Kościół Akademicki

Historia miasta i jego dzielnic
lkosielak
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2016, o 19:02

Kościół Akademicki

Nieprzeczytany post autor: lkosielak »

Witam!

Zbieram materiały dotyczące Kościółka Akademickiego - na tzw. Górce. W związku z tym mam pytanie, czy któryś z forumowiczów posiada lub kojarzy jakieś starsze zdjęcie tego obiektu - inne niż to tutaj?
Obrazek

Pozdrawiam i będę wdzięczny za każdy skrawek informacji :)

Klaus BOLS
Starszy kapral
Posty: 269
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 09:51
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kościół Akademicki

Nieprzeczytany post autor: Klaus BOLS »

Służę fotkami z ostatniego remontu
Klaus w dom, Bóg w dom

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kościół Akademicki

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

To zdaje się najstarszy widok tego kościoła (z 1819 r.)
Obrazek

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Kościół Akademicki

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Ja mam jedynie całkiem nowe fotki - 10 lat mieszkałem 40 metrów od Niego :)
Bardzo chciałbym dotrzeć do starych zdjęć
Słyszałem, że był tam punkt sanitarny niemiecki podczas walk z ACZ w 1945.
I 2 granaty moździerzowe w dachu...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3662
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Kościół Akademicki

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wklejam Ci wszystko co znalazłam w swoim kompie.
PIC_1-U-5534.jpg
gliwicka.jpg
postcard_13.jpg
postcard_14.jpg
rybnik 1905 gliwicka.JPG
stary cmenatrz manifestacja.JPG

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: Kościół Akademicki

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Woytas posiada jeszcze pewien filmik przedstawiający wydarzenia dziejące się pod murem kościółka. :D
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Kościół Akademicki

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Taaa - ale to tylko dla wybrańców :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Zibi
Starszy szeregowy
Posty: 83
Rejestracja: 2 wrz 2013, o 10:53

Re: Kościół Akademicki

Nieprzeczytany post autor: Zibi »

AFRO pisze:To zdaje się najstarszy widok tego kościoła (z 1819 r.)
Istnieją przynajmniej cztery warianty tego widoczku Endlera i Stuckarta. Analizę wariantów A i B przeprowadziła E.Bimler-Mackiewicz w artykule "Ikonografia miasta jako źródło poznania jego przeszłości – na przykładzie Rybnika", zamieszczonym w pracy zbiorowej Początki i rozwój miast Górnego Śląska. Studia Interdyscyplinarne, Muzeum w Gliwicach, Gliwice, 2004, s.109-122
Załączniki
WidokOgólnyEndler&Stuckart.jpg

Rybniker
Starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 2 gru 2011, o 18:46
Lokalizacja: Rybnik O/S

Re: Kościół Akademicki

Nieprzeczytany post autor: Rybniker »

Czy ktoś posiada oryginał miedziorytu autorstwa Karla Friedricha Stuckat'a z 1819 roku przedstawiający miasto Rybnik? Chciałbym porównać ryciny, a szczególnie stronę odwrotną. Mam oryginał wersji przedstawionej jako MI0-015.01 lecz moim zdaniem minimalnie różniący się.
Wymiary posiadanego miedziorytu: widok 19,4 x 14,8, cała karta 23,4 x 17,7 cm.

Zibi
Starszy szeregowy
Posty: 83
Rejestracja: 2 wrz 2013, o 10:53

Re: Kościół Akademicki

Nieprzeczytany post autor: Zibi »

Rybniker pisze:Czy ktoś posiada oryginał miedziorytu autorstwa Karla Friedricha Stuckat'a z 1819 roku przedstawiający miasto Rybnik? Chciałbym porównać ryciny, a szczególnie stronę odwrotną. Mam oryginał wersji przedstawionej jako MI0-015.01 lecz moim zdaniem minimalnie różniący się.
Wymiary posiadanego miedziorytu: widok 19,4 x 14,8, cała karta 23,4 x 17,7 cm.

Mój egzemplarz MIO-015.01 ma rozmiar widok 194 x 148 mm, karta 258 x 206 mm. Verso puste.
A jak wygląda verso Pańskiego egzemplarza? Można prosić o jego zdjęcie? I w czym tkwią różnice?

