II 1941 podjął pracę zawodową w poznańskim browarze w Kobylepolu. Podejmuje działalność konspiracyjną w ZWZ. Nie udało mu się już nawiązać łączności z Ośrodkiem Wywiadu w Wiedniu. Po nawiązaniu kontaktów z K. Latanowiczem „Konrad” na początku 1942 zostaje mianowany k-dtem Obwodu ZWZ/AK Poznań –Powiat. W ramach działalności konspiracyjnej przeprowadzał rozmowy scaleniowe z przedstawicielami różnych grup konspiracyjnych na podległym terenie, które wprowadzał do AK. Organizował placówki terenowe. 05 V 1943 aresztowany w Poznaniu przez gestapo. Po ciężkim śledztwie w Domu Żołnierza w Poznaniu więziony w Forcie VII. 02 III 1944 skazany przez hitlerowski sąd w Poznaniu na karę 5 lat obostrzonego obozu karnego. Więziony w Rawiczu i w Griebo n/Łaba. Po odzyskaniu wolności w V 1945 powraca do kraju. Podjął prace zawodową w dziale aprowizacyjnym rybnickiego Okręgu Węglowego. W obawie przed aresztowaniem przez UB w 1948 wyjechał do Gorzowa Wlkp. I tam osiedlił się z rodziną na stałe. Pracował w Centrali Rybnej. 06 XII 1962 został zatrzymany przez SB i uwięziony. Aresztowany przez Prokuraturę Woj. w Zielonej Górze i oskarżony o sabotaż gospodarczy i zniesławienie władz PRL. Skazany przez sąd PRL na 15 lat więzienia. Więziony w ZK Rawicz. W 1974 ze względów zdrowotnych urlopowany z więzienia. W dniu 11 XI 1980 uzyskał prawa kombatanckie. Działa w NSZZ „Solidarność” i opozycji demokratycznej w Gorzowie Wlkp.
Zmarł w Gorzowie Wlkp. 11 IX 1992. Pochowany na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wlkp. W konspiracji awansowany do stopnia por. rez.
Odz. Krzyżem AK, Medalem wojska 3x, Medalem za udział w Wojnie 1939.
Żonaty z Martą z d. Świerk. Dzieci: synowie Jerzy, Stanisław, Henryk i córka Barbara.

Rocznik oficerski rezerw 1934; M. Woźniak. Encyklopedia Konspiracji Wielkopolskiej. Poznań 1998.. Informacja z USC Gorzów Wlkp.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Jerzy Gawroński

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Popytam harcerzy-seniorów z Chwałowic.

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Jerzy Gawroński

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

Ochwat powinien wiedzieć

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Jerzy Gawroński

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Tommi pisze:Ochwat powinien wiedzieć

Pytałam wujka. Wie nawet mniej niż woytas napisał. Obiecał, że popyta inne starsze harcerki/harcerzy, ale nie liczmy na cuda.

Popplagid
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 28 lut 2016, o 22:16

Re: Jerzy Gawroński

Nieprzeczytany post autor: Popplagid »

Witam,
Jerzy Gawroński to mój dziadek. W razie pytań mój tata na pewno służy pomocą i opowieścią. Pozdrawiam :)
(próbowałam napisać wiadomość prywatną, ale nie mam uprawnień - zarejestrowałam się przed chwilą specjalnie, aby nawiązać kontakt)

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Jerzy Gawroński

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Chętnie zapoznamy się z wszystkimi informacjami :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ODPOWIEDZ