Zapomniałem dodać, że rycina MIO-015.04 pochodzi z roku 1802 i jest autorstwa Endlera, którego Stuckart był uczniem. Z czego wynika, że uczeń skopiował mistrza - niekoniecznie za jego wiedzą. Co prawda Endler obiit w 1822, a Stuckartowy Rybnik wszyscy datują na 1819, jednak trzeba pamiętać, że pochodzi on z II, NIEDATOWANEGO tomu "Zeitgeschichte der Städte Schlesiens". Na 1819 był datowany tylko tom I, dwa pozostałe wydano bez daty - co widać na obrazku.
Załączniki
Zeitgeschichte.jpg

Rybniker
Starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 2 gru 2011, o 18:46
Lokalizacja: Rybnik O/S

Re: Kościół Akademicki

Nieprzeczytany post autor: Rybniker »

Skan mojego egzemplarza. Odmienne są strony szczytowe budynków po stronie lewej. Na odwrocie słabo widoczne odbicie lustrzane tekstu pisanego gotykiem.
Załączniki
Rybnik 2.jpg
Rybnik 1.jpg

Zibi
Starszy szeregowy
Posty: 83
Rejestracja: 2 wrz 2013, o 10:53

Re: Kościół Akademicki

Nieprzeczytany post autor: Zibi »

Rybniker pisze:Skan mojego egzemplarza. Odmienne są strony szczytowe budynków po stronie lewej. Na odwrocie słabo widoczne odbicie lustrzane tekstu pisanego gotykiem.
1. Osobiście nie mam wątpliwości, że Pański i mój egzemplarz widoku Rybnika są odbite z tej samej płyty. Źródłem bardzo drobnych różnic między odbitkami jest sam proces drukarski, a także różne warunki w jakich dotrwały one do dziś. Dla zainteresowanych komparatystyką załączam zdjęcia 3 egzemplarzy MIO-015.01.
2. Na verso Pańskiego egzemplarza odbił się tekst "Lublinitz" ze s.120 w drugim tomie ZEITGESCHICHTE... Pański widoczek był więc - co logiczne - odwrócony w stronę opisu Rybnika pomieszczonego na s.121, towarzysząc w ten sposób lekturze.
Porównanie nieco podrasowanego, lustrzanego odbicia verso Pańskiego widoku ze s.120 ZEITGESCHICHTE... nie zostawia wątpliwości ("Fleischer" stawia kropkę nad i).

W nawiązaniu do poprzedniego postu warto też podkreślić, że kościół widoczny na górce to prawdopodobnie jedyna znana podobizna CAŁEGO kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP, a nie tylko jego prezbiterium (czyli dzisiejszego "akademickiego").
Pański i mój widoczek Stuckarta (MIO-015.01), a także MIO-015.02 i MIO-015.03 z wcześniejszego postu, to jedynie kopie widoku Endlera, opublikowanego 30 stycznia 1802 w DER BRESLAUISCHE ERZÄHLER. Widok Rybnika Endler rytował w oparciu o wcześniejszy rysunek nieznanego autora, podczas gdy Stuckart (a raczej rytownicy z jego pracowni) tworzyli w miarę wierne kopie z Endlera, urozmaicając je sielankowymi scenkami rodzajowymi. Ów rysunek źródłowy pozwolił utrwalić panoramę miasta sprzed rozbiórki kościoła "na górce", a więc sprzed 1797. To datowanie o dodatkowy rok przesuwa ujęcie drewnianego kościółka p.w. św. Jana Chrzciciela, rozebranego w roku 1796 (pisze o tym E.Bimler-Mackiewicz we wcześniej wspomnianej pracy).

PS. Czy te posty nie powinny przypadkiem znaleźć się w innym wątku?
Załączniki
Rybnik Xxxx.jpg
Rybnik Zibi.jpg
Rybnik Rybniker.jpg
Rybnik Rybniker verso vs. tekst.jpg

Rybniker
Starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 2 gru 2011, o 18:46
Lokalizacja: Rybnik O/S

Re: Kościół Akademicki

Nieprzeczytany post autor: Rybniker »

Dziękuję za rzeczowe i profesjonalne opracowanie. Proszę o informację gdzie można znaleźć kopię strony opisu Rybnika z "Zeitgeschichte der Städte Schlesiens".

Zibi
Starszy szeregowy
Posty: 83
Rejestracja: 2 wrz 2013, o 10:53

Re: Kościół Akademicki

Nieprzeczytany post autor: Zibi »

Poniżej opisy Rybnika z ZEITGESCHICHTE... oraz BRESLAUISCHE ERZÄHLER.
Dziękuję za miłe słowa.
Załączniki
Zeitgeschichte.jpg
Breslauische.jpg

Rybniker
Starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 2 gru 2011, o 18:46
Lokalizacja: Rybnik O/S

Re: Kościół Akademicki

Nieprzeczytany post autor: Rybniker »

Serdecznie dziękuję.

ODPOWIEDZ